PDA

View Full Version : RANSAC در پردازش تصویر

mehrnaz64
سه شنبه 23 مهر 1392, 23:11 عصر
سلام دوستان
وقتتون به خیر
موضوع پایان نامه من تشخیص سرعت خودرو است, توصیه استاد برای انجام پایان نامه استفاده از الگوریتم ASIFT بود که البته بعد از مدتها که من با این الگوریتم درگیر بودم , موفق شدم پلاک خودرو را توسط عکس های متوالی تشخیص بدم, در واقع از روی فیلم نشد..
حالا در عکس هایی که پردازش شده نقاط بی ربط هم وجود داره که گفتن باید با استفاده از RANSAC مدل AFFINE این نقاط بی ربط رو از بین ببرم و این کار باید در MATLAB انجام بشه
متاسفانه من اصلا نمیدونم چطور باید این قسمت رو انجام بدم و وقت خیلی کمی هم دارم
ممنون میشم من رو راهنمایی بفرمایید
با سپاس بی پایان
در پناه خدا باشید

مصطفی ساتکی
چهارشنبه 24 مهر 1392, 10:33 صبح
موفق شدم پلاک خودرو را توسط عکس های متوالی تشخیص بدم, در واقع از روی فیلم نشد..

عکس های متوالی میشه همون فیلم منظورتون چیه که از روی فیلم نشد.

شما برای اولین فریمی که پلاک در آن ظاهر میشه بایستی localize انجام بدید بعد برای افزایش کاراریی برنامه می یان به روش های مختلف محل قرار گیری پلاک شناسایی شده در فریم جاری در فریم های بعدی رد گیری می کنند روشی که شما عرض کردید بر پایه استخراج ویژگی از ناحیه پلاک هستش و در فریم های بعدی دنبال همین feature ها در ROI مشخص می گرددید حالا یه روشی که دیگری هم که وجود داره با استفاده فیلتر کالمن محل قرار گیری پلاک را تخمین بزنید یا می تونید از روش های ردگیری object که از جمله آنها optical flow ,mean shift یا cam shift استفاده کنید.

حالا در عکس هایی که پردازش شده نقاط بی ربط هم وجود داره که گفتن باید با استفاده از RANSAC مدل AFFINE این نقاط بی ربط رو از بین ببرم و این کار باید در MATLAB انجام بشه

kep points هایی که استخراج میشه بعد از روی آنها feature استخراج میشه بعد این 2 مجموعه feature های بدست آمده یکی از فریم اول و دیگری از فریم جاری با هم match می کنید در پروسه match مجموعه feature های که شباهت دارن با هم Pair میشن و آنهایی که pair پیدا نمی کنند دور ریخته میشن بعد از این مرحله علت چیه که میخایم از RANSAC استفاده کنیم؟ برای اینکه پلاک ممکنه در فریم های بعدی trasform affine بخوره وشکلش تغییر کنه و یا اینکه بررسی شه که مجموعه kep points های نظیر واقعا از نظر مورفولوژیک، شبیه به پلاک در فریم شروع هستند یا نه.
RANSAC یک روش iterative هستش که ماتریس affine را بین 2 مجموعه نقاط به شما میده که شما با اعمال اون برروی kep points های مقصد نقاط نظیر آنها را در مجموعه kep points های مبدا بدست میارید.
در این پست من ransac (http://barnamenevis.org/showthread.php?402183-%D9%86%DA%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA)را برای perspective transform توضیح دادم.