PDA

View Full Version : گفتگو: راهنمایی در رابطه با نمودار Use-Case

sara66
پنج شنبه 25 مهر 1392, 09:14 صبح
سلام
این ترم درس آزمایشگاه مهندسی نرم افزار را دارم ، مهندسی نرم افزار را پاس کردم اما استاد چیزی به ما یاد نداد

من توی نمودار USE-CASE مشکل دارم ، نمیدونم تا حد باید پیش رفت و به چه شکل باید کشید !

مثلا نمودار Use-Case مراحل عضویت در یک سایت
توی این مثال من اکتور هایی که پیدا کردم یکی کاربری که میخواد عضو بشه هست یکی سیستم پرداخت آنلاین (برای پرداخت حق عضویت) و آخری هم سیستم ایمیل(بعد از اتمام مراحل ثبت نام یک ایمیل به کاربر ارسال میشه)

کاربر در ابتدا باید اطلاعاتی مانند نام و ایمل را وارد سایت کنه بعد سایت چک کنه اگه ایمیل تکراری نبود کاربر نام کاربری و رمز عبور را وارد کنه و بعد از بررسی نام کاربری توسط سیستم ، صفحه انتخاب مدت اشتراک که ۶ یا 12 ماهه هست به کاربر نشون داده میشه و کاربر یکی را انتخاب می کنه و متناسب با اون حق عضویتش را پرداخت می کنه
بعد از دریافت تایید پرداخت از درگاه آنلاین ، یک ایمیل به کاربر ارسال میشه که کاربر باید ایمیلش را باز کنه و بعد از کلیک بر روی اون لینک فعال سازی ، وارد صفحه پروفایل سایت بشه

خوب ، حالا این مثال را چجوری براش نمودار USE-CASE بکشم ؟ آیا درگاه پرداخت و سیستم ایمیل اکتور هستند ؟ یا USE-CASE ?

لطپا راهنمایی کنید اگر مثال دیگه ای از نمودار use-case هم داشته باشین خوبه ! فکر کنم یکی ۲ تا نمودار use-case ببینم بتونم موضوضع را درک کنم

مرسی

cups_of_java
پنج شنبه 25 مهر 1392, 22:42 عصر
عجیبه که این رو توی مهندسی نرم افزار یا آزش به شما یاد ندادن!
سیستم و درگاه اکتور نیستن! اینا خودشون سیستم هستن... در واقع با سیستم یا نرم افراز شما کنشی ندارن که! باهاش کار نمی کنن یا ازش اتصالی نمیگیرن. (توی شرایطی میشه البته درگاه پرداخت رو یه سیستم دیگه دونست که باید بهش وصل بشین و با شما تراکنشی داشته باشه... یکم میشه اونجا با اغماض اکتور فرضش کرد)
نمونه هم بسیار زیاده تو نت کافیه سرچ کنی Usecase sample diagram

sara66
جمعه 26 مهر 1392, 10:42 صبح
مرسی
خوب من هم تا جایی که خونده بودم نوشته بود اون سیستم هایی که خارج از سیستم ما هستند را اکتور باید بکشیم ، این سیستم درگاه پرداخت آنلاین بخشی از سایتی که توش عضو میشیم که نیست ! یک سیستم خارجی هست...

مثال انگلیسی زیاده اما یک مثال فارسی میخوام که ببینم از روی صورت مساله چجوری نمودار را کشیده !
لطفا راهنمایی کنید خیلی موضوع برام مبهم هست

cups_of_java
جمعه 26 مهر 1392, 16:33 عصر
خوب من هم تا جایی که خونده بودم نوشته بود اون سیستم هایی که خارج از سیستم ما هستند را اکتور باید بکشیم

درسته! بهتره بگیم اون قسمت از سیستم خارجی یا افرادی که با سیستم مورد نظر ما تعامل دارن actor هستن! درگاه شتاب خارجی می تونه یه اکتور باشه. این مثال ها رو ببین (http://www.uml-diagrams.org/examples/online-shopping-use-case-diagram-example.html)

sara66
جمعه 26 مهر 1392, 20:04 عصر
این سایت را قبلا دیده بودم و بیشتر گیج شدم !
در مورد مثالی که بالا گفتم ، من موارد زیر را به عنوان use-case شناختم :

۱- صفحه دریافت اطلاعات پایه
۲- بررسی ایمیل
۳ - صفحه دریافت نام کاربری و رمز عبور
۴ - بررسی نام کاربری
۵ - صفحه انتخاب مدت اشتراک
6 - درگاه پرداخت آنلاین
7 - ارسال ایمیل

درسته ؟! من نمی دونم دقیقا چه مواردی را باید به عنوان use-case در نظر گرفت !‌
توی این مثال مراحل ترتیب خاصی دارن مثلا اینکه ایمیل باید چک بشه و اگه تکراری نبود از کاربر نام کاربری و رمز عبور بخواد ، این را چجوری نمایش بدم ؟

اگر فقط کاربر را اکتور در نظر بگیریم ارتباط کاربر با این یوز کیس ها به چه شکل میشه ؟

cups_of_java
شنبه 27 مهر 1392, 00:46 صبح
اسم usecaseهاتون باید فعل داشته باشن!!! صفحه دریافت اطلاعات که usecase نیست! یه صفحه usecase نیست. یه کاری که با سیستم میشه انجام داد usecase هست! مثلن ورود اطلاعات، یا ویرایش اظلاعات... اینا usecase هستن. بهتره فعل هاتونم از سمت اکتور باشه نه از سمت سیستم. (مثلن نگید دریافت اطلاعات، بگید ورود اطلاعات)
به طور کلی usecase هر کاری که سیستم نرم افزاری شما باید بتونه انجام بده... اصن با usecase diagram شما میگی سیستم قرار چه کار هایی بکنه.. این که خیلی سادست! اکتور هم میگه کی اون کار رو قرار بکنه.

برای نمایش توالی انجام یه کار، شما از جزییات usecase استفاده میکنی نه خود نمودار... بعنی تو یه جدول یا مستند جدا مرجله به مرجله مینویسی ( به طور متنی هستش) که چی کار هایی باید انجام بشه. سرچ کنی قالبش هم تو نت زیاده

یه سیستم امکان نداره فقط به اکتور داشته باشه... ببین هر کاری رو کی با سیستم انجام میده