PDA

View Full Version : گفتگو: استفاده از فونت های دیگه با استفاده از font-face@ ،‌آری یا نه ؟

Unique
یک شنبه 28 مهر 1392, 23:21 عصر
همونطور که میدونید با ورود css3 و font-face@ از سال ۲۰۰۹ یکی از آرزو های طراحان ایرانی یعنی خلاص شدن از شر Tahoma به حقیقت پیوست ! من شخصا همیشه یکی از منتقدین این تک فونتی زبان زیبای فارسی بودم (و البته همکنون هم هستم) اما خنده دار اینجاست که از بکار بردنش یه جورایی راحت نیستم !

نمیدونم مشکل از منه یا خیلی از دوستان دیگه هم این مشکل را دارند ؟

وقتی یک نگاه به مشکلات استفاده ازش میندازی یه جورایی نا امید میشی ،‌سعی میکنم چیز هایی که توی ذهنم هست را بگم :

۱ - نمیدونم تا حالا با IE 6 یا 7 یک نگاهی به سایت هایی که از فونت های دیگه استفاده کردند انداختین یا نه ؟ خدایی فاجعه هستش ! حتی توی chrome و firefox هم روی ویندوز anti-alias نیست ! (اگه مثل لینوکس بود مشکلی نبود)

۲ - اصلا از چه فونتی استفاده کنم ؟ فونت های سری B را باهاشون توی IE های پایین مشکل داشتم یعنی اعداد را علامت سوال میکردند یا چرت و پرت نشون میدادند ! تنها فونتی که همه جا مناسب دیدم droid naskh بوده !

۳ - اگه بخوام همه فرمت ها را داشته باشم یعنی ttf و eof و woff و svg خوب خیلی از فونت ها یکی یا چند تا از این ها را ندارند و برنامه های convert هم خیلی جا ها فونت خراب تحویل میدهند که مشکلات زیادی به وجود میارن.

۴ - اگه بخوای کاربر در صورت عدم دریافت فونت اصلی از Tahoma استفاده کنه درست ست کردن Input ها و select ها و خیلی element های دیگه برای هر دو در بهترین حالت کار آسونی نیست ! مخصوصا وقتی داری از فونت فارسی استفاده میکنی که regular و bold دو فایلی داره و من راهی پیدا نکردم بشه نسخه bold فونت اصلی و tahoma را با هم bold نشون داد (اگه نگرفتین بگین مثال بزنم).

در آخر نظرسنجی هم گذاشتم ببینم چند درصد واقعا از فونت های embed استفاده میکنند ! اینو در شرایطی جواب بدین که انگار سایت را برای خودتون تولید میکنید و نه مشتری که شاید براتون زیبایی مهم تر باشه تا اینکه مشتری های اون بیچاره چه خواهند کرد و چه نتیجه ای میگیره.

omidabedi
یک شنبه 28 مهر 1392, 23:50 عصر
با سلام
من شخصا تو پروژه ها از فونت b nazanin و b yekan استفاده میکنم مشکلیم نداشتن
برای convert هم بگم که
فکر کنم تنها سایتی که به درستی ttf رو به eot تبدیل میکنه این سایت هست http://www.kirsle.net/wizards/ttf2eot.cgi
راستشو بخواید بقیه فرمت هارو نمیدونم واسه چی هست مثل woff و svg
همین eot و ttf همه ی مرورگر هارو شامل میشه

Unique
دوشنبه 29 مهر 1392, 01:25 صبح
eot که برای IE هستش.
woff فرمت استاندارد وب w3c هستش.
ttf هم که مشخصه و در نسخه های آخر اکثر مرورگر ها و سیستم ها پشتیباین میشه.
svg هم برای ipad و iphone روی safari مناسبه !

من شخصا تو پروژه ها از فونت b nazanin و b yekan استفاده میکنم مشکلیم نداشتن
توی ie مخصوصا نسخه های ۶ و ۷ با اعداد فارسی و لاین مشکلی نداشتی ؟ تا حالا چک کردی ؟

RIG000
دوشنبه 29 مهر 1392, 08:34 صبح
منم پیگیر این تاپیک هستم. چون واقعا" اطلاعاتی در مورد فونت ها ندارم...

Unique
دوشنبه 29 مهر 1392, 11:33 صبح
۷۵ نفر بازدید تا لحظه ای که من این پست را میزنم ولی ۳ نفر شرکت کرده اند ؟ و ۲ نفر پست زدند ؟
اگه واقعا تا حالا اطلاعاتی از این موضوع نداشتین بگین تا آموزش بگذارم توی همین تاپیک. اما اگه اطلاعات دقیق دارین لطفا شرکت کنین و نظرتون را بگین.

SlowCode
دوشنبه 29 مهر 1392, 12:43 عصر
سلام

من همین الان سایت یکی از دوستانمون به اسم tadayoni (http://tadayoni.ir/)رو تو این سایت (http://netrenderer.com/index.php) تست کردم که از دوتا فونت b yekan , droid naskh استفاده کرده.
نتیجه این شد که تو IE6 و IE7 فونت یکان لود شد ولی نسخ نشد!
البته تو ورژن 8 و پایین ترش کاراکتر پارانتز و نقطه رو به صورت مستطیل نشون داد.

موقع تست کردن سایت دوستمون سایت رندرر این رو بهم نشون داد:قهقهه:
جالبه.

omidabedi
دوشنبه 29 مهر 1392, 15:22 عصر
eot که برای IE هستش.
woff فرمت استاندارد وب w3c هستش.
ttf هم که مشخصه و در نسخه های آخر اکثر مرورگر ها و سیستم ها پشتیباین میشه.
svg هم برای ipad و iphone روی safari مناسبه !

توی ie مخصوصا نسخه های ۶ و ۷ با اعداد فارسی و لاین مشکلی نداشتی ؟ تا حالا چک کردی ؟

از لحاظ اینکه بهم نریزه اوکی هست اما تو بعضی نسخه ها لود نمیشه نمیدونم چرا (شاید با هک ie بشه این مشکل رو هم حل کرد)

Unique
دوشنبه 29 مهر 1392, 16:57 عصر
خوب این موضوع خیلی بر میگرده به اینکه شما font-face@ را چطور تنظیم کرده باشین. ie یک مشکل بزرگ دیگه که داره اینه که اگه چند تا فرمت توی src دادی میاد و همه فونت ها را دانلود میکنه که این یعنی فاجعه ! حتی اگه شما سمت apache اونها را compress کرده باشین باز هم کار اضافی و خنده داریه که از ie بر میاد ولی براش hack موجوده ، بهترین حالتی که من پیدا کردم و توی این blog (https://www.fontspring.com/blog/the-new-bulletproof-font-face-syntax) معرفی شده اینه :

@font-face {
font-family: 'MyFontFamily';
src: url('myfont-webfont.eot?#iefix') format('embedded-opentype'),
url('myfont-webfont.woff') format('woff'),
url('myfont-webfont.ttf') format('truetype'),
url('myfont-webfont.svg#svgFontName') format('svg');
}

این هک علامت سوال و hash پشتش واقعا مشکل ie را حل میکنه.

meisam3322
دوشنبه 29 مهر 1392, 20:31 عصر
ie ورژن پایین رو بیخییال شید. من به مشتری هام میگم. هیچ تضمینی برای ie ورژن پایین (داغون) نمیدم. تمام. مثل این میمونه شما با یه پیکان توی مسابفات فرمول یک شرکت کنید. معلوم نمیشه. و تلاش شما هم برای بهبود و پیدا کردن راه حل اینه که بیاین موتور پیکان رو تغییرات بدین. جواب نمیگیرید.

Unique
سه شنبه 30 مهر 1392, 01:41 صبح
ie ورژن پایین رو بیخییال شید.

خیلی ها کلا دوست دارند ie را بیخیال بشن از جمله خود من ! اما وقتی هنوز ویندوز xp پر کاربرد ترین ویندوز توی ایران هست و درصد قابل توجهی هنوز از نسخه های ۶ و ۷ و ۸ استفاده میکنند خوب جای فکر داره !
این را هم در نظر بگیرین که روی tablet ها و آندروید و ios هم مشکلاتی با ttf یا woff که قائدتا باید پشتیبانی بشن وجود داره.

حرف شما برای زدن به مشتری حداقل برای طراحان وب معتبره اما اگه سایت و منفعتش از خودتون باشه آیا همین حرف را میزنید ؟ یعنی میگین به درک که کاربران نسخه پایین ie با سایت من مشکل پیدا میکنند ؟ و حاضرین از اون ها بگذرین ؟

omidabedi
سه شنبه 30 مهر 1392, 10:32 صبح
خوب این موضوع خیلی بر میگرده به اینکه شما font-face@ را چطور تنظیم کرده باشین. ie یک مشکل بزرگ دیگه که داره اینه که اگه چند تا فرمت توی src دادی میاد و همه فونت ها را دانلود میکنه که این یعنی فاجعه ! حتی اگه شما سمت apache اونها را compress کرده باشین باز هم کار اضافی و خنده داریه که از ie بر میاد ولی براش hack موجوده ، بهترین حالتی که من پیدا کردم و توی این blog (https://www.fontspring.com/blog/the-new-bulletproof-font-face-syntax) معرفی شده اینه :

@font-face {
font-family: 'MyFontFamily';
src: url('myfont-webfont.eot?#iefix') format('embedded-opentype'),
url('myfont-webfont.woff') format('woff'),
url('myfont-webfont.ttf') format('truetype'),
url('myfont-webfont.svg#svgFontName') format('svg');
}

این هک علامت سوال و hash پشتش واقعا مشکل ie را حل میکنه.

تست نکردم ولی قاعدتا باید جواب بده کلا ie خیلی مسخرست و امروزه هم کسایی رو که وبگردی میکنن همشون طرفدار firefox هستن و فکر کنم وقتش شده باشه که ie رو کلا بیخیال شد.میمونه چندتا کاربر عادی که توی font-family
اگر چندتا فونت web safe مثل (verdana-san-serif-arial-georgia) تعریف بشه مشکلی ندارن و فقط فونت سایت رو یکم نا موزون میبینن که کلا مهم نیست

Unique
سه شنبه 30 مهر 1392, 21:51 عصر
نتیجه این شد که تو IE6 و IE7 فونت یکان لود شد ولی نسخ نشد!

شاید مشکل واقعا از سایت ایشون باشه و شما فونت b yekan را به صورت local نصب دراین که نشون میده و اگه نداشتین به مشکل میخوردین ! کلا این موضوع به فونت بر نمیگرده اونم فونتی مثل droid naskh که فوق العاده هستش و فارسی را خوب پشتیبانی میکنه !