PDA

View Full Version : کمک : بررسی نتیجه جستجو در بانک اطلاعاتی

mostafa_tak2000
جمعه 03 آبان 1392, 19:36 عصر
سلام بچه ها . وقت بخیر
من برای جستجوی یک رکورد خاص در بانک اطلاعاتی sql از دستور زیر استفاده میکنم
schpope = Getdata("select * from clientale where id_meli='" & textidmeli.Text & "'")

دستور مشکلی نداره و رکوذدیکه با شماره ملی مورد نظر در تکس باکس برابر باشه نمایش داده میشه .
مشکل اصلی بنده اینجاست که اگر رکوردی یافت نشد برنامه error میده و گیر میکنه
میخوام بدونم با چه دستوراتی میتونم به برنامه بگم که اگر رکوردی یافت نشد پیغام نمایش بده ؟
باتشکر

Mani_rf
جمعه 03 آبان 1392, 22:34 عصر
من نمیدونم که این متودی Getdata که نوشتی دقیقا چیکار میکنه! اما در هر صورت اگر اون رو تو Try...Catch...Finally بگذاری این امکان رو داری که در موقعی که با خطا برخورد می کنی اون رو کنترل کنی.
اگر درباره Try...Catch...Finally اطلاعاتی نداری جستجو کن نمونه زیاد هست

biyarjomandi
شنبه 04 آبان 1392, 13:56 عصر
سلام
if Getdata("select * from clientale where id_meli='" & textidmeli.Text & "'")= nothing then
msgbox("خطا"(
elsschpope = Getdata("select * from clientale where id_meli='" & textidmeli.Text & "'")
end if

Hossis
شنبه 04 آبان 1392, 20:34 عصر
سلام بچه ها . وقت بخیر
من برای جستجوی یک رکورد خاص در بانک اطلاعاتی sql از دستور زیر استفاده میکنم
schpope = Getdata("select * from clientale where id_meli='" & textidmeli.Text & "'")

دستور مشکلی نداره و رکوذدیکه با شماره ملی مورد نظر در تکس باکس برابر باشه نمایش داده میشه .
مشکل اصلی بنده اینجاست که اگر رکوردی یافت نشد برنامه error میده و گیر میکنه
میخوام بدونم با چه دستوراتی میتونم به برنامه بگم که اگر رکوردی یافت نشد پیغام نمایش بده ؟
باتشکر
باید تو تابع GetData جلوی خطا گرفته بشه یعنی اگر اطلاعات رو در دیتاگرید می ریزه، می تونید با استفاده از شرط isdbNull بفهمید که آیا رکورد هست یا نه, اگر نبود، این مقدار رو برگشت می ده

If Not IsDbNull(R.cells("FieldName").value Then
Return R.cells("FieldName").value
End If