PDA

View Full Version : آیا جاوا برای نرم افزار های تجاری مناسبه؟

kingtak
چهارشنبه 08 آبان 1392, 22:58 عصر
سلام دوستان
میخواستم از دوستان جاوا کار بپرسم آیا جاوا برای برنامه های تجاری و دسکتاپ مناسبه؟مثلا میتونه جای سی شارپ یا... رو بگیره؟آیا اگه مثلا یه سیستم اتوماسیون یا ...با جاوا نوشته بشه بازار قبولش داره؟
منظورم امکانات برنامه نویس جاوا نیستا!میخوام بدونم جاوا هم توی برنامه های تجاری و دسکتاپ "توی ایران" کاربردی داره؟(فکر کنم عنوان پست منظورمو برسونه!)
آیا نمونه برنامه ای دسکتاپی که با جاوا کار شده هست یا فقط توی برانامه نویسی موبایل و از این چیزا بیشتر استفاده میشه؟
بازار کارش توی ایران چطوره؟

cups_of_java
چهارشنبه 08 آبان 1392, 23:29 عصر
از اون جایی که دسکتاپ ها توی ایران همیشه ویندوزی هست و سرعت واسط کاربری جاوا نسبت به واسط های native ویندوز کمتر هستش حدودی خب با وجود دسکتاپ های دات نتی نیازی به استفاده از جاوا نمی مونه دیگه.
اما چند نکته هم قابل توجه هستش:
1) هستن اتوماسیون هایی که به صورت دسکتاپ با جاوا نوشته شده باشن. الان حضور ذهن ندارم که نام ببرم اما هستن.
2) قرار نیست چیزی جای چیز دیگه ای رو بگیره. قراره هر چیز در جای خودش به کار بره
3) الان چند سالی هست که کلن نرم افزار داره به سمت تحت وب بودن میره و حتی کوچکترین برنامه های تجاری با تکنولوژی های وبی نوشته میشن نه دسکتاپ! دلیلش هم اینه که دیگه گوشی های موبایل دارن جای دسکتاپ ها رو میگیرن. (حتی تو ایران)
4) بازار کار جاوا که کلن خوبه چه ایران چه بیرون ایران

kingtak
پنج شنبه 09 آبان 1392, 23:26 عصر
از توجهی که کردید سپاس گذارم دوست عزیز

از اون جایی که دسکتاپ ها توی ایران همیشه ویندوزی هست و سرعت واسط کاربری جاوا نسبت به واسط های native ویندوز کمتر هستش حدودی خب با وجود دسکتاپ های دات نتی نیازی به استفاده از جاوا نمی مونه دیگه.

حتی با وجود JavaFX ؟

3) الان چند سالی هست که کلن نرم افزار داره به سمت تحت وب بودن میره و حتی کوچکترین برنامه های تجاری با تکنولوژی های وبی نوشته میشن نه دسکتاپ! دلیلش هم اینه که دیگه گوشی های موبایل دارن جای دسکتاپ ها رو میگیرن. (حتی تو ایران)

آخه اونطوری که من میدونم جاوا در زمینه وب هم نمیتونه جای .NETیا PHP و...بگیره.اگه اینجوی باشه میشه نتیجه گرفت جاوا برای وب و دسکتاپ مناسب نیست.درسته؟

4) بازار کار جاوا که کلن خوبه چه ایران چه بیرون ایران
توی ایران جاوا بیشتر توی چه زمینه هایی استفاده میشه؟(موبایل ، وب، دسکتاپ ،یا دستگاه ها).
چون من تازه جاوا SE رو شروع کردم میخوام بدونم چه راهی رو انتخاب کنم تا ارزششو داشته باشه.(از لحاظ بازار کار و آینده ش)

cups_of_java
جمعه 10 آبان 1392, 13:11 عصر
حتی با وجود JavaFX ؟
شاید JavaFX واسه این بوجود اومد که در مقایل همین ضعف دسکتاپی جاوا مقابله کنه با تکنولوژی های همتای خودش... اما در کل موضوع اینه که JavaFX هم نتونسته و نخواهد توانست جلوی روند سریع پر شدن HTML5 و CSS3 رو بگیره... این ربطی به جاوا و دات نت و ... نداره. همتاهای JavaFX هم همین وضع رو دارن.
اما در مورد جاوا، کلن وقتی دات نت بهت برنامه native ویندوزی میده... (اگر پروژت محدودیتی واسه انتخاب تکنولوژی نداشته باشه) چرا از جاوا استفاده کنی؟ اما اگه می خوای برنامت native نباشه تحت دسکتاپ ویندوز خوب JavaFX بنویس!

توی ایران جاوا بیشتر توی چه زمینه هایی استفاده میشه؟(موبایل ، وب، دسکتاپ ،یا دستگاه ها)
وب و موبایل بیشتره خوب

آخه اونطوری که من میدونم جاوا در زمینه وب هم نمیتونه جای .NETیا PHP و...بگیره.اگه اینجوی باشه میشه نتیجه گرفت جاوا برای وب و دسکتاپ مناسب نیست.درسته؟
والا چیزی که من توی این ده سال اخیر که مشغول بودم دیدم این بوده که هر چیزی جای خودش رو داره... گاهی اون کاری که PHP می کنه برات هیچی نمی کنه. گاهی چیزی که میخوای رو جاوا بهت بهتر از بقیه میده!!!
نمی دونم این موضوع رو از کجا شنیدی و می دونی اما درست نیست این حرفت. در کل هر کدوم اینا صفات خودشون رو دارن توی وب
جاوا از نظر تکنولوژی و استاندارد از همه فراگیر تر و بزرگتره... خیلی بزرگ! اپن سورسه!
PHP از همه جا افتاده تره توی جهان، پروژه های زیادی آمادش هستن توی این تکنولوژی و نوشته شدن از قبل... اپن سورسه!
دات نت تو دنیای اپن سورس نیست اصن! کمه فریم ورک هاش، محدوده دستت! توی وب نمی تونی کاری در بیاری که با همه استاندارد ها و مرورگر ها و ... کار کنه به درستی!
به طور کلی، جاوا برای وب خیلی مناسبه! قدرت اصلیش توی تجمیع سیستم ها و استاندارد ها و پروژه های سازمانی و ... هستش.

چون من تازه جاوا SE رو شروع کردم میخوام بدونم چه راهی رو انتخاب کنم تا ارزششو داشته باشه.(از لحاظ بازار کار و آینده ش)
کلن هرچیزی رو درست یاد بگیری ارزشش رو داره. core java رو یاد یگیر بعد سعی کن JavaEE رو کمی باد بگیری. هم پروزه روش زیاده هم شغل زیاده هم به دردت میخوره.
نهایتن از من می پرسی:
تو حالت نرمال و استاندارد:
دات نت رو بیخیال شو (تو عمقش نرو) در حد مبتدی که اگه یه روزی نیاز داشتی بتونی دردت رو دوا کنی.

Java رو خیلی خوب و عمیق یاد بگیر، باعث میشه دیدت و سوادت خیلی باز شه. کارهم زیاد هست روش.

تو حالت پیشرفته:
PHP رو کمی یاد بگیر، دونستنش گاهی کمک می کنه از پروژه های PHP استفاده کنی کنار کارت...
Python تو یعضی کارای سمت سرور خیلی به دردت میخوره.
Nodejs دنیای آینده رو تو خیلی سرویس های پایه که تو نت ارایه خواهند شد میسازه...

اینا رو گفتم شاید یکم بهت دید بده! اما خیلی مختصر بود... نمی خواستم ذهنت رو شلوغ کنم. اگه سوالی داری باز در خدمتم.

kingtak
جمعه 10 آبان 1392, 16:42 عصر
بهزاد جان واقعا لطف کردی.خیلی جواب صریح و کاملی ارائه کردید.من قبلا یه مدت با #C کار کردم(در حد مبتدی یا متوسط).از وقتی عاشق جاوا شدم (نمیدونم چرا؟)دیگه سی شارپو ولش کردم.
این اواخر دیگه از جاوا دلرد شده بودم.یکی از دلایلش هم همون شنیده هایی بود که توی پست قبلی عرض کردم(جاوا توی وب ضعیفه و ...).الان که به جواب شما فکر می کنم میبینم حرف حساب میزنید.
نهایتا به جاوا امید وار شدم.:لبخندساده:فعلا همون کتاب دوست داشتنی "والتر ساویچ" رو ادامه میدم.توصیه های شما رو هم یکی یکی دنبال میکنم.
بازم از وقت و حوصله ای که به خرج دادید نهایت تشکر رو میکنم.:تشویق:

cups_of_java
جمعه 10 آبان 1392, 22:42 عصر
خواهش می کنم.

بهزاد جان

راستی، اسم من بهراد هسنش.

esmaeilbf
جمعه 10 آبان 1392, 23:37 عصر
شاید JavaFX واسه این بوجود اومد که در مقایل همین ضعف دسکتاپی جاوا مقابله کنه با تکنولوژی های همتای خودش... اما در کل موضوع اینه که JavaFX هم نتونسته و نخواهد توانست جلوی روند سریع پر شدن HTML5 و CSS3 رو بگیره...
مگه javafx برای ایجاد رابط گرافیکی برای برنامه های دسکتاپی به وجود نیومده؟! پس چه ربطی به html5 و css داره؟
شاید منظورتون اینه که برنامه های تحت وب کلا برنامه های دسکتاپی رو نابود می کنند!!و همه چیز رو آنلاین .

csvbcscp
شنبه 11 آبان 1392, 04:37 صبح
دوستمون بهراد جان( از دیدگاه خودش)
جواب خوب و جامعی دادن، ما هم استفاده کردیم و از ایشون تشکر میکنیم

من هم یک نکته رو به جمع بندی های شما اضافه می کنم
با توجه به اینکه بازار کا براتون خیلی مهمه، کافیه سری به نیازمندی های روزنامه همشهری بزنید.
واینکه قبلاً تجربه کار با دات نت رو داشتی، اصلاً بهت توصیه نمی کنم(قبل از تسلط کامل) وارد حوزه دیگه ای بشی
هر تکنولوژی ای تو دنیا یه محدودیت هایی داره، سی شارپ هم مستثنی نیست، اما سی شارپ تمام مواردی که عنوان کردید رو به صورت کامل داره
بازار کار بی نظیر تو ایران و جهان، پشتیبانی فوق العاده در محیط دسکتاپ و وب، بروز اوری های پی در پی، دارای محیط توسعه فوق العاده و...
به موارد بالا مستندات آموزشی بی شمار دات نت رو هم اضافه کنی، دیگه تردیدی برای انتخاب باقی نمی مونه

موفق باشید

cups_of_java
شنبه 11 آبان 1392, 13:15 عصر
مگه javafx برای ایجاد رابط گرافیکی برای برنامه های دسکتاپی به وجود نیومده؟! پس چه ربطی به html5 و css داره؟
شاید منظورتون اینه که برنامه های تحت وب کلا برنامه های دسکتاپی رو نابود می کنند!!و همه چیز رو آنلاین .

JavaFX‌ روی دسکتاپ کار می کنه بله! اما امکان پشتیبانی همزمان از Swing و HTML رو داره. یعنی یه طراح وب هم می تونه باهاش UI درست کنه. JavaFX برای رقابت با Adobe AIR و تکنولوژی همتاش توی مابکروسافت به وجود اومد. این اوکی! خیلی هم خوب!
اما حرف من اینه که اصن دسکتاپ داره کمرنگ میشه!‌ تا ده سال دیگه شما از خیلی سرویس های آنلاین استفاده می کنی. دیگه نه Winamp نصب می کنی نه Office نصب می کنی نه برنامه ویرایش عکس نه...
هنوز خیلی برنامه های دسکتاپ هستن... اما با روند رو به رشد گوشی ها و تبلت ها و ... و رشد تکنولوژی های HTML و CSS و برناه های خیلی قویه وبی دیگه کسی نمیاد برنامه های کاربردی نصب کنه! (مگر بازی :D)

java.source.ir
شنبه 11 آبان 1392, 21:29 عصر
توی این چند سال که مشغول کار برنامه نویسی هستیم، به این نکته رسیدیم زبان های برنامه نویسی ابزار هستند. پس باید شما بدانید از کدوم یکیشون کجا باید استفاده کنید. مفاهیم رو خوب فهمیدن یک طرف ماجراست و اینکه حالا اون مفاهیم رو بر اساس شرایط با چه ابزاری پیاده سازی کنی مسئله دیگری است.

امیدوارم دوستان عزیز هیچ وقت تعصبی به یک زبان نگاه نکنند و کمی هم منعطف باشند.

با نهایت احترام