PDA

View Full Version : سوال: در اختیار گذاشتن دانشت با دیگران تو دانشگاه و آموزش رایگان

saeed-71
شنبه 11 آبان 1392, 22:33 عصر
سلام.
به نظرتون در اختیار گذاشتن دانشت با دیگران تو دانشگاه و آموزش رایگان کار درستیه؟
این که به دوستات لطف میکنی شکی نیست اما اینکه برا دست زیاد بشه چی؟اینکه هر چی تعدا برنامه نویس پی اچ بیشتر بشه بهتره یا نشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
کار درستیه به نظرتون؟

sohail0098
شنبه 11 آبان 1392, 22:42 عصر
سلام.
به نظرتون در اختیار گذاشتن دانشت با دیگران تو دانشگاه و آموزش رایگان کار درستیه؟
این که به دوستات لطف میکنی شکی نیست اما اینکه برا دست زیاد بشه چی؟اینکه هر چی تعدا برنامه نویس پی اچ بیشتر بشه بهتره یا نشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
کار درستیه به نظرتون؟
به نظر من هیچ فرقی نداره چون کسی که سیریش باشه بهر حال یاد میگیره
کسی هم که گاگول باشه یاد بدی یادش میره

امیر مهرشاد
شنبه 11 آبان 1392, 22:45 عصر
سلام.
کار درستیه به نظرتون؟

دوست عزیز امیدوارم موفق باشید . لازم دونستم کمی با هم دوستانه گپی بزنیم . شما اگر دانشتو انتقال بدی یا نه اگر واقعا مشتاق یادگیری باشند ، اگه از شما چیزی دستگیرشون نشه دنبال یکی دیگه میرن اگر از اونام چیزی عایدشون نشد یک رفرنس دیگه پیدا میکنن و بالاخره با توجه به علاقه ای که از خودشون نشون میدن دیر یا زود به نتیجه زحماتشون میرسن و این وسط تنها چیزی که جا مونده ذهنیت بدیه که از شما به یادگار دارن شما به اهلش اون چییزی رو که میدونید بگید اگر قرار بود هر دانشی در سینه ها محبوس میموند من و شما الان بجای تایپ با کیبورد باید روی دیوار غار نقاشی میکردیم پس ارتقاء دانش لازمش انتقاله داداش گلم درسته ؟

موفق باشید:تشویق:

Javidhb
شنبه 11 آبان 1392, 22:47 عصر
اگه استاد به یاد گرفتنش ادامه بده... هیچ وقت شاگرداش ازش بهتر نخواهند شد...
شمایی که میخایید به بقیه یاد بدید یعنی بیشتر از اونا میدونید، در صورتی که به یادگرفتن مطالب جدید ادامه بدید.. این فاصله علمی که بینتون هست باقی میمونه.(شاید یکم فاصلشون باهاتون کم شه ولی به شما نمیرسن!)

یه نکته دیگه اینه که توی یاد دادن خوندن به مواردی برمیخورید که مجبور میشید برید مطالعه و تحقیق کنید که نتیجه اش بازم به نفع شماست!

saeed-71
شنبه 11 آبان 1392, 23:00 عصر
دوست عزیز امیدوارم موفق باشید . لازم دونستم کمی با هم دوستانه گپی بزنیم . شما اگر دانشتو انتقال بدی یا نه اگر واقعا مشتاق یادگیری باشند ، اگه از شما چیزی دستگیرشون نشه دنبال یکی دیگه میرن اگر از اونام چیزی عایدشون نشد یک رفرنس دیگه پیدا میکنن و بالاخره با توجه به علاقه ای که از خودشون نشون میدن دیر یا زود به نتیجه زحماتشون میرسن و این وسط تنها چیزی که جا مونده ذهنیت بدیه که از شما به یادگار دارن شما به اهلش اون چییزی رو که میدونید بگید اگر قرار بود هر دانشی در سینه ها محبوس میموند من و شما الان بجای تایپ با کیبورد باید روی دیوار غار نقاشی میکردیم پس ارتقاء دانش لازمش انتقاله داداش گلم درسته ؟

موفق باشید:تشویق:
حق با شماست اگه واقعا بخواد یاد بگیره بهر حال یاد میگیره.ولی یه چیزی هست به نظرم خدا وقتی ببینه بندش داره به هم نوعش کمک میکنه و دانششو در اختیارش قرار میده بیشتر کمک میکنه تا سطحش بره بالاتر.
نکته دومم که دوستان اشاره کردن اینکه هر چی اونا بیان بالا منم سطحمو میبرم بالاتر و بیشتر تشویق میشم که پیشرفته تر بشم.

sohail0098
شنبه 11 آبان 1392, 23:09 عصر
حق با شماست اگه واقعا بخواد یاد بگیره بهر حال یاد میگیره.ولی یه چیزی هست به نظرم خدا وقتی ببینه بندش داره به هم نوعش کمک میکنه و دانششو در اختیارش قرار میده بیشتر کمک میکنه تا سطحش بره بالاتر.
نکته دومم که دوستان اشاره کردن اینکه هر چی اونا بیان بالا منم سطحمو میبرم بالاتر و بیشتر تشویق میشم که پیشرفته تر بشم.

البته داداشی این موردم هست که کلا ایرانیا(البته نه همه ها بعضیا خیلی گلند) لطفتو وظیفه میبینند و فرداش برای خودت شاخ میشند
اگه هم به کسی چیزی یاد دادی باید فراموش کنی که یه روز بهش چیزی یاد دادی چون بعضی ها اصلا جنبه اش رو ندارند

MMSHFE
یک شنبه 12 آبان 1392, 00:13 صبح
فکر کنم بهترین جواب برای ایجاد کننده تاپیک، این شعر باشه:
دانی که چرا خدا تو را داده دو دست ؟
من معتقدم که اندر آن سرّی هست:
یک دست به کار خویشتن پردازی،
با دست دگر ز دیگران گیری دست.

SlowCode
یک شنبه 12 آبان 1392, 00:22 صبح
سلام
به نظر من نباید به هر کسی هر چیزی رو یاد داد.
من از ترم پیش به همکلاسی ها تو دانشگاه میگم که بچه ها برین مثلا طراحی وب یا php یاد بگیرین. اینم منابع! نمیرن که نمیرن. واسه اینجور آدما نباید وقت بزارین و تلاش کنین تا چیزی یاد بگیرن(البته اگه سوال کنن قضیه فرق میکنه) چون واقعا نمیخوان چیزی یاد بگیرن.

ولی بعضی ها هستن که هم استعدادش رو دارن و هم مشخصه که اگه دنبال کنن به یه جایی میرسن.
من به شخصه وقتی اینجور آدما رو میبینم خودم بهشون میگم که فلانی بیا بهت برنامه نویسی یاد بدم...اگه یاد بگیری آیندت اینه...اینطوری میشی ... اینکارا رو میتونی بکنی.

یه عقیده ای هم که بهش اعتقاد دارم اینه که بهتره برنامه نویسی رو به نوجوان ها یاد داد تا بزرگترها.
به عنوان مثال خودم رو میگم: از سن 15 سالگی برنامه نویسی رو شروع کردم ولی چون استادی نداشتم و دنبال مباحثی رفتم که تقریبا به درد نخور هستن وقتم تلف شد. الان به کسانی که برنامه نویسی یاد میدم میگم که: شما اگه به اندازه ای که من پشتکار و علاقه داشتم پشتکار و علاقه داشته باشین و من بهتون یاد بدم مطمئنا تو یه سال میتونین به حد من برسین. یعنی به جای 5 سال 1 سال وقت میزارین.
معمولا هم سعی میکنم به آشناهایی که تقریبا 15 سال دارن یاد بدم که تا موقع دانشگاه به یه حد حرفه ای برسن و همون موقع آماده کار بشن.

از بابت رقیب شدن هم خیالم راحته چون تو شهر برنامه نویس کم پیدا میشه و هنوز خیلی جا داره تا اشباع بشه.

poriab
یک شنبه 12 آبان 1392, 01:23 صبح
کسی که دانش برنامه نویسی بالایی داره هیچ ابایی از این که دانشش رو انتقال بده نداره

یک استاد داشتیم می گفت من هرچی که می دونم رو به شما می گم چون می دونم هیچ وقت به من نمی رسید ، من یک مطلبی رو می گم همون روز چند مطلب جدید رو یاد میگیرم و شما تا این مطلبی که من گفتم رو یاد بگیرید ، چندین بار از شما به روز تر هستم

* در کل هم به کسی باید یاد بدید ( دوستان و ... ) که واقعا علاقه داره و پشتکار داره ، نه از روی تنبلی بیاد بگه به من یاد بده:چشمک:

برای نمونه جناب شهرکی آموزش های بسیار خوبی در مورد برنامه نویسی قرار می دهند که هرکسی این کار رو انجام نمی ده ، و یقینا کسایی که این آموزش رو می خونن به استاد گرامی نمی رسند . در اینجا فقط دعای خیر پشت ایشان هست

ravand
یک شنبه 12 آبان 1392, 07:43 صبح
من فکر میکنم اینکه کشور ما پیشرفت نمیکنه اینه که ما اینطوری فکر می کنیم و یا حوصله نداریم برای دیگران وقت بذاریم.اگه شما یه چیزی به دوستت یاد بدی . اونم که یاد گرفت. یه برنامه جدید می نویسه یه کار جدید میکنه یه چیز جدید یاد میگیره و به شما هم یاد میده. مسلماً اینطوری هم به خودت کمک کردی و هم به پیشرفت علم. تازه اگه بخوای از لحاظ درامدم بهش فکر کنی. این باعث میشه خیلی ها بفهمن سایت چی هست؟ که باور کن خیلی ها نمیدونن سایت چیه و به چه دردی میخوره؟ اینطوری افراد بیشتری به سمت طراحی سایت کشیده میشن. حتی کسانی که علاقه ای به برنامه نویسی ندارن.چون کار شما یه نوع تبلیغ میشه. حتی وقتی شما داری آموزش هم میدی این برات میشه تبلیغ و همه دیگه میدونن شما طراحی سایت و برنامه نویسی بلدی . و بعدا بهت اعتماد میکنن و ازت میخوان براشون کار انجام بدی. من در عمل به این موضوع رسیدم.
موفق باشی.

mahmod2000
یک شنبه 12 آبان 1392, 08:38 صبح
باور کن خیلی ها نمیدونن سایت چیه و به چه دردی میخوره؟

جدا با این یه تیکه حرف موافقم
واقعا باید یه برنامه ای ریخته بشه که اول به ملت ایران کامل بحث اینکه سایت چی هست و به چه دردی میخوره رو یاد داد.. یعنی درک کنند
یه موقع از مشتری جماعت یه حرفایی میشنوم که سردرد میگیرم :)

eshpilen
یک شنبه 12 آبان 1392, 09:15 صبح
یک استاد داشتیم می گفت من هرچی که می دونم رو به شما می گم چون می دونم هیچ وقت به من نمی رسید ، من یک مطلبی رو می گم همون روز چند مطلب جدید رو یاد میگیرم و شما تا این مطلبی که من گفتم رو یاد بگیرید ، چندین بار از شما به روز تر هستم
این دقیقا درسته که یاد دادن باعث رقابت و پیشرفت بیشتر برای آموزش دهنده هم میشه.
طرف خودش هم انگیزهء بیشتری پیدا میکنه چون میدونه حالا دیگران هم پیشرفت کردن و ممکنه خودش عقب بمونه.
ولی بنظر بنده این قضیه نباید تبدیل به بخل و حسادت بشه.
یعنی من شخصا سعی میکنم حتی اگر دیگران از خودم جلو بزنن، دچار بخل و حسادت نشم.
ولی خب این به این معنی نیست که همینطوری هر چیزی رو به هرکسی یاد بدیم، چون حساب و کتاب های دیگر و مصحلت هایی درکار هست بعضی وقتا. مثلا یه چیزی رو که احتمال بیشتر میدیم دست هرکسی بیفته اونوقت بیشتر ازش سوء استفاده میشه و خسارت میزنه تا اینکه کار مفیدی باشه، خب چرا بصورت عمومی منتشر کنیم یا آموزش بدیم؟
یا مثلا توی یه محیط کاری چرا باید بیایم چیزهایی رو به کسی یاد بدیم که میدونیم آدم باشعور و قدرشناسی نیست و فردا که اون چیزا رو یاد گرفت میخواد واسه خودمون دردسر درست کنه و جای ما رو بگیره؟ این دیگه بنظرم خامی و حماقت میاد!
ولی اینکه دیگه بخاطر این احتمال (که بهرحال همیشه وجود داره و نمیشه تضمین کرد که پیش نیاد) به هیچکس چیزهایی رو که بلدیم یاد ندیم خب فکر نمیکنم درست باشه. بهرحال خوب بودن و راه راست رو رفتن و کمک کردن به دیگران بدون کوچکترین ریسک و هزینه که نمیشه! اگر بدون ریسک و هزینه بود که دیگه کار مهمی نبود و فرق آدم با آدم مشخص نمیشد و از نظر شخصیتی و روحی-روانی و معنوی رشد نمیکرد.
مثلا یوقت ممکنه یه چیزی رو میدونم که برای عموم خیلی مفید واقع میشه، ولی اطلاع عموم ازش به قیمت از دست رفتن شغل و منافع خودم میشه؛ آیا میتونم به این بهانه فقط برای خودم نگه دارم؟

درکل هم من اینو کاملا دیدم تاحالا و مدام تجربه کردم که با گشاده دست بودن و یاد دادن و کمک کردن، آدم خودش هم پیشرفت میکنه و درهای جدیدی به روش گشوده میشن.
اونایی که به دیگران یاد نمیدن، ناخودآگاه فکر میکنن دیگران نمیتونن اون چیزا رو براحتی یاد بگیرن، و انگیزهء کمتری برای رقابت دارن. آدمهایی هستن که در ناآگاهی و محدودیت تفکر و روح و روان و شخصیت خودشون، خودشون هم کم و بیش اسیر میشن و گرفتار محدودیت هاش.
تازه در ضمن یاد دادن و کمک کردن و همکاری با دیگران، معمولا خیلی موارد پیش میاد که خود یاددهنده هم چیزهای جدیدی یاد میگیره، به فکرش میرسه، و ورزیده تر میشه.
فرایند یاد دادن و کمک کردن و همکاری، خیلی وقتا منافع دو طرفه داره، و نمیشه این رو براحتی پیشبینی کرد.
واسه خود من پیش اومده که حتی از آدمهای کم سواد و کسانی که فکر میکردم عددی نیستن و نمیتونن چیز خاصی به من بدن، چیزهای واقعا مفید و مهمی بصورت مستقیم یا غیرمستقیم عایدم شده (حتی گاهی بیشتر/مهمتر از چیزهایی که من به اونا دادم). حتی گاهی سوالات احمقانه ای که میکنن باعث میشه آدم با مسائل و ایده ها و دانسته های جدید و جالب و مفیدی روبرو بشه!!

درکل هم البته هرچی آدم ظرفیتش بیشتر باشه و انگیزه و علاقهء بیشتری داشته باشه واسه یاد گرفتن (و نه فقط پول و منافع مادی معمولی) طبیعتا بیشتر میتونه از این فرایند و واقعیت ها استفاده کنه و بیشتر گشاده دست بشه، چون دانش و توانایی از این نوع محدود نیست و همه میتونن به هر میزانی ازش بهره مند بشن بدون اینکه منابعش دچار کمبود بشن؛ تازه با یادگیری و همکاری جمعی، همه میتونن راحتتر و سریعتر به چیزهای بیشتری برسن در این زمینه.
پس به آدمش هم بستگی داره.
بعضی آدما که فکر و هدفشون محدوده، مثلا فقط دنبال پول و مقام یا شهرت هستن، طبیعتا انگیزه و ظرفیت این نوع تفکر و رفتار رو کمتر دارن.

eshpilen
یک شنبه 12 آبان 1392, 09:35 صبح
راستی یه قضیهء دیگه هم هست اینکه هرکسی در سطح خودش آموزش میده و کمک میکنه.
سطوح تفاوت میکنن و ارزش وقت و انرژی افراد هم متفاوته.
مثلا فرض کنید یکی معلم ریاضی دبستان است و یکی دیگه استاد ریاضی دانشگاه و یک دانشمند واقعی در ریاضی.
خب این دوتا هردو ریاضی رو یاد میدن. چه به شاگردهای رسمی و چه به دیگرانی که ازشون کمک میخوان.
ولی معلم ریاضی دبستان در یک سطحی یاد میده و به کسانی یاد میده که اون استاد یا یک نابغهء ریاضی یاد نمیده.
استاد ریاضی طبیعتا مباحث پیشرفته تر و پیچیده تری رو با زبان و روش سطح بالاتر و پیچیده تری آموزش میده و اگر نگیم تنها اولویتش، ولی اولویت اولش شاگردان پیشرفته و قوی و بااستعداد هستن، نه آدمهای ضعیف تر یا کسانی که در مراحل پایین تری هستن و هنوز به اون سطح نرسیدن که حرفاش رو متوجه بشن و بتونن استفادهء زیادی ازش بکنن.
اون استاد ریاضی بزرگ هم حداقل تا حدی و در بعضی موارد میتونه به افراد سطح پایین تر یاد بده، مباحث ساده تر و ابتدایی رو یاد بده، و سعی کنه با زبان ساده تری که افراد سطح پایین تر هم بتونن بفهمن یاد بده، ولی این کار خیلی وقتا اتلاف منابع است؛ چون اون استاد بزرگ ریاضی بهینه ترش اینه که به همون افراد پیشرفته یاد بده با سطح و زبان خودش، نه اینکه بیاد اونا رو ول کنه و وقت و انرژی ارزشمند خودش رو صرف یاد دادن و فهماندن به شاگردان سطح پایین بکنه. معمولا اون کار رو افراد بیشتری وجود دارن که میتونن انجام بدن. ارزش وقت و انرژی یک استاد و دانشمند واقعی بیشتر از اینه که اینطور غیربهینه ازش استفاده بشه. البته موارد استثنا و گهگاه کارهای سطح پایین تر مفید هم میتونن وجود داشته باشن، ولی نه اینکه همیشه یا بیشتر اوقات بخواد اینطور باشه.

حالا بنده نمیخوام بگم من خیلی هوش و سواد دارم، اما گهگاه همین مسئله پیش آمده که افرادی گفتن چیزهایی رو که بلدی و گفتی با زبان ساده تر و مثال و کد و توضیح جزء به جزء و این حرفا یاد بده چون از حرفات چیزی نفهمیدیم!
خب باید بگم اولا که بیان مسائل پیشرفته که نیاز به دانش گسترده و قدرت تحلیل و درک ذهنی بالا دارن به زبان ساده و سطح پایین، اغلب کار دشوار و زمانبری هست و خیلی وقتا تقریبا یا دقیقا غیرممکن! اینو که فکر میکنم دیگه آدمها باید بفهمن و قبول کنن. نه؟ مثلا میشه ریاضیات پیشرفتهء دورهء دکتری رو به دانش آموزان راهنمایی یاد داد با یک زبان ساده و همه فهم؟ بعدم اگر بشه، واقعا چقدر این کار عاقلانه و مفیده؟
دوما مسئله همونه که آدم یه چیزی رو میگه و یاد میده لزوما برای همه نیست، بلکه برای کسانی هست که دانش و پایه و علاقه و استعداد لازم رو داشته باشن.
البته خیلی وقتا بنده متوجه شدم که واقعا چنین افرادی از چیزی که احتمال میدادم هم خیلی کمتر یا تقریبا ناموجود هستن! در اینطور موارد آدم ممکنه فکر دیگری بکنه و روش خودش رو مقداری تغییر بده و شاید سعی کنه سطح و پایهء افراد رو مقداری بالا بیاره (اگر شدنی باشه) یا سعی کنه قضیه رو بقول معروف خرفهم کنه (ببخشید نمیدونم این اصطلاح خرفهم توهین آمیز هست یا نه! اگر هست معذرت میخوام. برای توصیف و رساندن واضح و سریع منظورم اصطلاح بهتری پیدا نکردم).

بعضی وقتا هم که اینقدر سطح پایین هست ولی از طرف دیگر تلاش برای خرفهم کردن و بالا بردن سطح عموم (یا پرورش چند نفر آدم با استعداد) هم به دلایلی میبینی بیهوده بنظر میاد و ارزشش رو نداره. در اینطور موارد باید واقعیت رو پذیرفت و اون دانش از دسترس عموم دور میمونه. شاید بیانش کنی و سعی کنی در تاریخ ثبتش کنی تا از دست نره، اما میدونی در زمان و مکان حاضر احتمالا کسی وجود نداره که بتونه بفهمه و ازش استفاده ای بکنه. این بدترین شرایطی هست که ممکنه برای یه دانشمند و آدم علاقمند پیش بیاد. حالا آدم حداقل خودش بتونه استفاده کنه باز خوبه! ولی بعضی وقتا به دلیل اینکه در جامعه ظرفیت و پایه هاش نیست، حتی خودت هم نمیتونی ازش استفادهء خاصی بکنی! (این دیگه بدترین حالته!!)

H:Shojaei
یک شنبه 12 آبان 1392, 13:19 عصر
سلام
اينجاست كه اين جمله به كار مياد:
زكات علم نشر آن است...
و با اين جمله ي جناب eshpilen هم خيلي موافقم البته با يه تغيير:
[حتی گاهی سوالاتي که میکنن باعث میشه آدم با مسائل و ایده ها و دانسته های جدید و جالب و مفیدی روبرو بشه!!]
بعضي وقتا ميشه وقتي داري به كسي درباره چيزي كه بلدي يا ساختي توضيح ميدي ميفهمي كه مثلا چه اشتباه بزرگي انجام دادي تو اون كارت يا مثلا اگر كنارش اين كارو هم بكني خيلي بهتر ميشه يا سوالاتي بعضي وقتا ازت ميپرسن كه شايد تا حالا فكر ميكردي اين كه ديگه خيلي احمقانست برم دنبالش يا ديگه اينو كه كامل بلدم بعد با اون سوال ميفهمي كه اوه اوه چه اشتباه بزرگي كردي...

navid3d_69
یک شنبه 12 آبان 1392, 16:54 عصر
من که یه ترم به هرکی تو کلاس مشکل داشت کمک کردم از ترم بعد همه آخر ترم زنگ می زدن روزی 10 بار که بیا این پروژه رو انجام بده و .... اونی که دنبال یاد گرفتن باشه شما یه سره نخ بدی دیگه تا آخرش خودش میره دنبالش

masiha68
یک شنبه 12 آبان 1392, 17:46 عصر
ماهی گیری یاد بدین نه اینکه واسشون ماهی بگیرین
کد اماده ندین فقط سر نخ بدین ... اگه علاقمند بود که خودش پیدا می کنه و اگرم نبود عمر شما تلف نشده

hamedarian2009
یک شنبه 12 آبان 1392, 18:17 عصر
سلام میخاستم ببینم یادگیری ASP.NET با #C چطوریه؟
از شانس بد من تو دانشگاه ما درس برنامه نویسی وب ASP یاد میدن
اون درسی هم که میتونستیم نمره 20 بگیریم اینجا درس نمیدن :افسرده:

ProgExpert
یک شنبه 12 آبان 1392, 20:18 عصر
من فکر می کنم که بوجود آورنده این تاپیک دارای یک نوع رذیلت اخلاقی است ( هیچ تهاجمی در این جمله نیست ) که البته در این کشور شمار این نوع مردم کم نیست. هر چی باشد اینجا در قلمرو جهان سوم است.

MMSHFE
یک شنبه 12 آبان 1392, 20:23 عصر
چه ربطی داره دوست عزیز؟ سؤالی هست که برای خیلیها ممکنه پیش بیاد. اینکه اطلاعاتشون رو منتشر کنن و بعداً همون افراد رقیبشون بشن، مسئله تازه ای نیست. ایشون هم سؤال پرسیدن و فکر نمیکنم با توجه به شرایط فعلی جامعه، خیلی هم بشه به کسانی که تمایلی به توزیع آموخته هاشون ندارن هم خرده گرفت. شما که معتقدین این خصوصیت ویژه جهان سومه، میشه بفرمایید چرا کشورهای جهان اول از انتشار دانشهای تخصصی به کشورهای دیگه خودداری میکنن؟!

ابوذر محمودی
یک شنبه 12 آبان 1392, 21:09 عصر
من هم با جناب شهرکی موافق هستم ، خیلی از دانش های تخصصی چه در زمینه پزشکی ، فضایی ، هسته ای و... در انحصار کشورهای اروپایی و چند کشور خاص است ، و از انتشارشون جلوگیری میکنند.

انحصار طلبی تا حدی که حتی اگه کسی خارج از محدوده خودشون با تلاش خودشون به اون دانش دست پیدا کنند در صورت لزوم به راحتی ترورش هم میکنند، مثال بارز شهدای هسته ای ، یا چند سال پیش دانشمند هسته ای پاکستان و یا سنگ اندازی میکنند که بهش دست پیدا نکنی مثل فاکتور 8

این خیلی جالب نیست که هر چی بدی هست رو به کشورهای جهان سوم نسبت بدیم و هر چی خوبی هست به کشورهای جهان اول.

اصلا ما در باره نشر اطلاعات به دیگران حدیث داریم ، زکات علم نشر آن است . (الزکات العلم نشرهُ/ زکات علم نشر آن است. مولی علی (ع) )

حالا ایشون میتونند با حفظ "فوت کوزه گری" اطلاعات رو نشر بدین .

saeed-71
یک شنبه 12 آبان 1392, 21:27 عصر
تشکر از دوستان.
من که پیشرفتم یشتر شد.الان تو محیط دانشگاهمونم تازه رقابت ایجاد شده.
علاوه بر اینها وقتی دوستامم پیشرفت کنن میتونیم با هم همکاری کنیم تو پروژه ها.
کسی داره چیزی یاد میده سعی میکنه خودشو بیشتر بالا بکشه.
من حرفه ای نیستم اما اون چیزیو که بلدمو به اونا یاد میدم و خودمم پیشرفت میکنم.
من خودم از صفر تو همین انجمن یاد گرفتم و کلی سوالاو جواب کردمو دوستان هر چی میدونستن در اختیار من گذاشتن. اگه قرار بود کسی اون چیزیو که بلد نیستو یاد نده به دیگران الان شاد اکثرمون هیچی بلد نبودیم.

ProgExpert
یک شنبه 12 آبان 1392, 21:39 عصر
چه ربطی داره دوست عزیز؟ سؤالی هست که برای خیلیها ممکنه پیش بیاد. اینکه اطلاعاتشون رو منتشر کنن و بعداً همون افراد رقیبشون بشن، مسئله تازه ای نیست. ایشون هم سؤال پرسیدن و فکر نمیکنم با توجه به شرایط فعلی جامعه، خیلی هم بشه به کسانی که تمایلی به توزیع آموخته هاشون ندارن هم خرده گرفت. شما که معتقدین این خصوصیت ویژه جهان سومه، میشه بفرمایید چرا کشورهای جهان اول از انتشار دانشهای تخصصی به کشورهای دیگه خودداری میکنن؟!

نخست اینکه اون پاسخ من به این تاپیک بود.
دوم اینکه آقای شهرکی ( واقعاً انتظار این پاسخ رو از شما نداشتم - کاربر saeed-71 یک جهان نیست و دیگران جهان های دیگر نیستند، سطح دانش ردو بدل شده در این انجمن رو در نظر داشته باشید :لبخند: ) شما مطمئناً اطلاعات کاملی درباره برنامه نویسی دارید ( کار شما و همه ی دیگر کسانی که به آموزش دیگران می پردازند ستودنی است ) که حاصل کار غربی ها است و شما هم مطمئناً بواسطه بروز این اطلاعات توسط آنها به این درجه دانش رسیده اید.
خوب در کشوری با به اشتراک گذاری اطلاعات بالا همیشه آب جریان خواهد داشت و بهتر است که فووتهای کوزه گری در اختیار همه قرار داده بشه تا در ادامه فوتهای کوزه گری بهتر، پربادتر و پیشرفته تری بوجود بیاد و همین روند باعث صعود کردن خواهد شد.

من هم با جناب شهرکی موافق هستم ، خیلی از دانش های تخصصی چه در زمینه پزشکی ، فضایی ، هسته ای و... در انحصار کشورهای اروپایی و چند کشور خاص است ، و از انتشارشون جلوگیری میکنند.

انحصار طلبی تا حدی که حتی اگه کسی خارج از محدوده خودشون با تلاش خودشون به اون دانش دست پیدا کنند در صورت لزوم به راحتی ترورش هم میکنند، مثال بارز شهدای هسته ای ، یا چند سال پیش دانشمند هسته ای پاکستان و یا سنگ اندازی میکنند که بهش دست پیدا نکنی مثل فاکتور 8

این خیلی جالب نیست که هر چی بدی هست رو به کشورهای جهان سوم نسبت بدیم و هر چی خوبی هست به کشورهای جهان اول.

اصلا ما در باره نشر اطلاعات به دیگران حدیث داریم ، زکات علم نشر آن است . (الزکات العلم نشرهُ/ زکات علم نشر آن است. مولی علی (ع) )

حالا ایشون میتونند با حفظ "فوت کوزه گری" اطلاعات رو نشر بدین .
من درباره اون پاکستانی ها اطلاعی ندارم اما احتمالاً یا خودشون در غرب آموزش دیده بودند یا دانشجوی کسی بودند که در اونجا آموزش دیده ( این درباره ایرانی ها هم صدق می کند ). برادران روستون هم در این زمینه تلاشهای بسیاری کرده اند که پولشون با علی.
دانشمندان ایران کمی با دانشمندان جاهای دیگه در تعریف فرق می کنند. این دانشمندان در مرحله غ*نی سازی با سیخ و قابلمه بودند و هنوز کارشون در مراحل بسیار نخستین بود و البته میشه با تلاشهای بیشتر به فضاهای بالاتری هم رسید.
در کل: آمین برادر، خدا شما رو حفظ کنه.

ravand
یک شنبه 12 آبان 1392, 21:51 عصر
تا حالا دقت کردید؟ ما هر وقت بحث برنامه نویسی داشته باشیم زیاد تاپیک رو کشش نمی دیم ولی وقتی حرف از درآمد و سیاست و بدبختی و غر زدن و .. هست تاپیک رو حسابی کشش می دیم. تا حالا به این فکر کردید که ما مردم ایران خیلی ناامیدیم؟ من خودم تا چهار سال پیش خیلی ناامید بودم ولی سعی کردم دیگه نباشم. خیلی دوست داشتم یه گروهی چیزی تشکیل بشه همه با هم همکاری بکنیم تولید محتوا بکنیم و ... ولی نمیدونم چرا نمیشه! شاید نبود یه برنامه ی درست و حسابی باشه ، اگه گروهی هم تشکیل بشه اولین فکری که به ذهن همه میرسه ایجاد درامد!

ابوذر محمودی
یک شنبه 12 آبان 1392, 22:03 عصر
من و آقای شهرکی و امثالهم طرفدار نشر علم هستیم و شما نیز هم.
اما من تو پست های ارسالی شما مطلبی آموزشی ندیدم .
بهتر نیست دوست گرامی شما هم کمی به نشر اطلاعات بپردازید؟

ravand
یک شنبه 12 آبان 1392, 22:05 عصر
آقای ProgExpert مشکل ما خیلی از ایرانیا اینه ما خودمون رو دست کم میگیریم. یکی مثل خوارزمی 1200 سال پیش در ایران زندگی میکرده امده علم جبر رو کشف کرده . و حالا غربی ها به وسیله ی اون علم برنامه نویسی رو ابداع کردن. و حالا آقای خوارزمی با عنوان الخوریسم یا الگوریتم شناخته میشه. اون رو حالا بگو مال 1200 سال پیش برو تحقیق کن این همه ایرانی موفق داریم. برو مثلا در مورد منطق فازی تحقیق کن. این همه دانشمند . این همه نخبه ی ایرانی موفق. چرا خودت و مردمت رو دست کم میگیری؟

ProgExpert
یک شنبه 12 آبان 1392, 22:33 عصر
من برای یادگیری php به این سایت میام. شما رو نمی شناسم اما امیدوارم همونطور که گفتید شما هم مانند آقای شهرکی قصدتون آموزش دادن باشه ( اگر دانش و توانایی این کار را دارید ). از تاپیکهایی با این نوع موضوعات انتظار مطلب آموزشی نباید داشت.

انتظار نداشته باشید جمله ای یا حرفی بی پاسخ بمونه. البته من خودم رو دست کم نمی گیرم و فکر نمی کنم این نکته ی این بحث باشه اما خوب من هم دانشمندان غربی بسیاری رو می شناسم که بدون وجود اونها تصور جهانی که هم اکنون در آن زندگی می کنیم، ممکن نبود. کوتاه سخن اینکه من سپاسگزار همه ی دانشمندانی هستم که توسط به اشتراک گذاشتن دانش این جهان حاضر رو بنا نهادند.
دلیل طولانی شدن این تاپیک مضحک بودن و عجیب بودن موضوعش بود.

آمین برادران، خدا همه ی ما را حفظ کند.
بهتر است به برنامه نویسی برگردیم.

ابوذر محمودی
دوشنبه 13 آبان 1392, 08:22 صبح
شما رو نمی شناسم
انشاالله با فعالیت بیشتر تو سایت کم کم آشنا میشید؛

ازونجایی که عرض کردید خودتونو دست کم نمیگیرید پس حتما تو شاخه های دیگه برنامه نویسی مهارت های چشمگیری دارید ، همینجا از شما برادر آمین گو دعوت میکنم تا با دانشتون مشکلات دوستان رو تو هر زمینه ای که مهارت دارید مرتفع کنید و از قرار دادن دانشتون در اختیار دیگران مضایقه نکنید( اگر دانش و توانایی این کار را دارید ).

masiha68
دوشنبه 13 آبان 1392, 09:56 صبح
به نظرم این تایپیک بسته بشه بهتره ...
هرکسی یه سلیقه ای داره ... گاهی واقعا انصاف نیست چیزی رو که واسش جون کندیم رو مفت و دو دستی در اختیار دیگران قرار بدیم ....

p30online
دوشنبه 13 آبان 1392, 10:05 صبح
شما می توانید به این تاپیک سر نزنید و دانشتان را در اختیار کسی نگذارید....masiha68 ....

masiha68
دوشنبه 13 آبان 1392, 10:12 صبح
شما می توانید به این تاپیک سر نزنید و دانشتان را در اختیار کسی نگذارید....masiha68 ....
شما هم می تونی چندتا تایپیک بالا رو ببینی و جواب کلی منو ببینی

SlowCode
دوشنبه 13 آبان 1392, 10:53 صبح
همش کل کل...
همش تلقین...
همش تو سری زدن به خودمون...

نمیدونم چرا هرکی دیدگاه خودش رو به کل ملت ایران نسبت میده؟!
این روزا هرکی میرسه میگه: ما ایرانیها فلان... ما ایرانی ها... اینطور...
آقا جان اگه شما مایوسی چرا اینو به کل مردم ایران نسبت میدی؟ خب بگو من مایوسم!

این حرف شما وما هست که یاس رو به وجود میاره!
اونقدر میگن ارانی ها اینطورن اونطورن...اونقدر همه تکرار میکنن که بالاخره تاثیر خودش رو میزاره و بعضی ها بهش اعتقاد پیدا میکنن.
نگین آقا نگین...خواهشا به تاثیر این کلمات فکر کنین بعد حرف بزنین.

نمیدونم کی میخواییم سکوت کردن رو یاد بگیریم!!!

MMSHFE
دوشنبه 13 آبان 1392, 12:33 عصر
فکر میکنم ایجادکننده تاپیک جواب خودشون رو گرفتن و با توجه به تغییر روند تاپیک و پیدا کردن جنبه تهاجمی، این تاپیک بسته میشه (اگه ایجادکننده هنوز جواب نگرفته پیام خصوصی بده تا دوباره بازش کنم). ضمناً اینکه من گفتم به کسانی که تمایل به اشتراک دانششون ندارن هم خیلی نمیشه خرده گرفت، منظورم تأیید رفتارشون نبود و فعالیتم هم در این مدت نشون داده که تمایل به اشتراک و انتشار دانش (حتی فوت کوزه گری) دارم ولی منظورم این بود که شاید این افراد هم دستشون رو تا بازو! توی عسل کردن و تو دهن بعضیها گذاشتن ولی دیدن که دستشون گاز گرفته شده! خیلی موارد بوده که کسی که از یک نفر، چیزی رو یاد گرفته، بعداً درمقابل خود اون فرد مدعی شده. البته من باز هم خود آموزش دهنده رو مقصر میدونم که خودش رو بروز نکرده تا همیشه از آموزش گیرنده جلوتر باشه. بهرحال این بحث دیگه داره طولانی میشه و بار علمی هم دیگه نداره. امیدوارم یکم همه ماها یاد بگیریم که من رو با ما اشتباه نگیریم و سلایق و نظرات شخصی خودمون رو به جمع تعمیم ندیم. از یکطرف تواناییهای خودمون رو دست کم نگیریم و ازطرف دیگه با مشاهده ضعفهایی که داریم، درصدد جبرانشون و جایگزین کردن با نقاط قوت بر بیایم نه اینکه افسردگی بگیریم و کشورهای دیگه رو قهرمان و کشور خودمون رو جیره خور اونها بدونیم. بد نیست نگاهی به آمار مهندسین و کارشناسان اکثر شرکتها و سازمانهای بزرگ مثل ناسا و گوگل و... بندازین تا رد پای مهندسین ایرانی و هندی و کلاً آسیایی رو هم در پیشرفت جامعه بشری پیدا کنید. درسته اونها توی ایران خیلی بهشون بها داده نشده و رفتن خارج دارن کار میکنن ولی بهرحال معناش اینه که اگه بخوایم، اینجا هم میتونیم تولید علم کنیم. حتی اگه شده، بدون پشتیبانی دولتی و با حمایتهای مردمی و شراکت و سرمایه گذاری برای پیاده سازی ایده ها و...
عذر میخوام خیلی طولانی شد، بهرحال امیدوارم روزی برسه که اینقدر بدونیم که از انتشار دانشمون نترسیم و اینقدر اطلاعات داشته باشیم و اینقدر دنبال یادگیری موارد جدید باشیم که اگه تا پایان عمرمون هم اقدام به نشر آموخته هامون کنیم، باز هم چیزهایی در چنته داشته باشیم که خیلیها نمیدونن.