PDA

View Full Version : سوال: راهنمایی برای ورود به بازار کار

abolfazl_d_sh
یک شنبه 12 آبان 1392, 14:00 عصر
با سلام
من دانشجوی ترم یک نرم افزارم و شاید این سوال کمی برام زود باشه.
برای ورود به بازار کار کدوم مبحث بیشتر طرفدار داره و کار براش بیشتره.
ممنون

afsharm
یک شنبه 19 آبان 1392, 08:30 صبح
اول باید حوزه‌های کاری و گرایش‌های رایج در بازار نرم افزار داخل کشور را بشناسی تا ببینی به کدومش بیشتر علاقه داری و اصلا امکانات کدومش برات فراهم هست.

در حال حاضر پر کاربردترین حوزه های کاری عبارتند از:

مالی اداری
وب سایت و web application
نرم‌افزارهای سیستمی و Embedded مثل آنچه که در ATMها و تحت عناوینی مثل PLC و ارتباط با سخت‌افزار و کارت‌های هوشمند شنیده می‌شود.

فناوری‌ها را هم باید بشناسی. چند تا از پر استفاده هاش:

فناوری‌های مایکروسافتی مخصوص برنامه‌های غیر وبی مثل C#, Winform, WPF
فناوری های مایکروسافتی مخصوص برنامه‌های وبی مثل C#, ASP.NET
PHP/MySQL
Java

یکی دیگه از موارد مهم اینه که انتخاب کنی در چطور جایی می‌خای کار کنی. کارمند IT یک سازمان یا اداره بزرگ؟ کارمند شرکت‌های خصوصی توسعه نرم‌افزار؟ فعالیت به صورت منفرد؟ شراکت با آدم‌های شبیه به خودت؟

فاکتورهای دیگه ای هم هست…

شما کجا زندگی و کار می‌کنید (یا خواهید کرد)؟ کدوم شهر؟ اینها هم تاثیر گذار هست. کدوم دانشگاه هستید؟

یک نکته خیلی خیلی مهم: ترم یک برای پرسیدن این سوال ها اصلا زود نیست. به نظر من خیلی هم به موقع است.

abolfazl_d_sh
پنج شنبه 23 آبان 1392, 16:24 عصر
ممنون از راهنمایی شما
من قبلا کلاس سی شارپ رفتم اما به دلایلی چند سالی ازش دور بودم و الان دارم این زبان رو از روی کتاب دیتل میخونم.علت دوباره خوانی هم اینه که کلاسی که رفتم متاسفانه از بیشتر(70%)مباحث گذشت.
تصمیم گرفتم برم سمت وب چون به نظر من وب جای بیشتری برای توسعه داره.برای ورود به وب از کجا شروع کنم؟
در ضمن من دانشجوی موسسه غیرانتفاعی خیام مشهد هستم.
ممنون

afsharm
جمعه 24 آبان 1392, 16:50 عصر
وب در برابر desktop گستردگی بیشتر و تنوع و سرعت تغییرات بالاتری دارد. اما دلیل آن فقط خود وب نیست. بلکه در کشور ما تقاضا بیشتر در مورد وب است تا ویندوز. چون اکثر نرم‌افزارهای مورد نیاز روی desktop را می‌شود مشابه خارجی آن را خرید یا قفل شکسته آنها را اضافه کرد.

برای وب در حال حاضر دو راه عمده هست یکی PHP و دیگری دات نت. اگر قرار است با دات نت شروع کنی توصیه می‌کنم که با ASP.NET MVC شروع کنی. Web Form رو به فراموشی است. البته راه افتادن با ASP.NET MVC کمی بیشتر طول می‌کشد اما بعد از آن که راه افتادید با آن بهتر می‌توانید کار کنید.