PDA

View Full Version : سوال: رفتن به سیستم عامل لینوکس؟؟؟

mmohammadi1391
پنج شنبه 23 آبان 1392, 08:59 صبح
سلام خدمت شما
من قصد دارم از ویندوز دست بکشم و برم سراغ سیستم عامل لینوکس.
سؤالم اینه که اگه این کارو انجام بدم، با مشکل نصب نرم افزارهای خاص موجه نمیشم؟
یک سؤال دیگم اینه که با توجه به اینکه لینوکس اپن سورس هست، ممکن نیست از این خاصیتش توسط شرکت هایی مثل مایکروسافت و ... سوء استفاده بشه؟ مثلاً برای سرقت اطلاعات، دستکاری بشه؟
چه مدل و چه نسخه ای از لینوکس رو بهتره استفاده کنم؟
ضمناً آیا برای رفتن به لینوکس، اطلاعات همه ی درایوهای سیستم پاک میشه؟ چکار کنم که پاک نشه؟
با تشکر

mehdy.programmer
پنج شنبه 23 آبان 1392, 17:19 عصر
دوست عزیز ! در مورد نرم افزار بعید می دونم به بن بست بخورید. ولی خوب اولاش یکم سخته چون به سبک برنامه های ویندوز عادت کرید!
در مورد سوال دومتون، مسئله دقیقا بر عکس چیزیه که فکر می کنید! و یکی از مهمترین دلایل برتری گنو/لینوکس امنیتش هست! پس از این باب خیالتون راحت ( البته امنیت به خودتون هم مربوط میشه!)
در مورد توزیع، شما بهتره هدفت رو از استفاده از گنو/لینوکس مشخص کنی، ولی خوب ubuntu یکی از انتخاب های مناسب برای مهاجرینه!
خیر شما همه ی اطلاعاتی رو که داری داخل یه درایو قرار بده و هنگام نصب ، کاری به اون درایو نداشته باش! البته نصب لینوکس متفاوته ، با احتیاط عمل کنید!

و در آخر هم بهتره بگردید ببینید شهرتون لاگ داره، بهتره برید اونجا و از افراد متخصص کمک بگیرید!

khosroanjam
شنبه 25 آبان 1392, 17:10 عصر
ببین منم یه چند ماهی که کلا ویندوز لبتابم و پاک کردم و شما بگو اندازه یه سر سوزن مشکل داشتم نداشتم من خودم OpenSuse رو نصب کردم ولی به شما fedora یا Ubuntu رو پیشنهاد میکنم مشکل نرم افزاری که فکر نکنم هرچی بخواهی با یک خط کد قابل دستریه و حتی برنامه های ویندوزی (نه همشونو ) میتونی با Wine نصب کنی که من CiscoPacketTracer رو باهاش نصب کردم و حتما بهت توصیه میکنم که با مقوله Iptable لینوکس اشنا بشی تا بفهمی Firewall یهنی چی Anyway داری تصمیم درستی میگیری نگران نباش یا علی بگو برو جلو

ahmad24shargh
سه شنبه 28 آبان 1392, 08:06 صبح
توصیه اکید میکنم اول تو یه ماشین مجازی مثل vmware لینوکس رو نصب کنید و تست کنید.نرم افزارهای معادل رو پیدا کنید کار کنید.حتی توصیه میکنم تو ماشین مجازی قبل از لینوکس همون ویندوزی که استفاده میکنید نصب کنید و بعد لینوکس.
لینوکس معمولا از grub به عنوان بوت منیجر استفاده میکنه.grub هم به صورت پیشفرض mbr رو رونویسی میکنه.کاربرانی که با مبحث بوت و بوت منیجرها آشنایی ندارن به شدت اذیت میشن.تو ماشین مجازی ترسی وجود نداره.
من تا چند سال پیش یه جورایی خودمو استاد بوت میدونستم(با WinPe ها کار میکردم) و اگر به فروم پی سی ورلد سر بزنید میتونید پستهای مرتبط منو ببنید(با نام کاربری Ahmad24).نصب لینوکس فوق العاده سادس اما در عین حال میتونه خطرناک باشه.کافیه تو مراحل نصب کار پارتیشن بندی رو واگذار کنید به نصاب(که به صورت پیشفرض همینه).هیچ پیش بینی نمیشه کرد که چه اتفاقی میوفته(بسته به نوع جدول پارتیشن سیستم شما و نوع لینوکس) مثلا لینوکس سرورها گاهی کل پارتیشن غیر لینوکسی رو تخریب و به پارتیشنهای مقتضی لینوکس تبدیل میکنن.مسلما شما خواهان سیستم مولتی بوت با ویندوز هستید.

من خودم به هیچ وجه اجازه نمیدم لینوکس بوت منیجرشو روی mbr نصب کنه.و حتما از پارتیشن بندی دستی استفاده میکنم.بعدا میشه سکتور راه انداز PBR رو با استفاده از دستور dd لینوکس به یه فایل کپی کرد و از اون برای بوت از طریق ویندوز استفاده کرد یا حتی به راحتی از داخل لینوکس grub رو نصب کرد.

این هارد منه :
http://upload7.ir/images/35643069941374727999.jpeg]