PDA

View Full Version : مبتدی: استفاده چند کاربر از دیتابیس

mtfa65
دوشنبه 27 آبان 1392, 11:14 صبح
با سلام
من برنامه ای نوشتم با دلفی که با دیتابس اکسس کار میکنه. من اطلاعات کاربری و رمز ورود رو در دیتابیس ذخیره کردم و هر کاربری می تواند با نام کاربری و رمز خود برنامه را اجرا کند با دسترسیهای محدود.این کار در یک سیتم انجام میشود اما می خوام بدوم اگر من دیتا بیس رو در شبکه بذارم intranet مشکلی برای ورود کاربران ایجاد میشه؟یعنی اینکه اگر یک کاربر برنامه رو باز کنه و کاربر دوم بخواد برنامه رو باز کنه آیا برنامه باز خواهد شد و پیغام مبنی بر اینکه شخص دبگری برنامه را باز کرده خواهد داد یا نه؟یا اینکه پیغام اینکه دیتابیس قبلا باز شده است را می دهد یا نه؟من بدلیل اینکه دیتابیس بسیار پر حجم است نمیتوانم به دیتا بیس sql تغییر بدم. لطفا اگرممکن است راهنمایی فرماید.
بسیار ممنون

بابک.م.
دوشنبه 27 آبان 1392, 11:27 صبح
شما می تونین فایل دیتابیس رو توی یک پوشه قراربدین و پوشه رو share کنین که البته همزمان چند کاربر می تونن فایل رو بازکنن و عملا چون Engine دیتا بیس روی کامپیوتر کاربر اجرا میشه خبری از کاربر همزمان نداره و خطایی نمی ده اما
این کار یعنی share کردن هر فایلی چه Access چه Sqlite یا foxpro و ... توصیه نمی شه چون مکانیزم lock کردن فایل در زمان نوشتن در بعضی مواقع درست کارنمی کنه و همزمان دو کاربر ممکنه یه بخش بانک رو تغییر بدن و فایل خراب خواهد شد.

این مورد رو خود من امتحان کردم و نتیجه اش رو دیدم:بامزه:

نهایتا برای سیستم های چند کاربره از mssql-firebird-mysql-postgresql-oracle و ... استفاده کنین.

parsidev
یک شنبه 07 اردیبهشت 1393, 14:40 عصر
البته در اکسس حداکثر 5 کاربر می تونن به صورت همزمان متصل شوند

parsidev
یک شنبه 07 اردیبهشت 1393, 14:42 عصر
ضمنا ، خیلی راحت می تونید دیتابستون رو تغییر بدین، برای اینکار میشه از ابزار های Export و import درون sql server استفاده کرد یا با نرم افزار ESF Database Migration به راحتی می تونید دیتای حجیم خودتون رو در عرض چند دقیقه به بانک sql سرور انتقال بدین