PDA

View Full Version : آموزش: همفکری و همکاری برای طراحی و ساخت برنامه "مدیریت چک "

abdoreza57
یک شنبه 10 آذر 1392, 22:17 عصر
با سلام

چکهای دریافتی و پرداختی برای اینکه قابل پیگیری باشند ، اعم از اینکه چک دریافتی دوباره خرج شده یا وصول شده و یا چک های پرداختی تو چه مرحله ای هستند می بایست ایندکس بشند و بقیه مراحل ....؛

خیلی وقته تصمیم گرفتم این کار را بکنم لذا اقدام به ایجاد این تاپیک نمودم مطمئنا با کمک دوستان و اساتید محترمی که تو این تالار هست و مدیریت محترم تالار این تاپیک را تا مرحله آخر پیش خواهم برد .

در ابتدا جداول و روابط لازم را تا جایی که به نظرم میرسید ایجاد نمودم قطعا کاستی ها و معایبی درش هست
جدولی برای ذخیره مشخصات هر چک و جدول دیگر برای عملیات مربوط به این چک که دریافتی است یا پرداختی و سرانجام چک تو چه مرحله ای قرار داره

تو همین ابتدا باید بگم که برای اعلام وضعیت چک نمیدونم اونو تو کدوم جدول بیارم چون ممکنه یه چک تو مرحله ابطال باشه بعد همون چک جز چکهای پرداختی دوباره استفاده بشه (خرج کردن چک ) هر چند منطقی به نظر میاد که تو همون جدول چک بیاد ولی ...
هر اتفاقی که ممکنه سر یه چک پرداختی بیاد جدا کدینگ کردم و مراحل مربوط به چک دریافتی را هم جدا اوردم
تا اینجا ابندای کار هست منتظر نظرات و پیشنهادات و راهکارهاتون میمونم

دوستان خوبم و علی الخصوص جناب آقای بهرامی و استاد امیری اگه لطف کنند و در کنارم باشند مطمئنا میتونم این برنامه را با کمترین ایراد ایجاد کنم

موفق باشید و خدانگهدار

abdoreza57
دوشنبه 11 آذر 1392, 20:54 عصر
سلام

امیدوارم با توجه به آموزشی بودن تاپیک و اینکه تو این تاپیک هم مبتدیها مثل خودم و بقیه دوستان چیزهای نوی یاد خواهند گرفت ؛

جهت جلوگیری از پراکندگی مطالب و انسجام برنامه خواهشا دوستان نظرات خودشون را در چند بخش جدا ارائه بدند:

الف ) ساختار کلی برنامه
ب )جزئیات برنامه
1 - جداول و روابط تعریف شده برای آنها
2 - فرم های ورود اطلاعات
3 - گزارشات و خروجی های مختلف :

یادآوری چک های پرداختی و دریافتی روزهای آتی هنگام ورود به برنامه
تعیین زمان یادآوری چکها بصورت جداگانه برای هر چک

جستجوی متنوع چکهای پرداختی و دریافتی بر اساس تاریخ پرداخت و دریافت چک، تاریخ سررسید چک، وضعیت چک، گیرنده ی چک و …

ضمنا تا یادم نرفته عرض کنم تاریخ صدور چک تو جدول tblCheck نیاز نیست .. , جدول وضعیت چک باید جداگانه طراحی بشه

خدا نگهدار

Abbas Amiri
سه شنبه 12 آذر 1392, 22:14 عصر
دوستان خوبم و علی الخصوص جناب آقای بهرامی و استاد امیری اگه لطف کنند و در کنارم باشند مطمئنا میتونم این برنامه را با کمترین ایراد ایجاد کنم

این مبحثی است که ابتدا باید کسانی که در حسابداری سر رشته دارند ، نظرات و پیشنهاد ارائه کنند تا بتوان به بهترین حالت مراحل طراحی را انجام داد . البته در برنامه خودم از روشی که بنظرم کارامد بوده استفاده کرده ام اما یک مقدار پیچیده است و مایلم آنرا بهینه کنم . لیست جداول در تصویر زیر آمده است :

113456

تراکنشها در جدول SanadDetails ثبت میشوند .
در جدول ChequeStatus دوفیلد اول مهم هستندو بقیه در فرم مربوطه کاربرد دارند

abdoreza57
سه شنبه 12 آذر 1392, 22:38 عصر
سلام

چند تا سوال :
تو این برنامه چک ها فقط پرداختی هست ؟چون با توجه به ایجاد جدول بانک و شهر و .... به نظرم رسید فقط چکهای صادر شده ثبت میشه .
وضعیت چک تو کدوم جدول ذخیره میشه ؟ مثلا اگه برگشتی باشه بعد تحویل داده بشه چطور تغییر پیدا میکنه تو یه رکورد دیگه یا ویرایش میشه ؟

شاید زود باشه این سوالها را مطرح کردم ولی واقعا درگیرم . و نمیخوام مسیر را اشتباه برم ! جدوال پست اول اگه به نظرتون اشتباه هست من دیگه روش فکر نکنم
و دنبال راه دیگه ای که درست هست برم

خدا نگهدار

Abbas Amiri
چهارشنبه 13 آذر 1392, 00:19 صبح
سلام

چند تا سوال :
تو این برنامه چک ها فقط پرداختی هست ؟چون با توجه به ایجاد جدول بانک و شهر و .... به نظرم رسید فقط چکهای صادر شده ثبت میشه .
وضعیت چک تو کدوم جدول ذخیره میشه ؟ مثلا اگه برگشتی باشه بعد تحویل داده بشه چطور تغییر پیدا میکنه تو یه رکورد دیگه یا ویرایش میشه ؟

شاید زود باشه این سوالها را مطرح کردم ولی واقعا درگیرم . و نمیخوام مسیر را اشتباه برم ! جدوال پست اول اگه به نظرتون اشتباه هست من دیگه روش فکر نکنم
و دنبال راه دیگه ای که درست هست برم

خدا نگهدار

همانطور که عرض کردم روش بنده مطمئنا می تواندساده تر شود . فایل زیر که شامل جداول مختلفی است رو جهت تحریک دوستان مخصوصا متخصصین مالی قرار می دهم تا وارد بحث شوند و به مشتاقان موضوع تاپیک کمک نمایند.

دلیل اینکه فرمهای مربوطه رو قرار ندادم ، درگیری آنها با جداول دریافت و پرداخت و عملیات بانکی است و بایدچندین فرم و جدول دیگر ضمیمه می شد.