PDA

View Full Version : یه راه مناسب برای ایجاد گجت ها و منوها و... بصورت دینامیک در صفحات

pswin.pooya
جمعه 29 آذر 1392, 01:05 صبح
دوستان
به دنبال یک راه خوب می گردم که گجت ها و منو ها و ... رو به صورت دینامیک در صفحه ها مدیریت کنم. مثلا یوزر انتخاب کنه که گجتهایی رو می خواد در صفحه و کجای صفحه ( از نظر ترتیب ) داشته باشه.

mroveissi
جمعه 29 آذر 1392, 02:02 صبح
یکی از بهترین راهها استفاده از jquery ui می باشد. شما می توانید با استفاده از قابلیت های این کتابخانه، به div های خود ویژگی چیدمان پذیری را اعطا کنید. برای ذخیره حالت ها هم می توانید به دو روش cookie و یا ذخیره در database ترتیب div ها را بررسی کرده و در یک رشته در فیلدی در رکورد کاربر ذخیره نمایید. در صورتی که نیاز به راهنمایی بیشتر داشتید مطرح کنید.

pswin.pooya
جمعه 29 آذر 1392, 11:33 صبح
یکی از بهترین راهها استفاده از jquery ui می باشد. شما می توانید با استفاده از قابلیت های این کتابخانه، به div های خود ویژگی چیدمان پذیری را اعطا کنید. برای ذخیره حالت ها هم می توانید به دو روش cookie و یا ذخیره در database ترتیب div ها را بررسی کرده و در یک رشته در فیلدی در رکورد کاربر ذخیره نمایید. در صورتی که نیاز به راهنمایی بیشتر داشتید مطرح کنید.

با چیدن توی صفحه موردی ندارم. من بیشتر به دنبال ساختار دیتابیسی قضیه می گردم. مثلا این ترتیبها رو توی دیتابیس برای هر کاربر ذخیره کنیم و یا به صورت فایل و ...

Veteran
جمعه 29 آذر 1392, 11:39 صبح
خب الان دقیقا مشکل چیه ؟ چیدن توی صفحه رو بلدین،الان به دنبال چگونگی دخیره و بازیابی اطلاعات در دیتابیس هستین ؟

pswin.pooya
جمعه 29 آذر 1392, 12:26 عصر
خب الان دقیقا مشکل چیه ؟ چیدن توی صفحه رو بلدین،الان به دنبال چگونگی دخیره و بازیابی اطلاعات در دیتابیس هستین ؟

دنبال یه دیزاین خوب برای اینکار می گردم. ببینید. مثلا منوها باید توی صفحات html بصورت فیکس گذاشته بشه و یا اینکه بهتره از پایگاه داده لود بشن و لیست بشن؟

یا اینکه برای گجت ها باید یه جدول جدا درست کنیم؟ و مثلا اون جدول با یه جدول میانی لینک بشه به هر کاربر و ...؟

بهزاد علی محمدزاده
جمعه 29 آذر 1392, 12:38 عصر
حسابی زده تو کار وب ... من نگرانتم ... در اکثر سیستم ها از دیتابیس خونده میشه . چون مدیریت دیتابیس راحت تر هست . حذف , ویرایش , مدیریت ( فعال کردن و غیر فعال کردن , سطوح دسترسی و ... ) رو با دیتابیس بهتر میشه اعمال کرد .

اگر با ویندوز کار می کنی Microsoft Web Platform Installer رو نصب کن . این سرور مجازی بهت میده که می تونی CMS های مختلفی رو روش نصب کنی ( و با Webmatrix ترکیب میشه ) . اونوقت برای نصب یه App جدید یه بخشی داره به نام App Gallery که می تونی انواع CMS رو چه دات نت و چه غیر اون نصب کنی .

اینها رو گفتم که بگم از طریق مهندسی معکوس می تونی خیلی از این Pattern ها بدست بیاری . انواع CMS رو نصب کن و تک تک یه منو درشون مثلا ایجاد یا ویرایش کن بعد ببین توی دیتابیس چطور ذخیره شده و الگوش چه هست .

مثلا منوها باید توی صفحات html بصورت فیکس گذاشته بشه و یا اینکه بهتره از پایگاه داده لود بشن قطعا HTML سریع تره و برای کارهای شخصی و خیلی کوچیک از همون میشه استفاده کرد . اما گاهی مدیریت محتوی داریم و طرف باید بتونه این و مدیریت کنه که دیتابیس براش بهتر هست .

pswin.pooya
جمعه 29 آذر 1392, 13:45 عصر
اگر با ویندوز کار می کنی Microsoft Web Platform Installer رو نصب کن . این سرور مجازی بهت میده که می تونی CMS های مختلفی رو روش نصب کنی ( و با Webmatrix ترکیب میشه ) . اونوقت برای نصب یه App جدید یه بخشی داره به نام App Gallery که می تونی انواع CMS رو چه دات نت و چه غیر اون نصب کنی .
من فقط برای گیم و چند تا نرم افزار دیگه میرم ویندوز :لبخند:. تو لینوکس کار میکنم و از آپاچی استفاده میکنم. به بعضی از اونها مثل ورد پرس و جوملا نگاه کرپم. منتها لامسبها نسبتا پیچیده طراحی شدن.

حسابی زده تو کار وب ... من نگرانتم ... در اکثر سیستم ها از دیتابیس خونده میشه . چون مدیریت دیتابیس راحت تر هست . حذف , ویرایش , مدیریت ( فعال کردن و غیر فعال کردن , سطوح دسترسی و ... ) رو با دیتابیس بهتر میشه اعمال کرد .
منم نظرم اینه که تو دیتا بیس باشه. منتها از نظر انعطاف پذیری و پترن و ... هیچ ذهنیت خاصی ندارم. فکر کنم باید یه تست بزنم تا ذهنیت در این مورد پیدا کنم.

بهزاد علی محمدزاده
جمعه 29 آذر 1392, 14:04 عصر
من فقط برای گیم و چند تا نرم افزار دیگه میرم ویندوز حدس می زدم منتهی cms های دات نت راحت تر میشه ازشون سر درآورد .

ببینید اینکه طرف بتونه یه ستون مثل مقالات پربازدید رو از سمت چپ ببره به سمت راست , به نظر من اهمیت بالایی نداره . جوملا و وردپرس و ... چون عمومی طراحی شدن همچین امکانی رو براش در نظر می گیرن . اما اگر یه مدیریت محتوی به عنوان سفارش می نویسی نیازی به این کار نداری چون هزینه داره . اینکه یه ستون مکان خودش رو از دیتابیس بگیره با اینکه html باشه فرقی نداره ؟ قطعا داره .

به نظرم فقط روی منو کار کن . و مابقی طراحی مشخصه . هر روز که لوگو رو از چپ نمیبرن راست و بیارن وسط ! ... ( مگر اینکه واقعا ایجاب کنه ) به جای این هزینه می تونی امکانی مثل معرفی مقالات مشابه و ... رو در نظر بگیری .

یا سیستم های امتیاز دهی که با حداقل ها هم پیاده سازی میشن . اونوقت در پروفایل ها مشخص کن که کاربر به چه مقاله ( محصول و ... ) ایی لایک زده . در کجا ها کامنت گذاشته و ... که با حداقل ها انجام میشن .

Veteran
جمعه 29 آذر 1392, 15:58 عصر
توضیحات رو اقا بهزداد دادن.زیاد به این چیزا فکر نکنید.که ستون سمت چپ باشه یا راست ! جزئیات رو بیخیال :لبخند: البته طراحی اصول و فنون خودش رو داره.اما اینکه بخوایم امکان جابه جا کردن و .... رو بزاریم،زیاد جالب نیست.فقط وقت رو میگیره و همچنین فشار بیشتر به سرور

pswin.pooya
شنبه 30 آذر 1392, 00:26 صبح
یا سیستم های امتیاز دهی که با حداقل ها هم پیاده سازی میشن . اونوقت در پروفایل ها مشخص کن که کاربر به چه مقاله ( محصول و ... ) ایی لایک زده . در کجا ها کامنت گذاشته و ... که با حداقل ها انجام میشن .

ایده خوبیه
کلا دنبال ایده های هستم که کاربر CMS ازش خوشش بیاد :لبخند:. اگر چیزی در ذهن دارید و راهنمایی کنید ممنون میشم.

mroveissi
شنبه 30 آذر 1392, 08:50 صبح
برای ساختارهای دیتابیسی بهترین روش استفاده از یک جدول self relation هست. یعنی هر منو و یا زیر منو را با استفاده از parent_id ذخیره کنید. البته اگه یکم سرچ کنید الگوریتمهای زیادی برای خروجی گرفتن از این نوع جداول پیدا می کنید. استفاده از دامنه های چپ و راست با نمی دونم هر تابع برگشت پذیری. این روش ها زیاد هستند و با یکم جستجو پیداشون می کنید.