PDA

View Full Version : سوال: بهترین راه طراحی بانک اطلاعاتی کارتابل در یک اتوماسیون اداری کدام است؟

reza1699
شنبه 07 دی 1392, 11:33 صبح
سلام
من یه نرم افزار دبیرخانه طراحی کردم که کلیه مکاتبات در یک جدول ذخیره میشوند که شامل نامه های ورودی و خروجی می شوند.
حال قصد دارم برای کاربران مختلف کارتابل طراحی کنم که در صورت ارجاع هر کدام از نامه ها به یک کارتبال خاص ، این کار صورت پذیرد و بهترین و بهینه ترین شیوه را می خواهم انتخاب کنم.
چیزی که مدنظر خودم هست این هست که یک جدول به نام کارتابل در دیتابیس طراحی شود و زمانی که نامه به کسی ارجاع می گردد شماره نامه و کد کارتبال شخص مورد نظر در جدول کارتبال ثبت گردد.در این جدول هم شماره نامه و کد کارتبال به صورت مشترک کلید اصلی باشند.
به این ترتیب زمانی که میخوایم یک کارتبال رو در یک دیتاگرید نشان بدیم یک اینرجوین بگیریم از ترکیب کل نامه ها با جدول کارتبال به شرط برابری فیلد کد کارتابل با کد مورد نظرمون !

نمیدونم منظورم رو تونستم برسونم یا خیر؟
آیا به نظر شما راه بهتری وجود داره؟

arash_flag
شنبه 07 دی 1392, 16:45 عصر
به نظر من اگه بتونی دستور جوین رو داخل view در Sql ایجاد کنی و سپس تو دیتاگرید نشون بدی بهتره.

reza1699
شنبه 07 دی 1392, 19:53 عصر
اصلا من متوجه منظور شما نشدم؟
من منظورم شیوه طراحی بانک اطلاعاتیش بود ! نه نوع بکار بردن دستورات اس کیو ال !

AliSaeedi_v
شنبه 07 دی 1392, 21:46 عصر
سلام تمام موجودیت ها و ارتباطشون رو باید بفرمایید تا بتونیم درپیدا کردن بهترین شیوه طراحی به خوبی کمکتون کنیم..

reza1699
یک شنبه 08 دی 1392, 09:04 صبح
موجودیت هایی که در جدول کلی نامه ها موجود هست (من فقط ضروری هاشون رو میگم ، ضمنا کلید اولی هست) :
شماره نامه-تاریخ نامه-نام فرستنده یا گیرنده-توضیح نامه-تعیین صادره یا وارده (از نوع بیت)-تعیین دارا بودن پیوست یا بی پیوست (از نوع بیت)-دستور(فقط برای نامه های وارده)-محل بایگانی-محل ذخیره تصویر نامه

حالا با این موجودیت ها میخوام کارتابل طراحی کنم !
من نظرم این هست که یک جدول داشته باشم با نام کارتبال و با موجودیت های زیر :
شماره نامه - شماره کارتابل (هر دو به صورت مشترک کلید اصلی) - تاریخ ارجاع-ساعت ارجاع

حالا با اینرجوین کردن دو جدول فوق و شرط برابری شماره کارتبال با کارتبال کاربر مورد نظر میشه نامه های ارجاعی رو نمایش داد
و برای انجام عملیات ارجاع هم کافیه شماره نامه و کد کارتبال در جدول کارتبال اینسرت بشه !
به نظر شما بهینه هست این راه؟

zeinabpaki
چهارشنبه 14 اسفند 1392, 22:17 عصر
سلام خسته نباشید
منم همین مشکلو دارم تونستین راه حلی پیدا کنید؟؟؟؟
اگه آره امکان داره برای ما هم به اشتراک بگذارید

MMR_1234
شنبه 17 اسفند 1392, 06:53 صبح
دوست خوب
موجودیت هائی که بیان شد خوبه اما کامل نیست شما مکاتبات زیادی با ادارات مختلف خواهی داشت که باید این ادارات رو ر جائی معین کنی
در ضمن نامه ها گاهی به هم متصل هستن در نامه ای به شماره قبل ارجاع میده که باید این ارتباط رو هم در نظر گرفت تا در صورت لزوم بشه به اون روج کرد
من در حال ساخت جدول اکسس اون هستم تموم شد میزارم نظرات دوستان رو بگیرم

sds1920
شنبه 17 اسفند 1392, 12:35 عصر
من بصورت کلی میگم و وارد جزئیاتش نمی شم.
شما موجودیتی داری به اسم نامه.حالا این نامه می تونه داخلی باشه یا خارجی.پیوست داشته باشه یا نداشته باشه و.....
برای ارجاع نامه به کاربران مختلف چیزی که خودتون گفتین تقریبا درسته.شما باید جدولی از ارجاعات داشته باشین که ID نامه و ID کاربر ارجاع دهنده و ID کاربر ارجاع شونده در آن باشد.
پس برای هر کاربر کافیه که یه کوئری از جدول ارجاع گرفته بشه و نامه های ارجاع شده ی اون رو بدست اورد.

forodo
شنبه 17 اسفند 1392, 21:50 عصر
سلام
من اینجوری کار کردم. دوستان بگن درسته یا غلطه. شما هم ببین به دردت می خوره.
یه جدول برای نامه های داخلی
یکی برای نامه های وارده
یکی برای نامه های صادره
یکی برای نامه های دریافتی ( نامه های داخلی و وارده و صادره گیرنده شون در این جدول هستش )
یکی هم برای پیوستها ( عکس و ورد و پی دی اف و ... )

zeinabpaki
یک شنبه 18 اسفند 1392, 00:09 صبح
سلام دوستان خسته نباشید
من برنامم یک کارتابل ساده نامه است . برای یک دفتر که یک شبکه محلی داره میخوام از روش کلاینت سروری استفاده کنم
در این دفتر 6 گروه داره ، هر گروه چند تا کارشناس و یک رییس گروه داره ، این گروه ها یک نرم افزار پیپرلس میخوان که دیگه به صورت دستی نامه ردو بدل نکنند.
از ویندوز اپلیکیشن زبان وبانک vb.net 2010 & sql server2008 میخوام استفاده .(این یک توضیح کلی برای برنامم بود)
روال ارسال نامه باید به این طریق باشه :
کارشناس مربوطه نامه شو تایپ میکنه و نامه رو به صورت پیش نویس برای رییس گروه خودش ارسال میکنه چون خودش دسترسی ارسال نامه نداره و رییس بعد از ویرایش و امضاء نامه اون رو برای رییس گروه گیرنده ارسال میکنه و رییس گروه گیرنده نامه را پاراف و ارجاع میده به کارشناسان زیر مجمو عه اش
در ضمن دونبال راهی هستم که نامه هام رو به عنوان الگو و پیش نویس نامه رو در ورد قرار بدم
اما متاسفانه من مبتدی هستم و تازه شروع کردم اگه امکانش هست کمکم کنید.
جدول 1 :جدول کارمندان

جدول کارمندان

ردیف

شماره کامندی (use )

شماره گروه مربوطه

نام گروه مربوطه

نام و نام خانوادگی کارمند

سمت

pass

جدول 2 : جدول نامه هاست
جدول 3 هم باید در نظر بگیرم برای نامه اما گیر کردم تو ارتباط دادنشون که اصلا جداولم درسته یا نه؟؟؟
خواهش میکنم اگه میتونید کمکم کنید

جدول نامه ها

ردیف

تاریخ نامه

شماره نامه ارسالی و دريافتي

موضوع نامه

نام رييس گروه دریافت کننده نامه

نام رييس گروه ارسال کننده نامه

نوع نامه (از نوع بیت )

متن پاراف نامه ارجايي

گیرنده ارجاع

meysamsh91
یک شنبه 18 اسفند 1392, 15:10 عصر
سلام
برای اینکه بعد از یک مدت به مشکل بر نخورید تو طراحی جداول نرمال سازی انجام بدید . من یکی رو توضیح می دم اگر متوجه نشدید بگید بقیه رو بگم بهتون
جدول کارمندان :
1- ID کارمندی (کلید اصلی)
2-نام کارمند
3-نام خانوادگی
جدول گروه
1-شماره گروه (کلید اصلی)
2-نام گروه
جدول پست های سازمانی
1- ID پست (کلید اصلی)
2-عنوان پست
جدول رئیس و کارمندان (جدول رابط)
1-ردیف (کلید اصلی)
2- ID کارمندی (کلید خارجی)
3- ID رئیس ( کلید خارجی - از همون ID کارمندی در جدول کارمندان استفاده میشه)
جدول رابط پست های سازمانی
1- ردیف ( کلید اصلی)
2- ID پست (کلید خارجی)
3- ID کارمندی ( کلید خارجی)

نکته : برای گروه ارتباطش رو بر اساس نیازتون تعریف کنید و نمونه نرمال سازیتون رو اینجا بذارید تا مابقی دوستان هم نظر بدن
مابقی موجودیت ها رو به همین شیوه نرمال سازی کنید . اگر سوالی بود در خدمتم.
موفق و پیروز باشید.