PDA

View Full Version : طراحی جداول سایتی مشابه سایت ایستگاه

bftarane
چهارشنبه 18 دی 1392, 09:35 صبح
سلام.
برای ایجاد سایتی مثل http://www.istgah.com
می خواستم در مورد طراحی جداول راهنمایی کنید.

نظر خودم اینه که جدول گروه ها و زیرگروه ها به صورت زیر باشه
یعنی گروه ها و زیرگروه ها در یک جدول درج بشن
115054
و یه جدول هم برای آگهی ها در نظر گرفتم به شکل زیر

115055
دلیل این کار هم این بوده که مثلاً آگهی های گروه ها و زیرگروه های کامپیوتر آموزش املاک و غیره
تعدادی از فیلدهاشون مشترک خواهند بود (همون فیلدهایی که در جدول tbl-adv
دیده میشن ) و خوب برای تعدادی هم که مشترک نیستند می تونیم یه جدول جدا برای آگهی های اون گروه در نظر بگیریم و فیلدهای خاص مربوط به اون گروه یا زیرگروه رو توش ذخیره کنیم
و بعد موقع واکشی join بزنیم

ولی یه راه دیگه هم اینه که به ازای هر کدوم از گروه های و زیرگروه های آگهی یه جدول جداگانه در نظر بگیریم.
نظر شما در این مورد چیه؟

gerdioz
چهارشنبه 18 دی 1392, 09:45 صبح
سلام
من یه سایت شبیه به اون طراحی کردم اگر هر گونه کمکی خواستید در خدمتم
www.panika,ir

bftarane
چهارشنبه 18 دی 1392, 09:59 صبح
بله در مورد همین جداول مشکل دارم که به چه صورت باشه چون فرض کنید ما 10 تا گروه داریم و هر گروه هم 10 تا زیرگروه داشته باشه اگه بخواهیم به ازای هر زیرگروه جدول جداگانه داشته باشیم میشه 100 تا جدول و خیلی زیاد میشه.
در سایت ایستگاه که گفتم خیلی این قضیه مشهود نیست چون آگهی ها همه اطلاعات یکسان دارن و یعنی با یه جدول برای هر نوع آگهی کار حله.
ولی
فرضاً سایت http://iran-tejarat.com رو ببینید بخش خودرو مثلاً می تونه در مدل و خیلی فیلدهای دیگه با بخش فرضاً املاک تفاوت داشته باشه بنابراین فیلدهایی غیر مشترک هم باید داشته باشن. و در مورد بقیه گروه ها و زیرگروه ها هم می تونه فیلدهای غیر مشترکی وجود داشته باشه.

حالا با این تفاسیر لطفاً نظراتتون رو در مورد طراحی پایگاه داده اینکه چه جداولی بهتره داشته باشیم لطفاً در میون بزارید.

moslem.hady
چهارشنبه 18 دی 1392, 14:53 عصر
در مورد گروه ها جدول من هم دقیقا مثل همینه. یعنی درسته کارتون.
برای جدول آگهیتون بجای catID دوتا فیلد GroupID و SubgroupID بذارید.(اگه گروه ها تون 2 سطحیه. اگه نه که هیچی). آیدی گروه و زیرگروه هرکدوم جایی بدرد میخورن.
درمو مورد فیلد isSpecial، لازم نیست باشه. آگهی های ویژه داره ستاره و اونایی که غیر ویژه اند فیلد star میشه -1
درمورد آگهی هایی که اطلاعات اضافی دارند، باید جدول جدا برای اطلاعاتشون داشته باشید. برای مثال برای اطلاعات املاک یه جدول دیگه باشه که اطلاعات تخصصی رو بگیره. که توی جدول آگهی با یه فیلد مشخص بشه که این آگهی چه اطلاعات اضافی داره(املاکه، موبایله، خودرویه و...)

طراحی سایت تبلیغاتی (webtina.ir/طراحی-سایت-آگهی-و-تبلیغات.html)

bftarane
چهارشنبه 18 دی 1392, 16:34 عصر
من در جدول adv آیدی زیرگروه رو ثبت می کنم البته در صورتی که گروه زیرگروه نداشته باشه گروه رو ثبت می کنم بنابراین فکر نمی کنم نیازی به ثبت گروه و زیرگروه باشه.

در مورد پاسختون هم ممنون. خیلی نزدیک به نظر خودم بود.
دارم به این نتیجه می رسم که باید به ازای بیشتر زیرگروه ها هم جدول جدا در نظر بگیرم. مثلاً کامپیوتر 19 تا زیرگروه داره که اکثراً با هم متفاوت هستند فیلدهایی که لازم دارن.
ولی این طوری خیلی زیاد میشه.
فکر کنم تنها چاره این باشه که از هر گروه و زیرگروه ها فقط برای اونایی که مهم تر هستند جدول جداگانه در نظر بگیرم و بقیه فقط عنوان و عکس و یه فیلد content برای جزئیات داشته باشن و امکان جستجو هم فقط به ازای عنوانشون وجود داشته باشه.
بازم اگه کسی نظری داره خوشحال می شم بشنوم.