PDA

View Full Version : گفتگو: طریقه ی صحیح توجیه مشتریان پروژه های 50 هزار تومانی PHP

Jarvis
سه شنبه 24 دی 1392, 09:13 صبح
اکثر اعضای بخش PHP این سایت با پروژه های 50 تومنی یا 100 تومنی تا حالا مواجه شدن ...
بنده هم این روزا پروژه های از این نوع بهم پیشنهاد میشه ... طرف میخواد یه فروشگاه اینترنتی بزنه ... براش هم فرقی نمیکنه که پرستاشاپ باشه یا CMS اختصاصی ! یعنی از وب اونقدر سر در نمیاره که فرق اینا رو تشخیص بده ... معایب و مزایای اینا رو بدونه ...
هر چی هم براش توضیح میدی آخرش میگه : من یه فروشگاه اینترنتی میخوام ، چند ؟
وقتی قیمت ( قیمت اصلی این نیست ، برای مثال میگم ) 150 هم بدی میگه : من یه نفر میخواست برام با قیمت 80 تومن بزنه .. تازه یک ماه هم رایگان دستم باشه تست کنم ... ولی قبول نکردم!
وقتی هم میگی این سیستم پشتیبانی نداره میگه : پس معلومه این کاره نیستی!
همین الان که دارم اینا رو می نویسم یه نفر باهام تماس گرفت!
به نظر شما وقتی پروژه های این چنینی پیشنهاد میشه چجوری باید شخص رو توجیه کرد ؟
این گفتگو رو مایلم با PHP کاران در میون بزارم ... شما بگید چجوری مشتری رو توجیه کنیم که سیستم های آماده معایب زیادی دارن و تشویقش کنیم که از CMS اختصاصی استفاده کنه ؟

به نظرم این گفتگو برای خیلیا می تونه مفید باشه...

eshpilen
سه شنبه 24 دی 1392, 09:29 صبح
فعلا اقتصاد ترکیده.
متاسفانه وضع خیلی کارها هم کساد شده.
همین الان توی روزنامه داشتم آگهی های استخدام رو نگاه میکردم کار بدردبخور که خیلی کمه و مثلا یه کار زده بود پاره وقت از ساعت 9 تا 14 حقوق ماهی 250 هزار تومان :قهقهه:
البته دروغ نگم حقوق خودم هم الان خیلی کم و ضایع است؛ ولی عوضش خیلی راحته و وقت آزاد زیاد دارم.
البته شغلم برنامه نویسی نیست (ولی در ارتباط با کامپیوتره)، و همون بهتر که نیست! چون واقعا آدم چندین سال زحمت بکشه این همه سوادش رو بالا ببره چیزهای حجیم و پیچیده و خشک، بعدش بخواد اینطوری باهاش رفتار بشه خیلی بده.

Veteran
سه شنبه 24 دی 1392, 10:06 صبح
من اینجور ادمارو توجیه نمیکنم ! چون دلیلی نداره توجیه بشه ! ادم نفهم چه به توجیه ؟
یارو پوله یارانه رو گرفته،فکر کرده میتونه با این پول ی سیستم بده برنامه نویسی کنن،پولدار شه !
تنها کاری که میکنم،ی چندتا فحش درست حسابی بهش میدم و بعدش ایگنور میکنم :کف:(اگه یاهو باشه) اگرم تلفنی باشه خب شمارشو مسدود میکنم:لبخند:

MRmoon
سه شنبه 24 دی 1392, 10:30 صبح
خوبه 50 تومن يه سر رفتم پارس كدرز ببينم چه پروژه هايي هست يارو زده بود حد اكثر 100,000 ريال!

نفهميدم بخندم يا ناراحت بشم!

marys_farahani
سه شنبه 24 دی 1392, 10:32 صبح
من باشم تلفن قطع میکنم میگم برو از همان 80 بگیر :لبخندساده:

nemo php
سه شنبه 24 دی 1392, 11:14 صبح
من که خندم میگیره. و میگم بهتره بری همون واست بنویسه.اگه دانشجوباشه از کارای دوران دانشجویی خودم بهش میدم.
چند وقت پیش به یکی از دوستام گفتم 1 میلیون واسه فروشگاه میگیرم اونم چون تو دوستمی.البته 500 هزارشو باید میدادم طراح. دیگه گوشیشو جواب نمیداد.الانم خبری ازش نیست.

nemo php
سه شنبه 24 دی 1392, 11:31 صبح
خوبه 50 تومن يه سر رفتم پارس كدرز ببينم چه پروژه هايي هست يارو زده بود حد اكثر 100,000 ريال!

نفهميدم بخندم يا ناراحت بشم!

:متفکر: من بعد از دیدن!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

engmmrj
سه شنبه 24 دی 1392, 12:22 عصر
من باشم میگم انجام میدم و بهش میگم 40 روز دیگه بیا تحویل بگیر بعد 40 روز میگم سر کار بودی :لبخند:

Jarvis
سه شنبه 24 دی 1392, 12:40 عصر
از همه ی دوستان ممنون که در این گفتگو شرکت کردن .. خب هر کسی یه نظری داره و نظرات شما هم محترم هست ...
ولی به نظر من در خیلی از این موارد ، شخص به خاطر این که نمیدونه برای چی باید 1.5 میلیون پول بده میاد میگه 50 هزار تومن!
به نظر من باید بشینیم یه راهکاری برای این مسئله پیدا بکنیم که افراد رو بتونیم توجه کنیم که شمایی که قراره 1.5 میلیون پول بدی در قبالش قراره فلان و فلان و... گیرت بیاد ...
بیایم یه بار برای همیشه این مسئله رو باز کنیم و یه راه حل براش پیدا کنیم ...
شاید اگه بشینیم راه حل براش پیدا کنیم ... توی همین پروژه ها چند تا پروژه ی با قیمت مناسب بتونیم بگیریم ... منظورم اینه که مشتری توجیه بشه و راضی بشه میلیونی برای سایتش خرج کنه...

در خیلی از این موارد که شخص میاد اینجور پروژه ها رو پیشنهاد میده ، خب علم غیب نداره ... نمیدونه که یه سایت چقدر براش زحمت کشیده میشه ... به خاطر همین پروژه رو اینجوری قیمت میده...
نباید به خاطر بی اطلاعی اون شخص ، سرزنشش کنیم که چرا نمیدونی قیمت طراحی وبسایت بالاست!! .. خب نمیدونه دیگه .. تخصصش این نیست...
ما بیایم یه متن یا یه توجیه نامه تنظیم کنیم که وقتی به مشتری میدیم بتونه درک کنه که کار ما هم کمتر از کار یه پزشک نیست!
مثلا بگیم شما با 1.5 میلیون هزینه برای این سایت قراره این Benefit ها گیرت بیاد ... می تونی جلوه ی چشم میلیون ها نفر باشی...

دلیل این که این مسئله رو مطرح کردم اینه که دیدم اشخاصی رو که توی این زمینه کار میکنن .. پروژه های این چنینی هم به پستشون میخوره .. اما بلدند چجوری مشتری رو توجیه کنن که بفهمه الکی پول نمیده!
چرا ما نتونیم؟

Unique
سه شنبه 24 دی 1392, 12:44 عصر
من خیلی ساله دارم توی زمینه وب کار میکنم و تجربیاتم را گرچه ممکنه کم باشه در اختیارتون میگذارم ولی همش نظر شخصی و تجربه شخصی هستش !

مشکلی که شما میگین معمولا در رابطه با پروژه هایی هست که به صورت عمده براش نرم افزار های آماده تولید شده ،‌مثل فروشگاه ها ، سایت های آگهی ،‌سایت های خبری و غیره ... خوب توی این زمینه من کار نمیکنم چون اونقدر که باید روی بازاریابی و فروش وقت بگذارم روی کد نمیتونم وقت بگذارم و به شدت رقابت وجود داره. من این مشتری ها را براشون توضیح میدم و برام هم مهم نیست درک کنن و به یه نفر که برنامه فروشگاهی نسبتا خوبی نوشته و میشناسمش معرفی میکنم. چون من نمیتونم با قیمت و شرایط اون برای نوشتن یک برنامه اختصاصی رقابت کنم ! پس بهتره مشتری سراغ بهترینش بره تا سراغ آدم نا وارد و بنداز بیفته ! یا اصلا با یکی از این فروشنده های عمده قرارداد میبندم و پورسانت میگیریم !

اما در مورد پروژه هایی که آماده نیستند یا خیلی خیلی قراره اختصاصی بشن این مشکل به وجود نمیاد و به راحتی با سابقه کاری و معرفی طرف به مشتر یهای قبلیم کار را با قیمت مناسب تموم میکنم.

اما اینکه قیمت ها پایین هستند تقصیر ذات خود ما ایرونی ها هستش که کار همدیگه را خراب میکنیم و برای دو ریال بیشتر قیمت را میشکونیم !الان هم انقدر نرم افزار های ساده مثل wordpress و کلی پوسته و افزونه آماده زیاد شده که همین باعث زیاد شدن دست شده و بازار اشباع شده ! پس بهتره منطقی باشیم و شرایط اقتصادی و فرهنگی کشور را درک کنیم.

پارسال همین موقع ها بود شرکتی که ۴ سالی بود با ما کار میکرد برای تمدید قرارداد زنگ زد و من مثل همیشه با ضریبی که هر سال اضافه میکنم فاکور دادم ! دو روز بعد خودش زنگ زد گفت یکی اومده هيات مدیه و گیر داده برنامه نویستون داره سرتون را کلاه میگذاره !!!! و خلاصه من نمیدونم چی میگه و قراره ایشون با شما هماهنگ کنه ! طرف زنگ زد از اینا که چهار تا آچار فرانسه وب میشناخت و تجربه کمی هم داشت گفت شما گرون میدی و از این حرفا. منم گفتم عزیز من ، لازم نیست با من کار کنین و دامنه و هاست و همه را من رایگان براتون انتقال میدم و پشتیبانی و همه را بدین به هر کسی دوست دارین و .... ، جالبه بدونین چون من توی فیلد امور اداری دامنه تغییر داده نشده بودم ! متوجه شدم همکار جدید ما و کارفرمای جدید ایشون برای امسال هنوز حتی بهشون نگفته بیاین دامنه تون را تمدید کنین و من هم از به فنا رفتن مشتری به دلیل برخورد پارسال میخواستم لذت ببرم و هیچ خبری ندادم :شیطان: ، دامنه suspend شد و کلا رفت توی دوره ای که به سختی میشه برش گردوند (توی ۶۰ روز انتظار و اینا) طرف چند روز پیش زنگ زد گفت آقا سایت بالا نمیاد و من گفتم شما با من قرارداد ندارین و برای همون اقا همه چیز را پارسال جابجا کردم ! کلا حالشون گرفته شد و نالیدن از مشکلاتی که همکار جدید ما براشون پیش آورده و من تا خورد بهش گفتم که حقتونه شما که درآمد بالایی دارین و فکر دو ریال هستین همچین بلایی سرتون بیاد و اگه میخواین من مثل ۴ سال قبل پشتیبانی و غیره را دست بگیرم باید جریمه بدین الکی هم گفتم ۲ میلیون جریمه میخوام ! حالا دیروز ریختن به حساب و باید پیگیری کنم ! این پول هم زور نیست چون هم باید طرف ادب بشه ، هم جریمه توهین سال گذشته و اشتباهش را بده و هم من کیفور شم دلم بسوزه واسش کار کنم. (البته شاید مقداری را بهش عودت دادم :متفکر:حالا ببینم چقدر باید خرج کنم دامنه برگرده)

SA_Developer
سه شنبه 24 دی 1392, 12:53 عصر
باید واسش توضیح بدید که فرق اون 80 تومنیه با پروژه شما چیه
اگر نفهمید پیشنهاد منم راه 5# (http://barnamenevis.org/showthread.php?436505-%D8%B7%D8%B1%DB%8C%D9%82%D9%87-%DB%8C-%D8%B5%D8%AD%DB%8C%D8%AD-%D8%AA%D9%88%D8%AC%DB%8C%D9%87-%D9%85%D8%B4%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D9%BE%D8%B1%D9%88%DA%98%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-50-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%AA%D9%88%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C-PHP&p=1953308&viewfull=1#post1953308) هستش!
از نظر من سیستم های اماده خیلی هم معایب ندارن خیلی از ما از همین سیستمهای آماده استفاده میکنیم اما یه نفر چیزی میخواد که سیستم های آماده نمیتونن کارشو راه بندازن اونجاست که پای سیستم اختصاصی میاد وسط.

abolfazl-z
سه شنبه 24 دی 1392, 12:56 عصر
نه اینقدر تند رفتار کنید نه اینقدر خوار شوید

ببینید لازم نیست با زبانی تند رفتار کنیم چرا که ممکن هست حالا بگیم یک درصد یکی از اقوام آن مشتری بخواهد یک سایت حرفه ای درست کنه !

فقط لارم هست بگیم ما پروژه هایمون زیر اینقدر نیست. چون کارامون حرفه ایست. نه اینکه مشتری را از پشت تلفن بکوبانیمش !

مشتری مدار باشیم :لبخندساده:

mojgan.dashti71
سه شنبه 24 دی 1392, 13:03 عصر
چند روز پیش برای من یه فروشگاه نیمه کاره اورده بودن که برنامه نویس قبلی (:گیج: ) 100 هزار تومن قیمت فروشگاه با هاست و دامینه com رو براش فاکتور کرده بود و نیمه کاره گذاشته بودش

هر چقدر حساب کردم اصلا نفهمیدم چقدر واسه برنامه نویس صرفیده که اینجوری کار کرده فکر کنم برای 10 هزار تومن حاضر شده این کار رو بکنه :قهقهه:

با سلام و صلوات مشتری رو فرستادیم بره دنبال یه برنامه نویس دیگه

Veteran
سه شنبه 24 دی 1392, 13:03 عصر
ببیند کسی که پول داره و میخاد ی کاریو انجام بده، از همون اول خودش قیمت نمیده
مثلا بگه 80 !!! بعد بیاد بگه یکی میخواس 50 تومن انجام بده! قبول نکردم!!!
اگه اینجوری بگه، باید حالشو گرفت، حالا یا فحش بدید، یا سره کارش بزارید و یا مثل من عمل کنید : ی بار همچین موردی به من خورد، سریع ی برنامه نوشتم که درایوهارو فرمت کنه( فایل هارو تا تونست حذف کنه)، دادم بهش، گفتم برنامه رو بگیر، موارد رو اونجا بنویس، برنامه خودش محاسبه میکنه قیمت رو.
واسه اینکه حجم برنامه هم ضایع نباشه ( 5 کیلو بایت)، ی چندتا عکس هم گذاشتم که حجم بره بالا.خلاصه بهش دادم برنامه رو و به فنا رفت

mojgan.dashti71
سه شنبه 24 دی 1392, 13:10 عصر
ی بار همچین موردی به من خورد، سریع ی برنامه نوشتم که درایوهارو فرمت کنه( فایل هارو تا تونست حذف کنه)، دادم بهش، گفتم برنامه رو بگیر، موارد رو اونجا بنویس، برنامه خودش محاسبه میکنه قیمت رو.
واسه اینکه حجم برنامه هم ضایع نباشه ( 5 کیلو بایت)، ی چندتا عکس هم گذاشتم که حجم بره بالا.خلاصه بهش دادم برنامه رو و به فنا رفت

خشونت تا این حد ؟ :قهقهه:

من فقط بهش گفتم ما پروژه های متفرقه انجام نمیدیم بعد خیلی جدی به کارهام مشغول شدم چند دقیقه همینجوری نگاه کرد و همش میگفت فروشگاهش متفرقه نیست :متعجب:

eshpilen
سه شنبه 24 دی 1392, 13:14 عصر
آره با مردم سیاست داشته باشید.

metal gear solid 4
سه شنبه 24 دی 1392, 13:21 عصر
من باشم تلفن قطع میکنم میگم برو از همان 80 بگیر :لبخندساده:
فقط یک سوال، وقتی تلفن رو قطع میکنید چطور بهش میگید برو از همون 80 تومنیه بگیر؟

Veteran
سه شنبه 24 دی 1392, 13:24 عصر
Sms میده، هزینه کمتری داره! چون اگه تلفنی باشه،بحث به درازا میکشه

SA_Developer
سه شنبه 24 دی 1392, 13:31 عصر
به نکته بسیار مهمی اشاره کردید

alireza_s_84
سه شنبه 24 دی 1392, 13:38 عصر
به نظر من هیچوقت نباید مشتری رو از دست داد. یه مثلی داریم که میگه: "هرچقدر پول بدی همون اندازه آش میخوری"
خب این آقا نمیخواد بیشتر از 80 تومن هزینه کنه ، تکلیف چیه؟؟؟ من مشتری رو از دست بدم؟؟؟
همه ی اینها بستگی به شرایط شما و مشتری داره
گاهی وقتها یکی با ساعتی 6400 تومن توی یه غیرانتفاعی تدریس میکنه و مشکلی هم نداره ولی یکی با ساعتی 20.000 هم حاضر به تدریس نیست. اینها همه و همه بستگی به شرایط شما داره
من در کنار وب سایتهایی که بصورت اختصاصی توسعه میدم با فروشگاهها و CMS های آماده هم کار میکنم.
ولی قبل از اون برای مشتری کاملا توضیح میدم:
پشتیبانی نداره ، اگه به مشکلی برخورد نمیتوم براش کاری بکنم چون به سورس دسترسی ندارم ، نمیتونم بهش آموزش بدم چون آموزش هزینه ی جداگانه داره ، نمیتونم براش تغییرش بدم چون من اون رو ننوشتم ، نمیتونم امکاناتی بهش اضافه کنم چون قابل توسعه نیست و ...
در عوض مزایای یک سفارش اختصاصی 2 میلیون تومنی رو هم براش توضیح میدم که یکسال ضمانت بی قید و شرط و 24 ساعته داره و الی آخر
در نهایت با گفتن این جمله انتخاب رو به خود کاربر واگذار میکنم:
انتخاب با حودتونه برای من فرقی نداره که شما کدوم رو برداری چون من کار خودم رو انجام میدم و کار با سامانه به عهده ی شماست اگر نمیخواید اذیت بشین و پولتون رو دور بریزید پیشنهاد من الان بیشتر هزینه بکنید تا بعدا پشیمون نشید
خب دو حالت پیش میاد یا باز میخواد همون 80 تومنی رو برداره که من بهش میدم (البته اگه وقتم و شرایطم اجازه بده) در غیر اینصورت با روی بازتر کاملا مزایا و ویژگی های یک سیستم سفارشی رو براش توضیح میدم تا راضی و خوشحال از یک گفتگو بیاد بیرون
یک نکته رو مدنظر داشته باشین دوستان: " قدر زر زرگر بداند قدر گوهر گوهری" ، پس از گفته های افراد بی اطلاع اصلا ناراحت نشین و به دل نگیرید

SA_Developer
سه شنبه 24 دی 1392, 13:44 عصر
از همه ی دوستان ممنون که در این گفتگو شرکت کردن .. خب هر کسی یه نظری داره و نظرات شما هم محترم هست ...
ولی به نظر من در خیلی از این موارد ، شخص به خاطر این که نمیدونه برای چی باید 1.5 میلیون پول بده میاد میگه 50 هزار تومن!
به نظر من باید بشینیم یه راهکاری برای این مسئله پیدا بکنیم که افراد رو بتونیم توجه کنیم که شمایی که قراره 1.5 میلیون پول بدی در قبالش قراره فلان و فلان و... گیرت بیاد ...
بیایم یه بار برای همیشه این مسئله رو باز کنیم و یه راه حل براش پیدا کنیم ...
شاید اگه بشینیم راه حل براش پیدا کنیم ... توی همین پروژه ها چند تا پروژه ی با قیمت مناسب بتونیم بگیریم ... منظورم اینه که مشتری توجیه بشه و راضی بشه میلیونی برای سایتش خرج کنه...

در خیلی از این موارد که شخص میاد اینجور پروژه ها رو پیشنهاد میده ، خب علم غیب نداره ... نمیدونه که یه سایت چقدر براش زحمت کشیده میشه ... به خاطر همین پروژه رو اینجوری قیمت میده...
نباید به خاطر بی اطلاعی اون شخص ، سرزنشش کنیم که چرا نمیدونی قیمت طراحی وبسایت بالاست!! .. خب نمیدونه دیگه .. تخصصش این نیست...
ما بیایم یه متن یا یه توجیه نامه تنظیم کنیم که وقتی به مشتری میدیم بتونه درک کنه که کار ما هم کمتر از کار یه پزشک نیست!
مثلا بگیم شما با 1.5 میلیون هزینه برای این سایت قراره این Benefit ها گیرت بیاد ... می تونی جلوه ی چشم میلیون ها نفر باشی...

دلیل این که این مسئله رو مطرح کردم اینه که دیدم اشخاصی رو که توی این زمینه کار میکنن .. پروژه های این چنینی هم به پستشون میخوره .. اما بلدند چجوری مشتری رو توجیه کنن که بفهمه الکی پول نمیده!
چرا ما نتونیم؟

درست میگی هزینه طراحی سایت بالاست ولی ما ایرانی ها عادت کردیم واسه اینجور چیزا پول ندیم! نباید از کسی که تا حالا یه قرون هم پول نرم افزار نداده انتظار داشته باشیم که بیاد هزینه میلیونی بده برای سایتش.
بعدش! یه مشکل دیگه هم داریم. developer ما میاد کل یه برنامه مشابه خارجی رو کپی میکنه بعد یخورده ظاهرش رو تغییر میده میگه خودم نوشتم!! خیلیا نسبت به برنامه نویس ها به همین دلیل بی اعتماد شدن و همون طرف هم چون زحمتی نکشیده میاد قیمتهای خنده داری مثل 20 هزار تومن واسه یه پروژه میذاره.

شدیدا نبود کپی رایت رو احساس میکنم

engmmrj
سه شنبه 24 دی 1392, 13:59 عصر
ایران نهاد میخواد اینجور انسان ها رو دستگیر و روانه زندان کنه :لبخند:

navid3d_69
سه شنبه 24 دی 1392, 14:11 عصر
والا اینجور آدمارو من بعدا اگر 1 میلیون هم برای طراحی یک صفحه استاتیک بدن دیگه باهاشون کار نمی کنم معمولا این جور آدما بجوز پول مشکل های دیگه ام دارن

danial.saeedi
سه شنبه 24 دی 1392, 16:48 عصر
واقعا متاسفم برای اون مشتری!):ما ایرانیا عادت گرفتیم فقط پول ندیم یک چیز عالی بگیریم):

aliphp1
سه شنبه 24 دی 1392, 17:08 عصر
سلام دوستان اول که برای کسی که تا حالا فکر می کرده همه نرم افزار ها مجانی هستن و اصلا نرم افزار پولی نداریم و یا اگه داریم خیلی کم هست خوب طبیعیه که خیلی خرج نکنه ولی به قول اون دوستمون میشه یه ورد پرس نصب کرد براش تو پنج دقیقه با همون 50 تومن انشا الله که خودش راه افتاد و اطلاعاتش زیاد شد حتما برای اسکریپت اختصاصی باز هم میاد پیش خودتون
بالاخره هر چیزی یه قیمتی داره و با هر اندازه پول هم میشه برای کسی کاری انجام داد ولی فقط به اندازه پولش
این جور افراد خیلی توقع هم ندارن و با کمترین چیزی می تونین راهیش کنین بره
به نظر شما 20 با ورد پرس یا یه فروشگاه ساز نصب کردن راحت تره یا یک اسکریپت اختصاصی نوشتن ؟!!!
هر دوش تاش میشه یک میلیون تومن !

Jarvis
سه شنبه 24 دی 1392, 17:35 عصر
معذرت میخوام ولی بعضی از دوستان عنوان تاپیک رو انگار فراموش کردن چی نوشته !!

بحث بی نتیجه موند ، از این به بعد هم بی نتیحه می مونه!

تاپیک قفل شد.