PDA

View Full Version : آینده شغلی برنامه نویسی وب چیست؟

hamid.rm
چهارشنبه 25 دی 1392, 21:54 عصر
ببخشید شاید جاش اینجا نباشه !
ولی فکر کردم دیدم جاش باید همینجا باشه !!!
سوال برام پیش اومده ! خیلی وقته (حدود 1 سال!!)
کسانی هستند که طراحی وب میکنن
و کسانی که برنامه نویسی وب میکنن

اینا خیلی پیشرفت کنن آخرش به کجا میرسن ؟!؟
چقدر پول میتونن از این راه در بیارن ؟
کدوم گروه بیشتر براشون کار هست ؟؟!؟؟
وقتی بیشتر طراحای وب دارن CMS آماده (فوقش با کمی تغییر در سورس) (مثلا Wp یا joomlaیا ...) میفروشن به مردم .
با این وضع کی میره سمت برنامه نویسی php ؟!!
نکنه php یاد میگیرن که بتونن سورس Cms را تغییر بدن .

دوستان لطف کنند با جواب هاشون ذهن بسته بنده را باز کنند !!
ممنون :):قلب::قلب:

nsco_nsco
پنج شنبه 26 دی 1392, 01:44 صبح
سلام دوست من در این تاپینگ ها زیاد بحث شده بهتره به اونها مراجعه کنید مثل این که من الان نوشتم و یک چیز دیگه هیچ وقت بدون عنوان درست تاپینگی را باز نکنید اگر هم علاقه به برنامه نویسی ندارید یا کمه و تنها برای کسب پول می خواید رو بیارید رو نیارید بهتر هست با تشکر.
http://barnamenevis.org/showthread.php?436788-تاریخ-آزمون-دپارتمان-PHP

فرزند کوروش
پنج شنبه 26 دی 1392, 09:29 صبح
ینی یه سی ام اس مث جوملا کل نیاز های وب رو تامین میکنه دیگه به نظر شما؟
مثلا یکی اتوماسیون بخاد جوملا میتونه؟ یکی یه سیستم تخصصی بخاد جوملا میتونه؟!!

masiha68
پنج شنبه 26 دی 1392, 09:49 صبح
اگه واسه پوله بی خیال پی اچ پی شو ....

MMSHFE
پنج شنبه 26 دی 1392, 09:58 صبح
چرا دوست عزیز؟ بهترین شغل پردرآمد دنیا رو میگین اگه بخاطر پوله بیخیالش بشن؟ بجای این کار، روش درست کسب درآمد رو یاد بدین. خود من الآن ماهانه فقط 3 میلیون تومان درآمد از پشتیبانی سایتهای قبلی دارم و بطور متوسط 5-4 میلیون هم در ماه پروژه جدید میگیرم.

masiha68
پنج شنبه 26 دی 1392, 10:06 صبح
استاد شما فرق می کنین ... خیلی وقته کار می کنین و الان واسه خودتون اسم و رسمی دارین ... ولی ماها که می خواییم شروع کنیم باید سه سال اول رو فقط دنبال نمونه کار و ... اینا باشیم تا دستمون یه جایی بند باشه .. به نظرتون کسی که واسه پول میاد میتونه یکی دو سال رو صبر کنه تا به در امد ماهی 500تومن برسه !!!!
البته شما تجربتون بیشتره ولی تا اونجایی که من می دونم اگه واقعا عاشق پی اچ پی نباشی هیچوقت نمی تونی توی پی اچ پی به یه جایی برسی ... و اینکه گذشت اون زمانی که طراحی وب یه شغل پر در امد بود ، الان دیگه هر کسی واسه خودش یه طراح وب شده و حداقل بیشتر سایت های شخصی با وردپرس و جوملا و .... راه اندازی می شن و کسی نمی ره سایت طراحی کنه

فرزند کوروش
پنج شنبه 26 دی 1392, 10:22 صبح
اینکه گذشت اون زمانی که طراحی وب یه شغل پر در امد بود ، الان دیگه هر کسی واسه خودش یه طراح وب شده و حداقل بیشتر سایت های شخصی با وردپرس و جوملا و .... راه اندازی می شن و کسی نمی ره سایت طراحی کنه

اینا همه یه طرف کسایی که اساسی بازار خراب کنن یه طرف چند وقت پیش به یه مشتری برای فروشگاه قیمت دادیم دو تومن یکی دیگه بهش گفت من اینو با 400 تومن درست میکنم !!! حالا بیا طرف رو قانع کن چرا ما گرون تریم چرا اون ارزون تره.

البته شما تجربتون بیشتره ولی تا اونجایی که من می دونم اگه واقعا عاشق پی اچ پی نباشی هیچوقت نمی تونی توی پی اچ پی به یه جایی برسی ...
اگر هم برسی اگه سرمایه داشته باشی و بتونی برای خودت کار کنی بعد از سه سال شاید یزره درامدت خوب شه اگه نه که باید برای دیگران کار کنی و به ماهی 700،800 تومن راضی بشی با این که میدونی هر پروژه ای که داری کار میکنی بالای یکی دو تومن هست

eshpilen
پنج شنبه 26 دی 1392, 10:23 صبح
پول بنظر بنده نمیتونه هدف مناسب یا مطمئنی برای یادگیری برنامه نویسی باشه. حداقل در کشور ما!
چون برنامه نویسی یادگیری و تسلط بهش سخت و طولانی هست و کارش هم کار راحت و کم دردسری نیست و پول درآوردن ازش سخته و زیاد ثباتی هم نداره.
ضمنا در این رشته چیزهای جدید و تغییرات بوجود میاد با سرعت و حجم زیادتری نسبت به بیشتر رشته های دیگر.

من خودم این همه روی برنامه نویسی زحمت کشیدم بخاطر کاربرد و علاقهء شخصی و اینکه خوره هستم و صرف دانش و توانایی برام لذت بخش و خواستنی است.
البته کاربردش هم خب مهمه. همیشه هم دنبال مواردی رفتم که کاربرد عملی هم داشته باشن یا محتمل باشه. مثلا هیچوقت علاقه به ریاضی محض، یعنی ریاضی بخاطر ریاضی، نداشتم و دنبالش نرفتم.

وقتی برنامه نویسی بلد باشی توی این دنیایی که کامپیوتر و شبکه ها و اینترنت به همه جا نفوذ کردن و به بیشتر چیزها و کارها ربط دارن، تقریبا محدودیتی نداری و هرکاری بخوای میتونی بکنی اونم در سطح جهانی و کارهایی که پیش از این عصر طلایی به سختی میشد حتی تصورش رو کرد.
با CMS و چیزهای آماده و وصله و پینه هم نمیشه همه کاری کرد. البته شاید برای شغل و پول درآوردن کافی باشه، ولی برای اون اهداف شخصی و خورگی و دانستن و توانستن چیزهای بیشتر مسلما کافی نیست. خیلی وقتا هست دوست داری/میخوای کاری بکنی و اگر برنامه نویسی بلد نباشی نمیتونی یا صرف نمیکنه. حالا انگیزه یا علاقه هست، نیازهای و اهداف شخصی، یا نیازهای جدی تر و ضروری تر. منم با اینکه شغلم برنامه نویسی نیست اما بلد بودن برنامه نویسی کلا توی کامپیوتر و شغلهای دیگر مرتبط باهاش هم به درد میخوره و به آدم در درک و یادگیری تمام مسائل دیگرش هم کمک میکنه و یه وقتایی هم میشه با برنامه نویسی یکسری مشکلات کاری رو کم کرد و سختی و زحمت رو از دوش خود آدم برمیداره. برای من تاحالا چند مورد برنامه نویسی ساده و کوچک پیش آمده که تونستم باهاشون مشکلات کاری رو حل کنم و حداقل خودم راحتتر باشم. االبته این موارد کاربرد به تنهایی نمیتونن اون همه زحمت و زمانی رو که صرف یادگیری برنامه نویسی بصورت عمیق و گسترده میکنی توجیه کنن؛ گفتم که باید علاقه و انگیزهء شخصی بیش از این درکار باشه.

فراموش نکنیم که بهرحال یک هدف خیلی از آدمها از کار کردن و پول درآوردن همون تفریح و لذت بردن از زندگیه. خیلی از مردم بخش بزرگی از درآمد و ثروت خودشون رو در نهایت صرف همون لذت و تفریح و علاقه های شخصی خودشون میکنن. حالا یکی مثلا علاقه و لذت و تفریحش اینه که اتومبیل های آنچنانی رو داشته باشه و بتونه باهاشون سواری کنه و عشقش آهنگ گذاشتن موقع رانندگی توی چنان اتومبیل هایی است، یکی هم مثل من راههای ساده تر و مستقیم تر و کم هزینه تر و کم دردسرتری مثل یادگیری و استفادهء شخصی از علم و فناوری رو انتخاب میکنه. یعنی حداقل بنظر منکه اینطوریه! یعنی فکر میکنم میشه و بهتره که لذت ها و تفریح های آدم از نوع مستقیم تر و کم هزینه تر و در دسترس عموم باشن (مثلا ورزش و علم و فناوری) که محدودیت جدی هم ندارن و مجبور نیستیم سرش با هم تقابل و درگیری داشته باشیم، و فکر میکنم اونایی که دنبال تفریح های گران قیمت و پرهزینه میرن یجورایی بخاطر کمبود ظرفیت و استعداد و همت و دانش و بینش خودشونه و این یک ضعفه که برای ارضای خودشون مجبور هستن به چیزهای برونی تر و پرهزینه تر که محدودیت های بیشتری دارن و در دسترس همگان نیستن پناه ببرن. من هم شخصا مثلا بدم نمیاد از سوار شدن اتومبیل آنچنانی، ولی از صرف رانندگی و سواریش اونقدری لذت نمیبرم درمقابل موقعی که از طرف کار اون ماشین و تمام سیستمهاش سردربیارم و یجوری بهش احساس احاطه و درک کامل بکنم. من نمیخوام ماشین از من برتر باشه. اینکه چیزی که باهاش رانندگی میکنم ازش سردرنمیارم و دانش و توانایی ساخت اون رو به هیچ وجه در خودم نمیبینم، برای من ناامیدکننده و رنج آور است.

من دنبال قدرتهای عمیق و گسترده هستم. نه فقط قدرتهای برونی و دست دوم مثل پول.
با پول نمیشه خیلی چیزها رو بدست آورد و این مسئله به من ثابت شده و بارها عینا دیدم که فقط هم مختص من نیست.
مثلا کارفرمای من آدم پولداریه (و آدم خوب و خاکی ای هم هست)، ولی بارها حسرت رو درش دیدم و خودش هم صریحا بارها اظهار کرده که چقدر دوست داره مثلا از کامپیوتر و اینترنت و این مسائل سردرمیاورد و میتونست خودش باهاشون کار کنه و کارهایی رو که میخواد انجام بده.
این دانش و توانایی و لذت رو اون با تمام ثروتش نداره و حسرتش رو میخوره.
همش میگه بهم یاد بده، میگم وقت و زحمت میخواد آخه الکی که نیست! با دوتا کلیک و قیافه و جای دکمه ها روی SCREEN رو حفظ کردن که نمیشه توی کامپیوتر و اینترنت کاری کرد! باید لغت و اصطلاح حفظ کنی و زبان انگلیسی یاد بگیری، و همزمان خیلی مسائل فنی و ساختار و اصول ها رو از پایه از ویندوز شروع کنی تا مسائل دیگه که کلی وقت و فراغت میخواد و باید همت و حوصله کنی.
اینطور افراد هم معمولا دیگه چنین وقت و فراغت و حوصله ای ندارن!

حالا شما حساب کن همینطور سطوح بیشتری باز وجود دارن.
اونی که برنامه نویسی بلد باشه بازم وارد سطوحی میشه و چیزهایی میفهمه و کارهایی ازش برمیاد و لذت هایی داره که دیگران ندارن. ولی این سطح دیگه براحتی در معرض دید هرکسی نیست لزوما و شاید خیلی افراد متوجه این مسائل نشن.

باور کنید من توی خیابان هم که راه میرم، مثلا تابلوی LED گذاشتن یجا، باید بدونم چطوری کار میکنه باید اطلاعات فنی و علمیش رو داشته باشم. یه بخشیش هم مربوط به کامپیوتر و برنامه نویسی میشه خب.
این واسه من مسئلهء مهمیه!
درواقع من میخوام همه چیز رو بدونم و بتونم.
مغزم مثل خوره طلب میکنه همهء دانش رو میخواد. روان من میخواد به همه چیز احاطه داشته باشه.

نه فقط توی علم و فناوری، بلکه هر نوع قدرتی، بخصوص قدرتهای اصیل و درونی رو دوست دارم و میخوام به نحو خوره واری.
مثلا قدرت هنرهای رزمی رو هم میخوام و شیفتهء کنگفو هستم. یعنی یجورایی اصلا لازم میدونم. یه مدتی هم باشگاه رفتم بخاطر همین. الانم با اینکه دیگه باشگاه نمیرم، اما ورزشکار هستم هنوز و توی خونه بطور نسبتا منظم ورزش میکنم و بدنم ورزیده است و آمادگی جسمانی خوبی دارم.

ضمنا کامپیوتر شغل و تخصص های دیگه زیاد داره که بازار کارش هم خوبه. نیازی نیست حتما برنامه نویس باشید تا کارتون با کامپیوتر و چیزهای جذابش باشه و کار بدنی سبک و شرایط محیط کار خوب داشته باشید.
منم مثلا شغل و درآمدم با اینکه کمه درحال حاضر ولی با همین چیزهای دیگر کامپیوتره مثل کار کردن با نرم افزارهای مختلف و اینترنت و غیره از تایپ بگیر تا فتوشاپ و حتی اتوکد و نرم افزارهای مخصوص شغلهای مختلف کار کردم و میکنم. کارهای عمومی.
ولی حتی در این شغلها آدم برنامه نویسی که بلد باشه بهرحال خودش خوب میدونه که یک سر و گردن از افراد اون قشر هم بالاتره.
معمولا آدم قدرت درک و یادگیری بهتری داره به این خاطر و تسلط واقعی پیدا میکنه به هر نرم افزاری. چون برنامه نویسی پایه ای تر و سخت تره. واقعا برنامه نویس باشی میدونی داستان هرچیزی چیه و دانش و ورزیدگی و قدرت ذهنی گسترده و بیشتری داری. از پس هرکاری برمیای، چون کار بزرگتر و سخت تر و پایه رو قبلا انجام دادی. توانایی های بیشتری داری که یک مواقعی ممکنه ازشون استفاده کنی ولی دیگرانی که برنامه نویس نیستن نمیتونن. مثلا میتونی برای حل بعضی مسائل، برنامه هایی بنویسی. برنامه هم ننویسی، ولی حداقل باز مثلا میتونی با همون خط فرمان هم کارهایی بکنی که دیگران بلد نیستن و سردرنمیارن. مثلا من محیط کارم چنین کارهایی کردم چند بار که بقیه هم تعجب کردن هم حال کردن و میگن بابا این عجب مخیه!! حتی افرادی که خودشون تخصص و رشته کامپیوتر داشتن.

بخاطر برنامه نویس بودنه که تقریبا هیچ چیزی نمیتونه برای آدم مانع و محدودیت بشه. چون ما اربابان علم و فناوری و از بزرگان عصر کامپیوتر هستیم :چشمک:
البته نه هر جیغیلی ای که خودش رو برنامه نویس میدونه بخاطر سرهم کردن چندتا برنامهء کلیشه ای :لبخند:
باید توان واقعی داشته باشی.
سردربیاری از هرچیزی. نه اینکه آزمون و خطا و از اینور و اونور کپی و پیست و سرهم کردن بدون اینکه واقعا همه چیزش رو بطور دقیق بفهمی، و نه درست کردن برنامه با محیطهای ویژوال.

MMSHFE
پنج شنبه 26 دی 1392, 10:24 صبح
اولاً با این قسمت از حرفتون موافقم که باید عاشق کار باشین تا سختیهاش رو هم تحمل کنید اما درمورد بحث درآمد، خیلی از کسانی که پروژه سفارش میدن، اصلاً منو نمیشناسن و آشنا هم نیستن و صرفاً چند نمونه کار بهشون نشون میدم و تخمین قیمت و زمان رو هم اعلام میکنم و پروژه میگیرم. البته زیاد هم دنبال پروژه نیستم و ماهانه یک یا نهایتاً دو پروژه میگیرم و اصلاً هم پروژه همزمان با یک پروژه دیگه بر نمیدارم ولی قیمت رو اصولی میدم و توضیح هم میدم که این قیمت چرا اینطوریه و دنبال پروژه هایی هم هستم که کار خاص بخواد و نشه با CMSها به راحتی انجام داد تا برای طرف، توجیه داشته باشه که این قیمت چرا داده میشه. حتی توی بحث طراحی قالب و... هم میشه به درآمدهای خیلی خوب رسید. ضمناً با این بخش از حرفتون که «گذشت اون زمانی که طراحی وب یه شغل پر درآمد بود» مخالفم. هنوز هم بنظرم توی دنیای IT اولین شغل پردرآمده و اتفاقاً امروزه نیاز بازار بهش بیشتر شده. یکی از خوبیهای ایران نهاد هم کمک به همین دسته از دوستان تازه کاره که زودتر به درآمد مناسب برسن و ازطرفی کدنویسی اصولی رو هم یاد بگیرن و یک پروژه سنگین رو غیر اصولی ننویسن که بعداً توی پشتیبانی، از زندگی سیر بشن.

metal gear solid 4
پنج شنبه 26 دی 1392, 10:25 صبح
این شغل یکی از شغل های پردرآمد دنیاست نه ایران.
میانگین حقوق یک برنامه نویس وب در کشورهایی دنیا بین 35 هزار دلار تا 60 هزار دلار در ساله. یعنی بین 100 میلیون تا 200 میلیون. توی ایران هرگز به این اعداد و ارقام نمیرسید.

MMSHFE
پنج شنبه 26 دی 1392, 10:33 صبح
چرا دوست عزیز، اینقدر نگین هرگز. خیلیها (منجمله خود بنده حقیر) به این اعداد و ارقام رسیدیم. مهم اینه که تو کارتون حرفه ای بشین تا کسی نتونه رو کدتون کد بزنه (رو حرفتون حرف بزنه). خودتون (وقت و عمر و تخصصتون) رو هم ارزون نفروشین. شده در هر دو ماه یک پروژه گیرتون بیاد ولی یک پروژه 15-10 میلیون تومانی درست و حسابی باشه، بهتر از اینه که هر هفته یک پروژه 50 تومانی انجام بدین و بازار رو هم خراب کنید.

metal gear solid 4
پنج شنبه 26 دی 1392, 10:38 صبح
فکر کنم به اندازه کافی در زمینه ی PHP وقت گذاشتم و تجربه کافی دارم. شما بفرمایید چطور در سطح جامعه مطرح شیم که مشتری انقدر اعتماد داشته باشه تا پروژه های 10-15 میلیون تومانیشو به من بسپاره. اصل داستان همینجاست.

فرزند کوروش
پنج شنبه 26 دی 1392, 10:43 صبح
ولی یک پروژه 15-10 میلیون تومانی درست و حسابی باشه
استاد چجوری مشتری رو با این قیمت راضی میکنید؟
ما که میگیم سه میلیون طرف جفتک میزنه!!!(با این که کاملا هم توضیح میدیم بهش و حتی قیمت هم بصورت مازولار بهش میدیم)

MMSHFE
پنج شنبه 26 دی 1392, 10:43 صبح
ضمناً دنبال این هم نباشین که پروژه خودش بیاد سراغتون مگه اینکه شرکت داشته باشین و با اعتبار شرکت توی مناقصات شرکت کنید و رزومه قوی داشته باشین. درغیر اینصورت از جاتون بلند بشین و به جاهای مختلف سر بزنید و بازاریابی کنید. مثلاً به یک فروشگاه بزرگ شهرتون مراجعه کنید و متقاعدش کنید که اگه فروشگاه اینترنتی راه بندازه میتونه به کل شهر یا حتی شهرهای اطراف و حتی کل کشور، اجناسش رو بفروشه و براش با اداره پست هم هماهنگ میکنید که کالاها رو انتقال بده. اونوقت میتونید راحت 5-4 میلیون تومان ازش بگیرین یا اگه پول نخواست بده، بهش بگین هر کالایی که اینترنتی فروش رفت (شما براش فروختین)، درصدی از اون مال شما بشه. خیلیها اینطوری قبول میکنن. از اینجا به بعد هم روی فروشگاهتون و جلب مشتری با روشهای مختلف و تبلیغات و... وقت بگذارین و نگران تأمین جنس هم نباشین (سرمایه ای بجز خرید هاست و دانش فنی شما نمیخواد چون فروشگاه اجناس رو تأمین میکنه). مسئله اصلی اینه که متأسفانه اکثر فعالان این زمینه فکر میکنن درآمد فقط همینه که مشتری پول نقد بده و پروژه بگیره و ارتباط با مشتری هم همینجا تمام بشه. eBay از کجا eBay شد؟ خودش کالا داره یا همش کالاهای نو و دست دوم بقیه رو با سیستم منحصربفرد حراجی که طراحی کرده، میفروشه و پورسانت میگیره؟ میدونید ارزش سهام eBay الآن چقدره؟ میدونید مدیرش ایرانیه؟

MMSHFE
پنج شنبه 26 دی 1392, 10:48 صبح
فکر کنم به اندازه کافی در زمینه ی PHP وقت گذاشتم و تجربه کافی دارم. شما بفرمایید چطور در سطح جامعه مطرح شیم که مشتری انقدر اعتماد داشته باشه تا پروژه های 10-15 میلیون تومانیشو به من بسپاره. اصل داستان همینجاست.
زرنگ باشین. دنبال مشتری پولدار باشین که میتونید درجهت بیشتر پولدار شدن بهش کمک کنید نه کسی که خودش دنبال کسب درآمده و از گرسنگی رنج میکشه. یه جورایی باید برای بقیه، شریک تجاری بشین. کسانی که بدون شما هم Business خودشون رو دارن. خودشون میلیونر هستن ولی با کمک شما و ایده های خلاقانه شما و اجرای اونها توسط شما، میتونن میلیاردر بشن و در کنارش شما رو هم میلیونر کنن. این خیلی اشتباهه که فکر کنید کسی که پول داره دنبال پول بیشتر نیست و برای بدست آوردن پول خیلی خیلی زیاد، حاضر نیست پول خیلی زیاد به شما بده.

masiha68

مثل اون رپ یاس می مونه که می گه واسه ورود به بازار کار باید 5 سال سابقه کار داشته باشی و هر جا هم میر ی اینو ازت می خوان اخر سر خودتم نمی دونم باید از کجا شروع کنی
می ری پونیشا ؟؟؟ نمونه کار می خوان .... تبلیغات می زنی این و اون ور .... نمونه کار می خوان .... خب یه مدت واسه دوستای نزدیکت وب می زنی و چندتا نمونه کار جم می کنی ولی این نمونه کارا نهایتا بتونی یه پروژه ی 300-500 تومنی بگیری که اون هر چند ماه یکی جور میشه ... اونم اگه بشه !!! پروژه ی سنگین تر از این گیرت نمیاد

MMSHFE
یکی از چیزهایی که درکنار آموزشهای تخصصی توی ایران نهاد به اعضا میخوایم یاد بدیم، همین فوت و فن تجارت الکترونیکه. ابزار کار و تجارت در دنیای الکترونیک امروز دست ماست و دانشش رو هم داریم. چرا استفاده نکنیم؟

Veteran
پنج شنبه 26 دی 1392, 10:49 صبح
جناب شهرکی، چطور خودمون رو در این زمینه قوی کنیم، مثلا من نمیدونم چطور طرفو متقاعد کنم!!! هرچی میگم، فایده نداره!!!

MMSHFE
پنج شنبه 26 دی 1392, 10:50 صبح
جناب شهرکی، چطور خودمون رو در این زمینه قوی کنیم، مثلا من نمیدونم چطور طرفو متقاعد کنم!!! هرچی میگم، فایده نداره!!!
بگذارین بعهده دپارتمان آموزش ایران نهاد. بی جهت که توی مباحث روانشناسی و مدیریتی، مفهومی به اسم فن مصاحبه بوجود نیومده! همه چیز رو نمیشه همه جا لو داد. اعضای ایران نهاد برای اینجور آموزشها قراره حق عضویت بدن. نباید حقشون ضایع بشه :چشمک:

masiha68
پنج شنبه 26 دی 1392, 10:56 صبح
حالا این دپارتمانتون واسه منی که لب مرز ایران و عراقم جا داره ؟؟؟ :)
اموزش هاش چطوری به دستم میرسه !!!!

MMSHFE
پنج شنبه 26 دی 1392, 11:04 صبح
آموزشها هم بصورت پکیج (DVD و نشریه و...) هست، هم بصورت آنلاین برگزار میشه و هم اینکه هر از گاهی در شهرهای مختلف که امکانات و شرایط مناسب داشته باشه (مثل تعداد اعضای کافی از اون شهر در نهاد و رزرو سالن با هزینه مناسب و...) نشستهای حضوری و کارگاههای آموزشی برگزار میکنیم. توی نهاد همیشه برای اعضای جدید جا هست.

مهرداد سیف زاده
پنج شنبه 26 دی 1392, 11:07 صبح
هر کسی علاقه داشته باشه و پشت‌کار حتی از کوچکترین‌ کارها میتونه درآمد خوب کسب کنه حالا برنامه‌نویسی php‌که جای خود داره. خود من سال پیش همین مموقع از طریق آموزش و پروژه‌های کوچیک پول در میاوردم ولی الان توی یه شرکت خیلی خوب و همراه با قبول پروژه‌های بزرگ دارم کار میکنم.
و زبان برنامه‌نویسی هم چندان فرقی نداره چون این طوری که من دیدم در کشور ما برای همه زبانهای مرسوم کار هست. از php که الان خیلی داغ شده تا جاوا و C#‎ و C++‎ و ....
کسی که فکر خدمت باشه و از راه حلال بخواد از دانسته‌ها و علایقش پول دربیاره خیلی زود پیشرفت میکنه. ولی مشکل اصلی بیشتر ما اینه که میگیم الان برنامه‌نویس هستیم پس باید درآمد میلیاردی داشته باشیم و حتی به دیگران هم توصیه میکنیم که بیخیال برنامه‌نویسی بشن. در صورتی که تمام این درجات باید در طی سالها تلاش و کوشش و تجربه بدست بیاد.
خود من یادمه ۴سال پیش روزی ۲ ساعت وقت میزاشتم برای یادگیری برنامه‌نویسی ولی الان ۱ ساله که روزی ۵ الی ۶ ساعت وقت میزارم صرفا برای یادگیری ویژگی‌ها و کسب تجربه‌ها. و تمام این تجربه‌ها منتهی میشه به کار سختی که هر کسی از پسش برنمیاد یا اگرم بر بیاد حسابی خرابکاری کرده و بازم باید کسی مثل من بره درستش کنه(البته این لفظ من شخص خودم نیست بلکه منظور برنامه‌نویسی که کارشو بلده)

harand1
پنج شنبه 26 دی 1392, 11:36 صبح
. خود من الآن ماهانه فقط 3 میلیون تومان درآمد از پشتیبانی سایتهای قبلی دارم .

سلام
پشتیبانی سایتها شامل چه مواردی هست و غیر از php دیگه باید چی بلد باشیم

mojgan.dashti71
پنج شنبه 26 دی 1392, 11:39 صبح
مثل اون رپ یاس می مونه که می گه واسه ورود به بازار کار باید 5 سال سابقه کار داشته باشی و هر جا هم میر ی اینو ازت می خوان اخر سر خودتم نمی دونم باید از کجا شروع کنی
می ری پونیشا ؟؟؟ نمونه کار می خوان .... تبلیغات می زنی این و اون ور .... نمونه کار می خوان .... خب یه مدت واسه دوستای نزدیکت وب می زنی و چندتا نمونه کار جم می کنی ولی این نمونه کارا نهایتا بتونی یه پروژه ی 300-500 تومنی بگیری که اون هر چند ماه یکی جور میشه ... اونم اگه بشه !!! پروژه ی سنگین تر از این گیرت نمیاد

تجربه خودمو میگم برای این که بتونید از دانش برنامه نویسیتون هزینه زندگیتون رو تامین کنید (کسی صلواتی کار نمیکنه ) باید برید سراغ کار اکثر شرکت ها نمونه کار میخوان اگه ندارید بشینید چندتا نمونه کار برای دوست آشناهاتون (حتی اگه شده رایگان و یا با هزینه کم ) طراحی کنید و از اونها به عنوان نمونه کار استفاده کنید بعد از چند مدت نمونه کارهاتون به قدری زیاد و قوی میشن که نمونه کارهای اولیتون به خودی خود کم رنگ میشه

به این سبک کار کردن لذت برنامه نویسی رو بیشتر میکنه و کم کم توان انجام پروژه های بزرگ رو هم به دست میارید و راحت تر و بدون ترس میتونید مصاحبه کنید و پروژه رو قبول کنید هر چیزی قدم به قدم شاید یک سال طول بکشه ولی واقعا جواب میده

کامبیز اسدزاده
پنج شنبه 26 دی 1392, 11:55 صبح
شما نباید کارشناس و یه برنامه نویس PHP رو با یه کاربر معمولی که با دانلود کردن یه سیستمی مثل Joomla و Wordpress طراحی سایت انجام میده رو مقایسه کنید.
مشتری ها چند جور هستند برای مثال مشتریان عادی و تازه وارد که فقط یه اخبار زدن و یه تماس با ما داشتن براشون مهمه نه چیز دیگه برای اینجور مشتریا نمیشه گفت 2 ملیون میگیرم سایت طراحی میکنم ! باید نسبت به نیاز مشتری یه قیمتی بدی و با همون جوملا و ورد پرس کارشو راه بندازی و مهمتر از همه منسفانه قیمت بدی :چشمک: چون تنها کاری که میکنی دانلود کردن سیستم و نصب اون و شایدم طراحی یه قالب باشه که اینجور مشتری ها تجربه نشون داده در تمدید سایتشون هم کلی چکو چونه میزنن چون از اولشم سایت داشتن براشون مثل داشتن یک خط ایرانسل فقط به عنوان برقرار کردن ارتباط بوده.

و اما مهمترین مساله مشتری های رسمی و درست حسابی هم وجود داره مثل کارفر ما های دولتی ... کارخانجات و ... که اینجور مشتریا اولا حالوووو نیستند و میفهمند فرق بین برنامه نویس و کارشناس وب رو با فرق یک شخص که میتونه با جوملا سایت رو قالب طرف کنه :چشمک: این از این مساله.

بنده در این زمینه هم تجربه کردم نمونش همین دیروز یه کارفرمای گردن کلفت در یک جلسه ای برای درخواست وب سایت اولین حرفی که به من زد این بود که آقای فلانی در حال حاظر ما یک وب سایت داریم ولی به دلیل عدم توانایی پشتیبان و استفاده از سیستم جوملا ناراضی هستیم !!! دقت کنید شخصی میاد با جوملا سایت میزنه فکر میکنه شد طراح وب سایت نه جونم باید دانشش رو داشته باشی مشتری های کله گنده خودشون مغز دارن و از شما کد نویسی میخوان نه دانلود و نصب سیستم آماده.

حالا در رابطه با آیندش هم قشنگ معلومه اگر مشتری های درست حسابی داشته باشید و در پشتیبانی هم جواب گو باشید روز به روز به تعداد مشتریای شما افزوده میشه و تعریفتونم خواهند کرد.
مشتری ها الان کاملا آگاه هستند و میتونن با یه جستجو و تحقیق بهترین هارو انتخاب کنند و این بستگی به شما داره.

من خودم شخصا هم طراحی چند پلتفرمی نرم افزار میکنم و هم طراحی وب سایت ولی در بین این 2 تا مورد طراحی وب سایت در آمد خوبی داره خوب و سریعتر میشه ازش پول در آورد ولی این موفقیت هم یک کلید داره اونم پشتکار...تجربه و همینطور دانش درست حسابی.

MMSHFE
پنج شنبه 26 دی 1392, 11:56 صبح
سلام
پشتیبانی سایتها شامل چه مواردی هست و غیر از php دیگه باید چی بلد باشیم
بستگی به قراردادتون داره. اگه شما فقط برنامه نویس هستین، قاعدتاً فقط باگهای کدتون شامل پشتیبانی میشه و اضافه کردن امکانات جدید هم بجز در مواردی که صراحتاً توی قرارداد بعنوان بخشی از پشتیبانی ذکر شده باشه، مستلزم عقد قرارداد جدید و طبیعتاً اخذ مبلغ جداگانه است. اما اگه تأمین و پشتیبانی هاست و... هم بعهده شما گذاشته شده، باید در زمینه تنظیمات سرور و مشکلات امنیتی که ممکنه پیش بیاد (جدا از بحث باگهای امنیتی کد) مثل فایروال و... هم باید اطلاعات داشته باشین.

poriab
پنج شنبه 26 دی 1392, 20:47 عصر
بنده در این زمینه هم تجربه کردم نمونش همین دیروز یه کارفرمای گردن کلفت در یک جلسه ای برای درخواست وب سایت اولین حرفی که به من زد این بود که آقای فلانی در حال حاظر ما یک وب سایت داریم ولی به دلیل عدم توانایی پشتیبان و استفاده از سیستم جوملا ناراضی هستیم !!! دقت کنید شخصی میاد با جوملا سایت میزنه فکر میکنه شد طراح وب سایت نه جونم باید دانشش رو داشته باشی مشتری های کله گنده خودشون مغز دارن و از شما کد نویسی میخوان نه دانلود و نصب سیستم آماده.

.

دقیقا من هم به این مسئله برخوردم

hamid.rm
پنج شنبه 26 دی 1392, 23:48 عصر
ممنون از همه !
آقای شهرکی با Yii کار میکنید ؟ چرا Yii ؟ نسبت به بقیه فریم ورک قابلیت بیشتری داره ؟

و اینکه الان پروژه هایی که سفارشی هست از پایه میشینید کد میزنید ؟
مثلا برای یه ساختن کد Captcha ... اینا کلاسهای آماده ش تو اینترنت هست ..

hessam2003
جمعه 27 دی 1392, 00:44 صبح
سلام.
قاعدتا از اپلیکشن بهتره

hamid.rm
جمعه 27 دی 1392, 10:53 صبح
آقای شهرکی چندتا نممونه کار بدید اگه میشه ببینیم !
بیشتر در زمینه فروشگاه اینترنتی مشتری هست فعلا ؟!
و کلا از پایه کد میزنید? با وجود این همه کلاس آماده php !

danial.saeedi
جمعه 27 دی 1392, 12:24 عصر
سلام دوست عزیز!
نمی تونه wp یا جومی جای php رو بگیره چون خودشون با php ساخته شدن.در ضمن،cms ها امکانات محدودی دارند و نمی توان سایت های پیشرفته رو ساخت.

danial.saeedi
جمعه 27 دی 1392, 12:25 عصر
ببین من هم از فریم ورک برای پروژه های خودم استفاده می کنم ولی تو تا زمانی که php ندونی که نمی تونی توی هیچ کدوم موفق باشی.

MMSHFE
جمعه 27 دی 1392, 21:05 عصر
ممنون از همه !
آقای شهرکی با Yii کار میکنید ؟ چرا Yii ؟ نسبت به بقیه فریم ورک قابلیت بیشتری داره ؟

چون Yii نسبت به بقیه فریمورکها Performance بهتری داره و ازنظر امکانات هم بدون هیچگونه Extension خاصی، هسته خودش به تنهایی به اندازه کافی غنی هست که همه جور پروژه رو بشه باهاش نوشت.
و اینکه الان پروژه هایی که سفارشی هست از پایه میشینید کد میزنید ؟
مثلا برای یه ساختن کد Captcha ... اینا کلاسهای آماده ش تو اینترنت هست ...
بله هسته پروژه از پایه کدنویسی میشه ولی چون ماژولار کار میکنم، برای بخشهای مختلفی مثل CAPTCHA و... هیچ مشکلی ندارم که از کلاسهای آماده استفاده کنم.

MMSHFE
جمعه 27 دی 1392, 23:19 عصر
آقای شهرکی چندتا نممونه کار بدید اگه میشه ببینیم !
بیشتر در زمینه فروشگاه اینترنتی مشتری هست فعلا ؟!
و کلا از پایه کد میزنید? با وجود این همه کلاس آماده php !
یک نمونه قدیمی:
http://www.rpczahedan.ir
آخرین نمونه کارم که با یکی دیگه از همکاران (توی برنامه نویس با شناسه sh.n.n786 عضو هستن) توی شرکت قبلی که بودم، درست کردیم:
http://cabin.pcm-fx.com
و البته سایت خودم:
http://www.ncis.ir
این یکی هم هست که با Yii و Bootstrap RTL نوشتم و درحال تکمیله و بعد از تکمیل، به دامین اصلی خودش یعنی irgoogle.ir منتقل میشه:
http://irgoogle.sainanet.ir

MMSHFE
جمعه 27 دی 1392, 23:28 عصر
من کلاً از پایه کد مینویسم. اکثراً مشتریهامو جوری انتخاب میکنم که برای نیازهای اونها، کد آماده وجود نداشته باشه (شاید خودم توی آرشیوم آماده داشته باشم ولی عرضه عمومی نشده). اینطوری دستمزد واقعی کارم رو میتونم بگیرم. ضمناً وجود کلاس آماده PHP برای کاری، به این معنا نیست که نباید دستمزد واقعی اون کار گرفته بشه. حتی اگه تولیدکننده اصلی اون کلاس، استفاده تجاری رو وابسته به پرداخت حق عضویت یا هر چیز دیگری کرده باشه، میشه دستمزد واقعی رو گرفت و حق تولیدکننده رو هم ازش کسر و بهش پرداخت کرد.

Jarvis
جمعه 27 دی 1392, 23:46 عصر
من میگم شما بیا PHP یاد بگیر و کار کن ... اگه پشیمون شدی با من :لبخند:

plague
شنبه 28 دی 1392, 10:59 صبح
هر شغلی رو انتخاب میکنی یه بازه زمانی اولیه داره که باید پادویی کنی و با دستمزد پایین سر کنی تا راه و چاه کار دستت بیاد و مشتری هات رو پیدا کنی و تجربه به هم بزنی
توی اکثر شغل ها این مسیر مشخصه و میشه انتهاش رو دید ....

مثلا اگه کارمند باشی با چندین نفر که رنک بالاتر یا کمتر از خودت دارن کار میکنی و میبینی که با کار کردن به کجا میرسی و مثلا مافوقت رو میبینی و میگی مثلا توی 2 سال من به اون میرسم و اون دستمزد رو خواهم داشت
اگه شاگرد باشی توی یک فروشگاه یا مغازه یا بنگاه املاک صاحب کار رو میبینی و میدونی که یروز مثل اون میشی اگه ادامه بدی تو این کار و کمی شاگردی میکنی تا بتونی کار خودت رو راه بندازی

مشکل برنامه نویسی مخصوصا زبانی مثل php که بازه یادگیری ساده ای داره و خیلی ها خودآموز هستن دیدن انتهای این مسیر خیلی سخته چون خیلی ها تنها کار میکنن و ارتباطی با بقیه ندارن و نمیدونن در انتها چی میشن و الگویی ندارن برای آیندشون .... این خیلی وقتا باعث نا امیدی میشه چون فکر میکنن تا پایان راه به همین وضع خواهد بود

برنامه نویسی میتونه در آمد خیلی خوبی داشته باشه 2 شرط اساسی داره

1 -داشتن سابقه خوب و خوش نام بودن که شرطش اینه که دیسیپلین داشته باشی و کیفیت کارت رو ثابت نگه داری حتی برای کارای بی ارزش با دستمزد پایین که همه از همینا شروع میکنن
2 - که خیلی مهمه ارتقاع مهارت وسطح کد نویسی ... شامل دو فاکتور اصلیه کیفیت و سرعت و درکنار اون پیدا کردن قابلیت انجام چند کار به شکل همزمان که فقط وقتی به این سطح برسی میتونی در آمد درست و حسابی داشته باشی از این کار

من یه زمانی 1-2 هفته وقت میزاشتم برای نوشتن فرم های ثبت مطلب و 100- 50 تومن دستمزد میگرفتم بابتشون
الان در عرض 1 ماه 3-2 پروژه رو همزمان انجام میدم و دستمزد چند ملیونی میگیرم بابتشون

این حرفا که بعضی میان سیستم اماده با وردپرس و جوملا میسازن و به قیمت پایین میدن رو هم اصلا قبول ندارم چون اونا رو فقط یه کارفرمای چیپ که به فکر کیفیت کارش نیست میخره و برای همچین کسی کار نکنید بهتره !

colors
شنبه 28 دی 1392, 11:03 صبح
یک نمونه قدیمی:
http://www.rpczahedan.ir
آخرین نمونه کارم که با یکی دیگه از همکاران (توی برنامه نویس با شناسه sh.n.n786 عضو هستن) توی شرکت قبلی که بودم، درست کردیم:
http://cabin.pcm-fx.com
و البته سایت خودم:
http://www.ncis.ir
این یکی هم هست که با Yii و Bootstrap RTL نوشتم و درحال تکمیله و بعد از تکمیل، به دامین اصلی خودش یعنی irgoogle.ir منتقل میشه:
http://irgoogle.sainanet.ir

باید اعتراف کرد هیچوقت سلیقتون 1-2% هم نبوده :لبخند:

harand1
شنبه 28 دی 1392, 11:40 صبح
من کلاً از پایه کد مینویسم.
سلام
شما فقط PHP کار میکنید؟از java و یا .net برای انجام پروژه هاتون استفاده نمی کنید؟
اینترنت هم نوعی شبکه است، دونستن مباحث شبکه(tcp/ip) در برنامه نویسی وب کمکی بهتون میکنه؟

MMSHFE
شنبه 28 دی 1392, 12:40 عصر
اگه منظورتون از جاوا JSP و Appletها هستن، خیر استفاده نمیکنم ولی اگه منظورتون Javascript و jQuery و... است، بله استفاده میکنم. از NET. برای وب ابداً استفاده نمیکنم ولی توی برنامه نویسی Desktop با #C کد مینویسم. قطعاً آگاهی از مبانی شبکه کمک زیادی در برنامه نویسی وب میکنه ولی خیلی ضروری نیست. منظورم اینه که در همین حد که آشنایی با لایه های OSI و TCP/IP و تفاوتهای اون با UDP و نحوه کار با VoIP داشته باشیم کافیه چون بیشتر از این ارتباطی به کار ما نداره و در حیطه تخصصی شبکه است. برای مثال ضرورتی نداره که یک برنامه نویس وب، نحوه Config روترهای CISCO رو بدونه!

MMSHFE
شنبه 28 دی 1392, 12:41 عصر
باید اعتراف کرد هیچوقت سلیقتون 1-2% هم نبوده :لبخند:
اگه قرار بود ما هم سلیقه داشته باشیم که دیگه شما طراحها حسابی بیکار میشدین :چشمک:. هر کسی را بهر کاری ساخته اند. ضمناً قالب سایتهایی که گفتم (بجز سایت خودم) سلیقه و انتخاب مشتری بوده.

eshpilen
شنبه 28 دی 1392, 12:51 عصر
دونستن مباحث شبکه(tcp/ip) در برنامه نویسی وب کمکی بهتون میکنه؟ بنظر منکه کمک میکنه.
بلد بودن هرچیزی خوبه. حتی چیزهای در ظاهر کاملا نامرتبط!
از من بپرسی میگم حتی کنگفو هم میتونه به برنامه نویسی کمک کنه!!
حالا چطوری مثلا؟ خب فرد کنگفوکار حداقلش اراده و روحیهء جنگندگی بیشتری داره بطور معمول، و این میتونه در یادگیری لازم و انجام برنامه نویسی هم کمک کنه. بعدش جسم و مغزش هم ورزیده تر و سالم تره که این باعث میشه توی همه کار بتونه کاراتر باشه.
شبکه هم به برنامه نویسی سطح بالا همچین بی ربط بی ربط نیست.
حداقلش اینه که خیلی وقتا شده برنامه نویسان سر مشکلات و خصوصیات شبکه علاف شدن و فکر کردن اشکال از برنامشون و کدشون یا جای دیگست. حداقلش اینکه اگر شبکه بلد باشی یجا میتونی کار خودت رو راه بندازی بجای اینکه وقتت هدر بره و منتظر کمک کس دیگری بمونی. اینطوری میتونی سریعتر به کار اصلی خودت یعنی برنامه نویسی برگردی.
شبکه بلد باشی مثلا میدونی Ping چیه چه فرقی با TCP/IP و HTTP داره، و ممکنه جایی از این دانش استفاده کنی. البته موارد خاص طبیعتا!
نمیشه در این دنیا هیچ چیزی رو از چیزهای دیگر بی ربط دونست. ولی خب ربط کم و زیاد، مستقیم تر و غیرمستقیم تر داره و بازدهی کم و زیاد.
چون آدم وقت و انرژی محدود و ارزشمندی داره، طبیعتا اولویت بندی و سهم بندی میکنه. یعنی مثلا منکه میخوام برنامه نویس بشم طبیعتا فیزیک کمتر میخونم یا اصلا وقت نمیکنم بخونم؛ اما نمیشه گفت فیزیک با برنامه نویسی مطلقا هیچ ارتباطی نداره و کمکی بهش نمیکنه! یوقتا آدم ربطهایی بین چیزهای حتی ظاهرا متضاد میبینه که حتی خودش هم تصور نمیکرد.
یوقت توی همون شبکه یه الگوریتم هایی یک ساختارها و روشهایی بکار بردن یه مشکلاتی هست که شما میخونی میفهمی یاد میگیری، توی برنامه نویسی هم استفاده میکنی یا حداقل برای شما منشاء خلاقیت و ایده های بیشتری میشه.
اگر واقعا بصورت گسترده و عمیق توی هر رشته ای درک واقعی داشته باشی، میبینی که چقدر غنی است و چقدر ارتباط و شباهت بین مسائل در عمق خودشون پیدا میشه. موضوع اینه که اکثر یادگیری ها از هردو نظر سطح و عمق محدود هستن و افراد فکر میکنن مثلا شبکه یعنی فقط اینکه دوتا کابل وصل کردن و توپولوژی رو حفظ کرده باشی و چند روش دیباگ کلیشه ای و اینها. از پروتکل ها مثل TCP/IP هم که اکثرا فقط یکسری چیزهای کلی و مبهم و اسم و لفاظی رو میدونن. اینا زیاد مهم نیست، من خیلی وقتا اسماشون رو هم حضور ذهن ندارم میزنم توی گوگل یا ویکیپدیا پیدا میکنم، اما قبلا داستان و طرز کار و چرایی ها رو خوندم و درک کردم و اون خلاقیت و ایده های پایه ای توی ناخودآگاهم هم که شده جا خوش کردن. آدم حتی اگر در ظاهر کاملا یادش هم رفته باشه، دفهء دیگر که میخونه و تلاش میکنه تا بفهمه و درک و حل کنه میبینه که سریعتر و راحتتر میتونه این کار رو انجام بده؛ این نشون میده که از اون یادگیری و تلاش حداقل یه چیزی جذب وجود شما شده و وجود داره. شاید هم اینکه ورزیده تر شدی، ذهنت، قدرت تحلیلت، قویتر شده، ولی اکثرا اون مطالب هم حداقل بخشی از اونا و هسته و اساسش اکثرا، بصورت محو و ناخودآگاه هم که شده توی مغزت هست.

dousti_design
شنبه 28 دی 1392, 12:59 عصر
البته زیاد هم دنبال پروژه نیستم و ماهانه یک یا نهایتاً دو پروژه میگیرم و اصلاً هم پروژه همزمان با یک پروژه دیگه بر نمیدارم ولی قیمت رو اصولی میدم و توضیح هم میدم که این قیمت چرا اینطوریه و دنبال پروژه هایی هم هستم که کار خاص بخواد و نشه با CMSها به راحتی انجام داد تا برای طرف، توجیه داشته باشه که این قیمت چرا داده میشه

استاد شما وضعیتتون بزنم به تخته خیلی ایده آله که بین پروژه هایی که میاد بهتون حق انتخاب هم دارین!:لبخندساده:
من خودم بعضی وقتا پروژه گیرم نمیاد مجبورم پروژه دانشجویی انجام بدم!:افسرده:

eshpilen
شنبه 28 دی 1392, 13:03 عصر
فکر کنم یه چیزایی هست که دیگه به مسائل معنوی هم ممکنه ربط داشته باشه!
بنظر من ایشون درکل آدم خوبی هست و قلب و پندار و کردار خوبی داره. بخاطر همین هم نون قلبش رو میخوره.
همینکه مثلا تجربیات و فوت و فن و جزییات کار و درآمدش و مسائل شخصی خودش در این ارتباط رو برای دیگران گفته و سعی کرده بهشون کمک کنه و حتی نهاد و سازمان برنامه نویسان درست کرده (منکه عمرا حال و حوصله و انگیزه ندارم طرف اینطور کارهای پردردسر و مسئولیت نمیرم) خودش نشون میده که آدم خوبی هست درحدی که از این آدما زیاد نیست.

MMSHFE
شنبه 28 دی 1392, 13:11 عصر
البته با یکم صبر کردن و تلاش درجهت ارتقاء سطح دانش و کیفیت کدنویسی بجای گرفتن پروژه های کوتاه مدت و دست و پا زدن در بین اونها، همه میتونن به این مرحله برسن که کارفرماشون رو انتخاب کنن نه اینکه کارفرما اونها رو انتخاب کنه.

Unique
شنبه 28 دی 1392, 14:33 عصر
راستش من مطالب را که میخوندم متوجه شدم خیلی ها مشکلشون کلا برنامه نویسی و یادگیری نیست ! موضوع اینه که چقدر پول در میارن.

نظر شخصی من اینه که توی هر کاری پول هست و اگه کسی بدونه باید چی کار کنه پول در میاره ! توی هر صنف و کاری هر جور آدمی هست ! مثلا توی میوه و سبزی فروشها کسانی هستند به یک دکه و درآمد روزانه کفایت میکنند و کسانی هم هستند توی کل کشور چندین مغازه و دهنه توی بازار میوه و تره بار دارند ! خیلی از اینها درآمدشون چند ده برابر بهترین برنامه نویس ها هستش !

اقتصاد و درآمدزایی یک علم جداست و اینکه شما بیشترین استفاده را از کاری که میکنی ببری بر میگرده به تجربه و علم و هنری که توی فروش ، درآمدزایی ، تفکر اقتصاد و ... داری‌!

پس شما میتونید یک محقق کامپیوتر باشین مثل Larry Page و Sergey Brin یا یک برنامه نویس کیامپیوتر باشین مثل Mark Zuckerberg یا یک Marketer (معادل فارسی یادم نیومد ولی میشه گفت متخصص فروش) باشین مثل Steve Jobs که برنامه نویسی مثل Steve Wozniak را به بند میکشه (به نظر من) تا پولدار و پولدار تر بشه و حق واقعیش را هم نده !

پس مهم نیست شما چقدر برنامه نویسی بلدین بلکه مهم اینه چقدر از اون چیزی که بلدین میتونید درآمد زایی کنین.

Tarragon
شنبه 28 دی 1392, 14:54 عصر
سلام
آقای شهرکی من الان امسال سال چهارمی هستش که برنامه نویسی PHP رو انجام می دم اما متاسفانه تا حالا پروژه درست و حسابی پیدا نکردم جمعا 300تومن هم از این کار کسب نکردم. به چند تا شرکت هم برای پروژه گرفتن سر زدم اما هیچ سودی نداشت.
الان اشتباه کار من کجاست؟
چه کار باید بکنم تا بتونم درآمد زایی کنم.

MMSHFE
شنبه 28 دی 1392, 15:40 عصر
اینهایی که میگم، همه در حد شایده و باید ببینید کدوماش به مشکل شما میخوره. شاید بخاطر این باشه که نشستین توی خونه که مشتری سراغتون بیاد. شاید نمونه کارهاتون رو معرفی نکردین. شاید سایت برای خودتون و معرفی نمونه کارهاتون نساختین. شاید با شرکتی کار کردین که همه پروژه ها رو به اسم خودش ثبت میکرده و هیچ اسمی از شما توی پروژه ها نبوده. شاید پروژه ها کیفیت لازم رو نداشته. شاید توی بازاریابی ضعیف بودین. شاید تجربه و درنتیجه جرأت گرفتن پروژه های بزرگ رو نداشتین. شاید تنهایی کار میکنید و تیم ندارین و درنتیجه توی یکی از بخشهای مختلف مثل کدنویسی سمت سرور و کلاینت و طراحی و تنظیمات سرور و... ضعف داشتین و بخاطر همین مسئله پروژه هاتون دلچسب نبوده. شاید به اندازه کافی مشتری رو متقاعد نکردین. شاید برای خودتون حساب PayPal نساختین و درنتیجه نتونستین از سایتهای Freelancer خارجی کسب درآمد کنید. و... هزاران شاید دیگه.

hamid.rm
شنبه 28 دی 1392, 18:06 عصر
ممنون از دوستان
آقای شهرکی سایت زاهدان چه ویژگی ای داره و برنامه نویسی برا چه هدفی روش انجام شده ؟!:متفکر:

MMSHFE
شنبه 28 دی 1392, 22:25 عصر
هیچی، یک سایت خبری ساده با هدف معرفی یک سازمانه خاصه که سایتش هیچ ویژگی خاصی نداره بجز اینکه ماژولار طراحی شده و هروقت لازم داشته باشن، میشه ویژگیهای مختلفی رو بهش اضافه یا ازش کم کرد. اما برای همین پروژه ساده، 2 میلیون تومان گرفته شده صرفاً چون پروژه با کدنویسی اختصاصی انجام شده. اینجاست که میگم باید طرفتون رو بشناسید و با کسی کار کنید که دستمزد واقعی کارتون رو پرداخت میکنه. برای مثال، اخیراً مشغول طراحی یک سایت خبررسانی با بخشهایی مثل پرسش و پاسخ و ارتباط با پیامک و... برای یکی از مسئولین جزء هستم (رده بالا هم نیست بنده خدا) و مبلغ پروژه هم 15 میلیون تومانه.

mahmod2000
یک شنبه 29 دی 1392, 07:36 صبح
آقا شهرکی اینجوری که میگید آدم به خودش شک میکنه :D
ما مشتری 100 هزار تومنی به پستمون میخوره همش

ولی خوب مسئله ای که هست ارتباط با مشتری خیلی مهمه.. که شما تجربشو دارید

MMSHFE
یک شنبه 29 دی 1392, 09:10 صبح
همین دیگه، باید به سراغ مشتری رفت که وقتی میگین دو میلیون تومان برای این سایت بده، احساس نکنه زندگیش در خطره و این رقم براش پول خرد باشه. معمولاً این قبیل افراد، چون براشون دو میلیون تومان و 100 هزار تومان فرقی نمیکنه و جفتش پول خرده، بین این دوتا دنبال اونی هستن که کیفیت بالاتری داره و وقتی شما توضیح بدین که کیفیت کارتون چقدر با اون 100 هزار تومنیه فرق میکنه و نمونه کار هم نشونش بدین، خیلی کم پیش میاد که نه بشنوین.

mahmod2000
یک شنبه 29 دی 1392, 10:33 صبح
استاد شما خوب باز اسمتون هست بین برنامه نویس ها تو این زمینه و زمینه ها دیگه
ولی مایی که اول راهیم به نظرتون به چه شکلی میتونیم مشتری پیدا کنیم یا به قول معروف جذب کنیم؟

نه از این سایت های مثل پونیشا که با قیمت ها خنده دار پروژه انجام میدن که ارزش 2 ساعت کد نویسی هم نداره.. البته نظر منه
شایدم مایی که اول راهیم باید اینجوری کار کنیم

SlowCode
یک شنبه 29 دی 1392, 10:44 صبح
شما سعی کن چندتا سایت خوب درست کنی. و صد البته با ظاهر خوب.
بعد بین فامیل و دوست و آشنا به طور نامحسوس خودتو جابنداز.
کاراتو به دیگران نشون بده.
من خودم همین کارو کردم پروژه خودش اومد سمت من.
بعد یواش یواش اسمت جا می افته و پروژه بزرگتری سمتت میاد.

روابطت رو زیاد کن + رو ذهن ها کار کن.

hamid.rm
یک شنبه 29 دی 1392, 11:07 صبح
آقای شهرکی
تیمی کار میکنید ؟!

وقیمت ها را بر چه اساس به مشتری میگید ؟! (خود برنامه نویسی ش منظورمه بدون هاست دومین)
چون برنامه نویسی تعرفه انفورماتیک که نداره !!:لبخندساده: :متفکر:

colors
یک شنبه 29 دی 1392, 13:11 عصر
مقاله : چگونه با برنامه نویسی ثروتمند شوم؟ (http://barnamenevis.org/showthread.php?437354-%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%86%D9%88%DB%8C%D8%B3%DB%8C-%D8%AB%D8%B1%D9%88%D8%AA%D9%85%D9%86%D8%AF-%D8%B4%D9%88%D9%85%D8%9F)

MMSHFE
یک شنبه 29 دی 1392, 14:49 عصر
آقای شهرکی
تیمی کار میکنید ؟!
اکثراً نه چون تیم حرفه ای تا حالا نتونستم جمع کنم ولی اگه به کار دو تا سه نفره بشه گفت کار تیمی، بله یکی دو تا پروژه تیمی انجام دادم. البته در سایر زمینه ها مثل Game Development تجربه کار تیمی به اندازه کافی دارم. منتها اونهم توی ایران نبود.

وقیمت ها را بر چه اساس به مشتری میگید ؟! (خود برنامه نویسی ش منظورمه بدون هاست دومین)
چون برنامه نویسی تعرفه انفورماتیک که نداره !!:لبخندساده: :متفکر:
برای محاسبه قیمتها فرمولی درست کردم که توش همه موارد لازم مثل تجربه شخص و تعداد ساعتی که آموزش دیده برای انجام موارد خاص اون پروژه و نفر ساعت و... همه لحاظ شده منتها ضمن عرض شرمندگی، چون فرمول محاسبه قیمت ایران نهاد قراره باشه، نمیتونم عمومیش کنم. به امید خدا اعضای نهاد در جریان جزئیات چگونگی محاسبه قیمتها قرار خواهند گرفت.

MMSHFE
یک شنبه 29 دی 1392, 14:51 عصر
استاد شما خوب باز اسمتون هست بین برنامه نویس ها تو این زمینه و زمینه ها دیگه
ولی مایی که اول راهیم به نظرتون به چه شکلی میتونیم مشتری پیدا کنیم یا به قول معروف جذب کنیم؟
نه از این سایت های مثل پونیشا که با قیمت ها خنده دار پروژه انجام میدن که ارزش 2 ساعت کد نویسی هم نداره.. البته نظر منه
شایدم مایی که اول راهیم باید اینجوری کار کنیم
نه اتفاقاً برخلاف تصور خیلیها، بنده آنچنان که فکر میکنید هم معروف و شناخته شده نیستم. شاید بین برنامه نویسهای PHP اونهم توی سایت برنامه نویس کمی شناخته شده باشم ولی مطمئناً بین مشتریها نه چون اکثر مشتریها اصلاً سواد کامپیوتری ندارن که بخوان مهره درشتها رو هم بشناسن (تازه اگه من رو بشه بعنوان مهره درشت تو این زمینه حساب کرد). بزرگترین عامل موفقیت من توی جذب پروژه ها، یکی فن بیان و مصاحبه و یکی دیگه هم رزومه کاری نسبتاً قوی هست که برای خودم درست کردم.

hamid.rm
سه شنبه 01 بهمن 1392, 13:57 عصر
ممنون
آقای شهرکی

در صورت هک شدن سایت جوابگو ارائه دهنده هاست باید باشه یا برنامه نویس سایت ؟!؟!!!
یه سایت فروش هاست معتبر هم اگه میشه معرفی کنید !! ممنون

قرار داد های پشتیبانی را به چه صورت میبندید !؟ (غیر از هاست فقط برنامه نویسی سایت)

چون معمولا شرکت ها الان از قراردادهای پشتیبانی شون بیشتر دارن کسب درآمد میکنن تا خود فروش نرم افزار!!!
(یه برنامه میفروشن X تومن چند برابر x فقط پشتیبانی سالانه میگیرن بدون اینکه برا نرم افزار مشکل خاصی پیش بیاد .)

ممنون از همه دوستان !

Tarragon
سه شنبه 01 بهمن 1392, 14:09 عصر
با سلام
آقای شهرکی لطفا نمونه قرارداد هم قرار بدید تا ما هم استفاده کنیم.(البته اگر مویسره.)

MMSHFE
سه شنبه 01 بهمن 1392, 21:09 عصر
این نمونه قرارداد شرکت قبلیمه.

MMSHFE
سه شنبه 01 بهمن 1392, 21:12 عصر
ممنون
آقای شهرکی

در صورت هک شدن سایت جوابگو ارائه دهنده هاست باید باشه یا برنامه نویس سایت ؟!؟!!!
یه سایت فروش هاست معتبر هم اگه میشه معرفی کنید !! ممنون

قرار داد های پشتیبانی را به چه صورت میبندید !؟ (غیر از هاست فقط برنامه نویسی سایت)

چون معمولا شرکت ها الان از قراردادهای پشتیبانی شون بیشتر دارن کسب درآمد میکنن تا خود فروش نرم افزار!!!
(یه برنامه میفروشن X تومن چند برابر x فقط پشتیبانی سالانه میگیرن بدون اینکه برا نرم افزار مشکل خاصی پیش بیاد .)

ممنون از همه دوستان !
بستگی به این داره که هک شدن بخاطر باگ تو اسکریپت شما باید یا تنظیمات اشتباه سرور. من خودم با هاستینگهای برتینا و پویاسازان خیلی کار کردم و اول از همه برتینا و بعد، پویاسازان رو پیشنهاد میکنم. البته این اظهارنظر کاملاً شخصیه.

misaqkfm
سه شنبه 16 اردیبهشت 1393, 15:01 عصر
سایتی با دوماین www.it-prozhe.ir که رابط بین کارفرما و پیمانکار هستش رو دیدم بسیار ایده ی خوبی رو پیاده کردن دمشون گرم
به نظر من برنامه نویسی وب آینده ی خوبی رو پیش رو داره به شرطی که واقعا کار بلد باشه نه اینکه با cmsهای آماده کارهاشو انجام بده
یا asp.net که خودم پیشنهاد میدم یا java یا php

MMSHFE
سه شنبه 16 اردیبهشت 1393, 15:42 عصر
ولی بنظر من خیلی ناشیانه از پونیشا تقلید کرده. طراحی ظاهر سایت خیلی بده. اصول مهندسی هم رعایت نشده. با توجه به اینکه توی امضاتون هم لینک این سایت هست، حدس میزنم سایت خودتون باشه. اگه اینطوره، سعی کنید بیشتر روش کار کنید چون هم جای کار داره و هم اینکه خیلی هم عالی کار کنید، میشین یک پونیشای دیگه. دنبال ایده جدید باشین. پیاده سازی، کار خیلی سختی نیست و فوقش OutSource میدین یکی دیگه انجام بده.

leaping
سه شنبه 16 اردیبهشت 1393, 16:29 عصر
سایتی با دوماین www.it-prozhe.ir (http://www.it-prozhe.ir) که رابط بین کارفرما و پیمانکار هستش رو دیدم بسیار ایده ی خوبی رو پیاده کردن دمشون گرم
به نظر من برنامه نویسی وب آینده ی خوبی رو پیش رو داره به شرطی که واقعا کار بلد باشه نه اینکه با cmsهای آماده کارهاشو انجام بده
یا asp.net که خودم پیشنهاد میدم یا java یا php
دوست عزیز علاوه بر پیشنهاد آقای شهرکی باید بگم سعی کنید که چیزی که طراحی می کنید در آخرین حد توانتون باشه و بعد ارائه کنید.خیلی هم آدم صبوری باشید و در مورد آپ کردن پروژ ه هاتون عجلیه نکنید.عجله کار تنبلاست.به هر ترتیب, ایده خوب در یک سایت خوب نیازمند یک برنامه نویس خوب و یک طراح گرافیک خوب هست.وقتی این همه خوب کنار هم جمع بشن میشه عالی
مثلا اگه کارهای برنامه نویسی آقای شهرکی رو ببینید.در مورد اونهایی که شخصی و کار خودشون هست.برنامه نویس عالی هست.ایده عالی هست.اما گرافیک خوب نیست.یهو میبینی کل مجموعه میشه یه کار خوب نه عالی
البته ببخشید آقای شهرکی جسارت کردم.قصد مزاح بود :لبخند:

ولی بنظر من خیلی ناشیانه از پونیشا تقلید کرده. طراحی ظاهر سایت خیلی بده. اصول مهندسی هم رعایت نشده. با توجه به اینکه توی امضاتون هم لینک این سایت هست، حدس میزنم سایت خودتون باشه. اگه اینطوره، سعی کنید بیشتر روش کار کنید چون هم جای کار داره و هم اینکه خیلی هم عالی کار کنید، میشین یک پونیشای دیگه. دنبال ایده جدید باشین. پیاده سازی، کار خیلی سختی نیست و فوقش OutSource میدین یکی دیگه انجام بده.
خخخخخ
خیلی باحال بود

cpuram
سه شنبه 16 اردیبهشت 1393, 18:01 عصر
من خودم ایده دارم ولی الان خودم فرصت انجام و دانش کافی و هزینه لازم رو ندارم و اما میترسم به کسی بدم انجام بده و طرحمو بدوزده.امیدوارم تا زمانش برسه کسی به ذهنش نیاد:افسرده:

leaping
سه شنبه 16 اردیبهشت 1393, 18:11 عصر
من خودم ایده دارم ولی الان خودم فرصت انجام و دانش کافی و هزینه لازم رو ندارم و اما میترسم به کسی بدم انجام بده و طرحمو بدوزده.امیدوارم تا زمانش برسه کسی به ذهنش نیاد:افسرده:
تقریبا 99 درصد برنامه نویس های ایرانی همین شکلی هستن
و البته هیچکدوم هم پایه کار تیمی نیستن
همه هم مثل جغد فقط تکی کار میکنن و حس هم می کنن که خودشون می بایبست همیشه مدیر عامل باشن
البته منظورم جمع بود و حتی زمانی خودم:لبخند:

misaqkfm
سه شنبه 16 اردیبهشت 1393, 18:26 عصر
دوست عزیز کاربر محترم MMSHFE (http://barnamenevis.org/member.php?55504-MMSHFE)
فقط و فقط از طرح عکس سایت پونیشا تقلید کرده ام
ولی در کل به جز سایت پونیشا 2 الی 3 سایت دیگر مانند پارس کودرز و برنامه جو هستند که به نوعی رابط کارفرما و پیمانکار هستند
و این که میگویید زیاد عجله نکن و عجله کار تنبل هستش در جواب باید بگم که این نظر شماست و شاید خیلی از آدمهای دیگه این حرف شما رو قبول نداشته باشند ولی هر چند که من سایت ناقص رو بارگزاری کردم ولی فقط می خواستم بدونم که میتونم چطوری ترافیک بازدید سایت رو افزایش بدم و کاربر رو عضو سایت کنم به همین دلیل تصمیم گرفتم پروژه ای که 80 درصدش پیش رفته رو در یک هاست رایگان بارگزاری کنم سپس بعد یکی دوره ی آزمایشی و رفع نواقص تبلیغات رو در سایتهای دیگر شروع کنم
همچنین در این دوره ای که سایت آزمایشی رو در یک هاست رایگان راه اندازی کردم باعث میشه که رتبه ی دوماینم در الکسا بالا ببرم
تفاوت پونیشا با www.it-prozhe.ir :
1_ سایت بنده با asp.net پیاده شده که خودش خیلی مزیت ویژه ای به حساب میآد
2_ سایت بنده دارای فروشگاه نیز می باشد
3_ سایت بنده کاملا رایگان است و فقط و فقط همانند سایت (p30download.com) و خیلی سایتهای دیگر با تبلیغات و فروشگاه درآمد زایی می کنم
4_ سایت بنده چون رایگان هستش دلالی محسوب نخواهد شد و به همین دلیل قانون رو رعایت کردم
5_ سایت بنده دارای یک قسمت که برای پرورش استعدادهای درخشان برنامه نویسی و همچنین عضویت در تیم های برنامه نویسی برای انجام پروژه ها به صورت گروهی است می باشد (به زودی پیاده سازی خواهد شد)
به نظر شما آیا هر سایتی الزاما از یک ایده ی کاملا متفاوت از هم دیگر باید باشند؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟
فکر کنم اگه همه اینها رو میدونستید حرفی در مورد تنبلی و عجله نمیزدید به هر حال ... باز هم بسیار خوشحال شدم که سخنان انتقاد آمیز شما دوست عزیز را شنیدم و به هیچ وجه ناراحت نشدم
اینطوری هم باگ و مشکلات سایت برطرف میشه هم کاربر رو عضو سایت کردم (که بعدش با ایمیل و پیامک اونها رو به نسخه ی اصلی و کامل سایت با خبر کنم)
در ضمن اگه میگویید که گرافیک سایت بسیار پایین هستش همین سایت پونیشا رو یه نگاه بندازید ببینید به جز صفحه ی اولش یک تصویر گرافیکی می بینید؟!؟!؟!؟!؟!؟! و از لحاظ گرافیکی بسیار پایین هستش
بنده همین جا اعلام میکنم که اگه کسی تونست این سایت رو هک کنه جایزه داره!!!!!!!
چون از لحاظ امنیتی بسیار روش کار کردم
من هم بدین خاطر در این قسمت پست گذاشتم چون دیدم بعضی دوستان گرامی از آینده ی شغلی برنامه نویسی با دیدی ناراحت کننده نگاه می کنند و این شغل را فلج گونه در ایران قلم داد کردن و باید بگم که اشتباه فکر می کنند
درسته که در ایران حقوقش پایینه ولی بازهم به نسبت خیلی شخلهای دیگر بسیار پایین هستش
در ضمن بهتره که شما یه سر به قسمت تماس با ما در سایتی www.it-prozhe.ir بزنید و رزومه ی بنده را مطالعه فرمایید
با تشکر و احترام فراوان یاریان

misaqkfm
سه شنبه 16 اردیبهشت 1393, 18:28 عصر
هر بیژی کورد

MMSHFE
سه شنبه 16 اردیبهشت 1393, 20:28 عصر
فقط و فقط از طرح عکس سایت پونیشا تقلید کرده ام
من بخاطر خودتون میگم چون حتی بخاطر همین تقلید عکس میتونن از شما شکایت کنن.

همچنین در این دوره ای که سایت آزمایشی رو در یک هاست رایگان راه اندازی کردم باعث میشه که رتبه ی دوماینم در الکسا بالا ببرم
پس مراقب باشین بعد از اینکه روی هاست اصلی بردین، ساختار لینکهاتون یکمرتبه تغییر نکنه و اگه عوض کردین، روی لینکهای قبلی ریدایرکت 301 بگذارین که تغییر آدرس رو موتورهای جستجو و سایتهایی مثل الکسا متوجه بشن وگرنه بخاطر Dead Link به شدت رتبه سایتتون افت میکنه.

1_ سایت بنده با asp.net پیاده شده که خودش خیلی مزیت ویژه ای به حساب میآد
هیچ مزیت خاصی نداره. چه امتیازی داره اینکه با دات نت پیاده سازی شده؟ خوشحال میشم مزایاش رو بدونم.

2_ سایت بنده دارای فروشگاه نیز می باشد
وجود چند تجارت مختلف در یک سایت، امتیاز خاصی بجز بالارفتن رتبه الکسای سایت نداره و درمقابل کاربران رو با یک سایت شلوغ و سردرگم کننده مواجه میکنه. توصیه میکنم بجای این کار، چند سایت جداگانه درست کنید.

3_ سایت بنده کاملا رایگان است و فقط و فقط همانند سایت (p30download.com) و خیلی سایتهای دیگر با تبلیغات و فروشگاه درآمد زایی می کنم
روی این درآمدها زیاد حساب نکنید. اگه میبینید p30download درآمد چند ده میلیونی از تبلیغات داره، به این نکات هم دقت کنید که اولاً سایتش 10 ساله که داره کار میکنه و ثانیاً وقتی شرکتی مثل ایرانسل توی سایتی مثل p30download تبلیغ گذاشته و ماهانه 60 میلیون تومان پرداخت کرده، باید سایتی بزرگتر از قبلیها یا در حد اونها بشین که حاضر بشه توی سایت شما هم تبلیغ کنه. بطور کلی توی بیزینس، روی درآمد تبلیغات حساب نمیکنن چون ثابت نیست (یک ماه هست و یک ماه نیست). درآمد فروشگاه باز معقولتره ولی باز هم میگم، خیلی که بزرگ بشین، میشین یک دیجی کالای دیگه و تا اون موقع (احتمالاً 5 سال دیگه) کسانی که 5 ساله کالاشون رو از دیجی کالا و امثال اون میخریدن، خیلی سخت حاضر به تغییر عادت و اعتماد به سایت شما میشن و باز هم بهتره که حتی توی فروشگاهتون یک ایده نو داشته باشین که جذبشون کنه.

4_ سایت بنده چون رایگان هستش دلالی محسوب نخواهد شد و به همین دلیل قانون رو رعایت کردم
پونیشا هم دلالی نیست. واسطه شدن بین کارفرما و کارپرداز و حتی سیستم مناقصه به خودی خود بد نیست. اون چیزی که پونیشا رو بد جلوه میده، باز بودن سیستم مناقصه است. توی سیستم باز، خیلیها دنبال گرفتن پروژه حتی به قیمت تخریب بازار کار هستن درحالی که اگه سیستم مناقصه مثل پارس کدرز بسته بود، هر کسی قیمت تخصصی خودش رو برحسب مهارتها و تواناییها و حداکثر و حداقل قیمت پروژه میداد و کاری به قیمت بقیه نداشت. کارفرما هم همه پیشنهادها رو میدید و اونی که تمایل داشت رو انتخاب میکرد (مثل مناقصه های اداری - البته اگه آشنا نداشته باشین که سیستم مناقصه رو براتون باز کنه).

5_ سایت بنده دارای یک قسمت که برای پرورش استعدادهای درخشان برنامه نویسی و همچنین عضویت در تیم های برنامه نویسی برای انجام پروژه ها به صورت گروهی است می باشد (به زودی پیاده سازی خواهد شد)
این خیلی خوبه و ایران نهاد هم حاضره بهتون تو این مسیر کمک کنه.

به نظر شما آیا هر سایتی الزاما از یک ایده ی کاملا متفاوت از هم دیگر باید باشند؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟
نه فقط به نظر من، بلکه به نظر هر Business Man واقعی، باید اینطور باشه. فکر میکنید برای تیم برنامه نویسی فیسبوک خیلی سخت بود که امکانات واتس اپ رو توی فیسبوک مسنجر بگذارن؟ چرا اینکار رو نکردن؟ چون مهم ایده واتس اپ بود که اولین در نوع خودش بود و فیسبوک هرچقدر هم که دوندگی میکرد، فوقش میشد یک واتس اپ دیگه و همیشه یک قدم عقب تر بود. فکر میکنید چرا 17 میلیون دلار واتس اپ رو خرید؟ چون خود واتس اپ اصلی رو میخواست نه یک کپی از فکر و ایده اون رو.

در ضمن اگه میگویید که گرافیک سایت بسیار پایین هستش همین سایت پونیشا رو یه نگاه بندازید ببینید به جز صفحه ی اولش یک تصویر گرافیکی می بینید؟!؟!؟!؟!؟!؟! و از لحاظ گرافیکی بسیار پایین هستش
من درمورد گرافیک پونیشا حرفی نزدم. صحبت من این بود که اگه بخواین رقابت کنید، الان حتی در بخش گرافیک هم حرفی برای گفتن ندارین. UI سایت شما حکم ویترین فروشگاهتون رو داره. یک ویترین شلوغ و (عذر میخوام) کثیف، مشتریها رو میپرونه. حتی اگه بهترین عتیقه جات رو توی فروشگاهتون داشته باشین.

دوست عزیز، گوگل کروم رو تو مسابقاتی که گوگل میگذاره و جایزه های چند صد هزار دلاری میده، تو یک روز هک میکنن. بجای ادعا (نمیگم سایتتون قوی نیست یا خوب کار نکردین - منظورم نفس ادعا کردنه)، دنبال پیشرفت سایتتون باشین. من هم یک زمانی خیلی واسه بقیه شاخ و شونه میکشیدم ولی بعد دیدم فقط دارم وقتم رو میگذرونم که با حرف ثابت کنم من درست میگم و اگه کمتر حرف بزنم و دنبال ارتقای کارم و دانش خودم و کیفیت محصولاتم باشم، بیشتر میتونم خودم رو ثابت کنم.

در ضمن بهتره که شما یه سر به قسمت تماس با ما در سایتی www.it-prozhe.ir (http://www.it-prozhe.ir) بزنید و رزومه ی بنده را مطالعه فرمایید
کسی قصدش در اینجا تخریب شخصیت شما نیست که نیاز باشه با رزومه، در مقام دفاع بر بیاین. ضمناً درسته که از این شغل میشه به درآمدهای میلیاردی رسید ولی نه با ایده های تکراری. از این انتقادها هم ناراحت نشین. دوست شما کسیه که قبل از شکست خوردن بهتون بگه «من بهت گفتم». نه اونی که بعد از اینکه شکست خوردین، بیاد بگه «من میخواستم بگم».

موفق باشید.

aalmair
سه شنبه 16 اردیبهشت 1393, 20:32 عصر
چرا دوست عزیز؟ بهترین شغل پردرآمد دنیا رو میگین اگه بخاطر پوله بیخیالش بشن؟ بجای این کار، روش درست کسب درآمد رو یاد بدین. خود من الآن ماهانه فقط 3 میلیون تومان درآمد از پشتیبانی سایتهای قبلی دارم و بطور متوسط 5-4 میلیون هم در ماه پروژه جدید میگیرم.

به همین خاطره که وب سایت های ایرانی ایجوریه دیگه

MMSHFE
سه شنبه 16 اردیبهشت 1393, 20:48 عصر
سایتی با دوماین www.it-prozhe.ir (http://www.it-prozhe.ir) که رابط بین کارفرما و پیمانکار هستش رو دیدم بسیار ایده ی خوبی رو پیاده کردن دمشون گرم

شما الان خودتون خودتون رو باور ندارین و ابتدا نگفتین که کار خودتونه. این خیلی بده. توی کارتون و تو بحث برنامه نویسی شاید خیلی حرفه ای باشین ولی توی پیاده سازی حرفه ای عمل نکردین. بخصوص توی این سایت. از اشتباهات تایپی گرفته تا طراحی بر اساس Table و مواردی مثل بستن تگی که باز نشده و... (توی سورس کد مشخصه). توی SEO خیلی ضعیف عمل کردین (لینک (http://www.woorank.com/en/www/it-prozhe.ir)).
اینها رو نمیگم که خدای نکرده ارزش کارتون رو کم کنم یا بخواین ازم ناراحت بشین. این موارد رو میگم چون نمیخوام مسیر اشتباهی که خیلیها رفتن رو تکرار کنید. حالا که دانش رو دارین، تو مسیر درست به کار ببرین.

MMSHFE
سه شنبه 16 اردیبهشت 1393, 20:48 عصر
به همین خاطره که وب سایت های ایرانی ایجوریه دیگه

منظورتون رو متوجه نشدم.

omidabedi
سه شنبه 16 اردیبهشت 1393, 21:00 عصر
اینجا جاش نیست اما قسمت http://www.it-prozhe.ir/forget_pass.aspx باگ sql injection داره !

118717

:اشتباه::اشتباه:

beh3000
سه شنبه 16 اردیبهشت 1393, 21:16 عصر
من بخاطر خودتون میگم چون حتی بخاطر همین تقلید عکس میتونن از شما شکایت کنن.

سلام استاد : در مواردی که طراحی رو تقلید نمیکنیم و فقط جای گزینه ها در کل استایل رو تقلید میکنیم مثلا گزینه تماس با ما بالای یه سایت باشه ما هم اونجا بذاریم یا مثلا تصویر پروفایل رو یجوری درست کردن ماهم همونجوری درست کنیم میتونن از ما شکایت کنن ؟ رنگها و آیکن ها به کل فرق میکنه ...

omidabedi
سه شنبه 16 اردیبهشت 1393, 21:22 عصر

راستی گفتین جایزش چی بود؟:لبخند::لبخند:

leaping
سه شنبه 16 اردیبهشت 1393, 21:52 عصر
اصولا در زمینه برنامه نویسی خود بزرگ بینی مقوله رایجیه اما کو گوش شنوا؟
این دوست عزیز هم درک میکنم به هر صورت ایشون هم دوس دارن که بتونن در زمینه برنامه نویسی سریعتر مطرح بشن
ولی بازم تاکید میکنم که بهتره صبر داشته باشید و بیشتر کار کنید.
توضیحات من رو به عنوان یک نکته دوستانه در نظر بگیرید دوست هم زبانم

cpuram
سه شنبه 16 اردیبهشت 1393, 22:26 عصر
شما الان خودتون خودتون رو باور ندارین و ابتدا نگفتین که کار خودتونه. این خیلی بده. توی کارتون و تو بحث برنامه نویسی شاید خیلی حرفه ای باشین ولی توی پیاده سازی حرفه ای عمل نکردین. بخصوص توی این سایت. از اشتباهات تایپی گرفته تا طراحی بر اساس Table و مواردی مثل بستن تگی که باز نشده و... (توی سورس کد مشخصه). توی SEO خیلی ضعیف عمل کردین (لینک (http://www.woorank.com/en/www/it-prozhe.ir)).
اینها رو نمیگم که خدای نکرده ارزش کارتون رو کم کنم یا بخواین ازم ناراحت بشین. این موارد رو میگم چون نمیخوام مسیر اشتباهی که خیلیها رفتن رو تکرار کنید. حالا که دانش رو دارین، تو مسیر درست به کار ببرین.
درسته ایشون دقیقا جایی اومدن اینطوری حرف میزنن که اگه بهشون بگی ف تا فرانسه هم میرن(امثال آقای شهرکی رو میگم)!

misaqkfm
سه شنبه 16 اردیبهشت 1393, 22:29 عصر
بجای ادعا (نمیگم سایتتون قوی نیست یا خوب کار نکردین - منظورم نفس ادعا کردنه من هم یک زمانی خیلی واسه بقیه شاخ و شونه میکشیدم
دوست عزیز در پیام قبلی بدون هیچ گونه توهینی به شما پیام دادم چون شخصیت هر کس با طرز صحبت کردنش معلوم میشه بهتره رعایت و شیوه ی درست صحبت کردن متقابل باشه به همین دلیل در ادامه ی پیامهایم همانند پیام های قبلی سعی در مطالب تخصصی دارم که هم استفاده کنم و هم یه خورده مطلب به شما دوست عزیز و خوانندگان مطلب اضافه بشه هر چند سطح من خیلی پایین تر از این حرفهاست

دوست شما کسیه که قبل از شکست خوردن بهتون بگه «من بهت گفتم». نه اونی که بعد از اینکه شکست خوردین، بیاد بگه «من میخواستم بگم».
احترام باید در همه ی مطالب رعایت بشه

بخاطر همین تقلید عکس میتونن از شما شکایت کنن
بخاطر تقلید عکس هم باید عرض کنم که مطالعه ی کاملی روی قوانین جرایم رایانه ای کردم و حتی فرم همکاری پلیس فتا را پر کرده ام و هیچ گونه شکایت محکمه پسندی دال بر شکایت پونیشا از بنده وجود نداره و اگر می توانید با چه ماده ای از قوانین جرایم رایانه ای می توانند از بنده شکایت کنند؟!؟!؟!؟!

وجود چند تجارت مختلف در یک سایت، امتیاز خاصی بجز بالارفتن رتبه الکسای سایت نداره و درمقابل کاربران رو با یک سایت شلوغ و سردرگم کننده مواجه میکنه. توصیه میکنم بجای این کار، چند سایت جداگانه درست کنید.
از راهنمایی شما بسیار متشکرم

میبینید p30download درآمد چند ده میلیونی از تبلیغات داره، به این نکات هم دقت کنید که اولاً سایتش 10 ساله که داره کار میکن
بنده که عرض کردم خدمتتون مثل p30download.com از اول شروع می کنم اون سایت هم بالاخره از جایی شروع کرده

بالاخره هر کسی نظری داره و نظر بنده بدین شکل است

پونیشا هم دلالی نیست. واسطه شدن بین کارفرما و کارپرداز و حتی سیستم مناقصه به خودی خود بد نیست
بهتره که شما به ماده ۳۴۸ قانون تجارت رجوع فرمایید «دلال نمی‌تواند حق دلالی را مطالبه كند مگر در صورتی كه معامله به راهنمایی یا وساطت او تمام شده باشد.»

همانطور که قبلا عرض کردم خود من مطالعه ی دقیقی بر روی قوانین جرایم رایانه ای و حتی قوانین تجارت و ارز و مبادله ای دارم و اگر حرف مرا نقض میکنید لطفا با اشاره به آن ماده صحبت فرمایید
به همین دلیل بنده سایت خود را رایگان اعلام کردم و تا قانون را رعایت و دلال نباشم؟!؟!؟!؟!؟
در رابطه با موسسه ی ایران نهاد هم بسیار ممنون از راهنماییتون و خوشحال میشم چگونگی ارتباط با این موسسه را راهنمایی نمایید

misaqkfm
سه شنبه 16 اردیبهشت 1393, 22:38 عصر
در ضمن همانطور که قبلا هم عرض کردم فعلا سایت نسخه ی آزمایشیش هست و از انتقاد سازنده ی دوستان استفاده خواهم کرد
دوست عزیز
omidabedi (http://barnamenevis.org/member.php?282659-omidabedi) توی پیغام خصوصی جواب دادم

MMSHFE
چهارشنبه 17 اردیبهشت 1393, 09:43 صبح
سلام استاد : در مواردی که طراحی رو تقلید نمیکنیم و فقط جای گزینه ها در کل استایل رو تقلید میکنیم مثلا گزینه تماس با ما بالای یه سایت باشه ما هم اونجا بذاریم یا مثلا تصویر پروفایل رو یجوری درست کردن ماهم همونجوری درست کنیم میتونن از ما شکایت کنن ؟ رنگها و آیکن ها به کل فرق میکنه ...

نه اگه عمومی باشه نمیتونن شکایت کنن ولی مثلاً اپل از سامسونگ بخاطر گرد کردن لبه آیکنها توی گوشیهاش شکایت کرده بود چون ثبتش کرده بود. بهرحال کپی مستقیم عکس و ایده بدون ذکر منبع یا مجوز کتبی جرم محسوب میشه.

eshpilen
چهارشنبه 17 اردیبهشت 1393, 09:52 صبح
بهرحال کپی مستقیم عکس و ایده بدون ذکر منبع یا مجوز کتبی جرم محسوب میشه.
تاجاییکه میدونم، کپی مستقیم فقط درمورد خود آثار جرم محسوب میشه. بطور مثال کپی عکس، موسیقی، نوشته. البته تحت قانونی بنام Fair use میشه تاحدی/با شرایط خاصی بعضی مطالب رو بدون اجازه و نقض قانون کپی رایت، کپی کرد؛ بطور مثال برای خبر و اطلاع رسانی راجع به اون مطلب یا برای نقد و هجو و غیره.
ضمنا اگر کپی مستقیم نباشه و خودت اون اثر رو تولید مجدد کرده باشی، مثلا از روی یک تصویر نقاشی خودت به دست خودت یک نقاشی کشیده باشی، گرچه کاملا شبیه اصلی باشه، جرم نیست چون تولید مستقل خودته (البته مسئلهء اثبات اینکه خودش کشیده و مستقیم کپی نکرده بحث دیگری میشه). البته این درمورد متن صدق نمیکنه به گمانم! یعنی یکی بیاد یک متنی رو بخونه و خودش تایپ کنه و بگه کپی مستقیم نکردم، مجاز نمیشه؛ ولی اگر خودش اون مطلب رو به صورت متفاوتی بنویسه، فکر میکنم مجاز میشه.
یادمون نره که قانون کپی رایت ایده ها رو در بر نمیگیره، بلکه خود یک اثر رو دربر میگیره.
قوانین آمریکا رو دارم عرض میکنم!
اما ایده!
ایده تا زمانی که ثبت نشه، قابل انحصار نیست.
شما میتونی ایدهء دیگران رو عینا پیاده کنی، به شرط اینکه قبل از شما ثبتش نکرده باشن.
ضمنا هر ایده ای هم قابل ثبت و انحصار نیست. بطور مثال ایده های بدیهی و ساده و عمومی، قابل ثبت و انحصار نیستن؛ یا مثلا فکر کنیم چرا مسائل و فرمول های ریاضی و فیزیک قابل انحصار نیستن؟ شاید بخاطر اینکه اینها قوانین طبیعت هستن و افراد صرفا اونا رو کشف میکنن و انحصار اونا موجب محرومیت بشریت از استفادهء آزادانه و طبیعی از اونا میشه که حق هر انسانی است. اصلا شاید یکی اومد بعدا خودش اون قضیه رو مجددا کشف کرد؛ چرا باید بخاطر اینکه یکی زودتر از اون به دنیا اومده و اون ایده رو بنام خودش ثبت کرده، حق استفادهء آزادانه ازش رو نداشته باشه؟

اصولا مسئلهء انحصارهای فکری (کپی رایت، پتنت) مسئلهء مبهم و ظریفی است. خیلی ها فکر میکنن از قانون مالکیت میاد و به همون میزان طبیعی/بدیهی و محکم و سخت گیرانه است، اما اینطور نیست. انسانها بطور طبیعی حق کپی کردن هرچیزی، خود یک اثر یا یک ایده رو، داشته و دارن، و قوانین انحصار فکری درواقع یکسری حقوق طبیعی انسان رو بخاطر مسائل و فواید دیگری برای اجتماع که فکر میکنن مهم تر و مفیدتره در مجموع، محدود میکنن.
اینکه مثلا شما یک چیزی تحت کپی رایت رو کپی پیست کنی، نقض قانون هست، احتمالا بی اخلاقی هست، ولی با دزدی واقعی مال و اموال فیزیکی یک فرد دیگه خیلی تفاوت میکنه.

MMSHFE
چهارشنبه 17 اردیبهشت 1393, 10:18 صبح
بهتره که شما به ماده ۳۴۸ قانون تجارت رجوع فرمایید «دلال نمی‌تواند حق دلالی را مطالبه كند مگر در صورتی كه معامله به راهنمایی یا وساطت او تمام شده باشد.»

همانطور که قبلا عرض کردم خود من مطالعه ی دقیقی بر روی قوانین جرایم رایانه ای و حتی قوانین تجارت و ارز و مبادله ای دارم و اگر حرف مرا نقض میکنید لطفا با اشاره به آن ماده صحبت فرمایید
به همین دلیل بنده سایت خود را رایگان اعلام کردم و تا قانون را رعایت و دلال نباشم؟!؟!؟!؟!؟
سایتهایی مثل پونیشا و پارس کدرز هم چون واسطه بین کارفرما و پیمانکار میشن و کارفرما بدون اونها مستقیماً نمیتونه با اینهمه کارفرما وارد مذاکره بشه، مرتکب جرمی در گرفتن دستمزد نمیشن چون واقعاً نقش دلال رو دارن. اتفاقاً بنظر من دلالی شغل بدی نیست به شرط اینکه دستمزد دلالی بیشتر از حق تولید نشه!

در رابطه با موسسه ی ایران نهاد هم بسیار ممنون از راهنماییتون و خوشحال میشم چگونگی ارتباط با این موسسه را راهنمایی نمایید
به سایت i-nahad.ir مراجعه کنید. همچنین توی این تاپیک (http://barnamenevis.org/showthread.php?397617-%D8%AA%D8%B4%DA%A9%DB%8C%D9%84-%D9%86%D9%87%D8%A7%D8%AF-%D8%AD%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%86%D9%88%DB%8C%D8%B3%D8%A7%D9%86) درمورد نحوه عضویت و اینکه چطور شد به فکر راه اندازی چنین نهادی افتادیم، توضیح داده شده.
-----
بقیه مباحث رو دیگه دلیلی نمیبینم بخوایم ادامه بدیم.

eshpilen
چهارشنبه 17 اردیبهشت 1393, 10:22 صبح
البته یک بحث دیگر هم داریم و اون نمادهای تجاری و این حرفاست که باز بحثش جداست.
عکسی که بصورت نماد تجاری و عامل شناسایی یک شرکت در نزد عموم درآمده، حتی اگر خودتون به دست خودتون یک عکس تولید کنید که حتی شبیه اون نماد تجاری باشه، ممکنه غیرقانونی محسوب بشه.
البته بازم هرچیزی رو نمیشه بعنوان نماد تجاری ثبت کرد. مثلا تاجاییکه میدونم شماره ها رو نمیشه بعنوان نماد تجاری ثبت کرد (مثلا 80586 - یکی از دلایلی که اینتل از زمان پنتیوم پردازنده های خودش رو با اسمهای غیرعددی نامگذاری کرد همینه).
نماد تجاری لزوما محدود به آرم/عکس نیست، بلکه ممکنه یک متن معینی هم باشه.
ضمنا نماد تجاری هم تاجاییکه میدونم، مثل کپی رایت، بدون ثبت شدن هم ممکنه اعتبار داشته باشه؛ ولی فقط اگر ثبت بشه مطمئن و قطعی میشه (درصورتیکه کپی رایت بصورت پیشفرض روی آثار وجود داره و نیازی به ثبتش نیست).
نمادهای تجاری اونایی که ثبت نشدن ولی بدیهی است یا شرکت سازنده ادعا داره که بعنوان نماد تجاری اونا هست، با TM (به معنی Trade mark) مشخص میشن، و اونایی که ثبت شدن با R (حرف اول کلمهء Registered - اغلب به اختصار مینویسن R یا Registered، ولی Registered trade mark هم مینویسن).

misaqkfm
چهارشنبه 17 اردیبهشت 1393, 11:10 صبح
سایتهایی مثل پونیشا و پارس کدرز هم چون واسطه بین کارفرما و پیمانکار میشن و کارفرما بدون اونها مستقیماً نمیتونه با اینهمه کارفرما وارد مذاکره بشه، مرتکب جرمی در گرفتن دستمزد نمیشن چون واقعاً نقش دلال رو دارن. اتفاقاً بنظر من دلالی شغل بدی نیست به شرط اینکه دستمزد دلالی بیشتر از حق تولید نشه!
ماده ۳۴۸ قانون تجارت رجوع فرمایید «دلال نمی‌تواند حق دلالی را مطالبه كند مگر در صورتی كه معامله به راهنمایی یا وساطت او تمام شده باشد.»
فقط در صورتی که حق دلالی حتی یک ررررررررییییییااااااااللل للللل هم گرفته نشود
بالاخره ما ها که نرم افزار هستیم بهتره که قوانین جرایم رایانه ای رو به خوبی مطالعه کرده باشیم
ادامه مباحثمون تا اینجا کافیه . . .
هر کسی نظری داره و نظر هر کس برای خود شخص محترم و قابل احترام است

MMSHFE
چهارشنبه 17 اردیبهشت 1393, 11:39 صبح
سایتهایی مثل پونیشا در اصل هزینه ای که میگیرن بابت خدمتی هست که انجام میدن. شما ممکنه توی شهری باشین که توی اون شهر، پیمانکار مناسب برای کارتون گیر نیاد یا اگه باشه هم کسی رو نشناسین. مجبورین با ترس و دلهره، کار رو به یکنفر بسپرین ولی توی سیستم پونیشا و امثال اون (هرچند نواقصی در اجرا مثل باز بودن سیستم مناقصه رو بهش وارد میدونم)، حداقل به کارفرما اطمینان داده میشه که پولش تا وقتی اعلام رضایت نکرده به پیمانکار داده نمیشه و پیمانکار هم مطمئنه که اگه کار رو درست انجام بده، پولش رو میگیره چون کارفرما به سایت تحویل داده. برای خدمات اینچنین هست که این سایتها پول میگیرن نه صرفاً دلالی.

misaqkfm
چهارشنبه 17 اردیبهشت 1393, 18:03 عصر
ماده ۳۴۸ قانون تجارت رجوع فرمایید «دلال نمی‌تواند حق دلالی را مطالبه كند مگر در صورتی كه معامله به راهنمایی یا وساطت او تمام شده باشد.»
شما حرف خودتون رو میزنید با قانون برای شما آوردم این بهش میگن حق دلالی نه حق خدمات!!!!
این آخرین ژیام من به شما
و امیدوارم در پناه حق موفق باشید

MMSHFE
چهارشنبه 17 اردیبهشت 1393, 21:28 عصر
حالا همش من بگم کارمزد خدمات، شما بگین حق دلالی. بهرصورت فرقی نمیکنه و این سایتها جرمی مرتکب نشدن چون معامله با راهنمایی و بستری که اونها فراهم کردن انجام شده و قطعاً اگه مجرم بودن قانون تا حالا بعد از چند سال فعالیت باهاشون برخورد میکرد. اصلاً نمیفهمم این بحث چرا ادامه پیدا میکنه چون موضوع صحبتی که من با شما داشتم چیز دیگری بود. بهرحال بهتره بحث رو همینجا تمام کنیم.

amirhossein.sh
شنبه 09 اردیبهشت 1396, 18:44 عصر
به نظر من مشتری اصلا نمیدونه داره ما چیکار میکنیم و یه جوری با تهدید و شاخ و شونه کشیدن اول کار ظاهر میشه که آدم به غلط کردن میوفته تا براش کار انجام بده ، حالا فرض کنید چقدر میخواد پول بده ؟ خیلی زیاد باشه 400.000 تومن تازه اونم پیش خودش فکر میکنه داره پول مفت میده .