PDA

View Full Version : ارتباط با بانک SQL Server 2012 در دلفی Xe5 . کدامیک ADO یا DBExpress ؟

کیوان معینی
پنج شنبه 26 دی 1392, 05:48 صبح
برای ارتباط با بانک SQL Server 2012 در دلفی Xe5 کدامیک مناسبتره . ADO یا DBExpress ؟
معیار ها :

منابع آموزشی .
سرعت لود گزارشات .
و استفاده از قابلیت های SQL Server ( مثلا با کدامیک میشه از Data Change Notification مربوط بهSQL Server استفاده کرد ؟ )

متشکرم

benyaminrahimi
پنج شنبه 26 دی 1392, 10:30 صبح
هیچ کدوم devart unidac

hadisalahi2
پنج شنبه 26 دی 1392, 12:02 عصر
هیچ کدوم devart unidac
با این کامپوننت باید از کنترلهای خودش برای کد نویسی استفاده کنی یا کنترلهای ADo رو هم ساپورت میکنه
مثل مثلا Adoquery

برای نسخه 2008 R2 چطور ؟
پیشنهاد شما همینه؟

یوسف زالی
پنج شنبه 26 دی 1392, 13:00 عصر
این کامپوننت Notification های اس کیو ال رو ساپورت می کنه؟
اصلا مگه اس کیو ال چنین قابلیتی داره؟؟
منظورتون رو کمی واضح تر بگید.

کیوان معینی
پنج شنبه 26 دی 1392, 14:19 عصر
هیچ کدوم devart unidac

استفاده نکردن از Ado و DBEpress که پیش فرضهای Delphi هستن بعدا مشکل ساز نخواهد بود ؟! مثلا در ارتباط با گزارشاتی که FastReport میسازه
مزیتهای devart unidac ( که البته غیر رایگان هم هست ! ) چیه ؟ برای استفاده دز یک پروژه متوسط پیشنهاد میکنین ؟

این کامپوننت Notification های اس کیو ال رو ساپورت می کنه؟
اصلا مگه اس کیو ال چنین قابلیتی داره؟؟
منظورتون رو کمی واضح تر بگید.

بله . در نسخه 2012 ( و احتمالا از نسخه 2005 به بعد ) قابلیت دریافت گزارش تغییرات اعمال شده در داده های جداول ، تحت یک رویداد .
البته اون چیزی که من تا الان باهاش آشنایی دارم در برنامه های Net. بوده و الان سوالم استفاده از همین قابلیت و ... در محیط دلفیه ؟

یوسف زالی
پنج شنبه 26 دی 1392, 15:12 عصر
اگر منظورتون trigger هست از اول بوده و هست ولی نوتیفای نمی کنه برنامه رو.

کیوان معینی
پنج شنبه 26 دی 1392, 16:13 عصر
اگر منظورتون trigger هست از اول بوده و هست ولی نوتیفای نمی کنه برنامه رو.

نه دوست عزیز . تریگر برای اعمال تغییرات وابسته در داخل دیتابیسه و نهایتا ارسال ایمیله . بقول خودتون به برنامه اطلاع نمیده .
در مورد SQL Server Notification Services جستجو بفرمایید . ( و همینطور SQL Server Service Broker )

لطفا سوال من رو هم بررسی کنید ! ممنون

یوسف زالی
پنج شنبه 26 دی 1392, 19:17 عصر
فست ریپورت دیتاست های داخلی خودش رو داره که به اشیای دیتاست متصل می شند. اگر دیتاست شما از دیتاست استاندارد مشتق شده باشه نباید مشکلی بوجود بیاد.

کیوان معینی
جمعه 27 دی 1392, 00:29 صبح
فست ریپورت دیتاست های داخلی خودش رو داره که به اشیای دیتاست متصل می شند. اگر دیتاست شما از دیتاست استاندارد مشتق شده باشه نباید مشکلی بوجود بیاد.

با تشکر از جوابتون . ولی موضوعی که شما گفتین مربوط به ادامه سوال من از کاربر بنیامین بود که پیشنهاد استفاده از devart unidac رو داده بودن .
سوال پست 1 انتخاب بین ADO یا DBExpress در دلفی Xe5 بود ؟

مطالب مرتبط در فروم رو خوندم . مدیر vcldeveloper در چند پست توضیخات کاملی دادن . ولی همه پست ها مربوط به چند سال گذشته است . که احتمالا ADO و DBExpress در دلفی تا نسخه فعلی یعنی XE5 تغییرات زیادی داشتن ؟

firststep
جمعه 27 دی 1392, 01:31 صبح
نه بهینه تر شدن اما تغییر انجنانی انجادم ندادن
به دلفی یکسری کامپوننت هایی اضافه شده که زیاد تعریفش رو میدن به فایرداک
این هم یک گزینه برای بررسیتونه
----------------
باید ببینین کجا می خواین کار کنین
مثلا من تو اینتراوب برای iis نتونستم از ado استفاده کنم نمی دونمم چرا
------------------------------------------

کیوان معینی
جمعه 27 دی 1392, 03:48 صبح
متاسفانه در نقطه مخالف زبانهای مایکروسافتی ، دلفی اصلا منبع آموزشی مناسبی نداره . توی چند وقت اخیر که سعی کردم با دنیای دلفیه Native آشنا بشم غیر از یه Help ناهمگن و فروم شلوغ Embarcadro ، مطالب سازماندهی شده ی خاصی پیدا نکردم و فقط از روش صحیح و خطا و جستجوهای گسسته در وب دارم مطالبی رو یاد میگیرم .
صحبتی که حتی ساپورت های ضعیف و قول های نامشخص Embarcadro نسبت به قابلیت های XE رو هم باید بهش اضافه کرد . بعد از این همه تبلیغات درباره Unicode در XE میبنیم که زبانهای RTL مثل زبان پارسی در FM ساپورت نمیشن ! و ...
(چه عالی میشد اگه مایکروسافت یه زبان Native ( البته غیر از Visual C که مشکل سختی پیاده سازی رو داره) با پشتیبانی و آموزشی که نسبت به زبانهای C#‎‎ و VB داره ، میداشت ! )

BORHAN TEC
جمعه 27 دی 1392, 08:28 صبح
سلام
در حال حاضر انتخاب پیشفرض DAC در دلفی FireDAC است. در مورد Notification می تونید از قابلیت Database Alerts مربوط به FireDAC استفاده کنید که در راهنمای مربوط بهش در موردش توضیح داده شده.
موفق باشید.

benyaminrahimi
یک شنبه 06 بهمن 1392, 20:05 عصر
مجموعه devart , unidac یه مجموعه کامل از پروایدر های معروف sql prodox oracle ... هست مهمترین مزیتش سرعت فراخوانی و قابلیت fetch rows هست خودش کنترل table query داره که با ado table یا ado query هیچ فرقی ندارند چون از پایه دیتاست ارث بری شده با هیچ کامپوننت دیگه ای مشکلی نداره از جمله فست ریپرت کار باهاشم آموزش خاصی نداره قابلیت encription هم به تازگی در این مجموعه اضافه شده ... برای دات نت هم مجموعه کامپوونت داره مشتریانشم ibm bmw ....

hadisalahi2
دوشنبه 07 بهمن 1392, 10:47 صبح
مهمترین مزیتش سرعت فراخوانی و قابلیت fetch rows هست
میشه لطفا در مورد این مزیت یک کم بیشتر توضیح بدید
چون من تصمیم دارم در صورت متقاعد شدن مزیت این کامپوننت ، به سمت این مدل برم

در ضمن نظرتون در مورد کانکشن Ehlib چیه؟
اونها هم من در دموهاش دیدم ، خیلی امکانات جالبی داره

benyaminrahimi
دوشنبه 07 بهمن 1392, 22:44 عصر
از نظر سرعت میتونی یه کوعری مشخص رو تو sql اجرا کنی ببنی چقدر طول میکشه بعد بیای با این کامپوننت تست کنی و البته متعجب :) در مورد ehlib چون تجربه کافی ندارم اظهار نظر نمیکنم

کیوان معینی
سه شنبه 08 بهمن 1392, 04:09 صبح
از نظر سرعت میتونی یه کوعری مشخص رو تو sql اجرا کنی ببنی چقدر طول میکشه بعد بیای با این کامپوننت تست کنی و البته متعجب :) در مورد ehlib چون تجربه کافی ندارم اظهار نظر نمیکنم

منظورتون از توی Sql محیط SQL Server Management بود ؟ مگه این کامپوننت چیزی غیر از یک Provider است ؟! به نظر میاد سرعت تهیه گزارشات به خود RDBMS و تحویل به Provider برگرده !
میشه ببشتر توضیح بدین . ممنون

rezamahdizadeh
پنج شنبه 11 اردیبهشت 1393, 09:46 صبح
تفاوت بین uniDac و FireDac از نظر مشخصات فنی چیه
ترجیحا در قالب جدول مقایسه شود

a.ashkani90@gmail.com
دوشنبه 08 تیر 1394, 23:41 عصر
سلام
من sql 2008 را نصب کردم ولی در دلفی وقتی می خواهم نام سرور را انتخاب کنم به صورت خودکار نشان نمی دهد مشکل چیست
البته قبلاً که نصب بود درست کار می کرد ولی وقتی ویندوز را مجدداً نصب کردم (ویندوز 8) sql جدید هم بدون خطا نصب شد ولی در دلفی موقع کانکت کردن دیگر نام سرور رانشان نمی دهد و اندکی جستجو می کند و پنجره خالی را نشان می دهد
132741

pezhvakco
سه شنبه 09 تیر 1394, 11:46 صبح
گزینه 2 را بر روی Use Windows Nt بگذارید تا شاید بشود .

a.ashkani90@gmail.com
سه شنبه 09 تیر 1394, 13:36 عصر
سلام
آن مورد هم امتحان کردن یعنی گزینه 2 را هم روی دکمه رادیوئی اول یعنی use windows NT قرار دادم ولی جواب نداد آیا تنطیمات خاصی دارد ؟

pezhvakco
چهارشنبه 10 تیر 1394, 13:34 عصر
برنامه دلفی را Admin اجرا نمایید .

a.ashkani90@gmail.com
پنج شنبه 11 تیر 1394, 16:22 عصر
با سپاس از شما
ولی متوجه نشدم لطفاً بیشتر توضیح دهید

user10
یک شنبه 22 آذر 1394, 13:57 عصر
سلام
من sql 2008 را نصب کردم ولی در دلفی وقتی می خواهم نام سرور را انتخاب کنم به صورت خودکار نشان نمی دهد مشکل چیست
البته قبلاً که نصب بود درست کار می کرد ولی وقتی ویندوز را مجدداً نصب کردم (ویندوز 8) sql جدید هم بدون خطا نصب شد ولی در دلفی موقع کانکت کردن دیگر نام سرور رانشان نمی دهد و اندکی جستجو می کند و پنجره خالی را نشان می دهد
132741

قسمتی رو که با قرمز نشون دادی فقط یک نقطه بزار . همین