PDA

View Full Version : مناسب ترین طراحی برای ساختار پایگاه داده یک وب سایت کدام است؟

comptech
جمعه 27 دی 1392, 13:25 عصر
با سلام. سوال من اینه که مناسب ترین طراحی برای پایگاه داده یک وب سایت و جداول آن چگونه است. مثلا برای قسمت لاگین ، فیلد activation_id رو بهتره در همون جدول members قرار بدیم یا یک جدول دیگه به نام activation بسازیم و به همراه userName در اون قرار بدیم.

چه جداولی و با چه روابطی بین آنها مناسبتر هست. اگر ممکنه data diagram هایی رو معرفی کنید که در اکثر سایت ها استفاده میشن. ممنون

comptech
چهارشنبه 16 بهمن 1392, 14:43 عصر
یعنی هیچکدوم از دوستان جواب سوال منو نمیدونن؟

بهزاد علی محمدزاده
پنج شنبه 17 بهمن 1392, 12:34 عصر
سلام . من عجله دارم باید برم . زیاد نمی تونم بنویسم . سوالت واضح نیست که چی می خوای . اگر مدیریت کاربران رو می خوای به همراه سطح دستری . یعنی کاربر داشته باشی و کاربر هم یه نقشی به عنوان مدیر نویسنده یا کاربر عادی داشته باشه . یکی از بهترین روش ها RBAC هست . Role Base Access Controll . من دیاگرام هم برات میذارم . این روش علاوه بر نقش , برای هر نقش هم میشه سطح دسترسی مشخص کرد . یعنی کاربر نویسنده فقط می تونه ویرایش کنه . درج کنه و ... اما دسترسی حذف نداره .

http://www.xum.ir/images/2014/02/06/RBAC.png

می تونی از حالت ساده استفاده کنی . یعنی کاربر و نقش . RBAC رو در زبان برنامه نویسیت جستجو کن شاید مثال هایی رو ببینی . اگر هم سوالت و درست متوجه نشدم بهم بگو .

Mousavmousab
شنبه 19 بهمن 1392, 16:13 عصر
سلام
مثال شما برای دوستمون فکر می کنم پیچیده باشه و نیاز به این همه پیچیدگی نداشته باشه.
میشه راحت تر از این ها مشکل دوستمون را بر طرف کرد.

comptech
یک شنبه 27 بهمن 1392, 22:17 عصر
با تشکر از آقای علی محمدزاده ، سوال من اینه که برای قسمت لاگین یک سایت حرفه ای چه جداولی در پایگاه داده باید وجود داشته باشند و ارتباط کلید های آن جداول چگونه باید باشد. اگر لطف کنید دیتاگرام اون رو قرار بدید ممنون میشم

comptech
یک شنبه 27 بهمن 1392, 22:20 عصر
ممنون میشم اگه نظر شما رو بدونم

بهزاد علی محمدزاده
یک شنبه 27 بهمن 1392, 23:54 عصر
دوست عزیز چیز خاصی نداره . اگر فقط لاگین مد نظرت هست همینه : نام کاربری و کلمه عبور . در دیاگرام بالا می تونی جدول نقش رو هم داشته باشی که مشخص کنه این کاربر چه نقشی داره . شما اگر می خواید جدول لاگین رو جدا کنید و جدول کاربر رو هم جدا ! و خلاصه از این درگیری ها دارید . نه اینها لازم نیست جدا باشه و در جدول کاربران نام و کلمه عبور و هر مشخصه دیگه ایی مثل فعال بودن کاربر . عکس کاربر . وضعیت حذف و ... رو همونجا بذار و مشکلی هم نداری .

comptech
چهارشنبه 07 اسفند 1392, 08:49 صبح
خیلی لطف کردی ممنون