PDA

View Full Version : مبتدی: الفبای زبان بیسیک

شماره 12
سه شنبه 01 بهمن 1392, 17:48 عصر
سلام دوستان
من قصد دارم تا زبان ویژوال بیسیک را به عنوان اولین زبان برنامه نویسی انتخاب کنم. قبل از آن می خواهم بدانم که تاریخچه زبان بیسیک چیست و به ترتیب زمانی ، چه مشتقاتی از آن گرفته شد؟
می دانم که زبان بیسیک در حدود سال 1960 ایجاد شد ، اما نمی دانم چه تعداد از مشتقات این زبان ، می توانند در ویندوز xp به بعد، اجرا شوند و آیا منابع آموزشی آنها هنوز هم موجود هست ؟

vbhamed
سه شنبه 01 بهمن 1392, 21:29 عصر
سلام
به نظر من بهتره شما سراغ زبانهاي دات نت بريد و مخصوصا با توجه به بازار ايران زبان #C رو انتخاب كنيد
ضمن اينكه با يادگيري اين زبان، ياد گرفتن زبانهايي مثل جاوا و php هم راحت تر ميشه

سید حمید حق پرست
سه شنبه 01 بهمن 1392, 21:38 عصر
سلام علیکم
بنده حرف آقا حامد تایید میکنم
اگر برنامه نویسی برای کار در بازار میخواید سی شارپ بهترین گزینه هستش. نه اینکه VB6 زبانی نامناسب باشه اما سی شارپ برای برنامه های تجاری در ایران بهتره و بیشتر هم با این زبان برنامه مینویسند.
اما اگر برای کار در بازار نمیخواید میتونید از VB6 شروع کنید و بعد وی بی سراغ دیگر زبانها یا سی شارپ برید، بنده خودم اولین زبان برنامه نویسی تحت ویندوزی که انتخاب کردم VB6 بود بعد رفتم سراغ سی شارپ
هرچند اگر زبان VB6 انتخاب کنید فکر نکنم به این زودی ها ازش دست بکشید.
موفق باشید.

یا علی (ع)

m.4.r.m
سه شنبه 01 بهمن 1392, 22:44 عصر
اگه به VB6 علاقه دارید برید سراغ VB.net

شماره 12
پنج شنبه 03 بهمن 1392, 10:24 صبح
سلام و درود
موضوع فقط یادگیری عمیق زبان ویژوال بیسیک هست.
بنده قصد دارم تا به صورت ریشه ای و از زبان بیسیک شروع کنم. با یک تحقیق ساده در اینترنت متوجه شدم که زبان بیسیک از سال 1960 به بعد ، در حدود 50 مشتق از خودش به جا گذاشته و این موضوع کمی گیج کننده هست. لطفاً منایع تحقیقاتی مفیدی را در مورد زبان بیسیک و vb به بنده معرفی کنید + اولین زبان از دسته بیسیک که در ویندوز xp اجرا شد ، چه زبانی هست؟

vbhamed
پنج شنبه 03 بهمن 1392, 10:30 صبح
سلام
با ويژوال بيسيك 6 مي‌تونيد كار كنيد ولي باز هم به نظر من تجديد نظر كنيد !

شماره 12
پنج شنبه 03 بهمن 1392, 10:34 صبح
حقیقت این هست که بنده قصد دارم تا با تمام زبان های برنامه نویسی تحت ویندوز و لینوکس، کار کنم و تفاوتی ندارد که با کدام شروع کنم. اما اگر دلیل خاصی دارید که با #c یا زبانی دیگر شروع کنم ، بفرمایید.

mehran901
پنج شنبه 03 بهمن 1392, 11:44 صبح
حقیقت این هست که بنده قصد دارم تا با تمام زبان های برنامه نویسی تحت ویندوز و لینوکس، کار کنم و تفاوتی ندارد که با کدام شروع کنم. اما اگر دلیل خاصی دارید که با #c یا زبانی دیگر شروع کنم ، بفرمایید.

اینا دلیل خاصی نبودن اونوقت ؟!
همون طور که حامد خان گفتن ، بازار کار سی # بهتره . درضمن به نظر من فرق چندانی بین سی شارپ و ویبی دات نت وجود نداره جز سینتکس دستوریشون ... هردو مزخرفن :قهقهه:
و هرکدومو شروع کردین ، تا مسلط نشدین دست نکشین چرا که زبان برنامه نویسی مهم نیس مهم اینه شما بتونین یك برنامه رو بنویسید ...

نه اینکه همه چی بلد باشین و هیچ برنامه ای نتونین بنویسی.... همه چی و هیچی ...
زبان های دات نتی ساده ترن تا حدی که به افرادی که با دات نت کار میکنن نمیگن programmer ... بلکه بهشون گسترش دهنده یا developer گفته میشه ...

ویبی 6 ی زبان غیر مدیریت شده ( native ناقص هست ) برنامه نویسی باهاش به مراتب از سی شارپ و ویبی دات نت سخت تره ...

vbhamed
پنج شنبه 03 بهمن 1392, 11:57 صبح
اینا دلیل خاصی نبودن اونوقت ؟!
همون طور که حامد خان گفتن ، بازار کار سی # بهتره . درضمن به نظر من فرق چندانی بین سی شارپ و ویبی دات نت وجود نداره جز سینتکس دستوریشون ... هردو مزخرفن :قهقهه:

مهران جان، هر چند اين لحن مناسب تالار نيست ولي حرف دل حرفه اي ها رو زدي !

و اما جواب دوستمون :
دوست عزيز شما اگر وقت اضافي داري و دوست داري كاري بيهوده انجام بدي همه زبانهاي برنامه نويسي رو كار كن اونموقع تبديل ميشي به همه كاره و هيچ كاره
چه دليلي داره كه شما همه اينها رو ياد بگيري مگه افتخاره ؟ بايد تو يك زمينه ويندوز و يك زمينه وب كار كني و تو هر زمينه يك زبان رو تخصصي ياد بگيري و نيم نگاه كوچكي هم به زبانهاي ديگه كني مثلا ويژوال #C يا VB.NET براي ويندوز و همونها و ASP.NET يا php براي وب
البته بد نيست مقدار كمي جاوا هم ياد داشته باشي ولي اينكه بخواي همه چي رو كامل كار كني اصلا غير ممكنه

ضمنا در مورد ويندوز هم خيلي حرفه اي ها زبانهاي Native رو انتخاب مي‌كنن مثلا ++Visual C يا Delphi كه صد البته ++Visual C يه چيز ديگه هست و البته مشكل
تازه كارها و افرادي كه دنبال استخدام هستن و مي‌خوان راحت ياد بگيرن #C

ويژوال بيسيك 6 هم Native و شيءگراي كامل نيست ولي زبان خوبيه اما ديگه زمانش گذشته

در نهايت چيزي كه مهمه اينه كه شما چه محصولي با چه خصوصيات و امكاناتي و چه سرعت كاركردي ميدي بيرون بقيش اهميت نداره

mehran901
پنج شنبه 03 بهمن 1392, 12:13 عصر
مهران جان، هر چند اين لحن مناسب تالار نيست

حامد جان قصد بدی نداشتم فقط برای روشن کردن دوستمون بود که بهتر متوجه بشن موردایی که شما اشاره کردین درواقع علت محسوب میشه! :لبخندساده: