PDA

View Full Version : گفتگو: قیمت چی باید بدم؟؟؟؟

Aalibeigi
یک شنبه 06 بهمن 1392, 10:45 صبح
سلام
من سفارش نوشتن یه سامانه نوبت دهی آنلاین رو گرفتم
باید امکانات سامانه های نوبت دهی مثل
اعتبارسنجی شماره ملی،
کسی که نوبت گرفته و نیومده اخطار داده بشه بهش،
مدیریت نوبت های گرفته شده
و ... رو داشته باشه
حالا من موندم قیمت باید چقدر بدم
نمیخوام ساعتی حساب کنم از نظر من ظلم در حق برنامه نویس یا مشتری میشه(بیشتر مشتری)
میتونین یه قیمت نسبی به من بدین
از مدیر هم درخواست میکنم که این تاپیک رو حذف نکنن
چون واقعا دیگه گیج شدم
کلا من با قیمت دادن به مشتری مشکل دارم.
نمیخوام در حق کسی ظلم کنم که پس فردا بخوام تو اون دنیا جوابگو باشم ( این باعث میشه قیمت خیلی کم بدم.)
از طرفی نمیخوام بازار رو هم خراب کنم.

مهرداد سیف زاده
یک شنبه 06 بهمن 1392, 12:36 عصر
این شرایط بستگی به توان خودتون داره. به طور دقیق مثل همین سیستم ثبت نام رو میشه به چند طریق راه اندازی کرد:
۱. طراحی زیبا و رسپانسیو، تمام مراحل بصورت ajax، دارای امنیت و پرفرمنس بالا
۲. با چند تا تیبل و فرم ساده، یه کوئیری ساده برای ذخیره و بازیابی و مقایسه و در آخر هم ajax در کار نیست.
خوب کسی که توانایی بالایی داره فرمی رو طراحی میکنه که کاربرا باهاش راحتن و سرعت بالایی داره و بسته به حجم کار و پردازش داده هایی که قرار صورت بگیره مبلغ هم بالا میره.
و باز هم برمیگرده به توان مشتری. مثلا مشتری داشتم بهش گفتم با این مشخصات هزینه شما ۱ میلیون میشه، برگشته به نگاه میکنه میگه ۱ میییلیییون. نه بابا یه چیز ساده در حد سایت های معولی میخوام. خب وقتی خودش داره میگه ساده باشه منم در حد همون ساده بودن و کار ۳۰۰ تومنی تحویل میدم و دقیقا بهش توضیح میدم و تاکید هم میکنم علت ضعیف بودن سیستم شما هزینه پایین اونه و در صورت تمایل و پیشرفت کاری در آینده میتونه آپدیت داشته باشه. و از اون طرف هم مشتری داریم از همون اول میگه قیمت برام مهم نیست فقط کار تمیز و با کیفیت باشه. درسته نباید بی انصافی کرد یهو رقم چند برابری داد ولی با حفظ انصاف و تعادل میشه سیستمی رو تحویل داد که مشتری رازی باشه.

Aalibeigi
دوشنبه 07 بهمن 1392, 08:40 صبح
سلام
خوب شد پرسیدم قصد داشتم با طراحی ریسپانسیو بهشون قیمت رو 100 هزار بدم.:افسرده:

mahmod2000
دوشنبه 07 بهمن 1392, 09:55 صبح
دوست عزیز با قیمت 100 - 300 تومن هیچ موقع کار نکن
اگرم خواستی کار کنی با سیستم های آماده سایت بزن
چون واقعا ارزش نداره واسه وقتی که میزاری

us1234
دوشنبه 07 بهمن 1392, 16:13 عصر
این سیستم که میگی دست کم باید 1 یا 1200 بگی . اگه هاست و دامین و پنل اس ام اس هم خودت بخای بخری 1800 برای هر سال پشتیبانی جز سال اول هم باید 500 بگیری که حدود 200 هزینه سالیانه هاست و دامین و پنل پیامک میشه.

زیر این کار کنی داری به خودت ظلم میکنی و اون دنیا باید جواب فکر و توانی که هزینه کردی را بدی نه جواب مشتری را !:لبخندساده:

مهرداد سیف زاده
دوشنبه 07 بهمن 1392, 19:42 عصر
قبول شما میگی من قیمت رو سیصد میدم و کار رو انجام میدم
ولی همه این رو قبول دارن که هر کاری زحمت‌های خودش رو داره. مشتری در نگاه اول میگه من یه سیستم ثبت نام میخوام ولی وقتی میرید توی کار انقد خواسته ها و آپشن‌ها زیاد میشه که کلافه میشید.طوری که شاید توی فکرتون بوده نهایتا یک هفته تموم بشه ولی یک ماه هم از کار میگذره ولی بازم تموم نشده. حتی بیشتر مشتریها واقعا نمیدونن چی میخوان و وقتی یک دمو یا نسخه آلفا از نزم افزار آماده شد تازه میفهمن باید یه سری چسزهای دیگه هم به سیستم اضافه بشه. دقیقا در همین سیستم پیشنهادی شما، مشتری صرفا یک سیستم ثبت نام با پیامک میخواد. شما فرم رو بدون گرفتن عکس طراحی میکنید چون توی تعریفی که مشتری داشته قرار نبود کسی که ثبت نام میکنه عکس ارسال کنه. بعد از طراحی مقدماتی و اولین اجرا شما به فکر تحویل پایانی کار هستید. ولی مشتری تازه به فکرش رسیده که باید عکس هم داشته باشه. حالا خلاصه عکس نیست بلکه میگه سیستم به صورت زیر باشه:
۱. کاربران هنگام ثبت نام عکس خودشون رو آپلود کنن
۲. اگر کاربری عکسش از حجم مشخصی بالاتر بود اخطار بده و قبول نکنه
۳. کاربر بعد از ثبت نام هم بتونه اطلاعات قبلی و عکسش رو ویرایش کنه
و دوباره برگشت و ویرایش و در نهایت وقت بیشتر. پس به قول دوست ما سیصد تومن برای سیستم آماده هست. خود وردپرس هم افزونه‌های زیادی برای سیستم‌های ثبت نام داره. البته باید به مشتری بگید و تاکید کنید که با سیستم آماده درست کردید چون مبلغ پیشنهادی شما(سیصد تومن) در حد تحویل یه سیستم اماده هست و برای ساخت یک سیستم از پایه با امکانات بیشتر مبلغ رو چند برابر کنید.
اگر به تازگی وارد دنیای برنامه نویسی شدید و شاید این دوم یا سومین کارتون هست زیاد به مشتری سخت نگیرید چون طراحی همین سیستم یه تجربه بزرگی هست برای یادگیری بیشتر داشتن نموه کار بیشتر برای پیشرفت در برنامه نویسی.

MMSHFE
سه شنبه 08 بهمن 1392, 01:55 صبح
سلام
خوب شد پرسیدم قصد داشتم با طراحی ریسپانسیو بهشون قیمت رو 100 هزار بدم.:افسرده:
دوست ندارم توی یک محیط علمی با این لحن صحبت کنم ولی واقعاً نتونستم تحمل کنم!
دوست عزیز، 100 هزار تومن، قیمت یک خود فروش خیابانیه برای یک ساعت! یکم برای کار و تخصصتون ارزش قائل بشین.

Aalibeigi
چهارشنبه 09 بهمن 1392, 09:34 صبح
سلام من برای کارم ارزش قائل هستم اما مشتری هر چقدر که بگم که نمیفهمه که من چقدر باید وقت بزارم
میگه 4 تا دونه کلیک کردن مگه انقدر هزینش میشه؟؟
حالا من هی بگم و بزنم تو سر خودم
مشتری حرف خودش رو میزنه:عصبانی++:
خب حالا من باید با این مشتریا چیکار کنم به نظر شما!!!

SlowCode
چهارشنبه 09 بهمن 1392, 10:14 صبح
سلام من برای کارم ارزش قائل هستم اما مشتری هر چقدر که بگم که نمیفهمه که من چقدر باید وقت بزارم
میگه 4 تا دونه کلیک کردن مگه انقدر هزینش میشه؟؟
حالا من هی بگم و بزنم تو سر خودم
مشتری حرف خودش رو میزنه:عصبانی++:
خب حالا من باید با این مشتریا چیکار کنم به نظر شما!!!
اگه مشتری این حرف رو زد یکم با تندی حرف بزن.
اگه دیدی طرف متوجه نمیشه، بگو قیمت کار من اینه کمتر از این کار نمیکنم!
قرار نیست که به هر قیمتی کار کنیم.

mahmod2000
چهارشنبه 09 بهمن 1392, 10:29 صبح
ولی جدا درست هست که تازه وقتی توی کار میریم میبینیم وای...!!! چقدر ریزه کاری باید تو این انجام بشه و کلافه کنندست واقعا

آدم قبلش نمیدونه دقیق چیکار باید کنه و اینکه مشتری هم نمیدونه دقیق چی میخواد :D

MMSHFE
چهارشنبه 09 بهمن 1392, 10:32 صبح
شما مطب پزشک هم که تشریف میبرین، میگین من بیشتر از 5 هزار تومان برای حق ویزیت نمیدم؟ چرا اینقدر خودمون اجازه میدیم به تخصصمون توهین بشه؟ مشتری که اینطوریه رو بگذارین بره سراغ همونهایی که با جوملا سایتش رو بالا میارن و قطعاً وقتی توی پشتیبانی اذیت بشه، دست از پا درازتر برمیگرده سراغ شما و اونوقت شما قیمت روز رو بهش میدین که قطعاً بیشتر از قیمتی خواهد بود که امروز میتونست با شما به توافق برسه. اگه همه با هم همصدا بشیم و به قیمت پایین کار نکنیم، اوضاعمون کم کم بهتر میشه و مشتریها هم قیمت واقعی دستشون میاد ولی تا وقتی که بخوایم ناز مشتری رو بکشیم و قیمتمون رو بخاطر اینکه از دستش ندیم، بشکنیم، اوضاع همینه که هست.

MMSHFE
چهارشنبه 09 بهمن 1392, 10:35 صبح
وقتی مشتری میگه 4 تا دونه کلیک کردن، محکم وایستین روبروش و بگین اگه 4 تا کلیکه چرا خودت انجام نمیدی؟ پیش دندانپزشک هم که میریم برای کشیدن دندون، یه آمپول میزنه و بعدش هم با یه اهرم یا چنگک دندون رو میکشه بیرون و یه باند میگذاره روش و دارو تجویز میکنه (که پولش باز جداگانه توسط داروخانه گرفته میشه) و 50 هزار تومان از ما میگیره و یه مبلغی هم از بیمه. حالا ما باید بگیم مگه چیکار میکنی؟ همونطور که اینجا اون پزشک پول تخصصش رو میگیره و کشیدن اصولی دندون کار هر کسی نیست، اون 4 تا کلیک هم یه کار تخصصی که باید بلد باشی کی و کجا کلیک کنید و چیو تایپ کنی و کار هر کسی نیست.

marys_farahani
چهارشنبه 09 بهمن 1392, 11:01 صبح
وقتی مشتری میگه 4 تا دونه کلیک کردن، محکم وایستین روبروش و بگین اگه 4 تا کلیکه چرا خودت انجام نمیدی؟ پیش دندانپزشک هم که میریم برای کشیدن دندون، یه آمپول میزنه و بعدش هم با یه اهرم یا چنگک دندون رو میکشه بیرون و یه باند میگذاره روش و دارو تجویز میکنه (که پولش باز جداگانه توسط داروخانه گرفته میشه) و 50 هزار تومان از ما میگیره و یه مبلغی هم از بیمه. حالا ما باید بگیم مگه چیکار میکنی؟ همونطور که اینجا اون پزشک پول تخصصش رو میگیره و کشیدن اصولی دندون کار هر کسی نیست، اون 4 تا کلیک هم یه کار تخصصی که باید بلد باشی کی و کجا کلیک کنید و چیو تایپ کنی و کار هر کسی نیست.

کاش دکمه ایی به جز تشکر هم داشتیم :لبخندساده:
خیلی خوب بود.

masiha68
چهارشنبه 09 بهمن 1392, 15:26 عصر
من این جمله ی 100 تومن داره دور سرم می چرخه ....
اقای شهرکی جوابتون رو دادن و لزومی به دوباره گویی نیست . فقط حساب کن این پروژه یه هفته وقت میخاد و توی یه ماه نهایتا 4 تا پروژه گیرت میاد (4*100=400) ... به نظرت کارگر ساختمونی حقوقش 3-4 برابر این نیست ؟؟؟

Aalibeigi
شنبه 12 بهمن 1392, 09:12 صبح
سلام
بخدا یه بار جلوی یکی از مشتری ها وایسادم
رفت پشت سرشو هم نگاه نکرد
خیلی بد هم باهام برخورد کرد که جاش اینجا نیست بگم چیا گفت
بماند
اگه بخوای زیاد گرون هم بگی مشتری نمیاد!
تازه چون من تازه کارم رو شروع کردم و رزومه قابل توجهی هم ندارم اصلا منو برنامه نویس نمیبینن
بخدا بهم میگن من کسی رو سراغ دارم یه سایت کامل رو 100 تومن واسم مینویسه شما گرون میگیری
حالا من هرچی بگم که از قالب آماده استفاده میکنه
مشتری که گوشش بدهکار نیست
به نظر من ما باید یه صنف تشکیل بدیم و مثل دکتر ها یا دندونپزشک ها یا ....
یه قیمت یکپارچه بدیم دست مشتری که دیگه اینطور نتونن برخورد کنن و هی بگن فلانی واسم فلان جور طراحی میکنه و خیلی کم میگیره و شما گرون کار میکنی

MMSHFE
شنبه 12 بهمن 1392, 09:31 صبح
بگذارین بره سراغ همون برنامه نویس خیریه. صنفی که میگین رو راه انداختیم. لینک ایران نهاد تو امضام هست.

sadegh1362
شنبه 12 بهمن 1392, 10:09 صبح
سلام حتتتتتتتتتتتتتتتتتمممممما ببببببببخخخخخخخخخخخووونید
چیزی که باید گفته بشه دوستان گفتن . من هم برام این مسائل پیش اومده مطلبی رو میگم که شاید بدرد شما بخوره.
هفته پیش یکی از دوستان به من پروزه ای رو پیشنهاد کرد و گفت مال خودم نیست ماله یه دهستانه ده داری می خواد اطلاعات خانوار رو ثبت کنه و هزینه ماهانه خانوار رو برای هر فرد در بیاره و اعلام کنه چقدر بدهکارن وکی پرداختش رو انجام داده . گفت در کل چیزی نداره .... خب فکر میکنیدمن چی جواب دادم . گفتم چیزیکه نداره اما html داره javascript داره php حرفه ای می خواد . وقت هم داره جستجو در اینترنت داره پشتی بانی داره و...
تازه اگه نخوان چیزی اضافه کنن....
گفت قیمت چقدر مید ی؟ گفتم 650,000 تومن گفت زیاد نیست گفتم . نه ! برو بهش بگو شما پیش دکتر متخصص میری بدون چون و چرا 25000 تومن برای 10 دقیقه میدی یعنی به عبارتی برای 26 ساعت 650000 تومن. بازم اگه بیشتر بخواد میدی . من قراره یه هفته وقت همسرو فرزند و خودم آرامششون رو بذارم از عمرم بذارم نباید پول درسی که خوندم تخصصی که دارم رو بگیرم . قیمت من انقدره .
گفت : اگه اینو راه بیای گفتن قول میدن برای همه روستاها اینو بخرن
گفتم:شما میری بنگاه هر مشتری که میاد چنان باهاش برخود می کنن که انگار ارث بدرشون رو می خوان . تا درصدشون رو نگیرن ول نمی کنن برای هر مشتری هم که بیاد همون مبلغه .انقدر سر این گرفتن درصد کوتاه نیومدن که الان ما می خوایم بریم بنگاه خودمون تو دلمون درصد و می ذاریم کنار از قبل ...!!
گفتم من قیمتم اینه پایین نمیام ضررش اینه که نمیده پروژه رو بهم اما می فهمه کارم ارزش داره ....
همینطورم شد کارو داد به کسه یگه .
دیروز زنگ زده می گه یارو نمیتونه انجام بده تو انجام میدی با 650,000 نومن ؟ گفتم پس اومدی پیشه دکتر متخصص ها؟
آره انجام میدم ...
محکم وایسید ... هیچی نمیشه.... روزی دهنده خداست نه مشتری پر رو که برای تخصص ما ارزش قائل نیست .

refugee
پنج شنبه 01 اسفند 1392, 14:55 عصر
سلام ؛

تو ارسال اولی استارتر گفته بودن که امکانش است ساعتی هم با مشتری حساب کنن . یه سوال برام پیش امده :

* مشتری که تو خونه ما یا شرکت ما و .. نیست ، اونوقت از کجا میدونه چند ساعت کار کردیم روی پروژه ؟ شاید دو هفته زمان برد اونوقت این وسط سرعت کار چی میشه و تخصص افراد ؟ شاید من مبتدی بودم و سرعتی نداشتم کلی اشکال داشتم اومدم وقت بذارم سرچ کنم و .. اونم رو ساعات مشتری ححساب میشه ؟ شاید یکی دیگه حرفه ای بود و کار دو هفته منو تو 4 روز انجام داد اون چطوری حساب میکنه ؟

در کل ممنون میشم یکی بهم توضیح بده روند کار های ساعتی و قیمت دهی شون چطوری است .

--------
-----------

در مورد قیمت دهی هم همه گفتن منم یه کوچولو بگم :
دوستانی که گفته بودین قیمت کم ندین ، پس چه قیمتی بدیم ؟ قیمت گرونم بدی قبول نمیکنن ارززونم بدی کارت بی ارزش میشه و توقعات مشتری بیشتر و اعتبارت کمتر میشه . اقای شهرکی عزیز اون نهادی که تشکیل دادین من ثبت نام کردم پیامک هم دادم ایمیل هم دادم نام و شماره و .. رو هم دادم ، نه ایمیلی برام اومد از طرف نهاد نه پیامکی بعد اون و نه رمز عبور و .. الان وضعیت من و امسال من چی میشه ؟
و اینکه این نهاد قراره چطوری قیمت دهی کنه ؟ ایا کارش مثل بازار های دیگه ای مثل توشکار نادیا و .. است ؟ یا واقعا مثل یه صنف میمونه و قیمت پایه رو بهت میدن .

من یه تایپیک درست کرده بودم چند وقت پیش و قیمت های طراحی گرافیک وبسایت و تبدیل و .. رو طبق سرچی که تو نت کردم و قیمت میانه رو نوشتم و از دیگران خواستم تا اگر قیمت زیاد یا کم است بیان کنند و بگن با چه قیمتی کار کنیم متاسفانه اقای حمیدرضا صادقیان تایپیک رو بستن و اخطار هم دادن . هر چند هدفم خیر بود ولی ...

یه سوال دیگه : چرا قیمت طراحی توی صنف شهر ها متفاوت است ؟ مثلا مشهد یه قیمت و تهران و .. یه قیمت مگه غیر اینه که همه در فضای مجازی با همین امکانات و به یک سطح کار میکنیم . توقعات هم تو هر شهری یکی است و کارفرما بهترین چیز رو با کمترین پول میخواهد .

لطفا به سوال اولم پاسخ بدین ( گیج شدم )

SlowCode
پنج شنبه 01 اسفند 1392, 15:20 عصر
در کل ممنون میشم یکی بهم توضیح بده روند کار های ساعتی و قیمت دهی شون چطوری است .
این نوع قیمت گذاری فقط به برنامه نویس مربوط میشه! منظورم اینه که به مشتری ربطی نداره که ما مثلا واسه یه قالب 5 ساعت وقت گذاشتیم یا 20 ساعت!
حالا مثلا من طراح قالب رو نگاه میکنم میبینم مثلا 10 ساعت کار داره به نرخ خودم(که تجربی هست) قیمت ساعتی حدودا 12 تومن حساب می کنم و حدودا 100 - 120 تومن قیمتشو میگم.
البته نوع قیمت گذاری به نوع قالب و کارش و نوع مشتری بستگی داره.
گاهی اوقات با نرخ ساعتی ممکنه قیمت سرسام آوری دربیاد!
خلاصه باید جوری باشه که نه سیخ بسوزه نه کباب.

اقای شهرکی عزیز اون نهادی که تشکیل دادین من ثبت نام کردم پیامک هم دادم ایمیل هم دادم...
ای کاش اینو تو پیام خصوصی مطرح میکردین چون ممکنه بحث عوض بشه یهو.

یه سوال دیگه : چرا قیمت طراحی توی صنف شهر ها متفاوت است ؟ مثلا مشهد یه قیمت و تهران و .. یه قیمت مگه غیر اینه که همه در فضای مجازی با همین امکانات و به یک سطح کار میکنیم . توقعات هم تو هر شهری یکی است و کارفرما بهترین چیز رو با کمترین پول میخواهد .
به نظرم مهم ترین دلیلش تفاوت خرج زندگیه!
مثلا قیمت همه چی تو تهران زیاده! ما خودمون تو نشست شیراز نهاد از قیمت های وحشتناک تاکسی ها تعجب کردیم!! تو شهر ما با 2 تومن کل شهر رو میگردی اونجا با 2 تومن 3 تا چهارراه میبرنت!
پس مشخصه که قیمت شهر کوچیک با شهر بزرگ میتونه متفاوت باشه.

***BiDaK***
پنج شنبه 01 اسفند 1392, 15:52 عصر
من مخالفم.فعلا این صحبتایی که تا اینجا شد عملی نیست.
نباید جزئی نگاه کنیم.باید وضعیت همه کلی بررسی بشه.
بعضی وقتا کار کردن با هزینه ی کم بهتر از یک ماه بیکار موندنه.
این مسوله رو هم نمیتونیم با پزشکو معمار و امثال اینها مقایسه کرد.وبسایت دردو مرض و سرپناهو ... نیست.مشتری اکثر وقتا می تونه ریسک کنه.
باید همه بخوان تا شدنی باشه.نهادم توو شروع تنها کاری که میتونه کنه پروژه به قیمت مناسب واسه اعضاش پیدا کنه .به این زودیها نمیشه اوضاع رو درست کرد.
محسن نوری سرت کلاه گذاشتن واسه 3 تا چهارراااااااااه:قهقهه:

refugee
پنج شنبه 01 اسفند 1392, 15:58 عصر
این نوع قیمت گذاری فقط به برنامه نویس مربوط میشه! منظورم اینه که به مشتری ربطی نداره که ما مثلا واسه یه قالب 5 ساعت وقت گذاشتیم یا 20 ساعت!
حالا مثلا من طراح قالب رو نگاه میکنم میبینم مثلا 10 ساعت کار داره به نرخ خودم(که تجربی هست) قیمت ساعتی حدودا 12 تومن حساب می کنم و حدودا 100 - 120 تومن قیمتشو میگم.
البته نوع قیمت گذاری به نوع قالب و کارش و نوع مشتری بستگی داره.
گاهی اوقات با نرخ ساعتی ممکنه قیمت سرسام آوری دربیاد!
خلاصه باید جوری باشه که نه سیخ بسوزه نه کباب.

در مورد قیمت ساعتی که میگین برنامه نویس باید مد نظر بگیره همینطور که خواندیم بالا نوشته بودن دوستان که شاید گاهی اوقات اون ساعاتی که مد نظرمون است بیشتر بشه بابت تجربه نداشتن یا مثلا اذیت شدن تو کد نویسی و ... اونوقت چطور میشه قیمت داد ؟

همچنین یه بنده خدایی قبلا یادمه میگفت تو شرکت ساعاتی کار میکرده اونوقت این عزیز چطوری ساعتی کار میکرده ؟ یعنی از صبح ساعت 8 میرفته تا شب ساعت 5 عصر 9 ساعت کار میکرده پول میگرفته ؟اونوقت تجربه اش و علمش و .. مد نظر نیست ؟ اون برنامه نویس میتونه ای کشش بده و ساعت کاریش بیشتر بشه یا بلعکس یکی منصف باشه و سریعتر بتونه تحویل بده ظلم نیست ؟ در حق دو طرف ظلمه ...

به نظرم مهم ترین دلیلش تفاوت خرج زندگیه!
مثلا قیمت همه چی تو تهران زیاده! ما خودمون تو نشست شیراز نهاد از قیمت های وحشتناک تاکسی ها تعجب کردیم!! تو شهر ما با 2 تومن کل شهر رو میگردی اونجا با 2 تومن 3 تا چهارراه میبرنت!
پس مشخصه که قیمت شهر کوچیک با شهر بزرگ میتونه متفاوت باشه.

بنا به حرف شما و سوال من معلوم میشه دلیل بازار خرابی کار برنامه نویسی و یا طراحی مربوط به چی است .

مسلما من تو مشهد با قیمت مشهد کار میکنم و شما قیمت تهران و اون عزیز دیگه قیمت شیراز اگر بصورت شاخه ای بخواهیم تحلیل کنیم موضوع رو میشه گفت مشتری تو فضای نت دنبال برنامه نویس میگرده براش فرقی نمیکنه مشهدی باشه تهرانی باشه یا شیرازی مهم کار است و قیمت کمتر پس اگر قیمت مشهد باشه فی المثل 50 هزار و تهران 70 و شیراز 100 و رتبه و تجربه هر 3 برنامه نویس یکی باشه و تضمین کاری بدن ، اونوقت شما خودتو بذار جای کارفرما کدوم قیمت رو انتخاب میکنید ؟ برنامه نویس بنده خدا چی میتونه بگه ؟

میخواهم بگم قیمت ها رو خود ما و صف شهرمون خراب کرده و البته نمیشه افراد کم تجربه و تازه کاری که حاضرن حتی با اندک مبلغی هم کار کنن خراب کردیم .

امیدوارم صنف برنامه نویسان اینو درک کنند و نسبت به جامعه مجازی و یکسان بودن قیمت ها تعرفه ها رو بیان کنند .
و همینطور اون دوستان تازه وارد یا .. ای که با هر قیمتی کار میکنند انشالله متوجه ضرر هایی که در اینده گریبان گیرشان میشه شده باشند . ( یادمون باشه ارزش خودمون رو پائین نیاریم )

refugee
پنج شنبه 01 اسفند 1392, 16:08 عصر
من مخالفم.فعلا این صحبتایی که تا اینجا شد عملی نیست.
نباید جزئی نگاه کنیم.باید وضعیت همه کلی بررسی بشه.
بعضی وقتا کار کردن با هزینه ی کم بهتر از یک ماه بیکار موندنه.
این مسوله رو هم نمیتونیم با پزشکو معمار و امثال اینها مقایسه کرد.وبسایت دردو مرض و سرپناهو ... نیست.مشتری اکثر وقتا می تونه ریسک کنه.
باید همه بخوان تا شدنی باشه.نهادم توو شروع تنها کاری که میتونه کنه پروژه به قیمت مناسب واسه اعضاش پیدا کنه .به این زودیها نمیشه اوضاع رو درست کرد.
محسن نوری سرت کلاه گذاشتن واسه 3 تا چهارراااااااااه:قهقهه:

موافقم باهات ، منم همین موضوع رو خواستم بدونم که اگه با قیمت کم کار نکنی و قیمت بالا بدی پروژه ای نمیتونی بگیری ( اما نه اون قیمتی که حتی ارزش نداره کامپیوترتو روشن کنی پول برق و استعلاکش بیشتره )

دوستان فرمودن که خب نگیرید وقتی همچین قیمت هایی میدن . ( درسته روزی دهنده خداست ، اما از کجا میدونی شاید همین روزی شما بود که خدا داده ) بنظر من باید بررسی بشه و نسبت به موقعیت و اوضاع اقتصادی قیمت داد .

خودم تا الان چندین پروژه رو رد کردم نخواستم با قیمت های کم کار کنم . خب فی الحال مشتری ندارم چرا ؟ چون قیمت هنرمو تقاضا کردم و با فرار مشتری روبرو شد . قیمتی که شاید نسبت به جاهای دیگه و شرکت ها کمتر بود . حالا روزی من چی میشه ؟ یعنی دیگه طراحی رو بذارم کنار چون کسی پول هنرمو نمیده ؟

بهتره راه حلی پیشنهاد کنیم به صنف این بهترین گزینه است و فکر میکنم نتیجه بهتری بده نسبت به نهاد های خود گردان و دعوا با مشتری و .. اینطوری میتونیم مشتری رو بهت قناعت بدیم که بره وبسایت صنف و تعرفه ها رو بخونه نه بیشتر میگیرم نه کمتر . ( اینجا صفنف باید بررسی کنه و نسبت به هنر و کاری که قراره انجام بشه قیمت بذاره ) مثلا دیگه ساعتی نیان اینو بذارن . مگه میری ساندویج بخوری یارو باهات ساعتی حساب میکنه . خب اینم جز کار است دیگه مثلا میتونن قیمت گذاری کنن که یک سی ام اس با فلان ویزگی ها از این رنج قیمتی شروع میشه تا این رنج قیمتی و بابت پلاگین ها قیمت بذارن . بابت قالب و طراحی قیمت بذارن . قیمتی که منصفانه باشه و با مشورت چندین طراح و برنامه نویس . اینجوری فکر کنم تعادل حفظ بشه و اعتبار قانونی هم داره دیگه کسی نمیتونه بیشتر یا کمتر کار کنه .

اگر حرف هام اشتباه بود نیازی به دعوا نیست ، پیشنهاد و انتقاد کنید . خوشبختانه انتقاد پذیرم :D

SlowCode
پنج شنبه 01 اسفند 1392, 19:06 عصر
همچنین یه بنده خدایی قبلا یادمه میگفت تو شرکت ساعاتی کار میکرده اونوقت این عزیز چطوری ساعتی کار میکرده ؟ یعنی از صبح ساعت 8 میرفته تا شب ساعت 5 عصر 9 ساعت کار میکرده پول میگرفته ؟اونوقت تجربه اش و علمش و .. مد نظر نیست ؟ اون برنامه نویس میتونه ای کشش بده و ساعت کاریش بیشتر بشه یا بلعکس یکی منصف باشه و سریعتر بتونه تحویل بده ظلم نیست ؟ در حق دو طرف ظلمه ...
بله همینطوره. وقتی وارد شرکت میشی زمان ثبت میشه موقع رفتن هم ثبت میشه.
بعضی شرکت ها هستن که حتی زمان نماز خوندن رو هم حساب میکنن و کم میکنن!
من قبل از اینکه وارد وب بشم تو یه شرکت معمولی کار میکردم حقوق رو با قانون کار میدادن! یعنی ساعتی 1600 تومن!! یعنی با اون اوضاع کمتر از 300 تومن میموند!!(خدا رو شکر وارد وب شدم دستمزدم خوب شده:لبخند:)

مسلما من تو مشهد با قیمت مشهد کار میکنم و شما قیمت تهران و اون عزیز دیگه قیمت شیراز اگر بصورت شاخه ای بخواهیم تحلیل کنیم موضوع رو میشه گفت مشتری تو فضای نت دنبال برنامه نویس میگرده براش فرقی نمیکنه مشهدی باشه تهرانی باشه یا شیرازی مهم کار است و قیمت کمتر پس اگر قیمت مشهد باشه فی المثل 50 هزار و تهران 70 و شیراز 100 و رتبه و تجربه هر 3 برنامه نویس یکی باشه و تضمین کاری بدن ، اونوقت شما خودتو بذار جای کارفرما کدوم قیمت رو انتخاب میکنید ؟ برنامه نویس بنده خدا چی میتونه بگه ؟
سوء برداشت نشه! این نوع قیمت گذاری برای سفارشات داخل استان یا شهر هست.
برای مثال من یه پروژه گرفته بودم، از دوستان قیمت کردم حدودا 1 تومن از من بیشتر گفتن! من همین قیمت رو وقتی به مشتری گفتم با تعجب گفت: چقدر زیاد!!!
ولی من هیچ وقت کاری رو که از اینترنت بگیرم یا بدونم طرف نمیپره قیمت واقعی رو بهش میگم، قیمتی که در سطح میانگین کشوری باشه نه شهری.

موافقم باهات ، منم همین موضوع رو خواستم بدونم که اگه با قیمت کم کار نکنی و قیمت بالا بدی پروژه ای نمیتونی بگیری ( اما نه اون قیمتی که حتی ارزش نداره کامپیوترتو روشن کنی پول برق و استعلاکش بیشتره )
اینکه ما میگیم نگیرین صرفا پیشنهاد هست! کسی که خیلی نیاز داره باید بگیره!
ولی زمانی که اوضاعمون متوسطه یا خوبه اگه قیمت خیلی پایین دادن بهتره نگیریم!
یه نفر یه سایتی میخواست بهم گفت خیلی ساده است هیچی نداره تو یه صفحه محصولات رو ثبت میکنی از اون طرف نشون داده میشه.
قیمت زیر 300 تومن در نظر داشت!!!
والا اینو من اصلا قبول نمیکنم! واسه 300 تومن؟؟!
منم بهش گفتم اگه همونطوری که میگی خیلی ساده باشه 600 تومن میشه، میدونستم نمیگیره و نگرفت ولی اینو گفتم تا بدونه.

ساره تاجیک
یک شنبه 12 مرداد 1393, 10:34 صبح
شرکت فنی مهندسی داده اوران ارائه دهنده سیستم های نوبت دهی بیسیم
سایت:http://www.dadehavaran.com/

به نظرم تا 2 میلیون هم میشه قیمت داد مبلغ پیشنهادی خودتون بسیار پایین هست و ارزش کار شما رو میاره پایین

koorosh4
یک شنبه 12 مرداد 1393, 13:49 عصر
خیلی جالبه . من نمیخواستم این بحث را باز بیارم بالا . اما حالا که بالا اومده منم دوست دارم مطلبی را بگم .
همه نظر دادید . چیزایی گفتید . حالا توهین بود یا نصیحت بماند . منم قبول دارم که شما برنامه نویس ها زحمت میکشید . چون من خودم مدتی هست دارم یاد میگیرم برنامه نویسی را و لمسش کردم که چقدر باید زحمت بکشیم تا یاد بگیریم و مصداق یه متخصص هست و شاید مهمتر از کار دندان پزشک . چون خیلی دشواری های مخصوص خودشو داره . واقعا حق الزحمه ی برنامه نویس داده نمیشه . این قبول و شکی درش نیست و بر شکاک لعنت.
اما زاویه ی دیگه ای هم داره . برنامه نویسی گروهی و تیمی هست . آقای ایکس تیم قوی نداره و یا به جایی وصل نیست که یه پروژه ی بزرگ بگیره برای یک سالش به فرض 50 میلیون کاسب بشه . فقط هم برنامه نویسی بلده . حالا برای در آوردن خرج زندگیش و پول تو جیبیش مجبوره به هر قیمت که مشتری میگه برنامه بنویسه . من شخصی را دیدم نرم افزار بنگاه را با vb.net نوشت برای بنگاه و 50 هزار تومن خواست بفروشه مشتری نداشت . یعنی دی حد خرید یک صفحه کلید . و شخصی هم میشناسم همین حالا سایت مینویسه با asp از خداشه 400 هزار تومن بهش بگی . هر سایتی را بگی حاظره با 500 تومن بنویسه . میگه میخوام رزومه کاری جمع کنم .
اونی که برای مشتری ناز میکنه شما هستید که بازارتون را دارید . نه اونی که میخواد تازه وارد بازار بشه . پس بهشون نگید قیمت خودفروشی را میگن ....

shahriyar3
یک شنبه 12 مرداد 1393, 15:32 عصر
کسائی میتونن قیمت های بالا به مشتری هاشون بدن که فن بیان خوب دارند و بلدن چجوری بازاریابی کنن و مشتری رو راضی کنن.
تو ایران کم و بیش این شکلی هست , افرادی که واقعا تصمیم جدی برای راه اندازی سایت دارن یک بودجه مشخصی برای این کار از قبل پیش بینی میکنن یعنی این پول و میزارن کنار (پولشون اضافست)
بعد که میگردن دنبال مجری برای انجام کار نهایت تلاششون میکنن تا میتونن تخفیف بگیرن . این عادت ما هست که هر جا میریم باید چونه بزنیم .
دیگه اینجا مهم نیست شما چقدر برنامه نویس حرفه ای باشید , مهم اینه که چقدر بازاریاب خوبی باشید
اینجور مواقع اگر دوستی یا آشنائی دارید حرفه ای که بتونه چونه زدن و خوب براتون انجام بده ازش استفاده کنید تو جلسات و در نهایت 10-15 درصد از کل پروژه رو بهش بدید
اینجوری بیشتر میصرفه

2020s1371
دوشنبه 13 مرداد 1393, 01:41 صبح
نظرات بالا همه درست...
ولی تا وقتی یه مرجع برای نرخ دهی نباشه مشکل برقراره... اگه مرجع نرخ دهی بود و نرخ ها مشخص بود اونوقت یه تازه وارد هم میگفت نرخ اینه و فوقش برای دوسه تا از سایتهاش زیر قیمت حساب میکرد تا رزومه داشته باشه و بعدش که یه مختصر رزومه ای پیدا میکرد بدون ترس میگفت قیمت اینه! طرف هم خودش میفهمید که نرخ حدودا باید همین باشه و بین این تصمیم میموند که بده یه تازه کار یا بده یه حرفه ای ! که اونوقت عقل سلیم میومد میون ماجرا... چرا؟چون میدونه حدود قیمت چنده!

koorosh4
دوشنبه 13 مرداد 1393, 08:43 صبح
ولی تا وقتی یه مرجع برای نرخ دهی نباشه مشکل برقراره...
کامل موافق نظر شما هستم . اما متاسفانه اونجاهایی هم که قیمت مصوب دارن باز تو بازار که میری قیمت ثابت نیست که . از شیر حساب کن تا خودرو . کدومشون را به قیمت مصوب حالا نخواستیم . به قیمت کاخانه کدومشون را میتونی تو بازار پیدا کنی ؟ پراید تو سایت زده قیمت کارخانه 17 تومن اما خودم خواستم بخرم 20.5 پراید 111 سفید قیمتش بود مجبور شدم کارکرده مدل 89 را بخرم 16.5 یعنی تقریبا قیمت کارخانه . یا همین سی دی ویندوز 8.1 که کمپانی پرند زحمت کپی را کشیده . روش زده قیمت 5000 تومان . اما من میخرم 1500 تومان.
بعضی وقتا خود مردم باید یک کاری را بخوان تا بشه . بله اگه بیکاری و تورم نبود برنامه نویسا میتونستن حق خودشون را راحت بگیرن . اما الان بیشتر برنامه نویس به مشتری محتاج شده تا مشتری به برنامه نویس . دروغ میگم ؟

Mohammadsgh
دوشنبه 13 مرداد 1393, 11:31 صبح
شاعر میگه از ماست که بر ماست:لبخندساده:مشکل از خودمونه.من دوستم یک فروشگاه رو با100000 بالا اورد.بهش میگم چرا انقدر کم گرفتی؟میگه ولش کن بابا خوب قیمت دادم:لبخند:شما خودت حساب کن دیگه.تو ایران طرف خیال میکنه خیلی زرنگه.بها رو پایین میده تا کار رو بگیره دیگه نمیدونه که کار خودش و همه برنامه نویس ها رو خراب میکنه:لبخندساده:

Mori Bone
دوشنبه 13 مرداد 1393, 15:13 عصر
بازار رو کسانی خراب میکنند که نمی دونند چه قیمتی بدنن یا می ترسند بالا بدند مشتری بپره. این آدما انقدر قیمت رو پایین میدن که همه فکر میکنند همه با این قیمت ها کار میکنند.
که همه می دونند به این جور آدما چی میگن...

www.Ehsan-Sh.ir
دوشنبه 20 مرداد 1393, 02:11 صبح
من این داستان رو تعریف میکنم واسه مشتریام تو دلاشونو حسابی خالی میکنم بعد هر چی میگم راضی میشن!!

یه مشتری خیلی خوب توی شیراز بهم زنگ زدن که دیتابیس سایتم بالا نمیاد و منشی داشته اطلاعات وارد میکرده یهو همچی بهم ریخته
خلاصه ما رفتیم پروژه رو یکی تو همین تهران واسشون انجام داده بود اتفاقا تیم معروفی بودن یه سایت رنک زیر 100 هم دارن
من تا دیدم گفتم چقد ازتون گرفته گفت 8 میلیون!!!!!!
ما یه ورانداز کردیم خداییش یه وردپرس بود یه پلاگین map google بود که یکم دستکاری شده بود که ظاهرش جذاب بشه و همون امکانات معمولی وردپرس
گفت واسه این 8 میلیون دادین؟
اینقد تعریف کرد که اینطور تیمی هستنو و فلان سایتو ساختن ....
گفتم خب حالا این cpanel رو بیار ببینیم این دیتابیس رو یه rapair ساده بکنیم درست میشه!
گفت cpanel چیه؟
خلاصه کاشف به عمل اومد اینا هیچی دست مشتری ندادن و همه چی دست خودشونه، تا یکی هم حوصلشون سر میرفته این دیتابیس رو عوض میکردن مثلا اسم یه جدولشو !! این بدبخ هم زنگ میزد میگفتن مثلا 200 تومن بریز تایکی بیاد شیراز یه روز واست درستش کنه برگرده!!!!!!!

این هست داستان مشتریی که چیزی سرش نمیشه ببین گیر ادم ناتو بیفته چی سرش میاره!!!
خلاصه من نمیگم ادم اینطوری باید مشتری رو تیغ بزنه ولی حق بعضی ها هست گیر همچین ادمایی بیفتن

مشتری میزد تو سر خودش اطلاعات مردم تو سایتم هست چیکار کنم سایت پایین باشه صد نفر زنگ میزنن!!
دیگه با 750 تومن تو 2 روز یه سایت وردپرسی مثل همون واسش بالا اوردم از اول نشستن اطلاعات رو وارد کردن!! ولی این بار دیگه نه دیتابیسی خراب شد نه 8 میلیون پول طراحی دادن نه هر سری پول تعمیرات دیتابیس!!!!!!!!!!!!

خدا قسمت کنه مشتری پولدار لذت خوبی داره!!

kahe.mehrdad
دوشنبه 20 مرداد 1393, 08:41 صبح
داستان من، دوستان تازه کار بخونند شاید بهشون کمک کنه
واقعا ممنون تحت تاثیر قرار گرفتم از درد دل دوستان.
من توی شرکتمون سیستم های اتوماسیون را توسعه میدیم. حقوقش بالا نیست ولی اون امنیت شغلی که میخوام داره.
راستش من حوزه ام وب نبود و اصلا asp.net کار نکرده بودم. اما توی برنامه نویسی واقعا حرفه ای بودم. خلاصه وقتی شروع به کار کردم توی یه هفته کانسپت اون چیزی که میخواستند را با PHP پیاده کردم، بعد که شرکت پشتکارم را دید نگهمون داشتند و من هم از اونجایی که با windows form کار کرده بودم پیشنهاد asp.net را دادم برای توسعه نسخه اصلی، اونها هم این ریسک را کردند و قبول کردند. من با روزی 9 ساعت کار حقوقم 1 تومنه (البته تا 3 4 ماه اول) + بیمه و مرخصی ها. اما من راضیم چون با یه سولوشن واقعی مواجه شدم که واقعا هر روز آدمو اونقدر به چالش میکشه که آدم میفهمه واقعا داره سطحش میره بالا. من هم از بازار واقعا چیزی نمیدونستم. یه روز یکی از فامیلا واسم یه پروژه جوملا گرفت (در حالی که من اطلا نمیدونستم جوملا چیه) در مورد قیمت من گفتم 300 اون گفت یعنی سطحت اینقدر پایینه، خودش که با مشتری حرف زد تونست رو 900 قرارداد ببنده.
ببینید دوستان ما برنامه نویس ها همه چی داریم فقط این حس مشترک وقتی که تازه کاریم توی همه ما هست که ما اعتماد به نفس کافی نداریم که سینه را جلو مشتری بدیم جلو از میلیون حرف بزنیم.
الان این سیستمی که توی شرکت من توی این 3 ماه نوشتم قراره روی 10 میلیون قیمت گذاری بشه و اینم بدونید که من توی asp.net واقعا حرفه ای محض نشدم هنوز. حالا حسابشو بکنید ازش قراره 5 تا بفروشند، شاید 1 دهمش فقط به من برسه. البته این خاصیت بازاره و من ناراحت نیستم، چون اصل همینه چون ایده اصلی از کارفرما بوده و اونه که باید سهم بیشتر را ببره. به نظر من باید حس خودباوری را بیشتر کنیم توی خودمون.
واسه تازه کارها هم به نظرم اگه یه مدت بدون هیچ درخواست پولی یه جا کار کنند به این پی میبرند که چقدر توانایی دارند و قیمتشون چقدره.

امیدوارم تجربه مفیدی بوده باشه :)