PDA

View Full Version : گفتگو: اکسس و اوراکل ~ ACCESS + ORACLE

royasaz_bam
دوشنبه 07 بهمن 1392, 13:51 عصر
سلام
بله مبحث من در مورد این دو بانک اطلاعاتی هست

مطالب زیادی در مورد اکسس + اس کیو ال وجود داره ولی آیا جا داره به ارتباط این دو هم پرداخت
آیا امکان ارتباط بین اکسس یا اکسس پروجکت و دیتابیس اوراکل وجود داره
چه مزیتها و معایبی نسبت به اکسس + اس کیو ال داره
ممنون میشم دوستانی که اطلاعاتی در این ضمینه دارن راهنمایی کنن

mazoolagh
سه شنبه 08 بهمن 1392, 09:49 صبح
بصورت کلی به هر دیتابیس که درایور odbc داشته باشه میشه وصل شد بنابراین میشه از اوراکل هم بعنوان بک اند استفاده کرد

البته در عمل چیزی هست مثل پیوند چرخ ژیان به 18 چرخ

royasaz_bam
چهارشنبه 09 بهمن 1392, 08:42 صبح
ممنونم
مثال جالبی بود
حال سوال اینجاست پیوند این دو منطقی است یا خیر

mazoolagh
چهارشنبه 09 بهمن 1392, 10:34 صبح
خب جایی که از اوراکل استفاده میکنن حتما یک سازمان بزرگ و گسترده (هم از بعد حجم دیتا و هم از نظر جغرافیایی و هم ترافیک تراکنش و هم تعداد پرسنل متخصص) است، حالا خودتون حساب کنین چه سناریویی باید باشه که از نظر منطقی یوزراینترفیس اکسس توجیه داشته باشه.
جایی که عقاب پر بریزد - از پشه لاغری چه خیزد

New Account
چهارشنبه 09 بهمن 1392, 15:16 عصر
سلام mazoolagh

مثلهاي جالب توجهي در خصوص اكسس به كار برديد

چه سناریویی باید باشه که از نظر منطقی یوزر اینترفیس اکسس توجیه داشته باش

اين جمله اندكي با سياست نوشته شده ، اجازه بديد اون رو بدين شكل تغيير بديم :

چه سناریویی باید باشه که از نظر منطقی یوزراینترفیس ..... توجیه داشته باش

جاي ..... هر يوزراينترفيسي رو كه دوست داريد قرار بديد

دامنه و توجيه كاربرد ديتابيس اوراكل ارتباطي با محيط IDE شما نداره و تنها نگاهي به دامنه و ميزان تراكنش مورد نظر داره ( همونطوري كه خودتون هم فرموديد )

به طور مثال ديتابيسهاي غولهايي همچون Google اوراكل هستند در حالي كه بيس ارتباطي بر مبناي پروتكلهاي اينترنتي قرار گرفته ، يعني كندترين پروتكل و رابط ارتباطي موجود

تصور ميكنم شما با C#‎ كار ميكنيد

زبان برنامه نويسي كه 90% كاربرانش شايد حداكثر از يك درصد توانمنديش استفاده ميكنند ، عين همون توجيهاتي كه ميتونه در استفاده از اين زبان برنامه نويسي ( در مد Win Form ) وجود داشته باشه ، با همون تشابهات ميتونه در خصوص اكسس هم وجود داشته باشه

قصد مقايسه C#‎ و اكسس رو نداريم چرا كه اين دو قابل مقايسه نيستند ولي مراد از اين مبحث اينه كه در هنگام تعامل با ديتابيسي همچون اوراكل ، بيشتر وجه اصلي محدود بودن خواسته هاي كاربران هستش نسبت به توانمنديهاي اين ديتابيس

به بياني ديگه سطح مينيمم قابليتهاي اين ديتابيس ، خيلي بيشتر از حداكثر نيازمنديهاي بسياري كاربرانه و بر همين اساس استفاده از اون منطق خاصي نداره ولي اين دليلي بر اشتباه بودن اون نيست و در صورت استفاده هم هيچ خللي وارد نميشه

پس با اين تفاسير يك مقدار به مثلهايي كه در خصوص توانمنديها و يا عدم توانمنديهايي اكسس وارد كرديد ، نقد وارد هستش

پیوند چرخ ژیان به 18 چرخ

چه چيزي C#‎ ( به عنوان نماينده اي از ديگر محيطهاي توسعه ) داره كه ميتونه اوراكل رو به سطوح بالايي محدوديتهاي اوراكل برسونه ؟

هيچ

تنها موردي كه اينگونه ديتابيسهايي رو تحت فسار كاري قرار ميده ميزان تراكنش و اطلاعات ذخيره سازي شده هستش

مثلهايي كه نوشتيد در خصوص خود برنامه نويسان مصداق پيدا ميكنه و نه در خصوص محيطهاي توسعه مورد بحث

اكسس كلاس كاري لازم در خصوص ارتباط به اينگونه ديتابيسي رو نداره و نه توان كافي

بين اين دو ميبايست تفكيك قائل شد

نه قرار هست به اكسس خوشبين باشيم و نه خيلي هم بدبين وليكن بهتر هست واقعيتهايي اينگونه محيطهاي توسعه اي بدون بدبيني و يا خوشبيني مضاعف اعلام بشه

واقعيتها به همون شكلي كه هستند نه به اون شكلي كه تصور ميكنيم و يا اينكه دوست داريم اونطوري باشه

موفق باشيد

saeed1234n
چهارشنبه 09 بهمن 1392, 15:56 عصر
با سلام
خدمت جناب استاد new account
خیلی خیلی سطح بالا صحبت کردید و خیلی خوب میشد که اندکی ساده تر برای ما آماتورها توضیح دهید :لبخندساده::لبخندساده::لبخن ساده:

mazoolagh
شنبه 12 بهمن 1392, 12:18 عصر
سلام آقای پیروزمهر
مثل همیشه از نوشته شما استفاده کردم.

ولی غیرمنطقی بودن اینکار هنوز سرجاش هست. یا کسب و کار ما در حد اوراکل نیست که خب استفاده از اون غیرمنطقی هست. اما اگر واقعا باید از پلتفرم اوراکل استفاده کنیم چه دلیلی هست که ابزارهای فرم و گزارشگیری خودش رو بگذاریم کنار و از اکسس استفاده کنیم یا win app بنویسیم؟

New Account
شنبه 12 بهمن 1392, 14:38 عصر
ضمن سلام به دوست گراميم mazoolagh ( متاسفانه اسمتون رو فراموش كردم )

داريم به يك نقطه مشترك نزديك ميشيم

در ابتدا يك نكته رو يادآوري كنم كه بنده اصلا در نوشته قبليم نگفتم و يا حتي توصيه نكردم به استفاده از اكسس به عنوان يك محيط توسعه و رابط با اوراكل ، فقط به اين نكته اشاره كردم اون هم در پاسخ به نوشته شما ، كه اكسس چيزي كمتر از ساير محيطهاي توسعه در اتصال به اين ديتابيس نداره و در واقع هر ارز هستش

همونطوري كه قطعا ميدونيد اوراكل در سطح بالاتري از ديتابيسي مثل SQL قرار ميگيره و الگوي كاري در داخل اون با حفظ ظاهر يكسان ، متفاوت از SQL هستش ، ديتابيسي كه به طور كامل قواعد شي گرايي رو پياده و اجرا ميكنه و با توجه به نوع امكاناتش حتي ميشه اون رو يك محيط IDE هم در نظر گرفت

بر همين اساس وقتي كه توجيه چنداني در خيلي از پروژه هاي كاربران در استفاده از SQL وجود نداره ، به طريق اولي تر اين توجيه در عدم استفاده از اوراكل بيشتر هم ميشه ( قبلا در خصوص دلايل توجيه ناپذيري استفاده از SQL توضيحاتي درج شده بود )

ولی غیرمنطقی بودن اینکار هنوز سرجاش هست. یا کسب و کار ما در حد اوراکل نیست که خب استفاده از اون غیرمنطقی هست.

دقيقا به همين دليل بود كه محدوديتهاي استفاده از اين ديتابيس رو بدين شكل نوشتم ( شما با انشايي متفاوت و بنده هم با انشايي متفاوت ) كه :

مثلهايي كه نوشتيد در خصوص خود برنامه نويسان مصداق پيدا ميكنه و نه در خصوص محيطهاي توسعه مورد بحث

در واقع تمامي اين مباحث بر مي گشت به خود كاربران و نه توان فني خود اكسس

در واقع وقتي شما نوشتيد :

وقتي اين ديتابيس در خط مقدم و مورد كاربرد برنامه نويسان خبره هستش و اونها رو به چالش ميكشه ، كاربران اكسس رو با اين ديتابيس چه كار ( به هر حال بايد بپذيريم سطح متوسط توان فني اكسس كاران پايينتر از ديگر محيطهاي توسعه هستش كه اون هم به خاطر سهولت كاربردي اين نرم افزار هستش كه جاذب طيفي هستند كه در آستانه ورود به مفاهيم توسعه نرم افزاري هستند )

پیوند چرخ ژیان به 18 چرخ

وقتي كاربران اكسس حداكثر براي سازمانهاي چند ده دستگاهي برنامه مينويسند ، اونها رو چه نيازي به اوراكل ؟

هر كه بامش بيش برفش بيشتر ، وسعت ، تراكم و حجم كاري و تراكنشي بيشتر توجيه در پرش به سمت ديتابيسهاي قوي تر داره

در ادامه هم نوشتم

اكسس كلاس كاري لازم در خصوص ارتباط به اينگونه ديتابيسي رو نداره و نه توان كافي

عقل مشتري به چشمشه

كسي به توان كدنويسي اكسس نگاه نميكنه ولي با توجه به دامنه كاربردي رايج اكسس ( مورد استفاده در گروههاي كوچك و توليد محصول با هزينه پايين ) ، اين نرم افزار نتونسته كلاس كاري خاصي براي خودش در سطوح بالايي پيدا كنه و براي همين ، پيوند بين اكسس و اوراكل در واقع به ضرر كلاس كاري محصول نهايي هستش وبر روي قيمت نهايي محصول و يا وجه كاري برنامه نويس تاثير منفي ميذاره
شركتها بيشتر سعي ميكنند از محيطهاي توسعه دهن پر كن استفاده كنند ، قطعا اكسس دهن پر كن نيست ( ولي C#‎ هست )

اما اگر واقعا باید از پلتفرم اوراکل استفاده کنیم چه دلیلی هست که ابزارهای فرم و گزارشگیری خودش رو بگذاریم کنار و از اکسس استفاده کنیم یا win app بنویسیم؟

اجازه بديد پاسخ اين سئوالتون رو ندم و اندكي فرصت بديم كه خودتون به نتيجه برسيد

اين سئوال شما اصول توسعه نرم افزار نهايي رو زير سئوال ميبره

يك كم در خصوص اين سئوال فكر كنيد ؟

موفق باشيد

royasaz_bam
دوشنبه 14 بهمن 1392, 14:37 عصر
سلام و سلام خدمت دوست قدیمم جنابNew Account

ممنون از توضیحات

حال میخاهم دلیل ایجاد این تاپیک را عرض کنم
من در یک شرکت خودرو سازی در شرق این کشور مشغول به کار هستم
وقتی استخدام شدم دیدم تمام اطلاعات تولید محصول و پرسنل و هر چی رو که فکر کنید در اکسل ثبت میکنن
خدایشان اکسل است و هیچ برنامه ای رو بهتر از اون نمیدانستند

شروع کردم با اکسس برایشان اینترفیس و دیتا بیس ایجاد کردن شبکه چند کابره ایجاد کردم
ثبت اطلاعاتشان را هوشمند کردم و خیلی از مشکلات مغایرتهای اطلاعاتیشان برطرف شد ولی کلیه خروجیها و گزارشات به فرمت اکسل بودند چون دست از خدایشان بر نمیداشتند

حال این شرکت پس از تولید یکصد هزار خودرو تازه فهمیدن که اکسل بیشتر از 65 هزارتا جا نمیگیره این در حالی بود که برنامه تولید امسالشان تنها این عدد بود

خوب به فکر خدای جدیدی افتادند با هزینه نمیدانم چقدری با یک شرکت که خودشو تاپ تن کشور معرفی میکرد قرارداد بستند شرکت پس از تامل زیاد تازه میخاد به ایجاد یک دیتا بیس اراکل نماید
و از من خواسته که همین اینتر فیسهای خودمو توسعه بدم به به بیس آنها لینک بدم البته خودشان اینتر فیسهایی دارند ولی نه برای قسمتهایی که من ارائه دادم برای بیشتر مراحل بعد از تولید و بیشتر در سطح نمایندگیها
من نه زمان و نه امکان یادگیری اراکل فورم دارم و نه امکان ایجاد این اینترفیسها رو
دها اینتر فیس مختلف با هزاران تابع در طول یکسال نیم ایجاد کردم
حال تصور ایجاد مجدد اینها با اینترفیسی که مهارت در آن ندارم (اراکل فرم) آنهم بدون داشتن وقت و وقفه در فرآیند تولید سختر از فکر کردن به منطقی بودن یا نبودن اتصال بین این دوست
بله من مجبور به یک ازدواج ناخاسته ام