PDA

View Full Version : سوال: مراحل طراحی وب سایت با کیک؟

masoudline
پنج شنبه 17 بهمن 1392, 17:01 عصر
با سلام خدمت تمامی دوستان و عزیزان و سروان من
من یه سوالی خیلی اساسی داشتم از همه ی دوستان که با وجود خواندن چندین فصل از داکیومنت همیشه مد نظرم بوده و متاسفانه نمیتونم حلش کنم
من میخواستم یه سایت خبری طراحی کنم در ابعاد خیلی کوچک برای خودم که پروژه ی استارتی ام باشه با کیک.
سوالاتی که توی ذهنم خیلی بوجود میاد و منو ازار میده اینها هستن:

1) اولین قدم برای طراحی یه وبسایت با کیک چیه؟
1-1)منظورم اینه که باید اول چیکار کرد؟ پایگاه داده رو طراحی کرد(با چی طراحی کنم پایگاه داده رو میشه از نرم افزار Mysql workbench استفاده کرد؟) یا مثلا اول کدهای کیک رو بزنم؟

2) هنگام فراگیری این مباحث کیک و اجرای این پروژه ی کوچک باید زبان های Ajax، Jquery و .. رو یاد بگیرم ؟(ترس من از اقدام به این زبانها اینه که ممکنه خیلی منو از هدف یادگیری کیک دور کنه)

یه راه حل برای پیشنهاد به مراحل طراحی وبسایت با کیک رو با توجه به تجربه اتون در اختیار بنده قرار بدین ممنون میشم.

از بزرگواری همه اتون ممنونم واقعا به کمک هاتون نیاز دارم.

با تشکر از صالح عزیز و دوستان و سروران محترم.

بهزاد علی محمدزاده
دوشنبه 28 بهمن 1392, 00:46 صبح
سلام . کاری به کیک پختن ندارم ولی یه خط کلی برای اینکه از کجا یه پروژه رو شروع کنی بهت میدم . شاید کمک کنه . من در مورد طراحی یه پروژه برات میگم حالا نمی دونم چقدر با سوالت در ارتباط باشه . کیک رو میذاریم کنار و کلا طراحی یه وب سایت رو بررسی می کنیم :

برای طراحی به روش شخصی باید برسی . و البته پروژه ها متفاوت هستند . برای یکی شاید نیاز باشه مدتها در اون کسب و کار ( کلا این واژه عمومی هست . business , که ترجمه اش میشه کسب و کار اما در فرهنگ ما به مغازه داری میگیم کسب و کار . ولی در دنیای نرم افزار این واژه عمومی هست . ) زندگی کنید تا نیازهاش و شناسایی کنید .

اگر الان به شما بگن که یه فروشگاه می خوایم با موضوع عطر . ممکنه سریع دست بکار بشی و یه صفحه محصول طراحی کنی و مشخصات عطر و بذاری و یه عکس و تمام بشه . در نهایت هم کامنت برای محصول ! ... اما در پروژه دیگری که من روش کار کردم . لینک (http://www.fragrantica.com/perfume/Dior/Dior-Homme-Cologne-2013-17256.html) . اومده گفته محصول که عطر هست یه ویژگی هایی داره . این عطر یا مناسب شب هست یا روز یا یکی از چهار فصل . یا رایحه اش تنده یا متوسط یا کم . و ماندگاریش یا طولانی یا متوسط یا کم . (وب سایتش و ببین ...) . اومده با یه پیاده سازی در حد متوسط , یعنی پیچیده نیست . این امتیاز دهی ها رو داده به کاربران و شده بهترین و بزرگترین دانشنامه آنلاین عطر . (البته جدای از محتوی)

پس بستگی داره شما چطور مساله رو ببینید و حل کنید . حالا موضوع و بذاریم سایت خبری :

بخش های مختلف و شناسایی کن : 1- اخبار و مقالات . 2- کاربران . 3- گالری تصاویر . 4. راه اندازی نظر سنجی 5. جستجو و ... برای شناسایی این کلیات می تونی وب سایت های مختلف رو ببینی . و اون بخش هایی که می خوای رو ازشون الگو بگیری .

ویژگی های کلی رو در یه فایل ورود لیست کن با 3 اولویت بالا و متوسط و پایین . چون گاهی یه ویژگی رو می بینی که خوبه پیاده سازی کنی ولی می تونه در مراحل بعد انجامش بدی و یا اگر هم ندی خیلی اشکال نیست . اینها رو توی لیستت بیار ولی اولویت بهشون بده .

http://upload7.ir/imgs/2014-02/44700388393467095635_thumb.png (http://upload7.ir/viewer.php?file=44700388393467095635.png)

اونوقت هر بخش رو جداگانه بررسی کن و برای هر کدام از بخش های کل که شناسایی کردی ویژگی ها رو در جداول جدا لیست کن با اولویت ها . می تونی این ویژگی ها رو دو قسمت کنی و یکی رو برای کاربران و یکی رو برای مدیر در نظر بگیری:

بخش اخبار و مقالات : 1. امکان ارسال خبر . 2. امکان تعیین خبر داغ . 3. امکان گروه بندی خبر 4. امکان ارسال فایل ضمیمه خبر 5. امکان پیشنویس خبر و ...

بخش اخبار و مقالات برای کاربران : 1. امکان ارسال نظر برای مقاله 2. امکان امتیاز دهی به مقاله و ...

بعد از انجام این مراحل می تونی پایگاه داده رو طراحی کنی . موجودیت ها رو شناسایی کن : مقاله . گروه خبری . کامنت . کاربران . و ...

بعد ارتباطها رو مشخص و مدل کن : خبر با کامنت n..1 خبر با گروه خبری m..n و ...

می تونی برای موجودیت ها در همون word جدوالی درست کنی و هرچه که شناسایی می کنی رو بهش اضافه کنی به عنوان صفت ها :

http://upload7.ir/imgs/2014-02/37781288603472498060_thumb.png (http://upload7.ir/viewer.php?file=37781288603472498060.png)

این مراحل یکباره بدست نمیاد و طراحی یه کار چند مرحله ایی هست تا وقتی که طراحی به تکمیل شدن نزدیک بشه . مدام باید پالایشش کنی و صبر داشته باشی .

اونوقت می تونی برای برنامه نویسی هم مشخص کنی که چه نیاز هایی داری . مثال در کلاس مقاله : درج مقاله و حذف مقاله . ویرایش . گرفتن تعداد مقالات . گرفتن پربازدید ترین مقاله ها . گرفتن مقاله های پیش نویس شده و ...

بهترین راه برای اینکه بدونی چی می خوای طرح زدن با دست هست (همون دمو سازی) . با دست طرح بزن . بخش ها رو که جدا می کنی با دست رابط مد نظرت و بکش . دیزاین نیست بلکه شناسایی نیازهاست . بگو در پیش نمایش مقاله می خوام تعداد بازدید رو به کاربر نشون بدم . اونوقت مشخص میشه که یه متد داری برای دریافت تعداد بازدید مقاله . (اینها مثال هست .)

و بعد شروع کن به کد نویسی و پیاده سازی ... باز هم بخش به بخش ... Coding

پس بصورت کلی و پیشنهادی : 1. تشخیص نیاز ها و ویژگی ها ... 2. طراحی دیتابیس ... 3. طراحی کلاس هایی که باید انتظارات کار رو برآورده کنن

) هنگام فراگیری این مباحث کیک و اجرای این پروژه ی کوچک باید زبان های Ajax، Jquery و .. رو یاد بگیرم ؟

این و باید یادبگیری و نمیشه ازش فرار کرد . حالا می خوای در دو مرحله یادبگیر . اول کیک و کار کن بعد اینها رو .