PDA

View Full Version : سوال: ساخت cms در php ( استفاده از php )

refugee
شنبه 03 اسفند 1392, 22:22 عصر
سلام دوستان ؛

در زمینه php مبتدی هستم . کتاب اقای شهرکی و چند کتاب از اقای جعفر نژاد قمی و ...را خواندم ولی چندتا مشکل کلی دارم

1. مشکلم اینه که من الان جز شی گرایی باقی php رو در حدی که باید میفهمیدم فهمیدم . ولی نمیدونم کجا از تابع کجا از ارایه و .. استفاده کنم . همچین نمیدونم مثلا برای نوشتن یک دستور توی تابع یا چرخه توسط اعداد تقسیم جمع و .. یا چند تا دستور ایف و .. بنویسم که یک پلاگین درست بشه .

2. توی ساخت یک سی ام اس با php از کجا شروع کنم ؟ صفحه اول بخش مدیریت یا .. ؟

3. چطوری میتونم تو یک سی ام اس مثل وردپرس بعضی امکانات رو بصورت جدا بنویسم (‌پلاگین ) و بعد به سی ام اس نصب کنم و ازش استفاده بشه . ( میدونید که نصب پلاگین یه بخش مدیریت داره و یک بخش که قابل نمایش است . توضیح بدین روش کار رو )

4. تو یک سی ام اس چه اطلاعاتی لازمه ذخیره بشه تو دیتابیس و چه اطلاعاتی توی فایل ( رو سرور ) و اینکه امکانش است روی فایل ها قفل گذاشت و توسط php رمز قفل رو بده فایل باز بشه؟ در مورد دیتابیس هم بگید تا چقد میشه اطلاعات رو ذخیره کرد ؟

5. و php یک سری تابع ها و دستورات اماده وجود داره ( فکر کنم ) خب اون دستورات و تابع های اماده رو از کجا پیدا کنم ؟ اگر وبسایت یا مرجع فارسی دارید که هر تابع و دستور رو معرفی کرده باشن برام بگید .

* ممنون میشم دوستانی که پاسخ میدن بصورت شماره ای بگن متوجه بشم . سوال اولی خیلی برام مهمه هر وقت میرم بنویسم هیچی نمیدونم چطوری بهش بفهمونم چیکار باید بکنه توسط چند تا اعداد :خجالت::لبخند:

پیشاپیش تشکر

masiha68
شنبه 03 اسفند 1392, 22:45 عصر
اقای شهرکی توی وبش یه اموزش ساخت یه سی ام اس به صورت سیستم نظر سنجی (اگه درست یادم مونده باشه ) دارن . اونو دانلود کن و قدم به قدم باهاش برو جلو .... هم جواب سوالاتو می گیری هم اینکه می فهمی چطوری و از کجا شروع کنی
واسه پلاگین و ماژول هم که فعلا زوده . شی گرایی و ام وی سی رو یاد بگیر تا راحتتر بتونی پلاگین بسازی و لودشون کنی و ...الخ
موفق باشی

mirzajavad
شنبه 03 اسفند 1392, 22:46 عصر
سلام دوست عزیز

راستش اول کار از فکر پلاگین و اینا بیا بیرون و برای شروع کار باید از یک چیز ساده شروع کنی که دستت راه بیافته

در مورد شی گرایی به نظرم باید به صورت اجمالی با دستورات php و مفاهیم شی گرا آشنا باشی ولی برای شروع کمی سخته که بخوای شی گرا کار کنی

توصیه میکنم ابتد از سیستم های ساده شروع کن و جلو برو کم کم روال کار دستت میاد

برای مثال یک سیستم ساده بنویس یک سری مشخصات رو ذخیره کنه (دفترچه تلفن)

بعدش اونا رو توی یک صفحه بازیابی کن مثلا بر اساس نام خانوادگی جستجو رو انجام بده ( برای اشنایی بهتر با دستورات mysql )

درگیر همین چیزا بشی خیلی چیزا رو یاد میگیری چون فقط با کد نویسی برنامه نویس میشی

بهترین مرجع هم گوگل و اگر زبانت خوبه php manual

ببخشید شماره به شماره توضیح ندادم ولی سعی کردم همه چیز رو بهت بگم

elhamirani
یک شنبه 04 اسفند 1392, 00:01 صبح
یه پروژه ساده برای خودت بزار.مانند سیستم آزمون یا همچین چیزی.ساخت سی ام اس خیلی برای شروع سنگینه و شما باید با شی گرایی و ام وی سی و یکی از فریم ورک ها آشنایی داشته باشی.با تنها کتاب خوندن برنامه نویس نمیشی باید کد بنویسی وگرنه کدها از یادت میره.پیشنهاد من سیستم آزمونه
کامیاب باشی:چشمک:

refugee
دوشنبه 05 اسفند 1392, 08:48 صبح
تشکر از دوستان .
باشع از ماژول و سی ام اس و شی گرایی میاییم بیرون .ولی به سوالام ج ندادین.نوشتم که کتاب اقای شهرکی رو خوندم.

دوستان بلدین راهنمایی کنید . تشکر

masiha68
دوشنبه 05 اسفند 1392, 09:55 صبح
تشکر از دوستان .
باشع از ماژول و سی ام اس و شی گرایی میاییم بیرون .ولی به سوالام ج ندادین.نوشتم که کتاب اقای شهرکی رو خوندم.

دوستان بلدین راهنمایی کنید . تشکر
تقریبا کسی جز خودت نمی تونه جواب این سوالا رو بده چون واقعا نمی دونه سطح کدنویسیت در چ حدیه

در کل تا خودت وارد کار نشی و شروع نکنی نمی فهمی چی به چیه و از کجا شروع کنی . خیلی ها میان اول قالب رو طراحی می کنن و بعد بر اساس اون سیستمشون رو میسازن که به نظرم اشتباه و باید بر عکس باشه . اول سیستم رو بساز بعد روی قالب پیاده اش کنه .
جواب بقیه ی سوالات رو بعد خوت هم می تونی پیدا کنی ... فعلا باید از یه جایی شروع کنی و اصلا هم واست مهم نباشه که اصولی کار می کنی یا نه . فعلا اصول و مبانی اولیه رو یاد بگیر بعد برو سراغ بقیه ...

refugee
دوشنبه 05 اسفند 1392, 12:05 عصر
اوکی بقیشو که ج ندادی حداقل اینو بگو تو برنامه نویسی اولش از کجای سایت شروع کنم ؟

صفحه های سایت یا مدیریت ؟

من تو php مشکلی جز منطق ندارم . یعنی صفحات دیگه رو درست کردم
index.php
header.php
footer.php
sidebar.php
confing.php
و چند تا پوشه که مربوط به سی اس اس ها و جاوااسکریپت و عکس ها و ... است .

میخواهم یک مدیریت محتوای قرانی درست کنم که زیاد بخش بزرگی نداره . هدفش اینه :

من تو کارام دقیقم قبل از انجام اینا یه سری اطلاعات در مورد این پروژه قرانی تهیه کردم . تو این فایل است ببنید :
http://up.vbiran.ir/uploads/0quran-online_21663139323374518388.zip

بخش ها تفکیک شده . 3 بخش عمده داره که الان اولی رو انجام بدم کافیه باقیش بعدا انجام میدم .

1. بخش عضویت کاربران داره
2. تعداد ایه ها و یا سوره یا صفحاتی که کاربران انتخاب میکنند رو جمع بندی کنه و هر وقت به حد میزان رسید یکی به چرخه اصلی ( ختم قران) اضاف کنه . و ذخیره بشه .
3. تو پروفایل کاربران تعداد ختم هایشان مشخص بشه . و چاپ کنه

****** توجه کنید *****
میخواهم روند کاری رو توضیح بدین هدفم ساخت این سی ام اس توسط شما نیست . هر چند این مدیریت محتوا برای نذورات است . ( هدف خیر خواهانه و رایگان )

mirzajavad
دوشنبه 05 اسفند 1392, 12:41 عصر
ببین همون طور که masiha68 (http://barnamenevis.org/member.php?248104-masiha68) گفتن شما باید شروع کنی بعدش همه چی میاد دستت

مهم نیست از کجا شروع میکنی فقط سعی کن استارت کار رو بزنی

یک فایل با نام config.php درست کن بعدش اطلاعات برقراری پایگاه داده رو بریز داخلش

یک دیتابیس و یک فرم ثبت اطلاعات هم درست کن و یک سری مقادیر رو از کاربر دریافت کن بریز داخلش ( نام کاربری،پسورد،نام،نام خانوادگی و....)

بعدش بیا یک صفحه به نام login.php بساز و لاگین کاربر رو به واسطه نام کاربری و پسوردش انجام بده و اگر درست بود به یک صفحه به نام user.php هدایتش کن و بهش خوش آمد گویی بگو و اگر اشتباه بود بهش پیغام خطا بده

حالا شما میتونی به همین صورت مدیریت هم درست کنی و از اونجا دسترسی های بیشتری برای خودت بذاری و بر فرض یک جدول دیگه برای محتوا بسازی که بتونی مطلب ارسال کنی و توی صفحه اصلی نشونشون بدی

و هر کاری که دلت میخواد

اگرم متوجه نشدی تا برای یک مثال کوچیک بزنم فقط زیاد وسواس به خرج نده

refugee
دوشنبه 05 اسفند 1392, 13:50 عصر
تشکر یخورده درکم نسبت به پروژه رفت بالا :D

بذار تا اینجاشو انجام بدم . مرحله به مرحله . مرسی از همه

akbarkani
دوشنبه 05 اسفند 1392, 15:00 عصر
سلام عزیزم به این تاپیکhttp://barnamenevis.org/showthread.php?269194-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D9%85%D8%B1%D8%AD%D9%84%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D8%B1%D8%AD%D9%84%D9%87-PHP-%D8%A7%D8%B2-%D9%BE%D8%A7%D9%8A%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%D8%AB%D8%A7%D9%84&highlight=php سربزن جواب همه سوالات میگیری که شامل:
1:ساخت صفحات html
2:آموزش صفر تا 100 php
3:ساخت cmsبا php
4:ساخت صفحات مدیریت و....
موفق باشید