PDA

View Full Version : انتخاب پایگاه داده برای پروژه های دولتی در مقیاس بزرگ

بابک.م.
چهارشنبه 07 اسفند 1392, 16:12 عصر
به نظر شما انتخاب مناسب برای پروژه های دولت چیست و اصولا معیار های مثل پشتیبانی چه اندازه در این انتخاب نقش دارد.
فرض کنید یک سیستم اطلاعاتی عمومی و حساس باید طراحی شود.
آیا PostgrSQL یا MySql یا سایر پایگاه های متن باز را برای این کار انتخاب می کنید و یا با توجه به اینکه دولت قدرت خرید فرضا oracle یا sql server را دارد این نوع محصولات را توصیه می کنید.
آیا موارد امنیتی را در انتخاب لحاظ می کنید و متن باز را توصیه می کنید.

اگر اطلاعی یا تجربه ای در مورد خط مشی دولت در این مورد و یا حتی انتخاب زبان برنامه نویسی مناسب برای سازمان ها ی دولتی دارید لطفا دریغ نفرمایید.
با تشکر

sohail0098
پنج شنبه 08 اسفند 1392, 03:24 صبح
سلام داداش
به نظر من که اگه پروژه دولتی هست تعداد ستونا و رکوردا و جدولا و کاربرا زیاد هست
پس اصن خود به خود Mysql میره کنار
دیگه بقیش با توجه به بودجه و کاری که میخاید کنید یا SQlserver رو باید انتخاب کنید یا Oracle
این نظر خودم به صورت شخصی بود
هیچ وقتم پروژه بزرگ انجام ندادم
ولی اولین چیزی که رو کارتون تاثیر میزاره نیاز فعلی و آینده دیتابیستون هست
قربونت،خدافظ

رسول_57
پنج شنبه 08 اسفند 1392, 18:42 عصر
با سلام

تمامی نرم افزارهای سازمان تامین اجتماعی مبتنی بر اوراکل هستند . قبلا فاکس بودند ولی الان چه آنها که تحت وب هستند و چه آنها که ویندوزی اند همه مبتنی بر اوراکل هستند .

بابک.م.
پنج شنبه 08 اسفند 1392, 23:22 عصر
سلام داداش
به نظر من که اگه پروژه دولتی هست تعداد ستونا و رکوردا و جدولا و کاربرا زیاد هست
پس اصن خود به خود Mysql میره کنار
دیگه بقیش با توجه به بودجه و کاری که میخاید کنید یا SQlserver رو باید انتخاب کنید یا Oracle
این نظر خودم به صورت شخصی بود
هیچ وقتم پروژه بزرگ انجام ندادم
ولی اولین چیزی که رو کارتون تاثیر میزاره نیاز فعلی و آینده دیتابیستون هست
قربونت،خدافظ
ممنون از پاسختون

بابک.م.
پنج شنبه 08 اسفند 1392, 23:33 عصر
با سلام

تمامی نرم افزارهای سازمان تامین اجتماعی مبتنی بر اوراکل هستند . قبلا فاکس بودند ولی الان چه آنها که تحت وب هستند و چه آنها که ویندوزی اند همه مبتنی بر اوراکل هستند .
با سلام و تشکر از شما

آیا سازمان تامین اجتماعی لایسنس oracle را خریداری کرده است و یا پشتیبانی از طرف شرکت اوراکل دارد؟ آیا قصد تهیه آن را دارد؟
پیشنهاد شما در مورد پروژه های دولتی با توجه به شرایط تحریم و کپی رایت و همچنین حجم بالای اطلاعات چیست؟

micro24
پنج شنبه 08 اسفند 1392, 23:47 عصر
با سلام
برای تعداد تراکنش بالا اوراکل را استفاده نمائید.

رسول_57
جمعه 09 اسفند 1392, 11:08 صبح
با سلام

سازمان لایسنس را نخریده بود (البته شرکت مشاور مدیریت و خدمات ماشینی تامین بازوی IT سازمان) . یادمه هر 3 ماه یکبار سیستم هامون از کار می افتاد و دوباره باید DataBase بر روی سرور مربوطه نصب می گردید و همیشه یک روز کامل دردسر داشتیم . بعد نمی دانم دقیقا چه کار کردند که دیگر سیستم خراب نشد ولی لایسنس هم نخریدند . (لایسنس ناول را برای 4 کاربر به بالا نمی خرند و می دانید که نسخه های جدید ناول به لایسنس نیاز دارد و نسخه های قدیمی هم بر روی سرورهای جدید نصب نمی گردد حالا اوراکل پیش کش ) . لایسنس ندارد ولی به هزاران کاربر پاسخ می گوید مانند سیستم تحت وب سوابق بیمه ای که در سایت سازمان قرار دارد یا سیستم اسناد پزشکی و ...

به نظرم برای پروژه های بزرگ اوراکل بهترین است و در بسیاری جاها کاربرد دارد اما واقعا نمی دانم مساله لایسنس چگونه حل شده است و آیا اصلا به لایسنس نیازی هست . امیدوارم اساتید فن نظر دهند ؟

xxxxx_xxxxx
جمعه 09 اسفند 1392, 11:39 صبح
ORACLE و DB2 برای محیط های large scale استفاده میشن، با زبان های برنامه نویسی C++ و Java

بابک.م.
جمعه 09 اسفند 1392, 20:30 عصر
ORACLE و DB2 برای محیط های large scale استفاده میشن، با زبان های برنامه نویسی C++‎‎‎‎ و Java

لطفا فهرست مهمترین امکاناتی که یک پایگاه داده قابل استفاده در محیط های large scale باید داشته باشد توضیح دهید و آیا تجربه ای با پایگاه های داده open source مانند Postgres دارید؟

باتشکر

xxxxx_xxxxx
جمعه 09 اسفند 1392, 23:10 عصر
لطفا فهرست مهمترین امکاناتی که یک پایگاه داده قابل استفاده در محیط های large scale باید داشته باشد توضیح دهید و آیا تجربه ای با پایگاه های داده open source مانند Postgres دارید؟
باتشکر

1- Backup and Recovery solutions
2- Disaster Recovery plan
3- High Availability
4- Maximum Performance with high TPS
5- ...

تو محیط های عملیاتی بزرگ، باید برای کدام از موارد فوق، سریعترین راه حل وجود داشته باشه. اوراکل برای این موارد solution های مختلفی داره.
در مورد PostgresSQL تجربه کاری ندارم ولی بعید میدونم بتونه تو شرایط محیطی برابر مشابه اوراکل عمل کنه.

omidfive
دوشنبه 18 فروردین 1393, 08:17 صبح
من تو شرکتی که خودم مشغول هستم با چندتا شرکت و سازمان دولتی بزرگ کار می کنیم که با توجه به نوع فعالیتی که شرکت ما داره تو همه این سازمان ها پایگاه داده Oracle راه اندازی کردیم
همه این سازمانها هم بیش از 500 کاربر دارن که 2تای آنها بالای 1500 کاربر دارن که حجمشون هم بالای 3 ترابایت می شه
هیچ کدوم از این سازمانها هم اقدام به خریداری لایسنس نکردن و خدمات رو از ما می گیرن
برای استفاده زا اوراکل هیچ الزامی برای خرید لایسنس وجود نداره (البته اگر خیالتون از بابت دریافت خدمات و وجود دانش راحت باشه)

بابک.م.
دوشنبه 18 فروردین 1393, 11:17 صبح
من تو شرکتی که خودم مشغول هستم با چندتا شرکت و سازمان دولتی بزرگ کار می کنیم که با توجه به نوع فعالیتی که شرکت ما داره تو همه این سازمان ها پایگاه داده Oracle راه اندازی کردیم
همه این سازمانها هم بیش از 500 کاربر دارن که 2تای آنها بالای 1500 کاربر دارن که حجمشون هم بالای 3 ترابایت می شه
هیچ کدوم از این سازمانها هم اقدام به خریداری لایسنس نکردن و خدمات رو از ما می گیرن
برای استفاده زا اوراکل هیچ الزامی برای خرید لایسنس وجود نداره (البته اگر خیالتون از بابت دریافت خدمات و وجود دانش راحت باشه)

ببینید مشکل ما در حال حاضر حجم بالای تراکنش ها است و نیاز به توزیع بار داریم. آیا شما تجربه عملی در این مورد دارین و تونستین مثلا RAC رو راه اندازی کنید. آیا واقعا Scale سیستم رو میشه به طور نامحدود بزرگ کرد؟

omidfive
دوشنبه 18 فروردین 1393, 16:19 عصر
ببینین دوست عزیز اوراکل تو این زمینه هیچ محدودیتی نداره
ولی این رو هم در نظر داشته باشین که RAC یکی از راه حل های موجود برای توزیع بار هست و ممکنه جوابگوی نیازتون باشه و یا حتی تاثیر منفی تری هم رو کارایی سیستمتون بزاره (این مسئله رو واقعا توی شرکت خودمون تو یکی از پروژه ها دیدیم که با وجود راه اندازی RAC سیستم کارایی لازم رو نداشت و با تبدیل به Single Database و انجام عملیات دیگه روی دیتابیس مشکل رو حل کردیم
پس لزوما RAC راه حل کار شما نیست و باید خیلی جدی تر در باره محیط و نوع مسئله صحبت کنیم هرچند که ممکنه واقعا مسئله شما با RAC حل بشه
ما خودمون تو مجموعه تجربه راه اندازی و دانش RAC رو داریم و اگر واقعا مشکل قرار باشه با راه اندازی RAC حل بشه مطمئن باشین بهترین راه حل خواهد بود