PDA

View Full Version : شروع یادگیری EE

sajjad4563
جمعه 16 اسفند 1392, 13:02 عصر
<p>
من تازه java SE رو تموم کردم و دوست دارم وارد EE بشم ولی نمیدونم از کجا و به چه منابعی باید شروع کنم؟ اول باید hibernate رو بخونم یا Spring رو بخونم یا JSP رو بخونم؟</p>
<p>
&nbsp;</p>
<p>
البته من socket programming رو خوندم ولی برنامه نویسی وب رو بلد نیستم.</p>
<p>
&nbsp;</p>
<p>
همه مفاهیمی که بلدم اینا هستن: Swing - JDBC - Multithreading - Networking -Basic Concepts - I/O - interface &amp; polymorphism - inheritance - Generics</p>

cups_of_java
جمعه 16 اسفند 1392, 23:18 عصر
مدل کلاینت سرور و وب رو کمی بخون...
بعد Servlet JSP رو بخون
بعد کم کم می تونی بری سراغ Spring یا JSF
به مرور سعی کن Maven یا Ant رو یاد بگیری و ...

سایت Core Servlet & JSP رو برو و کلی اونجا مطالب آموزشی می تونی پیدا کنی. اونا رو بخوون.

sajjad4563
شنبه 17 اسفند 1392, 00:30 صبح
مدل کلاینت سرور و وب رو کمی بخون...
بعد Servlet JSP رو بخون
بعد کم کم می تونی بری سراغ Spring یا JSF
به مرور سعی کن Maven یا Ant رو یاد بگیری و ...

سایت Core Servlet & JSP رو برو و کلی اونجا مطالب آموزشی می تونی پیدا کنی. اونا رو بخوون.

ممنونم
برای مدل کلاینت سرور و وب منبع خوبی سراغ داری؟

cups_of_java
شنبه 17 اسفند 1392, 09:30 صبح
خود اینترنت... (گوگل کن)
هر مطلبی که خیلی ساده اینا رو توضیح داده باشه... نیازی نیست به عمقش بری تو شروع... همین که صفحه وب چیه چطوری کار میکنه؟ سرور چیه؟ کلاینت ساید چیه؟...

vahid-p
شنبه 23 فروردین 1393, 11:52 صبح
JDBC به اتصال جاوا به هر دیتابیسی گفته میشه ( مثل mysql و ... ) یا دیتابیس خاصی؟ مثلا اوراکل اینا؟ و بهترین دیتابیس برای کارهای مختلف در وب چیا هستند؟ برای دسکتاپ چطور؟
من هم مثل دوستمون Java SE رو تقریبا بلدم ( یعنی مفاهیم کلی و اینکه تا حالا برنامه هایی که خواستم نوشتم بر حسب تمرین ها و پروژه هایی که بوده ) ولی JavaEE نه.

از اونجایی که JavaEE بخش اعظمش وب هست، میخوام اینو تو زمینه وب شروع کنم.
شما گفتید اول از JSP و Servelet شروع کنیم. خب تا اونجا که من فهمیدم JSP یه چیزایی شبیه به php یا html هست، ولی تو php میومدیم همرو با php مینوشتیم ( مثلا شرط ها و حلقه ها و... ) ولی اینجا نقش JSP و Servelet رو نمیتونم از هم تفکیک کنم. کدومش برای چه کاریه؟ چون فکر میکنم از توابع تعریف شده در Servelet که شبیه کلاس های جاوا هستند ( شاید واقعا کلاس جاواست و فقط از کلاسی مثل Servelet ارث برده ) در صفحات JSP استفاده میشه.
کلا من مشکلم اینه باید بدونم چی چه نقش و توانایی هایی داره بعدا بتونم یادبگیرم.
اگه میشه اینا رو برام توضیح بدید ممنون میشم. تاپیک جدید باز نکردم تا اضافه کاری نشه.

ضمنا من با php کار کردم تا حدودی و فرمها و برنامه های نسبتا ساده ای ساختم، برای همین در مورد کلاینت و سرور و دیتابیس ( Mysql فقط ) نسبتا اطلاعاتی دارم و کار کردم. یه سوال دیگه ( خدا بده برکت ) اینکه تکنولوژی وب در جاوا که بتونه با php رقابت کنه و userfriendly بودن صفحات ajax رو داشته باشه چی هست؟ ( یعنی مافوقهای JSP ) از بس جاوا رو دوست دارم، نمیخوام حتی از php برای طراحی صفحات معمولی استفاده کنم. ( شنیدم به خاطر اینکه صفحات جاوا از یک بار کامپایل میشن، سریع تر از پی اچ پی رو سرور اجرا میشه درسته؟ )

cups_of_java
شنبه 23 فروردین 1393, 14:25 عصر
من مفصل جوابتو نوشتم اما سایت هنگ میکنه... شب دوباره می نویسم

cups_of_java
شنبه 23 فروردین 1393, 21:11 عصر
JDBC به اتصال جاوا به هر دیتابیسی گفته میشه ( مثل mysql و ... ) یا دیتابیس خاصی؟ مثلا اوراکل اینا؟ و بهترین دیتابیس برای کارهای مختلف در وب چیا هستند؟ برای دسکتاپ چطور؟
JDBC به استاندارد تعریف شده در جاوا برای اتصال به دیتابیس های جدولی گفته میشه. نه دیتابیس خاصی! هر دیتابیس باید درایور JDBC مخصوص خودش رو پیاده سازی کنه.

بهترین دیتابیس وجود نداره. هر کدوم تو جای خودشون خوبن. اما عمومی ترین و پرکاربردترینشون MySQL و PostgresSQL هستن که خیلی سبک و قدرت مند و راحت ان...

ولی اینجا نقش JSP و Servelet رو نمیتونم از هم تفکیک کنم. کدومش برای چه کاریه؟ چون فکر میکنم از توابع تعریف شده در Servelet که شبیه کلاس های جاوا هستند ( شاید واقعا کلاس جاواست و فقط از کلاسی مثل Servelet ارث برده ) در صفحات JSP استفاده میشه.

سرولت (Servlet) یه کلاس جاواست که برنامه نویس توش متد های GET و POST و ... رو برای خودش پیاده سازی میکنه و با گذاشتنش توی سرور در ازای دریافت یه درخواست HTTP کد اون سرولت فراخوانی شده و یه جوابی به کاربر بر میگرده. سرولت ها استاندارد جاوا هستن در واقع برای مدل برنامه نویسی کلاینت سروری! حالا با هر پروتکلی... رایج ترینشون همون HTTP Servletها هستن که روی وب کار میکنن. شما به سادگی میتونی توی کلاس سرولتت به کاربر یه تیکه HTML برگردونی و اون بشه اون صفحه شما... اما خب نوشتن کل کد یک صفحه که HTML هست توی یک کد جاوا کار طافت فرساییست... و اکثر زبان ها برای این کار صفحه های سرور ساید رو فراهم میارن (مثل PHP و ASPو ...) خب جاوا هم برای همین منظور JSP رو دراورد... JSP در واقع توی سرور به یک سرولت ترجمه و تبدیل میشه و چیز خاصی نیست... فقط برنامه نویس راحت تر کد میزنه صفحش رو...

ضمنا من با php کار کردم تا حدودی و فرمها و برنامه های نسبتا ساده ای ساختم، برای همین در مورد کلاینت و سرور و دیتابیس ( Mysql فقط ) نسبتا اطلاعاتی دارم و کار کردم. یه سوال دیگه ( خدا بده برکت ) اینکه تکنولوژی وب در جاوا که بتونه با php رقابت کنه و userfriendly بودن صفحات ajax رو داشته باشه چی هست؟ ( یعنی مافوقهای JSP ) از بس جاوا رو دوست دارم، نمیخوام حتی از php برای طراحی صفحات معمولی استفاده کنم

توی جاوا JSF معمول ترین راه برای ساخت صفحه های وب هستش... مدل مولفه گرایی داره و کامپوننت های پیشرفته زیادی دارن کتابخونه هاش....

ضمنن اینم بگم که امروزه توی مدل های جدید وب 2 کتابخونه های کلاینت ساید زیادی مطرح شدن که اکثر برنامه ها با اون ها نوشته میشن و جدا از تکنولوژی سرور ساید سمت کلاینت ساخته میشه و بعدن وصل میشن اینا به هم (یا JSONسرویس ها یا وب سرویس ها...)

شنیدم به خاطر اینکه صفحات جاوا از یک بار کامپایل میشن، سریع تر از پی اچ پی رو سرور اجرا میشه درسته؟ )

JSP ها به سرولت ها ترجمه میشن و او نا هم کامپایل میشن توی سرور... بنابراین توی بار بالا و حجم ترافیکی زیاد سریع تر از PHP پاسخ خواهند داد... بله.

vahid-p
سه شنبه 26 فروردین 1393, 11:03 صبح
اما عمومی ترین و پرکاربردترینشون MySQL و PostgresSQL هستن که خیلی سبک و قدرت مند و راحت ان...

چرا اسمی از اوراکل نبردید؟

cups_of_java
سه شنبه 26 فروردین 1393, 15:02 عصر
خیلی برزگ و حجیم و لخته! دمه دستی نیست. برای بعضی پروژه های بزرگ سازمانی کلان مناسبه فقط

Raminab
جمعه 15 خرداد 1394, 15:46 عصر
میدونم پست مال یک سال پیشه ولی نخواستم برای مبحث مشابه تاپیک جدید باز کنم
پست آقای cups_of_java خیلی عالی بود ولی من یه ذره بین مفاهیم jsp و jsf گیج شدم
این قسمت :

شما به سادگی میتونی توی کلاس سرولتت به کاربر یه تیکه HTML برگردونی و اون بشه اون صفحه شما... اما خب نوشتن کل کد یک صفحه که HTML هست توی یک کد جاوا کار طافت فرساییست... و اکثر زبان ها برای این کار صفحه های سرور ساید رو فراهم میارن (مثل PHP و ASPو ...) خب جاوا هم برای همین منظور JSP رو دراورد... JSP در واقع توی سرور به یک سرولت ترجمه و تبدیل میشه و چیز خاصی نیست... فقط برنامه نویس راحت تر کد میزنه صفحش رو...

که وظیفه ی jsp هست چه فرقی با :

توی جاوا JSF معمول ترین راه برای ساخت صفحه های وب هستش...

این قسمت داره؟
هم چنین ممنون میشم اگه توی ی مثال کارکرد هر یک از قسمت های jsp و jsf و javaBeans رو بگید.

ali-baba
شنبه 16 خرداد 1394, 19:23 عصر
سلام و خسته نباشید...
در اصل باید یه تایپیک جدید میساختی... ولی خوب... اشکال نداره...
ببین... کلا چند روش برای ساخت صفحه وب تویه جاوا وجود داره... یا html که اون وقت باید با httpservlet ها باهاش کار کنی... پارامتر پاس بدی و ازش پارامتر بخونی...
یا jsp بسازی و باهاش کار کنی... که اگه بخوای کلاس جاوا رو بهش وصل کنی...مثل بالا هم می تونی با httpservlet ها کار کنی... هم اگه داری با اسپرینگ کار می کنی... controller های اسپرینگ و RequestMapping های اسپرینگ رو استفاده کنی... که شبیه به وب سرویس rest عمل می کنه...
یا اینکه از jsf استفاده کنی که از دوتا مدل قبل کاملا جدیدتر و قویتر هستش... یعنی ... برای مثال... شما علاوه بر خصوصات دو روش بالا... این قدرت رو داری که از کامپننت های آماده اون استفاده کنی که کد زدن رو برات راحتتر می کنه...
برای اینکه بدونی اینها چطوری کار می کنند ... و یه راهنمایی داشته باشی... می تونی از سایت java2s.comاستفاده کنی... واقعا کامل هستش...
بازم جایی برات سوال بود..بگو تا من یا بچه ها برات توضیح بدیم...
نزدیک بود یادم بره... در صفحات jsf بر خلاف دو مدل قبل... صفحه وب شما باید با ManageBeanها کار کنی...یعنی صفحات jsf فقط چیزهایی که در ManageBean مربوطه وجود داره رو میبینه... و به بقیه چیزها کار نداره... که شاید اول به نظرت سخت بیاد.. ولی بعدا واقعا عاشقش میشی...
باتشکر...