PDA

View Full Version : انتخاب زبان برنامه نویسی

zahra-shafiei
چهارشنبه 21 اسفند 1392, 09:30 صبح
سلام دوستان

اگه سوالم تکراریه ببخشید
من می خوام یه زبان برنامه نویسی را شروع کنم و تا حد حرفه ایی ادامه بدم. علاقه خودم طراحی وب هست ولی نمیدونم از لحاظ بازار کار خوبه یا نه.
خیلی سرچ زدم ولی هرکس یه چیز میگه
اگه کسی میدونه لطفا راهنمایی کنه و چیزهایی که برای برنامه نویسی پیشنهادی لازمه یاد بگیرم را لطفا بگید.

ممنون

akbarkani
چهارشنبه 21 اسفند 1392, 12:22 عصر
سلام
یقین داشته باشید که طراحی وب بازار خوبی داره ولی بشرطی که با اصول و قائده باشه
برای طراحی صفحات وب به نظر من باید بصورت زیر عمل بشه:
1-html
2-css2,css3
3-javascript
4-jquery
5-ajax
6-xml
بعد از یادگیری مطالب 1 تا 6 اقدام به یادگیری زبان سمت سرور کنید
حالا اینکه زبان سمت سرورتون php باشه یا asp دست خوتونه چون کار کردن با هردو لذت بخشه ، هردو قدرتمند هستند،هردو سلایق برنامه نویس بخوبی در نظر گرفتندو ....
اینکه شما در بعضی از سایتها مطالعه میکنید که نوشته:"10 دلیل برای اینکه php بهتر از asp هست یا برعکس این قضیه" من نمیتونم اظهار نظر کنم علارغم اینکه خودم php کار میکنم موافق این نیستم که بگم php برتر از aspهست!ولی یک نکته رو بخوبی فهمیدم که الان که ما در کنار هم هستیم تیم های پشتیبان هردوزبان در حال بهتر کردن و رفع ایرادها و باگهای احتمالی زبانها هستند.
یک نکته دیگه که لازمه گفته بشه اینکه ببینید با کدام زبان راحت ترید همونو انتخاب کنید و مطمئن باشید که قابلیت" انچه را که میخواهید برآورد خواهند کرد".
موفق باشید

بهزاد علی محمدزاده
چهارشنبه 21 اسفند 1392, 12:30 عصر
سلام. اگر رشته تحصیلی خودت و بگی بهتر میشه راهنمایی کرد . و اینکه وقتی میگی طراحی وب , بیشتر طراحی به ذهنت میاد یا برنامه نویسی ؟

آیا با زبان برنامه نویسی آشنا هستی ؟

e_a_23
چهارشنبه 21 اسفند 1392, 12:46 عصر
برای یادگیری من سایت www.beyamooz.com رو معرفی می کنم به تازه واردها که ترجمه ی سایت www.w3schools.com هستش.

zahra-shafiei
چهارشنبه 21 اسفند 1392, 12:49 عصر
خیلی ممنون از دوستان گرامی بابت جواباتون

رشته من نرم افزار کامپیوتره و تا به حال چند تا زبان های برنامه نویسی یا در دانشگاه یا خودم در حد مقدماتی کار کردم مثل vb،html, c, C#‎‎‎ php asp
ولی همه در حد مقدماتی و برای پاس کردن درس.
و منظورم از طراحی وب همون برنامه نویسیش هست.

e_a_23
چهارشنبه 21 اسفند 1392, 13:02 عصر
طراحی وب کاملا با برنامه نویسی متفاوته. واسه برنامه نویسی سایت همون زبان های سمت سرور رو باید یاد بگیرید که دوستمون فرمودن. php یا asp.

بهزاد علی محمدزاده
چهارشنبه 21 اسفند 1392, 13:25 عصر
من سعی می کنم هر دو رو برای شما تعریف کنم : امروزه در توسعه وب تفکیک هایی به وجود اومده برای برنامه نویسی وب . در اطلاعیه های استخدامی داخل هم داریم اینها رو می بینیم . یکی front-end developer و یکی هم back-end developer . من همایش های خارجی زیاد می بینیم و در هیچ کدام از اونها واژه برنامه نویس وب ندیدم . چون اینها وسعت پیدا کردن و تخصصی شده .
از یه back-end کار انتظار میره که در این حوزه ها وارد بشه :
1. زبان برنامه نویسی سمت سرور PHP یا ASP.NET
2. وب سرویس ها
3. طراحی و پیاده سازی بانک اطلاعاتی (توانایی طراحی ... دانستن زبان sql ... و یه DBMS)
4. مفاهیم OOP و همچینین طراحیش
5. نیازمندی های نرم افزار و توانایی انجام پروژه
6. آشنا به مباحث امنیت
7. html, css, و کتابخانه jquery
اینها بطور خلاصه و شاید بشه چیزهایی هم بهش اضافه کرد . همین ها کافیه تا یه کسی رو چند سال مشغول نگه داره ... از این شخص انتظار نمیره که طراحی موبایل انجام بده .
اما front-end :
1. تسلط به html, css, javascript ... (یه زمانی جاوااسکریپت در وب اینجوری بود که میرفتی توی یه وبلاگ و برف میومد ... یا یه ساعت دنبال موس حرکت میکرد . معمولا مدرسین دانشگاه در همون حد این مباحث و میشناسند و همون و انتقال میدن . اما شما باید بدونید اینها خیلی تخصصی شدن . )
در مورد css هم اینطوری هست که خیلی طول می کشه تا به مهارت برسید و دنیاش با دانشگاه کلا فرق داره . این تصویر و از یه کنفرانس گرفتم . میگه css رو میشه در یک روز یادگرفت اما یه عمر طول می کشه تا در اون مهارت پیدا کنید :
http://upload7.ir/imgs/2014-03/38719174295332846276_thumb.png (http://upload7.ir/viewer.php?file=38719174295332846276.png)

اینها رو گذاشتم که بگم این زبان ها در دانشگاه بد معرفی شدن و ذهنت و از دانشگاه بیار بیرون .

2. آشنا با طراحی هایی مثل واکنش گرا .
3. طراحی برای موبایل
4. استاندارد ها مثل دسترسی پذیری و ...
5. آشنا به مفاهیم web performance

این تقسیم بندی با کمی بالا و پایین وجود داره و در همه اش نمیشه فعالیت کرد مگر یک دهه تجربه برنامه نویسی داشته باشی
از روی عناوین میشه تشخیص بدی که به کدام گرایش داری . اما پیشنهاد من گروه دوم هست . چون واقعا در این زمینه هم خلا داریم و هم خانم های زیادی در دنیا تو این حوزه کار می کنن و موفق هستند .

Mandana Ms
پنج شنبه 22 اسفند 1392, 00:07 صبح
خیلی ممنون از دوستان گرامی بابت جواباتون

رشته من نرم افزار کامپیوتره و تا به حال چند تا زبان های برنامه نویسی یا در دانشگاه یا خودم در حد مقدماتی کار کردم مثل vb،html, c, C#‎‎‎‎‎‎‎ php asp
ولی همه در حد مقدماتی و برای پاس کردن درس.
و منظورم از طراحی وب همون برنامه نویسیش هست.

سلام منم شرایطم مثل شما بود مطالب دانشگاه رو ولش کن چون توی دانشگاه پله پله یاد نمیگیری یه چیز بیسیک بهت یاد میدن بعد ترم دیگه میری یه مبحث سطح بالا یادت میدن واسه همینه تو برنامه نویسی اکثر بچه ها دچار مشکل میشن(البته هرچیو که دوست داری باید بری دنبالش ولی خوب خیلی از دانشجوها نمیرن دنبالش فقط میریم ترم بعد!!!) به قول دوستان توی مبحث طراحی سایت باید html , css ,jquery, xml , ajax رو یاد بگیری که 3 تای اولی(html,css,jquery) خیلی مهمه سایت های مورد نظر رو باز هم دوستان معرفی کردن و خیلی خوبن میمونه انتخاب زبان برنامه نویسی ببین قاعده خاصی به نظرم نداره هر دو تا خوبن هر 2 تا مشکل دارن و هم مزایا!یه موقع میبینی تو طراحی یه سایتی php بهتر جواب میده یا برعکس Asp وقتی یکیشو خوب یاد بگیری مطمئن باش دومی هم برات آسون میشه (یعنی خیلی طول نمیکشه یادش بگیری مثله اولی) من همیشه به دوستانم که این سوال شما رو میپرسن اینو میگم(ممکنه مسخره باشه روی اونا که جواب میده)یادگیری اینکه کدومو شروع کنم فرقی نداره این دوتا مثل کوکاکولا و پپسی هستن!!!!!هردوتاشون طرفدار دارن و میگن بیا اینو یاد بگیر مهم اینه که یه زبان رو انتخاب کنی و توش موفق باشی.امیدوارم نظرم کمکت کرده باشه!:))

zahra-shafiei
پنج شنبه 22 اسفند 1392, 10:04 صبح
قطعا راهنمایی و نظرات همه شما عزیزان می تونه خیلی بهم کمک کنه.

خیلی ممنون از همه دوستان :لبخندساده: