PDA

View Full Version : درس 4 : Assembly(Debuggers)d

Best Programmer
یک شنبه 07 دی 1382, 01:08 صبح
Si یک Debugger که وظیفه غلط یابی و ... را بر عهده داره:

اصولا debug ها دو نوع می باشند . یک نوع همومنه که هنگام برنامه نویسی غلط برنامه را می گره

دومین نوع debugger ها، برنامه یا سخت افرازی که بین سیستم عامل و برنامه اجرایی قرار گرفته و هسته Kernel سیستم عامل رو کنترل میکنه و در نتیجه قابلیت trace رد یابی رو به ما می ده.

debugger نوع اول رو همه میشناسان و در مورد نوع دوم :

همانطور که گفتم این نوع از Debugger ها نرم افزار اند مثل Trw2000و SI و یا سخت افزارند مثل کنترل کننده های Ice ها . ما با رسته دوم از دسته دوم کاری نداریم و میریم به سراغ رسته اول از دسته دوم.

قرار گیری این نرم افزار ها به این صور تکه در زیر نشون دادم . این خیلی مهم که به دونید یک Debugger کجا فرار میگیره.

debugger kernel Programl <سیستم Dos

مثل Si .که Debugger هسته یا Kernel رو کاملا احاطه کرد و در نتیجه کاملا بر برنامه تسلط دارد.

Program debuger

debugger
Program ^ <سیستم Dos
kernel l

مثل TRW2000 .که Debugger با هسته بصورت پایاپای در حال اجرا است و تسلط کامل بر برنامه ندارد.

خوب معلومه که SI بهتره و بخاطر همین مزیت و دیگر مسائل بهترین Debugger برای Windows.

این هم خلاصه ای از نحوه عملکرد Debugger ها .میرسیم به نصب SI.

نصب SI. ابتدا اینجا رو کامل بخوانید بعدش عمل کنید:

برای نصب بهتره دو تا ویندوز داشته باشید یکی 98 برای برنامه های که تحت 98 اجرا می شن و 2000 برای ....

هنگام نصب برنامه از شما نوع Monitor نوع موش رو میپرسه . برای Monitor انتخاب اول بهترینه . ولی برای Mouse اگر موش شما Ps2 باشه بهتره بعد از انتخاب نوع آن جعبه Checkbox زیر آن را انتخاب کنید.(Microsoft IntelliMouse).

البته اگر موس شما در Soft ice درست کار نکرد بعدا می توانید ان را از Programs\NuMega SoftICE\Mouse Setup و همینطور برای Monitor از Programs\NuMega SoftICE\Display Adapter Setup تصحیح کنید.

خوب بعد از عملیات نصب برنامه دستگاه رو ریست مکنه. بعدشم هم SI نصب شده برای خاطر جمعی از نصب CTRL+ALET+D رو بزنید باید یک صفحه مشکی که بصورت متنی است بروی صفحه تون نمایش داده بشه

برای خروج می تونید از X>Enter و یا کلید F5 و یا .... استفاده کنید . در بعضی از دستگاه ها بعد از برگشت از Windows کلید ها درست کار نکرده . برای رفع مشکل . دکمه Alt رو فشار بدین و بعد ول کنید .( در صورت درست نشدن همین عملیات رو با کلید CTRLانجام بدین ).

× اگر این مشکل رو داشتید همیشه با SI این مشکل رو داشته و برای رفع آن از ALT یا Ctrl ( بر اساس تست اولیه ) استفاده کنید .

jirjirakk
یک شنبه 07 دی 1382, 02:09 صبح
مرسی بست جان

واقعا حال دادی :wink: ادامه بده

phantasm
یک شنبه 07 دی 1382, 06:05 صبح
:تشویق:

Inprise
یک شنبه 07 دی 1382, 07:36 صبح
دوست عزیز

با تشکر از فعالیت مفید و با ارزشت ، امیدوارم همینطوری ادامه بدی و دوستان هم استفاده کنند . خوشحالم که دیگه فارسی مینویسی

خوش باشی

Best Programmer
یک شنبه 07 دی 1382, 12:29 عصر
البته من اینجا بخاطر این درس بسیار ناقص عذر خواهی می کنم ، چرا که حتی مباحث مقدماتی این درس بیشتر از 20 صفحه تایپ دارد و کامل و اوصولش نزدیک 2000.
این مبحث بسیار خلاصه شده است. به امید روزی که کسی این دیوار قطور برنامه نویسی پایگاه داده را بشکند و بتوانیم تمام این استعدادهای بالقوه خود را در دریای ژرف سطح با امکانات ویژه به نمایش جهانیان بگزاریم. که هر روز دیرتر نیاز به کار فراوان تر برای رسیدن دارد.
انشإا...

Best Programmer
یک شنبه 07 دی 1382, 12:48 عصر
البته اینجا اینرا هم اضافه کنم. بنده حقیر در حال تالیف یک کتاب اسمبل تحت ویندوز هستم. و از تمامی دوستان بزای این کار کمک می خواهم. البته این کتاب اصلا شامل مباحث مقدماتی نمیشود (20 صفحه) و بسرعت مباحث تحت ویندوز رو شروع کرده ام ؛ تا حدی که حتی در کتاب های خارجی هم کم می باشد. در اینجا از تمامی دوستان و علاقه مند به پیشرفت سری دعوت به همکاری میآورم. البته فکر نکید که آقا تازه می خواهد شروع کند کمک می خواد: تا به حال حدود 500 صفحه آن را نوشتع کاغذی کردم و تمومه. مباحث باقیمانده سخت ترین مباحث کامپیوتر میباشد و نیاز به دانش بالایی دارد. مثلا : Software interrupts, Memory Mapped Files Sharing Data Between Instances, ,antidebuggers , Packer ,........
لذا لارم به ذکر است که افراد واقعا علاقه مند شرکت کنند. اینجا آموزشگاه assembly under windows نیست.
لذا لارم به ذکر است که افراد واقعا علاقه مند شرکت کنند. اینجا آموزشگاه assembly under windows نیست.
و ذکر نیز بکنم که مطالب کتاب برای TASM va MASM32( البته با 1-2 تغییر کوچک) میباشد نه HLAکه برای بچه هاست.

ilovelinux
پنج شنبه 18 دی 1382, 11:44 صبح
مونیتورم رو نمی شناسه همه رو انتخاب کردم
راستی درایورش که نصبه پس چه مرگشه ؟؟؟
:( :( :(