PDA

View Full Version : سوال: php یا asp ?

Tiam121
سه شنبه 05 فروردین 1393, 12:59 عصر
سلام
من میخوام شروع به یادگیری طراحی سایت و وب اپلیکیشن کنم.اما مشکلم توی انتخاب زبان برنامه نویسی هست.
میخوام بدونم php زبان جامعی هست؟یا فقط در حد اینکه وب سایت های عادی رو بشه نوشت کارایی داره؟یا میشه با php پورتال هم نوشت؟؟
و در کل php رو انتخاب کنم یا asp؟؟

Abbas Naghdi
سه شنبه 05 فروردین 1393, 13:13 عصر
با سلام ... اکثر وب سایت هایی که هر روز بازدید میکنید با php هستند ... مثل همین سایت ... php زبانی برای برنامه نویسی وب سایت هست درست مثل asp .در کنار asp و php شما باید از html و javascript و css و ... برای طراحی و ... استفاده کنید ... در مورد web application این گزینه صرفا در asp هست .asp و php هرکدوم مزیت هایی دارن من شخصا با دوتاشون برنامه نویسی کردم .php رو میشه روی هر ماشینی با هر سیستم عاملی اجرا کرد اما asp صرفا برای ویندوز است (جدا از اینکه mono در لینوکس هم هست)در کل ASP MVC الان کاربردی تره مخصوصا داخل ایران + دستت بازه ... asp و php مقایسه ای مثل c# و c++ هست ... من برای درامد زدایی بالا php رو پیشنهاد میکنم . اما اگر با .net آشنایی سطح بالا دارید asp رو پیشنهاد میکنم .

amin7x
سه شنبه 05 فروردین 1393, 13:28 عصر
برنامه نویس واقعی میتونه برای رفع نیازش به هر کدام از این زبان ها سوییچ کنه.

Tiam121
سه شنبه 05 فروردین 1393, 15:32 عصر
برنامه نویس واقعی میتونه برای رفع نیازش به هر کدام از این زبان ها سوییچ کنه.
خوبه اما
1-زمانی که یه پیش زمینه داشته باشید نه این که بخواین تازه یاد بگیرید.زمان چیز ارزشمندی هست
2-بهتره چیزی رو کار کنی که کاراییش بیشتر باشه و جامع تر باشه
نظر شما هم محترمه البته که من هم خیلی مخالف نیستم

bestirani2
سه شنبه 05 فروردین 1393, 15:50 عصر
باید یه تقسیم بندی انجام داد.
اگه دنبال پروژه های کوچیک هستید و سادگی هستید asp.net بهتره. راحت با درگ اند دراپ یه سایت درست میکنید ولی اگه دنبال معماری و مهندسی و کارایی قویتر هستید باید برید سمت MVC. برای مقایسه هم باید فریم ورک های پی اچ پی رو مقایسه کنید نه پی اچ پی خام رو. مسلما اگه پی اچ پی خام رو مقایسه کنیم asp.net بهتره چون هم سریعتر میشه سایت رو تولید کرد و هم خیلی از کارها رو انجام میده به صورت پیشفرض. مخصوصاً مواردی که مربوط به امنیت هست و برای نوشتن یه برنامه با پی اچ پی خام که امنیت خوبی داشته باشه نیاز به تجربه بالایی دارید.
ولی اگه روی فریم ورک های پی اچ پی بحث کنیم. asp.net mvc یه مزیتی داره و فریم ورک های پی اچ پی هم هر کدوم یه مزیت. مثلاً فریم ورکی مثل لاراول و codeintiger ِیادگیریشون سادست و پیچدگی خاصی نداره. فریم ورکی مثل YII پرفورمنس و سرعت توسعه بالایی داره ولی asp.net mvc نسبت به این ها مهندسی تر هست و برای کارهای enterprise مناسبتر هست که در مقابلش سیمفونی قرار میگیره برای کارهای enterprise که به نظرم از Asp.net Mvc قویتر هست.

البته یادگیری asp.net مزیت دیگه ای هم که داره با یادگیری اون تقریبا میتونید برنامه های ویندوزی هم انجام بدید. به هر حال یه بیسی خواهید داشت.
در کل سینتکس جفتشون رو نگاه کن و ببین با کدومش حال میکنی. بقیه موارد رو میتونی با فریم ورک های مختلفی که هست حل کنی.

R_Rajaee_Rad
سه شنبه 05 فروردین 1393, 15:54 عصر
اگر خواستی asp یادبگیری فقط MVC ...چون ASP.NET در حال منسوخ شدنه

bestirani2
سه شنبه 05 فروردین 1393, 16:04 عصر
اگر خواستی asp یادبگیری فقط MVC ...چون ASP.NET در حال منسوخ شدنه
البته بارها مایکروسافت اعلام کرده که Asp.Net در کنار Mvc هست و هیچکدوم رو کنار نخواهیم گذاشت.
برای پروژه های کوچک که نیازی به نگهداری و توسعه ندارند Asp.net انتخاب خوبی هست ولی برای پروژه های بزرگتر که نیاز به توسعه و نگهداری دارند مشکل ساز هست.
البته برای پروژه های کوچک هم باید هزینه هایی پرداخت بشه که توی اون سطح پروژه مهم نیست و مهم سرعت توسعه هست.

arash691
سه شنبه 05 فروردین 1393, 16:26 عصر
سلام ...
اولا" مقایسه زبان php با تکنولوژی asp.net بطور کلی کار غلطی هستش ، هر کاری که بخوای هم با asp.net ، هم با php میشه انجام داد
مزایا و معایب ابزارها همشون نسبی هستش و نمیشه بطور قاطع راجع به چیزی اظهار نظر کرد ...
از نظر جامعه ی اماری بجز کشور خودمون ابزارهای غیر مایکروسافت محبوبیت بیشتری داره بنابراین php و امثال اون طرفدار بیشتری داره ... اما تو ایران بیشتر افراد با ابزارهای دات نت سیستم های خودشون رو به مشتری عرضه میکنن هیچ کدوم از اینا دلیل بر بد بودن این ابزار ها نیست هر کدوم سختی و راحتی های خودشون رو داره . بعنوان یه برنامه نویس یا حتی توسعه دهنده به هر کدوم یه اشرافی داشته باش ولی اخر سر یکی رو بعنوان تخصص اصلی خودت انتخاب کن باز هم نمیشه گفت باید کدوم رو انتخاب کرد چون بستگی به خودت ، شرکت ، کارفرما و ... خیلی از چیزهای دیگه داره .ولی اگه بخوایم این مسائل رو کنار بذاریم و فقط بخوایم خودمون یچیزی یاد بگیریم و این ابزار باعث بشه ذهنمون بیشتر باز بشه بدنبال چیزای دیگه ای هم بریم 100% انتخاب یک ابزار غیر مایکروسافتی انتخاب خیلی بهتری خواهد بود و برعکس اگه میخوای فقط روند یک کار رو یاد بگیری ( سایت ساز ) باشی ( در واقع پول لایسنس ابزارهای مایکروسافت رو میدیم (که نمیدیم :دی) تا بتونیم از امکانات حاضر و اماده اونا استفاده بکنیم ! که چیز بدی هم نیست خوب شاید یه پزشک یروز به کلش بزنه که یه سایت برای خودش بالا بیاره !!! ) برو سمت asp.net البته دلیل نمیشه هر کسی داره php کار میکنه خیلی حرفه ای باشه و همینطور هرکسی که asp.net کاره از جزئیات کار اگاهی نداشته باشه ...

anotheruser
پنج شنبه 14 فروردین 1393, 18:06 عصر
ای خدا باز هم این بحث به پا شد حالا هر کی می خواد بیاد یه پست بزنه پر از اشتباهات علمی و ادعاهم داشته باشه که همه چیزم بلد هست..حالا اشتباه کی را کی میخواد درآره چجوری قانعش کنه بماند......