PDA

View Full Version : گفتگو: استانداردها در طراحی نرم افزار

winner1
شنبه 09 فروردین 1393, 17:55 عصر
دوستان اینطور که مشخصه خیلی ها سر طراحی استاندارد یک نرم افزار مشکل دارن و شاید بشه به جرات گفت طراحی یک نرم افزار یکی مهمترین بخش های کار بحساب میاد
اول از همه برداشت خودمو میگم:
1- طراحی یک نرم افزار در درجه ی اول باید به هدف از ایجاد نرم افزار رو برسونه یهنی کاربر واقعا احساس کنه تو یک محیط عملی زنده کار میکنه نمونش :
117415

2-طراحی تا میتونه باید ساده و بدور از شلوغی و مرتب باشه شلوغ شدن برنامه جز سردگمی کاربر هیچ نتیجه ای نخواهد داشت
3- تو همه ی بخش های برنامتون سعی کنین طراحیا یک دست باشه یعنی نباشه که تو یه فرمتون باتون سبز باشه یه فرم باتون ابی
4- بخش های برنامتون رو دسته بندی کنین یعنی به فرض من تو برنامم یه فرم طراحی کنم که کارش ثبت و ادیت و حذف یه دادس حالا من میام واسه این بخش یه فرم پایه طراحی میکنم که هر فرمی که وظیفش پرفتن اطلاعات پایست از این فرم مشتق میشه که باعث میشه کنترل های برنامه یک دست حجم کد نویسی کمتر و کنترل بیشتر بشه.
دوستان لطفا هر نظری که به زهنتون میرسه بذارین تا راجبش بحث کنیم:قلب:

Morteza-76
شنبه 09 فروردین 1393, 23:47 عصر
با گزینه 4 کاملا موافقم واقعا کارتون زیبا و راحت میشه من هم خودم همینجوری بودم یعنی پروژه ی من جوری بود که فرم هام به هم بسته شده بودن منظورم اینه که فرم دومم به فرم اول بسته شده بود یعنی از فرم اول به فرم دوم هدایت میشد و به همین ترتیب فرم سومم به فرم دومم بسته شده بود یک جور پیوستگی بین فرم ها بود این کار من اصلا درست نبود واسه استاندارد بودن کار و دسترسی آسان و راحتی دست کاربر برنامه باید جوری نوشته شه که یک فرم پایه داشته باشیم که دسترسی به بقیه فرم ها از طریق این فرم پایه انجام بگیره.
با تشکر

Mojtaba.Shateri
یک شنبه 10 فروردین 1393, 00:04 صبح
من با مواردی که گفتین موافقم. البته به نظر من مکانیزم ها و الگوهای طراحی فرم فقط بخش Presentation خط تولید نرم افزار هستش.
همچنین اینکه از چه رنگ بندی و یا چه مکانیزمی در طراحی فرم ها استفاده کنیم ، بخشیش به ماهیت نرم افزار بستگی داره.
مثلا برا نرم افزارهای طراحی انیمیشن و نرم افزار ورود اطلاعات پرسنل و یا نرم افزار مدیریت ایمیل و یا نرم افزاری که مدیریت فایل میکنه ، تفاوت باید قایل شد. مثلا بعد از بررسی ، ممکنه به این نتیجه برسیم که برا هر فرم باید یک کلاس ViewModel بسازیم که ساختار سلسله مراتبی دارن و بسیاری از مدیریت های روی یک فرم رو انجام میدن.

winner1
یک شنبه 10 فروردین 1393, 13:25 عصر
کاملا موافقم مثلا یکسری رنگها حالا به مرور زمان کاربرد خودشونو پیدا کردن مثلا معمولا ما میبینم از رنگ زرد برای نمایش اطلاعات استفاده میشه یا آبی واسه منوها رنگ قرمز هشدار و...
متاسفانه تو اکثر نرم افزار هایی که من میبینم طرف میاد واسه نرم افزارش تصاویر پس زمینه قرار میده اشتباهه به نظر من ما داریم نرم افزار ماربردی تهیه میکنیم نه ویندوز که ساعت میذاریم و یکسری کارها
بعضیهامونم میان یه عکس میذارن تو پس زمینه نرم افزار که هیچ ربطی نداره فقط واسه زیبایی میذارن که بازم به نظر من کاملا اشتباهه

NASA's Spaceman
یک شنبه 10 فروردین 1393, 13:35 عصر
شما اول باید برای رعایت استاندارد ها این دو پستی که من گذاشتم رو بخون و بعدش برو انجمن ماکروسافت چون اگه بخوای تو انجمن های فارسی زبون بمونی هیچ وقت استاندارد ها رو یادنمیگیری
تو اون انجمن نخبه های برنامه نویسی کل دنیا هستن و دیمی به کسی کد نمیدن و با استفاده از استاندارد ها بهت کد میدن
به اون میگن برنامه نویسی نه چیزی که ما ایرونی ها دایم انجام میدیم و برا همین هست که تو برنامه نویسی در عرصه جهانی با عرض تاسف مورد تمسخر هستیم با این روش برنامه نویسیمون
با سپاس

winner1
یک شنبه 10 فروردین 1393, 13:58 عصر
شما اول باید برای رعایت استاندارد ها این دو پستی که من گذاشتم رو بخون و بعدش برو انجمن ماکروسافت چون اگه بخوای تو انجمن های فارسی زبون بمونی هیچ وقت استاندارد ها رو یادنمیگیری
تو اون انجمن نخبه های برنامه نویسی کل دنیا هستن و دیمی به کسی کد نمیدن و با استفاده از استاندارد ها بهت کد میدن
به اون میگن برنامه نویسی نه چیزی که ما ایرونی ها دایم انجام میدیم و برا همین هست که تو برنامه نویسی در عرصه جهانی با عرض تاسف مورد تمسخر هستیم با این روش برنامه نویسیمون
با سپاس
ببین دوست من یه سری از استانداردها با فرهنگ مردم ما سازگار نیست درست حق با شماست ولی اینکه ما عقبیم تقصیر خود ماست ما باید خودون دس به کار بشیم ما شاید قدرت برنامه نویسیمون از اونها بسیار قویتر باشه به جرات میگم ولی کار تیمیمون ضعیفه و هر کس به روش خودش عمل میکنه مشکل ما اینه کار تیمی باید تقویت شه که اونم باز بر میگرده به آموزش بنظر من تو دانشگاها باید انقدر مسابقات علمی تیمی بزارن که من یاد بگیرم داخل یک تیم و برای یک تیم باشم

NASA's Spaceman
یک شنبه 10 فروردین 1393, 14:10 عصر
دانشگاه ها که از خودشون مزخرف تر وجود نداره
من سال آخر رشته کامپیوترم(هنرستان) اونوقت با کلی لیسانس رشته کامپیوتر تو سی شارپ (چیزی که اونا تو دانشگاه یاد گرفتند و من با کتاب)کل انداختم یه برنامه نوشتم و اونا نتونستن بسازنش
مشکل از اصل و ریشه آموزش هست
و تو ایران همه میخوان یه نفره همه کاری بکنن و بگن ما بهترینیم
امیدوارم روزی برنامه نویسی از ایران بهترین تو کل دنیا بشه و به همه نشون بده که ایرانی ها هم میتونن برنامه نویس حرفه ای مثل اونور ابی ها بشه
با سپاس

winner1
یک شنبه 10 فروردین 1393, 14:44 عصر
دانشگاه ها که از خودشون مزخرف تر وجود نداره
من سال آخر رشته کامپیوترم(هنرستان) اونوقت با کلی لیسانس رشته کامپیوتر تو سی شارپ (چیزی که اونا تو دانشگاه یاد گرفتند و من با کتاب)کل انداختم یه برنامه نوشتم و اونا نتونستن بسازنش
مشکل از اصل و ریشه آموزش هست
و تو ایران همه میخوان یه نفره همه کاری بکنن و بگن ما بهترینیم
امیدوارم روزی برنامه نویسی از ایران بهترین تو کل دنیا بشه و به همه نشون بده که ایرانی ها هم میتونن برنامه نویس حرفه ای مثل اونور ابی ها بشه
با سپاس
تا وارد کار نشدی یه سری چیزا واست روشن نمیشه بتنها مشکل تو کار تیمی که به نظر من رو به رشد تو کشورمون اروم آروم داریم یاد میگیریم من خیلی امید وارم اول از همه خودمو باید اصلاح کنم اونم با احترام گذاشتن به نظرات

Morteza-76
یک شنبه 10 فروردین 1393, 15:33 عصر
بله شما درست میگید متاسفانه برنامه نویس های ما تا الان فقط به فکر خودشون بودن البته نه همه و این خودخواهی و غرور , و (تنها کار کردن) باعث پس رفت برنامه نویسی ما ایرانی ها شده چون وقتی همفکری در کاری نباشه سرانجام همین میشه ولی من هم امید دارم و این جور که دارم نگاه میکنم برنامه نویس های ما کارشون رو به پیشرفته و به سمت تیمی شدن رشد میکنه

winner1
سه شنبه 26 فروردین 1393, 08:51 صبح
بله شما درست میگید متاسفانه برنامه نویس های ما تا الان فقط به فکر خودشون بودن البته نه همه و این خودخواهی و غرور , و (تنها کار کردن) باعث پس رفت برنامه نویسی ما ایرانی ها شده چون وقتی همفکری در کاری نباشه سرانجام همین میشه ولی من هم امید دارم و این جور که دارم نگاه میکنم برنامه نویس های ما کارشون رو به پیشرفته و به سمت تیمی شدن رشد میکنه

یکم کار بشه عالی میشه الان کمتر میشنویم بگن فلان پزشک فلان کارو انجام داد همیشه اسم یه شرکت یا تیم مطرحه