PDA

View Full Version : طراحی database

majid2849
سه شنبه 12 اردیبهشت 1385, 09:46 صبح
در طراحی database جداول چگونه باید تشکیل شوند تا از نظر سرعت دسترسی به اطلاعات کمترین زمان را داشته باشند؟. با تشکر

حمیدرضاصادقیان
سه شنبه 12 اردیبهشت 1385, 10:54 صبح
سلام
ببینید برای طراحی جداولتون باید اینجا بگید که ساختار بانکتون چیه و قراره چه اطلاعاتی درون اون وارد بشه تا بهتر بشه نظر داد. برای نمونه :
برای یک جدول فروش بهتره دو جدول باشه
یکی برای مشخصات مشتریان و قیمت کلی فاکتور و مشخصات مشتری
دومین جدول که با استفاده از کد فاکتور بهم لینک میشوند شامل جزئیات هر فاکتور باشه.
این خیلی سریعتره تا اینکه بخوای تو یک جدول همه اینارو باهم اضافه کنی.
هم گزارشگیریت سختتر میشه. هم از لحاظ منطقی کاری بیهوده است.

AminSobati
سه شنبه 12 اردیبهشت 1385, 22:55 عصر
در طراحی database جداول چگونه باید تشکیل شوند تا از نظر سرعت دسترسی به اطلاعات کمترین زمان را داشته باشند؟. با تشکر
مجید جان سوالی که پرسیدین یک Course آموزشی داره( و همچنین کتابها در این زمینه نوشته شده!). مسئله فقط طراحی جداول نیست، بلکه بسیاری از نکات برمیگرده به نوع بانک اطلاعاتی شما و امکانات مخصوص به خودش. ولی اگر یک نسخه با یک جمله قرار باشه در این مورد بپیچیم: انطباق جداول با معیارهای صحیح طراحی(مثلا Normalize بودن)، Queryهای بهینه و ایندکسهای صحیح ضامن Performance میباشند!
ولی در بعضی حالتها ممکنه ترجیح بدین Denormalize کنید...

majid2849
چهارشنبه 13 اردیبهشت 1385, 06:46 صبح
دست شما درد نکنه - ممنون
میشه چند تا کتاب در زمینه طراحی و تحلیل database به من معرفی کنید. ممنون می شم.

AminSobati
چهارشنبه 13 اردیبهشت 1385, 17:29 عصر
این کتاب فوق العاده است: Professional SQL Server 2000 Database Design
نوشته: Louis Davidson
انتشارات: Wrox
ISBN 1-861004-7-61

majid2849
دوشنبه 18 اردیبهشت 1385, 09:52 صبح
آقای ثباتی عزیز خیلی منمون از جوابتون . میشه بگید من از کجا می تونم این کتاب رو دانلود کنم.

AminSobati
دوشنبه 18 اردیبهشت 1385, 22:58 عصر
من متاسفانه لینکی ازش ندارم، ولی به کمک نرم افزارهایی مثل eMule و eDonkey باید بشه پیداش کرد!

rosenth
چهارشنبه 18 بهمن 1385, 11:13 صبح
http://www.chmpdf.com/archives/ebooks/wrox/