PDA

View Full Version : تاپیک جامع بحث درباره کپی رایت نرم افزارها و اسکریپت های داخلی و خارجی

cpuram
پنج شنبه 21 فروردین 1393, 19:57 عصر
این تاپیک محل گفتگو درباره رعایت کپی رایت نرم افزار و اسکریپت چه داخلی و چه خارجی هست .

فقط لطفا قوانین تالار رو رعایت بفرمائید.
کسانی که در این تاپیک بحث میکردن میتونن ادامه بدن تا به نتیجه برسیم.
http://barnamenevis.org/showthread.php?447441-%D8%A8%D9%87-%D9%87%D9%85-%D8%B1%DB%8C%D8%AE%D8%AA%D9%86-%D9%85%D8%AA%D9%86-%D8%AF%D8%B1net-beans
با تشکر.

cpuram
پنج شنبه 21 فروردین 1393, 20:19 عصر
تاپیک رو ایجاد کنید ولی همینقدر بگم که پول نفت ما رو مایکروسافت که نگرفته که انتقامش رو از اون بگیریم! یه بحثیه بین دو دولت. حالا این وسط دو Developer یا دو End User و... که نباید کاربردهای غیرقانونی خودشون رو با این چیزها توجیه کنن.

ولی پولهای ما داره تو اقتصاد اونا میچرخه و مسلما تاثیر خودش رو روی کارشون میزاره از این گذشته این شرکتهایی که میفرمائید سهم بزرگی تو تصمیم ها دارن.اگه اینقدر تحریم نمیکردن 1 دلار برای ما 3000 تومن نبود. و ما هم زورمون میرسید بخریم.

us1234
پنج شنبه 21 فروردین 1393, 20:44 عصر
یک شخصی این سوال را از یک مرجع تقلید پرسیده :
http://islamquest.net/fa/archive/question/fa5809

جواب این مقام این بود :
" ایجاد یک امر معنوی؛ مانند تألیف کتاب، اختراع یک دستگاه و یا تولید یک نرم افزار برای شخص ایجاد کننده، حق خاصی را بوجود می آورد که بدون اجازه صاحب حق نمی توان از محصول معنوی وی استفاده کرد. اگر تولید کننده غیر مسلمان باشد، رعایت حق معنوی وی منوط به قراردادی است که بین کشور اسلامی و کشور متبوع وی منعقد می شود.بااین وصف، در فرض مزبور رعایت حق معنوی لازم نیست؛ زیرا نه تنها قراردادی با دولت مزبور برای رعایت حقوق معنوی وجود ندارد، بلکه حقوق فراوانی از ملت ایران توسط آن دولت تضییع شده است. "

یعنی چون بیل گیس مسلمان نیست و قراردادی هم بین ایران و آمریکا نیست پس میشه استفاده کرد .:لبخند:

MMSHFE
پنج شنبه 21 فروردین 1393, 20:57 عصر
ولی پولهای ما داره تو اقتصاد اونا میچرخه و مسلما تاثیر خودش رو روی کارشون میزاره از این گذشته این شرکتهایی که میفرمائید سهم بزرگی تو تصمیم ها دارن.اگه اینقدر تحریم نمیکردن 1 دلار برای ما 3000 تومن نبود. و ما هم زورمون میرسید بخریم.
جای یکسری صحبتها واقعاً توی تاپیکهای عمومی نیست ولی همینقدر بدونید که دلار رو اونها برای ما 3000 تومان نکردن و خودمون هم توی افزایش نرخها درحالی که نرخ جهانی دلار ثابت بوده، ید طولایی داریم. اگه نمیخوام پولمون تو اقتصاد اونا بچرخه راهش سرقت محصولاتشون نیست. بجاش باید نسخه معادل و بومی خودمون رو تولید کنیم ولی چون سخته و دزدی - ببخشید - راحتتره، این راه رو انتخاب میکنیم.

SlowCode
پنج شنبه 21 فروردین 1393, 22:00 عصر
به نظر من کشورهایی که ما رو تحریم کردن و دشمن ما هستن هیچ حقی ندارن.
ولی واسه برنامه های داخلی قطعا باید CopyRight رو رعایت کنیم!

سوداگر
پنج شنبه 21 فروردین 1393, 22:29 عصر
از طرفی من معتقدم اگر کشوری (شرکتی) در ایران نماینده دارد باید خرید ولی اگر به قول خودشون تحریم کردند و قید بازار ایران رو زده اند پس استفاده یا عدم استفاده ما هییییییییییچ سود و زیانی به اونها نمیرسونه و دزدی نیست چون وقتی خودشون قید ایران رو زده اند پس دیگه ضرر زدن به اونها معنی نداره. ویکی پدیا (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AD%D9%82_%D8%AA%DA%A9%D8%AB%DB%8C%D8%B1) رو هم نگاه کنید همین قضیه کپی رایت برای آمریکایی ها و استفاده از محصولات ایرانی شامل حق کپیرایت مثل کتاب و ... هم وجود داره و اون ها رعایت نمیکنن!

. بعضی آثار ایرانی از جمله آثاری که در حال حاضر پدید می‌آیند شامل حق تکثیر در ایالات متحده نمی‌شوند و به حوزه‌ی عمومی تعلق دارند
اونها هم فقط به قانون پایبند هستند اگه قانونی نباشه مطمئن باشید هر کاری که ما میگیم غیر اخلاقیه و دزدیه و ... رو انجام میدن و خم به ابرو نمیارن حالا نمیدونم چرا ما باید سنگ اونها رو به سینه بزنیم و حتما یک واسطه ای پیدا کنیم که پول را به شرکتی از یه کشوری بده که همه میدونیم مالیاتی که دولت اون کشور ازش میگیره صرف چه کارهایی میشه....
بنا براین من هم مثل خودشون پایبند به قانون کشور خودمون ایران هستم. طبق قانون کشورم، ایران هنوز عضو کنوانسیون برن (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%A9%D9%86%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%B3%DB%8C%D9%88%D 9%86_%D8%A8%D8%B1%D9%86) و هیچ یک از کنوانسیون های بین‌المللی مربوط به حق تکثیر نیست و در سازمان تجارت جهانی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86_%D8%AA%D8%AC% D8%A7%D8%B1%D8%AA_%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C) تنها ناظر است و به موافقتنامه تریپس (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D9%85%D9%88%D8%A7%D9%81%D9%82%D8% AA%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87_%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%B E%D8%B3&action=edit&redlink=1&preload=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8%A C%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%E2%80%8 C%D8%A8%D9%86%D8%AF%DB%8C&editintro=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8 %AC%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%D9%86%D9%88%D8%A A%DB%8C%D8%B3&summary=%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF+%DB%8C%DA%A 9+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D9%86%D9%88+%D8% A7%D8%B2+%D8%B7%D8%B1%DB%8C%D9%82+%D8%A7%DB%8C%D8% AC%D8%A7%D8%AF%DA%AF%D8%B1&nosummary=&prefix=&minor=&create=%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D8%AA+%DA%A9%D8%B1%D8%AF %D9%86+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D8%AC%D8%AF %DB%8C%D8%AF&withJS=MediaWiki:Intro-Welcome-NewUsers.js) نیز نپیوسته است پس از لحاظ قانونی هیچ منعی در اسفاده از نرم افزارهای خارجی نداریم. پس لطفاً بحث اخلاق و وجدان رو وسط نیارید. تاجایی که قانون ایران به من اجازه بده نرم افزارهای خارجی رو کپی میکنم. کرک میکنم و پولم رو به حساب شرکتی که مالیات گرفته شده از اون ضد ایران داره استفاده میشه نمیزیزم. ماکروسافت و ... بنده خداها تقصیری ندارن ولی من تابع قانون کشور خودمم.

از اون طرف دارم میبینم این رعایت نکردن حق کپیرایت نرم افزارهای خارجی به ضرر خود ما هم تموم میشه! مثلاً بازی ساز ایرانی که یک بازی ساخته شده رو مجبوره گرونتر از بهترین بازیهای دنیا به بازار ارائه بکنه که از این حیث بازار رو از دست میده و ضرر میکنه.

با توجه به این دو گفته متضادی که داشتم! به نظرم بهتره یه اداره ای مثل گمرک در صنعت نرم افزار بوجود بیاد، مثل وارد کردن خودرو که پول میگیره تا خودروساز داخلی ماشینش رو بفروشه ما هم نرم افزار خارجی رو کیفیت سنجی کنیم و یه قیمت گمرکی روش بخوره و این قیمت اضافی صرف بالابردن کیفیت محصولات داخلی و حمایت از اونها بشه. فضای اینترنت رو هم میشه کنترل کرد و برای سایتهای دانلود هم محدودیت اعمال بشه. شاید خنده دار باشه ولی من نیاز به چنین اداره ای رو در کشوری که چنین وضعیتی داره رو حس میکنم.

سوداگر
پنج شنبه 21 فروردین 1393, 22:35 عصر
یعنی چون بیل گیس مسلمان نیست و قراردادی هم بین ایران و آمریکا نیست پس میشه استفاده کرد .

حالا بیل گیتس مسلمان نیست، سرمایه داران شرکتش رو هم مطمئنید که یک مسلمان داخلشون نیست؟

دلار رو اونها برای ما 3000 تومان نکردن

و تحریم بانک های ایرانی و بلوکه کردن پولهای ب.ز و امثالهم و ندادن دلار بابت خرید نفت و ... هم هییییییچ تاثیری در بالا رفتن نرخ ارز ندارد !!!

توی نظرسنجی شرکت نکردم چون بین نرم افزارهای ایرانی و خارجی تفاوت قائلم.

cpuram
پنج شنبه 21 فروردین 1393, 22:59 عصر
من در این مورد قانون کشور رو در نظر نمیگیرم از نظر خودم و احساس خودم اینکه ما اولا تو شرایطی نیستیم که نرم افزارهای گرون رو بخریم اگه بخواییم اینکارو انجام بدیم باید چندین برابر قیمت لپ تاپ یا pc خودمون هزینه کنیم و این درحالی هستش که بانک مرکزی ما تحریمه /دلار بیش از اندازه گرونه و واقعا از پسش برنمیاییم وگرنه اگه من هم تو کشوری مثل آلمان زندگی میکردم حتما کپی رایت رو رعایت میکردم.
اما در مورد کپی رایت نرم افزار ایرانی کاملا تابع قانون و از نظر من باید هزینه کرد و تا الانم اینکارو انجام دادم.

بجاش باید نسخه معادل و بومی خودمون رو تولید کنیم ولی چون سخته و دزدی - ببخشید - راحتتره، این راه رو انتخاب میکنیم.

نسخه بومی گفتنش آسونه واقعا هیچ شرکتی نمیتونه بیاد و یه چیز مثل فتوشاپ بسازه چون اونا سرمایه های خوبی دارن و میتونن سرمایه گذاری کنن کلی کارمند دارن.
گفتن بابیلون فلان هست و استفاده نکنید گفتم باشه ایرانیشو میخرم!
خریدم ولی پشیمونم کرد چون به گرد بابیلون هم نمیرسید هیچ کلی اذیتم کرد آخرش حذف کردم این درحالی بود که سازندش خودش گفته میتونید داخلش از دیکشنری های بابیلون استفاده کنید یعنی کپی پیست رو هم درست بلد نبود انجام بده.

MMSHFE
جمعه 22 فروردین 1393, 01:41 صبح
یک سؤال ساده دارم: اگه من نرم افزاری تولید کنم و به شما نفروشم (به هر دلیلی) و شما هم بدونید پولی که میگیرم رو صرف کارهایی میکنم که ازنظر شما اشتباهه (و ازنظر خودم ممکنه درست باشه و این مسئله طبق نظر من به شما مربوط نیست)، آیا به خودتون اجازه میدین اینطور فکر کنید که کرک کردن یا نکردن برنامه من توسط شما و خریدن قانونی یا نخریدن اون تفاوتی در سود و زیاد من نداره (چون طبق صحبت شما، قید درآمد از جانب شما رو زدم) ؟ آیا درنتیجه این طرز تفکر میاین و برنامه من رو بطور غیرقانونی استفاده میکنید؟ اگه این کار رو انجام دادین، آیا کار شما شرعاً و عرفاً و اخلاقاً صحیحه؟ درهرصورت شما دارین از خدماتی که بنده تولید کننده اون بودم استفاده میکنید درحالی که بهای اون رو نپرداختین و این مسئله عین تصرف حرامه. اگه نمیفروشم، دو راه حل دارین: یا بگین یکی دیگه براتون بخره که من بهش میفروشم و یا اینکه خودتون یکی معادلش تولید کنید.
اگه اشتباه میگم، بفرمایید.

MMSHFE
جمعه 22 فروردین 1393, 01:48 صبح
من در این مورد قانون کشور رو در نظر نمیگیرم از نظر خودم و احساس خودم اینکه ما اولا تو شرایطی نیستیم که نرم افزارهای گرون رو بخریم اگه بخواییم اینکارو انجام بدیم باید چندین برابر قیمت لپ تاپ یا pc خودمون هزینه کنیم و این درحالی هستش که بانک مرکزی ما تحریمه /دلار بیش از اندازه گرونه و واقعا از پسش برنمیاییم وگرنه اگه من هم تو کشوری مثل آلمان زندگی میکردم حتما کپی رایت رو رعایت میکردم.
اگه نمیتونید گرون بخرین، از ارزونها استفاده کنید و شرایط سختتر رو تحمل کنید. درمورد میوه هم همینطور عمل میکنید؟ اگه فرضاً یک ماه نتونید انبه بخرین چون گرونه، از مغازه میدزدین؟ (جسارت نباشه فقط برای مثال عرض کردم).

اما در مورد کپی رایت نرم افزار ایرانی کاملا تابع قانون و از نظر من باید هزینه کرد و تا الانم اینکارو انجام دادم.
بخدا اون Developer خارجی هم همکار شماست.

نسخه بومی گفتنش آسونه واقعا هیچ شرکتی نمیتونه بیاد و یه چیز مثل فتوشاپ بسازه چون اونا سرمایه های خوبی دارن و میتونن سرمایه گذاری کنن کلی کارمند دارن.
بحث فقط توان نیست. قدرت فروش هم هست چون نرم افزاری که Layout فارسی داره فقط تو ایران میفروشه و این یعنی اگه کل ایران هم بخرن میشه 70 میلیون نسخه ولی نرم افزار خارجی میتونه بالقوه 7 میلیارد خریدار داشته باشه. بهرحال این مسئله مهم نیست چون اگه نخوایم تولید کنیم هم معادلهای رایگان و خوب زیادی هست و فقط کافیه بگردیم. مثلاً بجای IDM از Free Download Manager استفاده کنیم یا بجای Zend Studio از NetBeans یا eClipse یا Aptana استفاده کنیم. بجای Photoshop و Windows غیرقانونی از لینوکس و gimp رایگان استفاده کنیم یا توی ویندوز قانونی از Paint.NET استفاده کنیم. بجای Microsoft Office از Open Office استفاده کنیم و...
قبول کنید خودمون نمیگردیم و صاف میریم سراغ کرک شده. دولت هم میگه اشکال نداره اونها بلاد کفر هستن پس میتونید قانونی دزدی کنید! ولی باور کنید همه جای دنیا دارن ما ایرانیها رو بخاطر همین قانون کپی رایت، به اسم مسلمانهای دزد! معرفی میکنن (توی اینترنت بگردین، نیازی به سند و مدرک نداره). درحالی که اگه وقتی برنامه رو بهمون نمیفروختن، کرک نمیکردیم و یا نسخه معادل میساختیم یا با نسخه رایگان (ولو محدودتر) کنار میومدیم، همه دنیا اون شرکتها و کشورهایی که ما رو تحریم کردن، محکوم میکردن و میگفتن انسانیت رو ازشون یاد بگیرین که طبق اصول دینشون، حتی حق دشمنشون رو هم زیر پا نمیگذارن.

سوداگر
جمعه 22 فروردین 1393, 03:38 صبح
یک سؤال ساده دارم: اگه من نرم افزاری تولید کنم و به شما نفروشم (به هر دلیلی) و شما هم بدونید پولی که میگیرم رو صرف کارهایی میکنم که ازنظر شما اشتباهه (و ازنظر خودم ممکنه درست باشه و این مسئله طبق نظر من به شما مربوط نیست)، آیا به خودتون اجازه میدین اینطور فکر کنید که کرک کردن یا نکردن برنامه من توسط شما و خریدن قانونی یا نخریدن اون تفاوتی در سود و زیاد من نداره (چون طبق صحبت شما، قید درآمد از جانب شما رو زدم) ؟
واضح و مسلمه که تفاوتی در سود و زیان شما نمیکنه. ضمناً وقتی قانونی برای خریدنش در ایران ندارید چه طوری انتظار دارید خرید ما در ایران قانونی باشه

آیا درنتیجه این طرز تفکر میاین و برنامه من رو بطور غیرقانونی استفاده میکنید؟
لطفا شفاف تر بگویید کدوم قانون رو مد نظر دارید؟ من فقط قانون ایران رو میشناسم که نظرم رو قبلا گفتم کاری هم به قانون 160 کشور دیگه هرچی باشه درست و غلط ندارم چون وظیفه ام عمل کردن به قانون کشور خودمه نه ترکیه و آنگولا و مصر و سومالی و ....

اگه این کار رو انجام دادین، آیا کار شما شرعاً و عرفاً و اخلاقاً صحیحه؟ درهرصورت شما دارین از خدماتی که بنده تولید کننده اون بودم استفاده میکنید درحالی که بهای اون رو نپرداختین و این مسئله عین تصرف حرامه.
راجع به بحث شرعی من هم پایبند به این مسائل هستم ولی با عرض پوزش و احترام متقابل باید بگم این نظر شما بود نه نظر شرع، اگر نظر شرع بود لطف کنید بگوئید کدوم مرجع دینی این را گفته؟
قبلا در سایت askdin (https://www.google.com/search?q=%DA%A9%D9%BE%DB%8C+%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8% AA+askdin+site:www.askdin.com&num=40&es_sm=93)مفصلا درمورد کپی رایت از نظر شرع صحبت شد میتونید مطالعه کنید: روانی شدم !! کپی محصول خارجی حرام است یا حلال ! یه کلام ! (http://www.askdin.com/thread28557.html)
اگه نمیفروشم، دو راه حل دارین: یا بگین یکی دیگه براتون بخره که من بهش میفروشم و یا اینکه خودتون یکی معادلش تولید کنید.
اگه اشتباه میگم، بفرمایید.
این دو حالت مال زمانیه که شما نرم افزارت رو از طریق وزارت ارشاد و شورای انفورماتیک و ... ثبت کرده باشید و بابت ثبت حق مالکیت مبلغی رو به اونها بپردازید. اگر هم شرکت خارجی هستید که باز هم برای ثبت مالکیت اون در ایران مسیر خودش رو داره در غیر این صورت شما فقط اسم کپیرایت رو روی محصولتون گذاشته اید و برای خودتون و وجدانتون شامل حق کپی رایت میشه نه کل دنیا

حرف آخر:
اگه من برنامه نوشتم، اختراعی کردم کتابی نوشتم با هر قیمتی، تمام موجودات از انس و جنّ و پری، از هر کشوری که امکان خرید براش فراهم نکردم از چین و آنگولا و قبرس و آلمان و ... بیاد کپی بکنه نوش جونش تقصیر من بوده....
ولی اگه یه برنامه توی اندروید مارکت یا appstore و ... گذاشتم دیگه حق ندارن کپی بکنن چون امکان خرید فراهم شده و با paypal هم مشکلی ندارند.

بدرود

MMSHFE
جمعه 22 فروردین 1393, 04:25 صبح
پس با این اوصاف دیگه بهتره بحث نکنیم چون من نظرم رو گفتم و همه جا توی صحبتهام منظورم از قانون، قانون انسانیت بود وگرنه صلاحیت تعیین موازین شرعی دست من و شما نیست و خیلی وقتها هم اخلاق حکم میکنه از حد شرعی کمتر یا بیشتر عمل کنیم. اگه صحبتهای شرکتهای خارجی رو شنیده بودین یا باهاشون مکاتبه داشتین و درددلهاشون رو شنیده بودین، اینقدر نمیگفتین قانون کشور من چون اون شرکتها هم بخاطر قانون کشورشونه که نمیتونن به شما بفروشن نه اینکه نظر شخصی خودشون این باشه که محصولشون رو از یک بازار خوب محروم کنن. گوگل به این عظمت اگه خلاف قوانین امریکا عمل کنه فرداش خبری ازش نخواهد بود. این رو مطمئن باشین. ما محصولات اونها رو تکثیر میکنیم چون قانون کشور ما گفته حلاله برادر من نوش جونت و اونها هم به ما نمیفروشن چون قانون کشورشون گفته حرامه عزیز من اگه باهاشون معامله کنی دهنت آسفالته! این وسط انسانیت کجاست من نمیدونم. بهرحال بنده خودم شخصاً اگه در بدترین حالت مطمئن بشم که محصولشون رو نمیتونم از هیچ راهی خریداری کنم، سعی میکنم از معادلهاش (حتی با امکانات کمتر) استفاده کنم و اگه این هم مقدور نشد و مجبور به استفاده از نسخه Crack شده بودم (مثلاً توی یک اداره بگن باید حتماً با فلان نرم افزار کار بشه و اداره هم پولش رو نده)، شخصاً از جیب خودم معادل قیمت محصول رو به شرکت سازنده Donation پرداخت میکنم (از راههایی مثل PayPal و...). اینکه گفتم از برنامه من غیرقانونی استفاده میکنید هم تعریف مشخصی داره. غیرقانونی ازنظر من یعنی اینکه شما دارین از خدماتی که من ارائه کردم استفاده میکنید درحالی که پولش رو ندادین و اگه من به هر دلیلی گفتم به شما نمیفروشم و راهی هم برای شما نگذاشتم یعنی اینکه راضی نبودم از خدماتی که من ارائه کردم استفاده کنید و این استفاده شما رو غیرقانونی و غیرانسانی تلقی میکنم.
اینکه کشورهای دیگه محصولاتشون رو به ما نمیفروشن و اسمش رو گذاشتن تحریم، دلیلش اینه که فکر میکنن ما باطلیم و اونها بر حق هستن (درست مثل ما که میگیم اونها باطلن و ما بر حقیم). کاری به اینکه کی درست میگه ندارم چون بهرحال هر کسی اعتقادات خودش رو داره ولی چیزی که دنیا داره میبینه اینه که ایرانیان مسلمان دارن محصولی که بهشون فروخته نمیشه و تولیدکنندش (یا کشورش - فرقی نمیکنه) راضی نیست ازش استفاده کنن، بطور غیرقانونی تصرف کردن و استفاده میکنن و باهاش محصول میسازن و میخوان توی بازار جهانی هم تازه بفروشن و درنتیجه حرف رسانه های اونها در اذهان مردمشون تأیید میشه که میگن ایرانیهای مسلمان دزد تشریف دارن (قطعاً این حرف غلطه ولی خودمون دارنم مهر تأیید بهش میزنیم). خوب وقتی مردمشون میبینن که یک ملت اینطوری تو روز روشن داره دزدی میکنه و با افتخار هم همه جا بیان میکنه که محدودیتهاشون رو دور زدیم (درحالی که دور زدن واقعی اینه که خودمون نسخه بومی بسازیم نه اینکه تصرف غیرقانونی کنیم)، به این نتیجه میرسن که خوب لابد بقیه حرفهایی که رسانه هاشون درمورد ایران میگن هم درسته دیگه. بنظر من رعایت کپی رایت حتی میتونه در مسائلی مثل اثبات صلح آمیز بودن برنامه های هسته ای ایران هم مؤثر باشه.

این دو حالت مال زمانیه که شما نرم افزارت رو از طریق وزارت ارشاد و شورای انفورماتیک و ... ثبت کرده باشید و بابت ثبت حق مالکیت مبلغی رو به اونها بپردازید. اگر هم شرکت خارجی هستید که باز هم برای ثبت مالکیت اون در ایران مسیر خودش رو داره در غیر این صورت شما فقط اسم کپیرایت رو روی محصولتون گذاشته اید و برای خودتون و وجدانتون شامل حق کپی رایت میشه نه کل دنیا
فرض کنید من شفاهاً به شما بگم دوست ندارم از خودکار من استفاده کنید ولی جایی ثبت نکردم که خودکار مال منه. آیا خودم و وجدانم برای شما کافی نیست که دست به خودکارم نزنید؟ حتماً باید سند ثبت شده بیارم که خیالم از بابت استفاده بدون اجازه از خودکارم راحت باشه؟ اگه اینطوری فکر میکنید که (شرمنده رک میگم) خیلی باحالین! بیخود نیست خارجیها میگن با ایرانی جماعت وقتی دست میدی بعدش باید انگشتات رو بشمری کم نشده باشه. بیخود نیست به خودشون اجازه میدن بهمون تهمتهایی مثل تروریست و حامی اون رو بچسبونن (که صددرصد از اساس بی پایه و بنیانه) چون نشون دادیم که هر چیزی که فقط با قانون خودمون تطابق داشته باشه انجام میدیم و کاری به رضایت تولیدکننده نداریم درحالی که در اصل، مالکیت معنوی درقالب قانون تولیدکننده است نه مصرف کننده. اگه اینطور باشه من میرم توی شرکت خودم هر محصولی که هر ایرانی تولید کرد رو میگیرم Crack میکنم و استفاده میکنم و میگم قانون شرکت من میگه که اشکالی نداره و دولت هم حق نداره معترض من بشه چون راهکاری که برنامه رو مجانی بهم بده نگذاشته و باهام چنین قراردادی نبسته. خیلی ساده بگم - بحث زیادی طولانی شد - آقا جان محصول خودشه نمیخواد به ما بفروشه. به زور میخوای بخری و و تازه اگه نشد، Crack کنی و تو محصولش دست ببری و اسمش رو هم بگذاری شرعی و قانونی و انسانی؟

سوداگر
جمعه 22 فروردین 1393, 04:39 صبح
چون هر چیزی که با قانون خودمون تطابق داشته باشه انجام میدیم و کاری به رضایت تولیدکننده نداریم

اگه اون لینک ویکی پدیا رو خونده باشین! گفته بودم خود آمریکایی ها هم محصولات ایرانی رو جزو
حوزه‌ی عمومی میدونن یعنی کپی رایت و رضایت سازنده ایرانی در آمریکا، همه اش یعنی پشم!
منم محصولات امریکایی رو جزو حوزه عمومی میدونم ایرادی داره؟؟؟

اگه صحبتهای شرکتهای خارجی رو شنیده بودین یا باهاشون مکاتبه داشتین و درددلهاشون رو شنیده بودین، اینقدر نمیگفتین قانون کشور من چون اون شرکتها هم بخاطر قانون کشورشونه که نمیتونن به شما بفروشن نه اینکه نظر شخصی خودشون این باشه که محصولشون رو از یک بازار خوب محروم کنن.
بله اتفاقا شنیدم و میدونم دوست دارن وضعیت سیاسی سر و سامون بگیره و معامله بکنن ولی اونها تابع کشور خودشونن و من رو از آنتی ویروس مک آفی و ... محروم میکنن... منم تابع کشور خودمم و مک آفی رو کرک میکنم!

قانون انسانیت قانون ثابتی نیست الان به ایران گیر دادن که چرا نمیذارید همجنس بازها آزاد باشن و به اونا چپ نگاه میکنید بعضیها میگن همجنس بازی عین انسانیته و از این حرفها ولی یکی دیگه میگه از حیوون هم پست ترند. قانون انسانیت فقط شعار بعضی ها شده برای رسیدن به اهدافشون.

MMSHFE
جمعه 22 فروردین 1393, 04:51 صبح
مسئله اینه که قانون کپی رایت یک قانون جهانیه. من این کار آمریکاییها رو هم غیرقانونی میدونم (حداقل غیرانسانی) و خوشبختانه یا متأسفانه اونها کارهای غیرانسانی زیاد انجام میدن ولی این آیا مجوز میشه که من و شمای مسلمان هم همون کار رو انجام بدیم؟ پس فرق ما با اونها چیه؟ غیرمسلمان از من مسلمان بدزده و من مسلمان هم از غیرمسلمان بدزدم درحالی که تو قرآن و احادیث دینم بارها گفته شده دزدی به هر شکلی بده؟ تازه مگه چندتا از محصولات ایرانی توی امریکا استفاده داره؟ اصلاً ما محصولی که به زبان انگلیسی کامل تولید شده باشه و توی بازار جهانی عرضه کنیم داریم؟ اگر هم داشته باشیم برای فروش گذاشتیم چون اگه اینطور نبود که انگلیسی نمیساختیمش. فکر میکنید کدوم ایرانی با پیش زمینه ذهنی که داره میاد یک محصول مفید برای استفاده در امریکا میسازه؟ اگه محصولی هم باشه به احتمال 99.9٪ یک برنامه مخرب هست که برای اجرا در امریکا برنامه ریزی شده. پس در عمل میبینید که حتی اگه این قانون اونها (که توی ویکیپدیا گفته شده و من جای دیگه ندیدم و ویکیپدیا هم سند معتبری نیست چون توسط هر کسی قابل تغییره)، رعایت هم بشه و بهش عمل هم بکنن، شاید در هر 10 سال، یک برنامه ایرانی بطور غیرقانونی مورد استفاده عمومی قرار بگیره ولی ما از سیستم عاملمون گرفته تا نرم افزار پخش موسیقیمون همه غیرقانونی داره استفاده میشه. اونهم نه یکنفر دونفر بلکه تقریباً تمام کشور. تصور کنید 70 میلیون ایرانی اگه هرنفر بطور متوسط 10 برنامه روی سیستمش داشته باشه و به ازای هر 10 نفر ایرانی یک PC سرانه درنظر بگیریم، میشه هفتاد میلیون استفاده غیرقانونی از نرم افزارهای کشورهای دیگه. خوب طبیعیه که من نوعی اگه توی کشورم اجازه معامله با ایران هم داده بشه، به ایرانیها نمیفروشم چون مطمئنم عادت کردن پول ندن و کرک کنن. بعد میایم اعتراض میکنیم میگیم چرا صفحه کلید فارسی ویندوز استاندارد نیست یا چرا تقویم شمسی نداره!

سوداگر
جمعه 22 فروردین 1393, 04:52 صبح
بیخود نیست خارجیها میگن با ایرانی جماعت وقتی دست میدی بعدش باید انگشتات رو بشمری کم نشده باشه. بیخود نیست بهمون تهمتهای بی اساسی مثل تروریست و حامی اون رو میچسبونن (که از اساس بی پایه و بنیانه) چون هر چیزی که با قانون خودمون تطابق داشته باشه انجام میدیم و کاری به رضایت تولیدکننده نداریم درحالی که مالکیت معنوی درقالب قانون تولیدکننده است نه مصرف کننده. اگه اینطور باشه من میرم توی شرکت خودم هر محصولی که هر ایرانی تولید کرد رو میگیرم Crack میکنم و استفاده میکنم و میگم قانون شرکت من میگه که اشکالی نداره و دولت هم حق نداره معترض من بشه چون راهکاری که برنامه رو مجانی بهم بده نگذاشته و باهام چنین قراردادی نبسته. خیلی ساده بگم - بحث زیادی طولانی شد - آقا جان محصول خودشه نمیخواد به ما بفروشه. به زور میخوای بخری و اسمش رو بگذاری شرعی و قانونی و انسانی؟

فرض کنید به قول شما من اون برنامه رو با یک واسط خریدم...
سوال اینه که اونا از کجا میفهمند که یه ایرانی بود که این رو خرید و تروریست و باحال(دزد) نبود؟؟؟؟

مسئله اینه که قانون کپی رایت یک قانون جهانیه

قبلا گفتم ایران این معاهده جهانی رو امضا نکرده

غیرمسلمان از من مسلمان بدزده و من مسلمان هم از غیرمسلمان بدزدم درحالی که تو قرآن و احادیث دینم بارها گفته شده دزدی به هر شکلی بده

من نگفتم از غیر مسلمان بدزدیم!
چیزی که معتقدم کشورهاییه که با مسلمون ها مشکل دارند (کافر حربی) مثل امریکا که از قضا هرچی شرکت بزرگه مال اونه!

MMSHFE
جمعه 22 فروردین 1393, 04:54 صبح
مهم فهمیدن اونها نیست. مهم اینه که من پول سرویسی که گرفتم رو دادم. از پشتیبانیش هم توسط اون واسطم (یا اینترنت با یا بدون V-P-N) بهره مند میشم.

MMSHFE
جمعه 22 فروردین 1393, 05:03 صبح
یادمه یکبار به یکی از همدوره ایهام (انگلیسی بود) توی کالجی که تو هند بودیم مجموعه King رو نشون دادم و گفتم اینهمه برنامه توی یک مجموعه است که همه هم کار میکنه و Register میشه. چنین پکیجی توی کشور شما چقدر قیمتشه؟ گفت اگه ملکه ویکتوریا هم تمام ثروتش رو بده نمیتونه یکیشو بخره. تو اینو چند خریدی؟ گفتم این مال دوستمه که تقریباً 250 روپیه (حدود 4 پوند) خریده. چشماش گرد شد میگفت بابا شماها تو بهشتین. خندیدم گفتم نه این بیچاره جهنمیه. رفیق دیگم تو بهشته که همینو کپی کرده! بعد پرسید مگه همه این برنامه ها لایسنس انحصاری نداره؟ چطوری رجیستر میشه؟ گفتم نه بابا Crack شده. میدونین بهم چی گفت؟ عین جمله ای که گفت اینه: هیچوقت دیگه به یه ایرانی اعتماد نمیکنم. البته بماند که بعداً برای اینکه از دلش در بیاد و روحیه بخشندگی ایرانیها رو هم ببینه همون مجموعه رو بهش هدیه دادیم و داشت از خوشحال میمرد!

MMSHFE
جمعه 22 فروردین 1393, 05:21 صبح
قبلا گفتم ایران این معاهده جهانی رو امضا نکرده
خوب مشکل از ایرانه نه از قانون جهانی به این خوبی. قانونهای جهانی بد هم داریم ولی انصافاً کپی رایت قانون بدی نیست که متأسفانه ایران امضاش نمیکنه.

من نگفتم از غیر مسلمان بدزدیم!
چیزی که معتقدم کشورهاییه که با مسلمون ها مشکل دارند (کافر حربی) مثل امریکا که از قضا هرچی شرکت بزرگه مال اونه!
دولت امریکا کافر حربیه قبول ولی دیگه همه شرکتهاش که شریکش نیستن. مثلاً بحثهای نظامی رو قبول دارم که اطلاعاتشون رو بدست بیاریم و مهندسی معکوس کنیم ولی دیگه آفیس رو که میتونیم مثل آدم بخریم یا اگه نشد، از Open Office یا LibreOffice که همون امکانات رو رایگان در اختیار میگذارن استفاده کنیم. با آفیس که قرار نیست بیان ما رو بکشن که حتماً باید روش مهندسی معکوس انجام بدیم و غیرقانونی استفاده کنیم.

MMSHFE
جمعه 22 فروردین 1393, 05:27 صبح
بله اتفاقا شنیدم و میدونم دوست دارن وضعیت سیاسی سر و سامون بگیره و معامله بکنن ولی اونها تابع کشور خودشونن و من رو از آنتی ویروس مک آفی و ... محروم میکنن... منم تابع کشور خودمم و مک آفی رو کرک میکنم!
پس بهتره بحث رو ادامه ندیم چون طبق نظر شما اگه قانون کشورتون گفت مجازین محصول یکی دیگه رو غیرقانونی تصرف کنید، اینکار رو به راحتی انجام میدین. ازطرفی از کجا اینقدر مطمئن هستین که نمیشه خیلی چیزها رو خرید؟ مگه لایسنس قانونی برای خرید و فروش توی ایران نداریم؟ مگه همین McAfee و Kaspersky و ESET Smart Security و IDM و... توی ایران راه برای خرید لایسنس قانونی ندارن؟ برای مثال سایتهایی مثل IranSetup.com یا downloadmanager.ir رو چک کنید. اگه واقعاً بگردیم خیلی جاها راه برای خرید هست ولی چون عادت کردیم پول ندیم، نمیگردیم و خیلی ساده میگیم نبود، پس کرک میکنم.

قانون انسانیت قانون ثابتی نیست الان به ایران گیر دادن که چرا نمیذارید همجنس بازها آزاد باشن و به اونا چپ نگاه میکنید بعضیها میگن همجنس بازی عین انسانیته و از این حرفها ولی یکی دیگه میگه از حیوون هم پست ترند. قانون انسانیت فقط شعار بعضی ها شده برای رسیدن به اهدافشون.

این قانونهای من درآوردی رو کاری ندارم. من به یک قانون ساده دراین مورد استناد میکنم که همه مردم دنیا توی دل خودشون قبول دارن: اگه صاحب یک اثر راضی به استفاده من از اون نباشه، درست نیست ازش استفاده کنم.

سوداگر
جمعه 22 فروردین 1393, 05:27 صبح
جالب بود

همون مجموعه رو بهش هدیه دادیم و داشت از خوشحال میمرد!

پس بدونید فقط تقصیر ما ایرانی ها نیست و هر کسی در هر جای دنیا هر فردی اگه دستش برسه استفاده میکنه. اصطلاحا این استعداد رو بالقوه دارند ولی چون قانون کشورشون این اجازه رو نمیده و جریمه ی سنگینی داره این استعداد بالقوه رو به فعلیت نمیرسونن و متاسفانه چون در ایران امکان به فعلیت رسیدن فراهم شده این طرز استفاده همه گیر شده. یه سایتی رفته بودم PDF مربوط به WPF معرفی کرده بود ازش پرسیده بودن لینک دانلودش رو دارید؟ یه جمله با همین مضمون جواب داد که the author's written this book not for free فارسی به انگلیسیم زیاد خوب نیست ولی متوجه میشید چی گفته بود. با جواب اون نویسنده واقعا به هم ریختم ولی خب چیکار میتونم بکنم وقتی سایتهای علمی شون فقط بلدن بگن Request not allowed from your country That’s all we know :عصبانی++:

پس بهتره بحث رو ادامه ندیم
هر جور راحتین من که خوابم میاد :لبخند:

سوداگر
جمعه 22 فروردین 1393, 05:35 صبح
خوب مشکل از ایرانه نه از قانون جهانی به این خوبی. قانونهای جهانی بد هم داریم ولی انصافاً کپی رایت قانون بدی نیست که متأسفانه ایران امضاش نمیکنه.

قانون کپی رایت بسیار زیبا ولی من توی ایرانی زندگی میکنم که این قانون به اصطلاح جهانی رو مثل بعضی کشورهای دیگه به رسمیت نمیشناسه.

مگه لایسنس قانونی برای خرید و فروش توی ایران نداریم؟ مگه همین McAfee و Kaspersky و ESET Smart Security و IDM و... توی ایران راه برای خرید لایسنس قانونی ندارن؟ برای مثال سایتهایی مثل IranSetup.com یا downloadmanager.ir رو چک کنید. اگه واقعاً بگردیم خیلی جاها راه برای خرید هست ولی چون عادت کردیم پول ندیم، نمیگردیم و خیلی ساده میگیم نبود، پس کرک میکنم.

برادر من اشتباه شده من اینهمه دارم میگم روی صحبتم با کشورهاییه که در ایران نمایندگی فروش ندارند نه این شرکتهایی که نام بردید و میشناسیم. (البته مک آفی رو ندیدم:متفکر:)
منم سایت فروش IDM رو دیدم و دانلود هام رو با برنامه FatRat اوبونتو انجام میدم و با libreoffice تایپ میکنم، از نت بینز و apanta استفاده میکنم اگه نیازی به #C بود شارپ دولوپ خیلی خوش دسته و.... منظورم برنامه هایی بود که فروشش به ایران ممنوعه قبلا هم گفته بودم

ولی چون عادت کردیم پول ندیم، نمیگردیم و خیلی ساده میگیم نبود، پس کرک میکنم.

اصلاح میکنم:

ولی چون عادت کردیم پول ندیم، میگردیم و خیلی ساده معادل اوپن سورسش رو پیدا میکنم و نصب میکنم، اگه نبود میخرم اگه با ایران مشکل داشت اونوقت کرک میکنم نه اینکه یه راست سربخت کرک شده ها برم.
بد برداشت کرده اید من نگفتم چون خارجی اند کرک کنید حالشو ببرید. فقط اونهایی که توی ایران بی صاحبه و لایسنس نمیده چون خودشون پل ها رو خراب کردند و ما هم پل سازی بلد نیستیم...

cpuram
جمعه 22 فروردین 1393, 09:12 صبح
آفیسهای دیگه قابلیتهای آفیس 2013 رو دارن؟
من ویندوز و آفیسم رو به روش اسکایپ فعال کردم یعنی واقعا اصل هست و دارم به راحتی آپدیت میکنم.
قانون کپی رایت زیباست ولی وقتی پی پال ما رو تحریم کرده و نمیزاره عضو بشیم که منم بتونم وارد بازار اونا بشم حق من چی میشه؟ منم دوست داشتم توی اپل استور برای ای او اس برنامه عرضه میکردم ولی به این راحتی شدنی نیست با این شرایط آدم نمیتونه وارد برنامه نویسی موبایل بشه و من بهترین کار رو فقط طراحی سایت میدونم.
وقتی به قول دوستمون وارد لینکی میشیم که نوشته کشور شما تحریمه یه حس بدی بهتون میده؟ حس حقارت یا افسردگی؟
چرا گوگل کد باید برای ما تحریم بشه؟این دشمنی با علم نیست؟
چرا یه دولوپر هر روز باید دنبال v-p&n باشه؟
چرا مایکروسافت استور خودش رو از داخل ویندوز رو به ما بسته؟
شما میفرمائید من تولید کننده دوس ندارم به شما بفروشم پس تو کرکم نکن.
اگه ما تا الان این همه تحریم دور نمیزدیم هر روز یه هواپیما سقوط میکرد شما راضی هستین سقوط کنه؟ راضی هستین قطعات پالایشگاه نخریم و همه بیکار بشن؟ خونتون گاز نداشته باشه؟ راضی هستین قطر از منابع مشترک گاز پارس جنوبی چند برابر ما استفاده کنه که میکنه اینا ضرر نیست؟اینا پول منو شما نیست؟همون دولوپرهای خارجی که دلتون براشون میسوزه ویروس استاکست نساختن که دانشمندان ما رو گرفتار کنن؟تو رو خدا یکم واقع بینانه نگاه کنید.

MMSHFE
جمعه 22 فروردین 1393, 12:49 عصر
خیر آفیسهای دیگه همه امکانات آفیس 2013 رو ندارن و حتی محیط زیبا و راحت و کاربرپسند اون رو هم ندارن ولی این باعث نمیشه من غیرقانونی ازش استفاده کنم. هر چیزی که خوبه و خوشمون میاد رو باید غیرقانونی تصرف کنیم چون نتونستیم بخریم؟ پس دزدها خلی شغل شرافتمندانه ای دارن.

قانون کپی رایت زیباست ولی وقتی پی پال ما رو تحریم کرده و نمیزاره عضو بشیم که منم بتونم وارد بازار اونا بشم حق من چی میشه؟ منم دوست داشتم توی اپل استور برای ای او اس برنامه عرضه میکردم ولی به این راحتی شدنی نیست با این شرایط آدم نمیتونه وارد برنامه نویسی موبایل بشه و من بهترین کار رو فقط طراحی سایت میدونم.
راه برای اکانت پی پال داشتن زیاده. میتونید به اسم کشورهای دیگه ثبت نام کنید و یک اکانت بخرین (سایت هم زیاده) و فقط باید حواستون باشه با IP ایران لاگین نکنید. خود من الآن برای Android برنامه مینویسم و توی GoogleHelpout خدمات مشاوره میدم و پول هم میگیرم.

وقتی به قول دوستمون وارد لینکی میشیم که نوشته کشور شما تحریمه یه حس بدی بهتون میده؟ حس حقارت یا افسردگی؟
من هم این حس رو دوست ندارم ولی باور کنید راه مقابله با کسی که شما رو تحقیر میکنه، شکستن شیشه مغازه اش نیست. کشورشون گفته به شما نفروشن حتی فرض کنیم خودشون به میل خودشون به شما نمیفروشن. اسمش رو تحقیر یا هر چیز دیگه که میخواین بگذارین ولی آیا باعث میشه به خودمون اجازه بدیم محصولشون رو بدزدیم؟

چرا گوگل کد باید برای ما تحریم بشه؟این دشمنی با علم نیست؟
چرا یه دولوپر هر روز باید دنبال v-p&n باشه؟
چرا مایکروسافت استور خودش رو از داخل ویندوز رو به ما بسته؟
چراش توی سیاستهای بین کشوری و بین دولتها نهفته است و کسی هم فکر نمیکنم باشه که ندونه ولی فکر میکنید رهبر انقلاب منظورشون از جنبش نرم افزاری، تولید نرم افزارهای بومی بوده یا دزدیدن نرم افزارهای خارجی؟

شما میفرمائید من تولید کننده دوس ندارم به شما بفروشم پس تو کرکم نکن.
دقیقاً. من میگم آقا به شما نمیفروشم. این مسئله باعث میشه شما به خودتون اجازه بدین شب بیاین مغازه من رو خالی کنین؟

اگه ما تا الان این همه تحریم دور نمیزدیم هر روز یه هواپیما سقوط میکرد شما راضی هستین سقوط کنه؟ راضی هستین قطعات پالایشگاه نخریم و همه بیکار بشن؟ خونتون گاز نداشته باشه؟ راضی هستین قطر از منابع مشترک گاز پارس جنوبی چند برابر ما استفاده کنه که میکنه اینا ضرر نیست؟اینا پول منو شما نیست؟همون دولوپرهای خارجی که دلتون براشون میسوزه ویروس استاکست نساختن که دانشمندان ما رو گرفتار کنن؟تو رو خدا یکم واقع بینانه نگاه کنید.
چه ربطی داره آخه! اگه ما میگیم تحریمها رو دور زدیم معناش این نیست که پول قطعات هواپیما رو ندادیم و رفتیم از شرکت بوئینگ دزدیدیم بلکه به این معنیه که با یک یا چند واسطه خریدیم و بهاش رو پرداخت کردیم. ضمناً فکر میکنید ایرانیها کم کارهای مخرب کردن؟ گروه آشیانه توی یک روز 400 تا سایت اسرائیلی رو هک کرده. شما که میگین واقع بینانه نگاه کنیم، دقت کنید که ما هم همچین معصومانه عمل نکردیم. لیست گروههای بزرگ هک دنیا رو نگاه کنید. نگاهی به سایت Zone-H بندازین ببینید چقدر هک توسط ایرانیها داره گزارش میشه. فکر میکنید ویروس ایرانی کم داریم؟ یکم اطلاعاتتون رو افزایش بدین یا اگه اینها رو میدونید، توی صحبتهاتون و طرز نگاهتون به مسئله، لحاظ کنید.
-----
قانون کشورها قطعاً در خیلی از مسائل تفاوتهای زیادی با هم داره. اینجور وقتها مرجع رفع اختلاف، قوانین مشترک و بین المللیه. مثلاً در همین قضیه گروگانگیری مرزبانها اونها میگفتن و هنوز هم میگن) طبق قانون خودمون کار ما درسته چون قانون ایران رو قبول نداریم و بی جهت دوستان ما رو به زندان انداختن. حالا شما هی بیا بگو آقا اونهایی که تو زندان هستن قصد عملیات تروریستی داشتن. مگه قبول میکنن؟ میگن کشتن شماها که تروریسم نیست! هر کس هفت تا از شماها رو بکشه میره بهشت. اینجور جاها ایران با کمک سازمان ملل و قوانین بین المللی (و البته در این قضیه خاص با ریش سفیدی بزرگان اهل سنت) وارد عمل میشه نه با قانون خودش چون اونها قبولش ندارن.
کپی رایت هم یکی از همین قانونهای مشترکه که اگه میخوایم بتونیم با کشورهای دیگه توی بحث نرم افزاری صحبت کنیم، باید اون رو قبول و رعایت کنیم.

amin7x
جمعه 22 فروردین 1393, 13:46 عصر
دوستان فرق CopyRight با CopyLeft چیه؟

us1234
جمعه 22 فروردین 1393, 14:54 عصر

کپی لفت قانونی دقیقا متضاد کپی رایته . یعنی قانونی که هیچ کاربر نمیتواند حق انتشار محصولی را از کاربر دیگر سلب کنه . علامتش هم یک c به سمت چپ است .
توضیحات بیشتر : http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%A9%D9%BE%DB%8C%E2%80%8C%D9%84%D9%81%D8%AA
http://en.wikipedia.org/wiki/Copyleft

سوداگر
جمعه 22 فروردین 1393, 15:55 عصر

این دلیل نمیشه که من بیام و چون امکانات یک محصول بهتره اون رو کپی کنم! شما میایید IDM و Node23 , .... رو کپی میکنید چون قابلیتهای بیشتری داره. در حالی که در ایران نمایندگی داره و قابل خریدنه؟!

این باعث نمیشه من غیرقانونی ازش استفاده کنم. هر چیزی که خوبه و خوشمون میاد رو باید غیرقانونی تصرف کنیم چون نتونستیم بخریم؟ پس دزدها خلی شغل شرافتمندانه ای دارن.

قبلا نظرم رو توی تاپیک پکیج PHP در مورد تفاوت دزدی فیزیکی مثل ماشین و مغازه و ... با کپی کردن دادم به طور خلاصه هم اینجا میگم.....
وقتی اصغر آقای ایرانی یه برنامه نوشته که برای دوشنبه ی افغانی امکان خرید نذاشته و قصد هم نداره این امکان رو بذاره و قید بازار افغانستان رو زده پس کپی کردن آقا دوشنبه هیچ سود و زیانی به اصغر آقا نمیزنه. نوش جونش بره استفاده بکنه. با دزدی مغازه خیلی فرق داره که تقریباً 100% اموالش به تاراج میره. ضرر 100% رو نمیتونید با ضرر 0% مقایسه بکنید. مقایسه ی عادلانه ای نیست.
از طرفی شما برای سرقت مغازه بالاخره باید داخل یک کشور دزدی بکنید که مسلما در همه ی کشور ها من جمله کشوری که سرقت واقع شده دزدی جرم هست و کسی که مغازه میزنه طبق قانون کشوری که سرقت واقع شده مجرم محسوب میشه. اما وقتی در کشوری کپی نرم افزارهای خارجی که درایران نمایندگی ندارند جرم نیست پس نمیتونید بگید جرمی واقع شده اونهم از نوع سرقت نرم افزار:قهقهه:
چینی ها هم فرش ایرانی را کپی کرده اند و دارند بازار جهانی را به سمت خودشون میکشند. طرح های فرش ایرانی که فقط در ایران تولید شده در چین شامل حق مالکیت نمیشه، استفاده کردند و دارند از ما جلو میزنند. حتی شایعاتی که بعداً تکذیب شد! مبنی بر اینکه چین شهری به نام کاشان داره و فزش ها رو به نام کاشان که غالبا فک میکنن مال ایرانه به خورد دنیا میده ولی الان داخل google map پیداش کردم و فهمیدم حقیقت داره کلمه kashan, Shuangyashan, Heilongjiang, China رو جستجو کنید یا به این آدرس (https://www.google.com/maps/place/Kashan/@47.2818695,133.9895338,10z/data=!4m2!3m1!1s0x5ef91161c7524cb1:0x47739931dcb21 0ca) مراجعه کنید. کپی کاشان واقع در شمال شرقی چین!
آمریکا پدرش در اومد تا 2 تا هلیکوپتر tiger ساخت یه سال بعدش چین اومد 5-6 تا بدل تایگر رو ساخت. فقط ایران تنها اینجوری نیست. طوری صحبت میکنید که انگار بقیه کشورها فرشته اند و فقط ایرانی ها در جهان به عنوان سارق شناخته میشوند.:گیج: همین چند ماه پیش بود دادگاه امریکا سامسونگ رو صاحب حق دونست و اون شرکت امریکایی رو محکوم کرد ولی به دلیل کره ای بودن سامسونگ! آقای رئیس جمهور با یک وتوی ساده این حق رو از سامسونگ گرفت چون قانون امریکا این اجازه رو بهش داد. زیر پا گذاشتن کپی رایت توسط گوگل خوردن حق خیلی از نویسندگان رو که شنیدید. همه اون نویسنده ها راضی بودند؟؟؟ نمونه زیاده اگر در خانه کس است یک حرف بس است.

فقط باید حواستون باشه با IP ایران لاگین نکنید.

به این راحتیا هم نیست و مدام باید دغدغه داشته باشید که نکنه با IP ایران لاگ بشم و فقط کافیه یادم بره پروکسی مرورگرم رو فعال کنم و لاگ بشم اونوقته که پولهام به باد فنا بره به خاطر اینکه اومدم ثواب کنم کبابم کردند. چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی؟ البته یکی از دوستان گفت از طریق بانکهای روسیه میشه ولی به دلایل دیگه ای که گفتم اصلا در صدد نیستم بابت نرم افزاری که سازنده اش با من مشکل داره و در ایران حق مالکیت نداره پول بدم.

دقیقاً عکس همدیگه اند! copyleft یعنی بی قید و بند بودن نسبت به copyright
در شرایط کنونی با هیچ کدومشون به صورت مطلق موافق نیستم. با قانون حمایت از مولفان و مصنفان و حمایت از تولید کنندگان داخلی موافقم که در نظرسنجی نبود و شرکت نمیکنم.

leaping
جمعه 22 فروردین 1393, 16:50 عصر
مبحث کپی رایت تبدیل به یک بازار داغ برای شرکتهای تولید کننده شده --- به فرض مثال بنده یک کاربر آماتور استفاده از نرم افزار مایا هستم و قیمتش هم خیلی زیاد هست.خب آیا این درسته که من بیام و قیمت صنعتی این نرم افزار رو برای یادگیریش بدم؟
من وقتی هزینه این رو میدم که سود آوری برای من داشته باشه . از همینجا هم می گم نامردم اگه هر کدوم از این نرم افزارها سود اوری برای من داشته باشن و من هزینه تولید نرم افزار رو ندم
این در مورد نرم افزارهای کاربردی و صنعتی بود.
اما نرم افزارهای کوچیکتر مثل دانلود منیجر که قطعا خدمات بسیاری رو به یوزرهاش میدم یا همون تیم ویور خودمون
من در روز دارم هزاران بار از نرم افزار دانلود منیجر استفاده می کنم و این یک نرم افزار کم حجم و دارای مزیتهای زیادی هست.نرم افزارهای مشابه اون هم البته کم نیستن _دلیل استفاده فقط رواج اون هست)
اما واقعا منطقیه پول این نرم افزار رو من ایرانی 70 هزار تومن بدم؟ اگه میداد 20 هزار تومن بازم نامرد بودم اگه نگیرم
تازه این قیمتی رو به دلار اسکناس گفتم اگه یه وقت بخوام سفارش بدم تبدیلش میره تو 100 هزار تومن
اما خب به قول دوستمون گفتن که نداری نخر و ازش استفاده نکن
اما خیر من همچین کاری نمیکنم و استفاده هم می کنم.چون نرم افزار تولید شده برای استفاده اگر استفادش در نهایت ضرر به ضخص ثالثی می زد آره حرفتون صحیح بود.و اگرم تولید کنندش رو ورشکست می کرد بازم حرفتون صحیح بود.
اما این شرکتها سود خودشون رو بردن و قطعا از هزینه تولید این نرم افزار خیلی خیلی خیلی بیشتر سود عایدشون شده
استفاده ماهم یجورایی یه صدقست
من اگه وضع مالیم خوب بود. شک نکنید همه این نرم افزارهارو می خریدم چون قطعا هرچیزی اورجینالش بهترینش هست.
در مورد مسئله کپی رایت بحث خیلی زیاد هست و دلیل هم خیلی زیاد برای نقض موردی اون نه نقض کاملش

MMSHFE
جمعه 22 فروردین 1393, 17:45 عصر
اما واقعا منطقیه پول این نرم افزار رو من ایرانی 70 هزار تومن بدم؟ اگه میداد 20 هزار تومن بازم نامرد بودم اگه نگیرم
IDM که توی ایران داره 59 هزار تومان میفروشه (لینک (http://www.downloadmanager.ir/buy/)).
بهرحال بنظر من تمام این حرفها توجیه خودمونه. چرا همش از دید فروشنده نگاه میکنید؟ من میگم اگه وجدان داشته باشیم، حاضر نمیشیم از سرویسی استفاده کنیم که بهاش رو نپرداختیم و میدونیم رایگان نیست. حالا چه فروشنده بفهمه یا نفهمه یا چه ضرر بکنه یا نکنه دیگه مهم نیست. مهم اینه که من نوعی بهاش رو ندادم.

leaping
جمعه 22 فروردین 1393, 17:53 عصر
IDM که توی ایران داره 59 هزار تومان میفروشه (لینک (http://www.downloadmanager.ir/buy/)).
بهرحال بنظر من تمام این حرفها توجیه خودمونه. چرا همش از دید فروشنده نگاه میکنید؟ من میگم اگه وجدان داشته باشیم، حاضر نمیشیم از سرویسی استفاده کنیم که بهاش رو نپرداختیم و میدونیم رایگان نیست. حالا چه فروشنده بفهمه یا نفهمه یا چه ضرر بکنه یا نکنه دیگه مهم نیست. مهم اینه که من نوعی بهاش رو ندادم.
من این فروشگاه رو ندیده بودم قیمت دلاریش رو عرض کردم که 24 دلار هست.
و خیلی از نرم افزارهای دیگه که فروش این چنینی ندارن
خیلی از شرکت ها هم دارن استثمار می کنن برنامه نویس هارو(الان دارم در به در دنبال یه مقاله می گردم که قبلا دیدم در مورد پروژ های برنامه نویسی به شیوه کراود فایندینگ) این همون تیر خلاص به شرکتهای استثمار گر هست به نظرم :D
من نوعی الان ندارم که بدم و بهش هم نیاز دارم
مثل دوا و دکتر میمونه

SlowCode
جمعه 22 فروردین 1393, 18:09 عصر
حرف های هر دو طرف کاملا درسته به نظرم!
آقای شهرکی در این مورد نمیشه اسم دزدی گذاشت!
ببینید ما اگه به دینمون پایبند هستیم باید بر اساس نظر مراجع عمل کنیم.
مرجع تقلید من گفته رعایت حقوق کشورهایی که باهاشون رابطه دوستانه داریم واجب هست ولی واسه کشورهای آمریکا و اسراییل حقی ندارند.
این فتوا میانه حرف شما دوستان هست.
ما میتونیم ویندوز، فتوشاپ و... رو که آمریکایی هستن رو استفاده کنیم.
ولی حرف هایی که اقای شهرکی گفتن بر اساس اخلاق هست، و هرکسی خواست میتونه بهای محصول رو به هر طریقی به صاحب اثر برسونه تا وجدانش راحت باشه.

آقای شهرکی مثالی که واسه دزدی زدین درست نیست! مثال عرض میکنم:
تو جنگ شما میتونی بری از سنگر دشمن هرچی خواستی برداری. عرفا، شرعا،اخلاقا مال خودته.
مایکروسافت دشمن ماست، چون استاکس نت رو نوشت، چون فقط به فکر منافع خودش هست! مگه نشنیدین که گروه SEA بعد از هک کردن سایت های مایکروسافت به مدارکی رسید که نشون میداد مایکروسافت اطلاعات هر کاربر رو به قیمت حدودا 200 دلار به NSA فروخته! یادتونه تو نشست شیراز در مورد اسکایپ چی گفتین؟

مثل این میمونه که ما میگیم: غرور بده! بله بده ولی حضرت علی فرمودن: در مقابل فرد مغرور باید مغرور باشیم! هرچیزی در جای خودش خوبه.

دستورات دین بر اخلاق اولیت دارند. چون تفکرات ما ناشی از خیلی چیزهاست که ممکنه اشتباه باشه.
ما باید بر اساس فتوای مراجع خودمون عمل کنیم. حالا اگه اشتباه بود تو قیامت یقه اونا رو میگیرن نه ما رو! پس وجدانمون هم راحته.

MMSHFE
جمعه 22 فروردین 1393, 18:09 عصر
از Free Download Manager استفاده کنید.

مثل دوا و دکتر میمونه
کسی که بخاطر نداری نمیتونه داروی گرون بخره، یا باید نسخه ارزون و معادلش رو بگیره و یا بمیره. مردن اینطوری بهتر از دزدیدن داروی گرونه. این نظر شخصیه منه و لزومی نداره شما باهاش موافق باشین.

MMSHFE
جمعه 22 فروردین 1393, 18:13 عصر
ببینید ما اگه به دینمون پایبند هستیم باید بر اساس نظر مراجع عمل کنیم.
مرجع تقلید من گفته رعایت حقوق کشورهایی که باهاشون رابطه دوستانه داریم واجب هست ولی واسه کشورهای آمریکا و اسراییل حقی ندارند.
اگه اینطوری باشه نباید شرکتهای کشورهای دیگه رو محکوم کنیم که چرا به ما نمیفروشن چون اونها هم طبق دستور مقاماتشون عمل میکنن. بهرصورت من عقیده دارم حتی اگه نشه خرید و میخوایم نسخه کرک شده استفاده کنیم، در قالب Donation و... میشه پول رو به تولیدکننده برسونیم. ایرانی جماعت اگه بخواد، راهشو پیدا میکنه؛ اگر هم نشد، راهشو میسازه. وقتی میتونیم روی گوشی Apple که JailBreak هم نشده، با برنامه سیبچه برنامه نصب کنیم، پیدا کردن راه پرداخت هزینه و لایسنس که دیگه کاری نداره.

SlowCode
جمعه 22 فروردین 1393, 18:30 عصر
اگه اینطوری باشه نباید شرکتهای کشورهای دیگه رو محکوم کنیم که چرا به ما نمیفروشن چون اونها هم طبق دستور مقاماتشون عمل میکنن. بهرصورت من عقیده دارم حتی اگه نشه خرید و میخوایم نسخه کرک شده استفاده کنیم، در قالب Donation و... میشه پول رو به تولیدکننده برسونیم. ایرانی جماعت اگه بخواد، راهشو پیدا میکنه؛ اگر هم نشد، راهشو میسازه. وقتی میتونیم روی گوشی Apple که JailBreak هم نشده، با برنامه سیبچه برنامه نصب کنیم، پیدا کردن راه پرداخت هزینه و لایسنس که دیگه کاری نداره.

مسئله اینجاست که اصل رو فراموش کردین!
اصل اینه که حق همه صاحب اثرهای تمام کشور ها رو رعایت کنیم. ولی یه استثنا هست اونم اینه که هرکشوری بخواد با ما دشمن باشه براش حقی قائل نمیشیم!
دلش میخواست با ما دشمن نمیشد! حالا که دشمن شده باید منتظر آثارش هم باشه.
اونا شروعش کردن نه ما!
این حرف شما مثل حرف کسانی هست که میگن چرا زمان جنگ اون همه عراقی رو کشتن؟ کشتن مگه بد نیست؟
جواب اینه که اونا قضیه رو شروع کرده بودن! پس اونا مقصرن! هرکس که کشته شد خونش گردن اونا بود!

حالا تو این قضیه هم حق هر شرکت یا هر developer که تو اون کشور ها ضایع میشه تقصیر دولت آمریکاست نه ما!
اگه یه زمانی ما با کشوری رابطه خوبی داشته باشیم و یه شرکتی نخواد محصولاتش رو به ما بفروشه اون وقت حق با شماست و ما نباید از محصولات اون شرکت استفاده کنیم.
------------------------
یادمه تو نشست شیراز گفتین که با دور زدن پی پال تونستین یه سرور بخرین!
خب این رو چطوری توجیه میکنین؟ شما با افتخاز کردین که هیچ برنامه کرک شده ی ندارین! ولی خودتون گفتین به طور غیر قانونی خرید انجام دادین!
امیدوارم سوء تفاهم نشه، چون صرفا بحث میکنیم و ارادت من نسبت به شما سر جاشه:لبخندساده:

MMSHFE
جمعه 22 فروردین 1393, 18:41 عصر
خب این رو چطوری توجیه میکنین؟ شما با افتخاز کردین که هیچ برنامه کرک شده ی ندارین! ولی خودتون گفتین به طور غیر قانونی خرید انجام دادین!
اون قضیه فرق میکرد. یک باگ پیدا کردیم و سرور هم خریدیم ولی باگ رو هم Report کردیم و به سروری هم که خرید کرده بودیم جریان باگ رو گزارش کردیم و الآن هم باگ رفع شده.

MMSHFE
جمعه 22 فروردین 1393, 18:42 عصر
این حرف شما مثل حرف کسانی هست که میگن چرا زمان جنگ اون همه عراقی رو کشتن؟ کشتن مگه بد نیست؟
جواب اینه که اونا قضیه رو شروع کرده بودن! پس اونا مقصرن! هرکس که کشته شد خونش گردن اونا بود!
این قضیه فرق میکنه! اگه ایرانیها اون عراقیها رو نمیکشتن، اونها ایرانیها رو میکشتن. یا باید میکشتی یا کشته میشدی و توی همون جنگ هم ایران به کسانی که سر جنگ نداشتن یا اسرایی که میگرفت کاری نداشت و برخورد انسانی باهاشون داشت درحالی که خیلیها رو ممکن بود همون اسرا کشته باشن.

leaping
جمعه 22 فروردین 1393, 18:44 عصر
مسئله اینجاست که اصل رو فراموش کردین!
اصل اینه که حق همه صاحب اثرهای تمام کشور ها رو رعایت کنیم. ولی یه استثنا هست اونم اینه که هرکشوری بخواد با ما دشمن باشه براش حقی قائل نمیشیم!
دلش میخواست با ما دشمن نمیشد! حالا که دشمن شده باید منتظر آثارش هم باشه.
اونا شروعش کردن نه ما!

حالا تو این قضیه هم حق هر شرکت یا هر developer که تو اون کشور ها ضایع میشه تقصیر دولت آمریکاست نه ما!
اگه یه زمانی ما با کشوری رابطه خوبی داشته باشیم و یه شرکتی نخواد محصولاتش رو به ما بفروشه اون وقت حق با شماست و ما نباید از محصولات اون شرکت استفاده کنیم.
------------------------
امیدوارم سوء تفاهم نشه، چون صرفا بحث میکنیم و ارادت من نسبت به شما سر جاشه:لبخندساده:
با نظر شما اصلا موافق نیستم اون کشورهام از عدم ارتباط با ما نمردن
بعدشم:
مثال آقای شهرکی رو بگم قضیه موافق یا مخالف بودن نیست
موضوع اینه که فرض کن عزیزی از شما مریض هست.یک شرکت داروساز میاد و میگه من این دارو رو تولید کردم و عشقم میکشه میدمش 500000 دلار میخوای بخر میخوای نخر
من در این حالت نمیرم بمیرم.حتی اگه اون داروساز رو هم با خودم کشته باشم.تا آخرین نفس برای زندگیم می جنگم.
شرافت در مبارزه است.من مثل ترسوها نخواهم مرد. :لبخندساده: (از این حرفم اصلا منظور نداشتم.فقط اصطلاح بود)

MMSHFE
جمعه 22 فروردین 1393, 18:44 عصر
اونا شروعش کردن نه ما!
نمیخوام بگم اونها درست میگن (اینطور نیست و قلباً معتقدم حق با ایران و انقلاب ماست) ولی بهرصورت اونها هم میگن ایرانیها اول شروع کردن. ما تو کشورشون بودیم و ما رو بیرون کردن. اونها انقلاب کردن وگرنه ما که مشکلی نداشتیم.

درهرصورت بحث داره به حاشیه کشیده میشه و من نظر کلی خودم رو درخصوص کپی رایت گفتم.

MMSHFE
جمعه 22 فروردین 1393, 18:59 عصر
شرافت در مبارزه است.من مثل ترسوها نخواهم مرد. :لبخندساده: (از این حرفم اصلا منظور نداشتم.فقط اصطلاح بود)
دیدگاهها فرق میکنه. من شرافت رو در این میبینم که بخاطر نداریم بمیرم ولی دزدی نکنم (من هم منظوری نداشتم و کلی گفتم).

سوداگر
جمعه 22 فروردین 1393, 21:13 عصر
اون قضیه فرق میکرد. یک باگ پیدا کردیم و ....برنامه هایی که توی پکیج های آموزشی گذاشتین هم لایسسش رو خریدین یا به قول خودتون دزدیدین؟ :متفکر:

cpuram
جمعه 22 فروردین 1393, 21:43 عصر
اگه مجبور بشید برای ریکاوری هارد خودتون از 5 تا نرم افزار استفاده کنید همشو میخرید؟
الان کلی نرم افزار تو زمینه های مختلف داریم همشو خریدین؟
اگه کسی فایل psd بگه طراحی کن یا یه فایل psd بده که باید تبدیل بشه چی وقتی فتوشاپ ندارین چیکار میکنید؟

leaping
جمعه 22 فروردین 1393, 23:03 عصر
اگه مجبور بشید برای ریکاوری هارد خودتون از 5 تا نرم افزار استفاده کنید همشو میخرید؟
الان کلی نرم افزار تو زمینه های مختلف داریم همشو خریدین؟
اگه کسی فایل psd بگه طراحی کن یا یه فایل psd بده که باید تبدیل بشه چی وقتی فتوشاپ ندارین چیکار میکنید؟
نکته های جالب و ظریفی بود.
با ذکر این مورد که بعضی از نرم افزارها نسخه تریال دارن بازهم محدودیت ها رو این موضوع رفع نمیکنه
در کل بحث کپی رایت رو با مباحث دیگه اینجا متاسفانه قاطی کردن که ترجیح میدم وارد موضوع مرتبط باهاش نشم.
فقط اینکه کاشک همه چیزمون منطق برنامه نویسی داشت.هیچکس مخالف حمایت از حقوق برنامه نویس ها و توسعه دهنده ها نیست مگر نه اینکه من حتی به عنوان یک عضو خیلی خیلی خیلی ریز برنامه نویس هستم.
پس انقد حقوق برنامه نویس ها و مولف ها رو گوش زد نکنید.کاربر هارو هم دریابید.

بعدشم کمتر به پر و پای آقای شهرکی بپیچیم.ایشون همون اول عرض کردن که به هیچ عنوان محصول کرک شده استفاده نمیکنن تازشم این نظر شخصیه ایشون بوده و کسی هم حق زیر سوال بردنش رو نداره(جسارت نکرده باشم به دوستان) ماهم نظر خودمون رو داریم حالا اینکه که کدومش درسته هرکس حدود انسانیت خودش تشخیص میده

موفق باشید دوستان :)

cpuram
شنبه 23 فروردین 1393, 00:05 صبح
بنده به هیچ عنوان قصد جسارت به استاد رو ندارم خودشون فرمودن تاپیک بزنید تا بحث کنیم.من با حرفاشون موافق هستم ولی راه حلی واسه خودم ندارم.
چرا تاپیک زدم؟
1-چون خودم کپی رایت رو دوست دارم ولی با اینهمه نرم افزار کرک شده که بعضی اوقات یک ربع ساعت بیشتر ازشون استفاده نمیکنیم چطوری هزینشو بدم؟
2-میخوام این بحث یه نتیجه داشته باشه و به صورت یه موضوع حل شده دربیاد.
راستی
کرک نرم افزارها رو خود بچه های استکبار میسازن و ما نقشی نداریم پس اونا به ایرانیا کاری ندارن.

refugee
شنبه 23 فروردین 1393, 00:42 صبح
* قبلش خواهشی که از دوستان دارم اینه که هیچ تحمیلی برای کسی نیست و هر کسی اعتقادات و دیدگاه خودش رو داره و نظر هر کسی برای خودش متین است . پس لطفا از گفته همدیگه دلخور و یا دعوا نکنید . ارزش نداره . این تایپیک رو اقای شهرکی گفتن درست کنید وو این دوست استارترمون درست کردند .

بحث قشنگ و جذابی است و دوست دارم صحبت در مورد رو . اما کسی جواب سوالات منو نداد :

1. من میگم اگه قانون کپی رایت رو رعایت کنیم به پول نیاز داریم تا این همه برنامه رو بخریم و احتیاجات رو بر اورده کنیم . کشور تحریم است و هدر دادن سرمایه ملی به ضرر کشور و دین اسلام و به نفع دشمن خواهد بود . پس چرا باید سرمایه رو خارج کنیم ؟

2. تحریم کردند . تحریم میکنیم . ( قانون دوم نیوتن میگه : هر عملی عکس العملی دارد :لبخند: ) پس به نظر من در این مورد هم استفاده از کپی رایت ((خارجی و مال کشور هایی که تحریم کردند)) مشکلی نداره .

3. اقای شهرکی فرموده بودند بریم لایسنس رو توسط فردی دیگه ای خارج از کشور تهیه کنیم و حق کپی رایت رو رعایت کنیم . { ما دینمون اسلام و مذهب شیعه هستیم , در دین ما استفاده از چیزی که سازنده حرام دانسته جایز نیست و حرام است شرعا } حال اگر کپی کنیم و کرک شده استفاده کنیم و یا بازم بریم از فرد دیگه ای از خارج از کشور خریداری کنیم . چه فرقی داره ؟ ( به قول معروف خر همان خر است , پالانش فرق کرده ) وقتی سازنده کشور رو تحریم کردند و نمیدن یعنی راضی نیستن کسی از مردمان این کشور از اون برنامه استفاده کنه .

---------------
بهتره دو گروه شویم :

1. موافقین : افرادی که کپی رایت رو رعایت میکنند و استفاده از کپی و نال شده را حرام میدانند . ( فقط من موندم این افراد ایا از ابتدا کپی نکردن ؟ اصلا برا یکبارم از برنامه های نال شده تو این همه سال استفاده نکردن ؟ مثلا فتوشاپ به اون گرونی رو چطوری خریدن )

2. مخالفین : افرادی که قانون کپی رایت (خارجی) رو زیر پا میذارن و با استفاده از کپی و کرک شده مشکلی ندارند . ( مثل خودم ) ولی قانون کپی رایت داخلی رو رعایت میکنند /

* امیدوارم روزی برسه که نه کشور تحریم باشه و نه مردمان بی قید و بند و همگی قانون کپی رایت رو عایت کنیم . فرقی نداره ایرانی افغانی یا امریکایی و .. مهم افکار و دیدگاه و انسانیت ماست . همونطور که اقای شهرکی گفتند .

سوداگر
شنبه 23 فروردین 1393, 00:44 صبح
بعدشم کمتر به پر و پای آقای شهرکی بپیچیم.

طلبه ها هم چیزی به اسم مباحثه دارند، طوری باهم بحث میکنند که خیال میکنید دعواشون گرفته ولی اینطور نیست لحن و موضع گیری من فقط به خاطر روشن شدن بحث هست.

کسی هم حق زیر سوال بردنش رو نداره

این سوال رو از ایشون پرسیدم که بفهمم قسم حضرت عباسی رو باید باور کنم یا دم خروس رو؟ البته به خاطر روشن شدن بحث!

هرکس حدود انسانیت خودش تشخیص میده

انسانیت رو خودش تشخیص میده باید برای خودش نگه داره نه اینکه به هر کسی با استناد به قانون انسانیتی که برای خودش تعریف کرده و برای خودش مقدسه در یک تاپیک عمومی بگه دزد!

cpuram
شنبه 23 فروردین 1393, 03:16 صبح
یه موضوع خیلی مهم هم هست که قانون کپی رایت امضا نمیشه همون طور که گفتم آمریکا بالای 100 میلیارد دلار پول ما رو دستش داره اگه از سود سالانه این پول بگذریم(که نمیشه گذشت).این کشور به ما بدهکاره و تا نسلهای آینده ما هم از نرم افزارشون استفاده کنن حساب ما تصویه نمیشه.شما میفرمائید ما با شرکتها کاری نداریم خوب قبول آیا هر دولتی برای ملت خودش کار نمیکنه؟چرا این ملت یک بار اعتراض نمیکنن که ایرانی ها رو کمتر اذیت کنید؟ به هرحال اینم یه راهی هست برای مطالبه پولامون.
اما خوب خارج که فقط آمریکا نیست اگه شرکت مثلا بلژیکی نرم افزار رو تولید کرده باشه چی؟
اون موقع دیگه هیچ بهانه ای نداریم و باید پولشو بدیم .

پس؟

قانون کپی رایت باید امضا بشه اما قبل از امضا باید قید بشه فعلا برای آمریکا رعایت نمیکنیم تا پولای مارو بدن.

MMSHFE
شنبه 23 فروردین 1393, 13:36 عصر
برنامه هایی که توی پکیج های آموزشی گذاشتین هم لایسسش رو خریدین یا به قول خودتون دزدیدین؟ :متفکر:
خودتون چی فکر میکنید؟ برای هر نفر به ازای 50 هزار تومانی که پرداخت کرده یک لایسنس Zend Studio به مبلغ 189 دلار گذاشتم؟ قصدم رواج کرک نبوده چون نیازی نیست و بهرحال رواج داره ولی نت بینز که رایگان هست رو هم گذاشتم و گفتم اگه کسی خواست دنبال Zend Studio بگرده و دانلود کنه و کرک سالم (که آلوده به ویروس نباشه) تهیه کنه، توی خود پکیج باشه و همین پکیج همه نیازهاش رو تأمین کنه.

MMSHFE
شنبه 23 فروردین 1393, 13:38 عصر
قانون کپی رایت باید امضا بشه اما قبل از امضا باید قید بشه فعلا برای آمریکا رعایت نمیکنیم تا پولای مارو بدن.
امریکا هم گفت چشم! البته اگه بگه به نفعشه چون اگه کل ایران مجبور بشن با رعایت کپی رایت، پولهای نرم افزارهای مورد استفاده رو بدن، فکر کنم آخرش یه چیزی هم بدهکار بشیم.

MMSHFE
شنبه 23 فروردین 1393, 13:40 عصر
انسانیت رو خودش تشخیص میده باید برای خودش نگه داره نه اینکه به هر کسی با استناد به قانون انسانیتی که برای خودش تعریف کرده و برای خودش مقدسه در یک تاپیک عمومی بگه دزد!
دوست عزیز، منظور من شما یا فرد خاصی نبود. همه جا هم گفتم «بنظر من، نظر من اینه که، این یک نظر شخصیه و...» و وقتی ازنظر من یکنفر داره دزدی میکنه، دست خودم نیست و نمیتونم بگم جناب سارق فرهنگی محترم! البته باز هم تأکید میکنم که قید کردم این عبارت از منظر شخصی خودم بیان شده و منظورم هم کلی بوده نه فرد خاصی. ضمناً فکر نمیکنم قانون انسانیتی که بنده بقول شما تعریف کردم (استفاده از چیزی که بهاش رو نپرداختیم حلال نیست) یک قانون شخصی باشه که فقط خودم قبولش دارم.

MMSHFE
شنبه 23 فروردین 1393, 13:43 عصر
راستی
کرک نرم افزارها رو خود بچه های استکبار میسازن و ما نقشی نداریم پس اونا به ایرانیا کاری ندارن.
شاید یک نفر حتی (با نیت خوب یا بد) شاه کلید بسازه. چون جزو بچه های استکبار بوده، شما باید استفاده کنید و وارد منزل یکی دیگه از بچه های استکبار بشین؟ (امیدوارم ناراحت نشین، فقط بعنوان مثال عرض کردم و صد البته شخصیت شما بالاتر از این حرفهاست).

MMSHFE
شنبه 23 فروردین 1393, 13:51 عصر
کسی جواب سوالات منو نداد :
1. من میگم اگه قانون کپی رایت رو رعایت کنیم به پول نیاز داریم تا این همه برنامه رو بخریم و احتیاجات رو بر اورده کنیم . کشور تحریم است و هدر دادن سرمایه ملی به ضرر کشور و دین اسلام و به نفع دشمن خواهد بود . پس چرا باید سرمایه رو خارج کنیم ؟
2. تحریم کردند . تحریم میکنیم . ( قانون دوم نیوتن میگه : هر عملی عکس العملی دارد :لبخند: ) پس به نظر من در این مورد هم استفاده از کپی رایت ((خارجی و مال کشور هایی که تحریم کردند)) مشکلی نداره .
3. اقای شهرکی فرموده بودند بریم لایسنس رو توسط فردی دیگه ای خارج از کشور تهیه کنیم و حق کپی رایت رو رعایت کنیم . { ما دینمون اسلام و مذهب شیعه هستیم , در دین ما استفاده از چیزی که سازنده حرام دانسته جایز نیست و حرام است شرعا } حال اگر کپی کنیم و کرک شده استفاده کنیم و یا بازم بریم از فرد دیگه ای از خارج از کشور خریداری کنیم . چه فرقی داره ؟ ( به قول معروف خر همان خر است , پالانش فرق کرده ) وقتی سازنده کشور رو تحریم کردند و نمیدن یعنی راضی نیستن کسی از مردمان این کشور از اون برنامه استفاده کنه .
1- تلاش کنیم نسخه بومی بسازیم و اگه نمیتونیم، به نسخه رایگان یا نسخه قابل خریداری با امکانات کمتر اکتفا کنیم یا با واسطه بخریم. قرار نیست هر چیزی که توان خرید نداریم رو غیرقانونی تصرف کنیم. اینکه ارزش پول کشور ما مدام داره کاهش پیدا میکنه هم تماماً نتیجه تحریمها نیست. خودمون هم مقصریم. برای مثال عرض میکنم (در مثل مناقشه نیست): گاو مال خودمونه، علف مال خودمونه، آب مال خودمونه => وقتی دلار بالا میره، شیر دیگه چرا گرون میشه؟!
2- خیلی خوبه که تحریم کردن، تحریم کنیم ولی کرک کردن یا از کرک استفاده کردن، تحریم کردن نیست بلکه دورزدن غیرقانونی تحریمه. تحریم کردن یعنی اینکه ما هم برنامه های خوبی بسازیم ولی به اونها نفروشیم (عمراً یک ایرانی با درآمد دلاری که ممکنه گیرش بیاد، ازش صرفنظر کنه و تحریمشون کنه).
3- چند بار گفتم و باز هم میگم که ازنظر انسانی دیگه من نوعی وظیفه ای ندارم چون بها رو پرداخت کردم و رسوندم به تولیدکننده. حداقل این حالت (خریدم درحالی که راضی نیست) بهتر از وقتیی که کرک کنم (دزدیدم). طرف هم راضیتر هست چون در هر دو حالت، دارم از سرویسی که راضی نبوده استفاده میکنم ولی در اولی، حداقل درآمدی که میخواسته گیرش بیاد رو پرداخت کردم. همه چیز رو از منظر خودتون ببینید نه از منظر فروشنده.

MMSHFE
شنبه 23 فروردین 1393, 14:03 عصر
اگه مجبور بشید برای ریکاوری هارد خودتون از 5 تا نرم افزار استفاده کنید همشو میخرید؟[QUOTE]
نه اول دنبال برنامه های رایگان یا Trial میگردم و با اونها تست میکنم و اگه نشد، تحقیق میکنم کدوم بهتره بعد همونو میخرم و اگه دیدم تحقیق هم برام مقدور نیست (بعضی برنامه ها رو تا باهاشون کار نکنیم نتیجه نمیده بخصوص در ریکاوری که ممکنه یک برنامه، یکبار فایلها رو بهتر پیدا کنه و یکبار دیگه، یک برنامه دیگه بهتر کار کنه)، هاردم رو میبرم به یکی از این مراکز بازیابی و میدم ریکاوری کنن. اگر هم دنبال هزینه اضافه نیستم، سعی میکنم مرتب Backup بگیرم.
[QUOTE] الان کلی نرم افزار تو زمینه های مختلف داریم همشو خریدین؟
نه اونهایی که به کارم میاد رو میخرم.

با gimp کار میکنم. با Paint.NET کار میکنم. اگه هیچکدوم جوابگو نبود، میدم دوستم که فتوشاپ داره طراحی کنه (مشکل اینکه اون بدون لایسنس استفاده میکنه گردن خودش). من که طراح نیستم که فتوشاپ با لایسنس بخرم ولی اگه زمانی بخوام کار طراحی انجام بدم، اول نگاه میکنم ببینم در توانم هست که درآمد معادل با هزینه هایی مثل خرید لایسنس و... داشته باشم و اصلاً این بیزینس به دردم میخوره یا نه و اگه دیدم در توانم هست، اول فتوشاپ با لایسنس میخرم و بعد تمام تلاشم رو میکنم که توی کارم به درآمد و موفقیت برسم.
-----
یکی دیگه از امتیازات رعایت قانون کپی رایت هم همینه که هر کی از راه رسید، نمیاد پا تو کفش من و شمای برنامه نویس کنه. قبلش تحقیق میکنه ببینه میتونه درآمد داشته باشه و بعد نرم افزار رو قانونی میخره و کسی که فرضاً 12 هزار دلار برای نسخه Ultimate ویژوال استودیو پول داده، پروژه 50 هزار تومانی باهاش انجام نمیده و مدام در تلاشه که حرفه ای بشه و پروژه حرفه ای انجام بده نه اینکه یکم کار کنه و وقتی دید خسته شده، فوری بره یک برنامه کرک شده دیگه بخره و با اون شروع کنه کار کردن و اصلاً هم براش مهم نباشه که (عذر میخوام) چه گندی به بازار ازنظر تخریب قیمتها و انجام پروژه های بی کیفیت زده.
حداقل نتیجه عدم رعایت قانون کپی رایت اینه که وقتی میریم توی یک فروشگاه نرم افزار، میبینیم که ویندوز 7 نسخه Home Premium رو زده 2500 تومان و کنارش نسخه Ultimate رو هم گذاشته اونم 2500 تومان. شما باشین کدوم رو میخرین؟ اصلاً براتون مهمه که چه فرقهایی دارن؟ اصلاً میدونید چه فرقهایی دارن؟ چقدر تحقیق میکنید درباره نرم افزاری که میخواین بخرین؟ چقدر میدونید کدوم نسخه متناسب با نیاز شماست؟ نتیجه این میشه که نسخه Ultimate رو روی PC با CPU دو هسته ای و رم 512 نصب میکنیم و بعد میگیم چقدر ویندوز بده! چقدر کنده! آخه برادر من این برای PC تو ساخته نشده که. ولی طرف براش مهم نیست که. مهم اینه که Ultimate اسمش قشنگتر و دهن پرکن تره. رفیقش میاد میبینه نسخه Ultimate داره، اونم کف میکنه (اون از این خنگ تر). اونوقت توی این کشور، ماست 7 میشه 8000 تومان!!!

refugee
شنبه 23 فروردین 1393, 15:03 عصر
زمان امام ها هم قران رو به نیزه کردن و از نقطه ضعف مسلمان ها استفاده کردن که باهاشون نجنگن . الان هم کشور های غربی که تحریم کردن هم دارن همین کارور میکنند . ما هم داریم دنبالش رو میگیرم و حمایتشان میکنیم .

در حالی که این درست نیست . نمیخواهم وارد بحث سیاسی بشم ولی مجبورم مثال بزنم :

مدتی قبل یکی از اشنایان رفته بود حج و برگشت چیزی خرید نکرده بود . پرسیدم دلیلش گفت به ما گفتن بودجه ملی کشور رو برای رشد و منابع دیگران هدر ندهید میتوانید از محصولات داخل کشور خرید کنید . و برای همین خرید نکردیم و از اینجا مشهد خرید کردن . ( این یعنی چی ؟ یعنی اینکه میدانند هزینه هایی که سالانه حاجی ها بابت محصولاتی که خرید میکنند به هدر میره حالا کجا میره و چی میکنه به من و شما مربوط نیست . ولی مسلما معلومه کجا میره و چی میکنن ) فقط یک مثال بود تا بفهمیم دولت مردان شما هم دارن از این سیاست استفاده میککند . پس لزومی نداره ما بیاییم هزینه لایسنس رو پرداخت کنیم و از غربی هایی که تحریم کردند خرید کنیم بابت فربه شدن اون ها هزینه بدیم .

نتیجه تایپیک هم مشخصه :

1. دیدگاه انسان ها متفاوت است و دیدگاه و تفکر هر انسان مربوط به خودش است و قابل احترام
2. به نظر بنده استفاده مشکلی نداره و دوستان استفاده کنید گناهش گردن من :لبخند: (فقط کشور هایی که تحریم کردند شرکت هاشون خدمات نمیدن باز نرید همه چیزو نال کنید بگید امیر علی گفته گردن من اشکال ندراه :قهقهه: )
3. قانون کپی رایت داخلی رو رعایت بفرمائید . ( که میدونم رعایت نمیکنید ) نمونش سی دی های شرکت پرند و .. که داره کپی رایت میشه .

* توجه : بحث بیشتر از این بی معنی است و نمیتوانیم همدیگر رو متقاعد کنیم . [احترام به همدیگر و احترام به دیدگاه و تفکر دیگران فراموش نشود]

و من الله توفیق ...

سوداگر
شنبه 23 فروردین 1393, 15:46 عصر
( که میدونم رعایت نمیکنید ) نمونش سی دی های شرکت پرند و .. که داره کپی رایت میشه

متاسفانه همینجوره. هر وقت رفتم یه سی دی ایرانی بخرم (چه برنامه آموزشی چه موزیک و ویدئو و...) فروشنده میپرسید رایت کنم؟ گفتم اورجینال میخوام. اورجینال آورد دیدم قبلاً جعبه اش رو باز کرده ایمیج گرفته...

توجه : بحث بیشتر از این بی معنی است و نمیتوانیم همدیگر رو متقاعد کنیم . [احترام به همدیگر و احترام به دیدگاه و تفکر دیگران فراموش نشود]
قصد بی احترامی نداشتیم:متفکر:
در هر صورت اگه کسی فکر میکنه بهش بی احترامی کردم معذرت میخوام http://www.askdin.com/images/smilies/Small/chakeretim.gif

MMSHFE
شنبه 23 فروردین 1393, 15:50 عصر
مدتی قبل یکی از اشنایان رفته بود حج و برگشت چیزی خرید نکرده بود . پرسیدم دلیلش گفت به ما گفتن بودجه ملی کشور رو برای رشد و منابع دیگران هدر ندهید میتوانید از محصولات داخل کشور خرید کنید . و برای همین خرید نکردیم و از اینجا مشهد خرید کردن . ( این یعنی چی ؟ یعنی اینکه میدانند هزینه هایی که سالانه حاجی ها بابت محصولاتی که خرید میکنند به هدر میره حالا کجا میره و چی میکنه به من و شما مربوط نیست . ولی مسلما معلومه کجا میره و چی میکنن ) فقط یک مثال بود تا بفهمیم دولت مردان شما هم دارن از این سیاست استفاده میککند . پس لزومی نداره ما بیاییم هزینه لایسنس رو پرداخت کنیم و از غربی هایی که تحریم کردند خرید کنیم بابت فربه شدن اون ها هزینه بدیم .
آهان، رسیدیم سر همون حرفی که من میزدم:
آیا اون حاجی شما برای اینکه به اونها پول نده تا فربه نشن، سوغاتی رو از مغازه توی عربستان بدون اجازه برداشته بود یا اومده بود نسخه بومی اون رو از مشهد خریده بود؟ اگه کالایی که از مشهد خریده، همون جنس خارجی بوده که باز هم اونها فربه میشن چون وارد شده و ایران پول رو به اونها داده و تازه پول گمرک و... رو به حاجی شما تحمیل شده ولی اگه نسخه بومی بوده، دم حاجی گرم که هم از تولید ملی حمایت کرده و هم ارز مملکت رو خارج نکرده.
من هم همین رو میگم. اگه قراره با اونها بجنگیم، راهش سرقت محصولاتشون نیست. راهش تولید محصولات بومی و بعد، نخریدن از اونها و خرید محصولات بومی هست.

سوداگر
شنبه 23 فروردین 1393, 16:02 عصر
باز هم اونها فربه میشن

بحث فربه شدن نیست. قضیه مرگ و زندگی در میونه:لبخند: راضی میشین با مقداری از پولتون (مالیات و ...) که بابت خرید اون نرم افزار پرداخت کردین یه گلوله بسازند و به نوجوان غزه ای و لبنانی و ... بزنند؟ میخواستید دزد نشید شریک قتل شدید! عین واقعیته

خودتون چی فکر میکنید؟ برای هر نفر به ازای 50 هزار تومانی که پرداخت کرده یک لایسنس Zend Studio به مبلغ 189 دلار گذاشتم؟ قصدم رواج کرک نبوده چون نیازی نیست و بهرحال رواج داره ولی نت بینز که رایگان هست رو هم گذاشتم و گفتم اگه کسی خواست دنبال Zend Studio بگرده و دانلود کنه و کرک سالم (که آلوده به ویروس نباشه) تهیه کنه، توی خود پکیج باشه و همین پکیج همه نیازهاش رو تأمین کنه.
به قول خودتون خیلی باحالین!

MMSHFE
شنبه 23 فروردین 1393, 16:17 عصر
بحث اعتقادات شخصی رو وسط نکشین.

به قول خودتون خیلی باحالین!
منظورتون رو از درشت کردن اون جمله من و این عبارت خودتون متوجه نشدم. من اگه گفتم قصدم رواج کرک نبوده، دلیلش اینه که این مسئله توی ایران به خودی خود رایج هست (چه من نرم افزار رو توی پکیج میگذاشتم چه نمیگذاشتم، کسی نسخه اوریجینال نصب نمیکرد) و اگه قیمت این پکیج فرضاً 600 هزار تومان بود، صددرصد برای هر خریدار یک نسخه Zend Studio با لایسنس اختصاصی میگذاشتم. برای مصرف شخصی خودم این هزینه رو دادم ولی دلیلی نداره از جیبم 570 هزار تومان هزینه لایسنس بدم و توی پکیجی که دارم 50 هزار تومان میفروشم بگذارم که بخواد فرهنگ کپی رایت جا بیفته. دولت اگه بخواد میتونه چنین حمایتهایی انجام بده ولی من نوعی که یکنفر آدم با تمام مشکلات و محدودیتهای معیشتی هستم، نه وظیفه دارم و نه در توانمه که چنین کاری انجام بدم.
-----
بهرصورت لزومی نداره من و شما بخوایم همدیگه رو متقاعد کنیم و ترجیح میدم بحث رو همینجا تمام کنم چون فکر میکنم طرز فکر شخصی خودم رو درخصوص بحث کپی رایت منتقل کردم و ادامه پیدا کردن این بحث داره منجر به اهانت به شخصیت همدیگه میشه.

refugee
شنبه 23 فروردین 1393, 20:46 عصر
میبخشید ها , شاید به من مربوط نشه .

اما دشمن همیشه در کمینه تا از موقعیت ها سو استفاده کنه . ( حرفم اینه گزک دست دشمن ندین , احساس میکنم یکم بحث داره به سوی سیاست سوق پیدا میکنه )
اینجا انجمن برنامه نویس است و ما هم برنامه نویس هستیم نه سیاست مدار . من فقط یک مثال زدم که بهتر متوجه حرفم بشید . منظورم همون حرفی بود که سوداگر زد .

اقای شهرکی دیدگاه و تفکر شما و بقیه دوستان برای من و دوستان دیگرم قابل احترام است . اما من به شخصه ترجیع میدم نال شده استفاده کنم تا پولمو بدم در راه بریدن سر های بیگناه سوری فلسطینی و افزایش تحریم هایی برای مردمان سرزمین ایران و کشتن مردمان بی گناه کشور و پرورش تروریست توسط غربی ها .

هر چند به قول شما این عمل منطقی نیست و یکجور دزدی محسوب میشه . اما دیدگاه من اینه که فرقی بین کرک شده و خرید توسط دیگری وجود نداره . همچنین هدر دادن و خارج کردن سرمایه ملی است .

موفق باشید . ( اقای سوداگر منظورم از پست های قبلی شما و یا فرد خاص دیگری نبود . کلی گفتم )

cpuram
شنبه 23 فروردین 1393, 20:59 عصر
امروز رفتم توی کلاس پرسیدم دوستان به نظر شما درست هست که میاییم نرم افزاری کرک شده استفاده میکنیم همه گفتن درسته و همه حرفایی که اینجا گفتیم رو کمی کمتر چون فرصت بحث نبود گفتن.
این بحث تمومی نداره کسانی که نمیتونن حرف کسی رو تحمل کنن توی بحث شرکت نکنن.حضرت علی فرموده هر کس 1 کلمه به من یاد بده منو بنده خودش کرده دیگه آقای شهرکی که هر روز دارن ما رو شرمنده میکنن ما چی باید بگیم؟ ایشون اگه فحشم بدن من ناراحت نمیشم.

امریکا هم گفت چشم! البته اگه بگه به نفعشه چون اگه کل ایران مجبور بشن با رعایت کپی رایت، پولهای نرم افزارهای مورد استفاده رو بدن، فکر کنم آخرش یه چیزی هم بدهکار بشیم.
منظور من این نیست که آمریکا پولمون رو میده میخوام یه راه دررو حقوقی برای خودمون بزاریم تا جریمه نشیم.

شاید یک نفر حتی (با نیت خوب یا بد) شاه کلید بسازه.
فکر نمیکنم نیت خوبی باشه توش.در این مورد منظورم اینه جلوتر از ما خودشون دارن استفاده میکنن ولی به روشون نمیارن.

نه اول دنبال برنامه های رایگان یا Trial میگردم و با اونها تست میکنم و اگه نشد، تحقیق میکنم کدوم بهتره بعد همونو میخرم و اگه دیدم تحقیق هم برام مقدور نیست (بعضی برنامه ها رو تا باهاشون کار نکنیم نتیجه نمیده بخصوص در ریکاوری که ممکنه یک برنامه، یکبار فایلها رو بهتر پیدا کنه و یکبار دیگه، یک برنامه دیگه بهتر کار کنه)، هاردم رو میبرم به یکی از این مراکز بازیابی و میدم ریکاوری کنن. اگر هم دنبال هزینه اضافه نیستم، سعی میکنم مرتب Backup بگیرم.
شدنی نیست اولا بک آپ پریدنیه خودش و 100 درصد قرار نیست جواب بده دوما هزینه داره اگه دو تا هارد بخریم به فرض . سوما دیگه از فلشتون که بک آپ ندارین یا رم گوشیتون چهارم منظور من از 5 نرم افزار استفاده هم زمان از هر 5 تاست دوستانی که ریکاوری کردن منظورم رو متوجه هستن ممکنه برای ریکاوری یک درایو از چندتا نرم افزار با هم استفاده کنید تا جواب بده و پنجم ینکه این یه مثال کوچیک بود ممکنه هر کس تو زمینه کاری خودش همچین مشکلاتی داشته باشه.

بحث اعتقادات شخصی رو وسط نکشین. اگه نظر من رو میخواین، من راضی میشم چون همونهایی که ایران داره ازشون دفاع میکنه اگه دستشون برسه جوانان ایرانی و شیعه رو از دم تیغ میگذرونن (درمورد اعتقادات فلسطینیها تحقیق کنید).
ما بخاطر منافع کشورمون داریم از اونا دفاع میکنیم چرا که اگه اینکارو نکنیم امنیت خودمون به خطر میوفته یادتون باشه هیچ وقت نباید دشمن آرامش داشته باشه تا بتونه شما رو نابود کنه.

من دارم مهندسی نرم افزار میخونم وباید کار با نرم افزارهای مختلف رو بدونم و در صورت نیاز کسان دیگه به اونا معرفی کنم دانشگاه های ما که حمایت نمیکنن پس ما مجبوریم به یه طریق اینکارو انجام بدیم.من هنوز دارم از جیب پدرم میخورم و استقلال مالی ندارم و نمیتونم بگم پدر مثلا 70 دلار بده میخوام نرم افزار بخرم.

اگه قراره با اونها بجنگیم، راهش سرقت محصولاتشون نیست. راهش تولید محصولات بومی و بعد، نخریدن از اونها و خرید محصولات بومی هست.
الان که نداریم و کسی هم نیست بیاد از چن تا برنامه نویس حمایت کنه منه یوزر معمولی چیکار کنم؟(حتما میفرمائید از نسخه رایگان استفاده کن ولی واقعا همه کاربران معمولی این سطح آگاهی رو دارن؟)

MMSHFE
یک شنبه 24 فروردین 1393, 10:06 صبح
الان که نداریم و کسی هم نیست بیاد از چن تا برنامه نویس حمایت کنه منه یوزر معمولی چیکار کنم؟(حتما میفرمائید از نسخه رایگان استفاده کن ولی واقعا همه کاربران معمولی این سطح آگاهی رو دارن؟)
ایران نهاد برای همین حمایتها به وجود اومده. سطح آگاهی رو هم باید خودمون افزایش بدیم وگرنه متأسفانه دولت در زمینه کپی رایت اطلاع رسانی کافی نمیکنه.

morrning
یک شنبه 24 فروردین 1393, 23:14 عصر
شما میتونید از برنامه های متن باز استفاده کنید. در فرهنگ open source نه تحریم معنی داره و نه مسائل مربوط به کرک و کیجن و....
در برنامه های متن باز اگه شما توانایی مالی دارید میتونید به تیم توسعه دهنده کمک مالی کنید و اگه نمیتونید هم مسئله ای نیست و میتونید رایگان استفاده کنید.
پیشنهاد میکنم یه بار ترجمه لایسنس gnu gpl v3 رو بخونید.

refugee
دوشنبه 25 فروردین 1393, 00:04 صبح
شما میتونید از برنامه های متن باز استفاده کنید. در فرهنگ open source نه تحریم معنی داره و نه مسائل مربوط به کرک و کیجن و....
در برنامه های متن باز اگه شما توانایی مالی دارید میتونید به تیم توسعه دهنده کمک مالی کنید و اگه نمیتونید هم مسئله ای نیست و میتونید رایگان استفاده کنید.
پیشنهاد میکنم یه بار ترجمه لایسنس gnu gpl v3 رو بخونید.

الان بخواهیم با فتوشاپ کار کنیم . جایگذین داره ؟ با قدرت همین فتوشاپ تو برنامه های اپن سورس .
یا مثلا دریم ویور . و یا ویندوز .

موضوع استفاده از برنامه های رایگان نیست. منظور اینه اونا تحریم کردن باید جبران خسارات بشه . ( حتی شرکت هاشونم تحریم کردن مثل سی پنل )

اقا به مولا حرامه استفاده نکنن مو یک چیزی گفتم ، گردن مو نیست ها باز فردای قیامت نین خره مو ره بگیرن :قهقهه:

morrning
دوشنبه 25 فروردین 1393, 02:04 صبح
الان بخواهیم با فتوشاپ کار کنیم . جایگذین داره ؟ با قدرت همین فتوشاپ تو برنامه های اپن سورس .
یا مثلا دریم ویور . و یا ویندوز .

موضوع استفاده از برنامه های رایگان نیست. منظور اینه اونا تحریم کردن باید جبران خسارات بشه . ( حتی شرکت هاشونم تحریم کردن مثل سی پنل )

اقا به مولا حرامه استفاده نکنن مو یک چیزی گفتم ، گردن مو نیست ها باز فردای قیامت نین خره مو ره بگیرن :قهقهه:

راه حل خیلی سادس شما به جای قتوشاپ از gimp استفاده کن به جای دریم ویور از bluefish یا eclipse یا aptana studio و به جای ویندوز از توزیع های گنو لینوکس
من ۵ ساله با توزیع xubuntu کار میکنم و همه ی نیازهام رو هم پاسخگو هست. من خودم از برنامه های متن باز زیادی استفاده میکنم(یعنی هر چی دارم همش متن بازه) و چون امکان کمک به تیم های توسعه این پروژه ها برام مهیا نیست به دلیل تحریم ها به جاش خودم در کدنویسی بعضیاشون کمک میکنم.
در فرهنگ متن باز تحریم معنی نداره چون یه سری آدم دور هم جمع میشن و هر کدوم در هد توانشون در پیش برد اهداف گروه تلاش میکنن حالا یکی پول داره کمک مالی میکنه یکی برنامه نویسی میکنه و یکی هم در بحث چند زبانه سازی مشارکت میکنه حالا چه این افراد یکیشون اسراییلی ، امریکایی ، ایرانی یا .... باشه مهم نیست . چون منی که کمک مالی میکنم مطمئنم که این پول صرف گذران زندگی افراد درگیر در پروژه میشه و در جاهای دیگه صرف نمیشه.
شاید در بعضی جاها برنامه های متن باز ضعیف عمل کنند ولی باور کنید اینقدر اختلاف فاحش بین یه نرم افزار کد باز و کد بسته وجود نداره که بخوای براشون پول بدی یا اینکه بری کرکشون کنی که این حرکت (دزدی محسوب میشه) فارغ از اینکه شرکت تولید کننده نرم افزار ایرانی باشه یا خارجی

همچنین برای بحث cpanel که فرمودید کافیه عبارت زیر رو در گوگل سرج کنید تا با سیل عظیمی از پروژه های متن باز در این ضمینه مواجه بشید:خجالت:
best open source linux control panels
بنده خودم تجربه کار با kloxo و webmin رو داشتم . انصافا cpanel اونقدر ارزش نداره که ماهیانه n دلار به خاطرش پول بدی.

به نظر من نباید بگیم خوب ما هم نرم افزار قوی میسازیم و خودکفا میشیم و بعدا اگه ما قوی شدیم اونا رو تحریم میکنیم بلکه باید نرم‌افزار به یه عامل خنثی تبدیل بشه و دیگه نشه از نرمافزار ها به عنوان عامل فشار به کشور ها استفاده بشه (همین بلایی که الان داره سر ما میاد مخصوصا در حوزه برنامه های سرور) و تنها راه چاره هم روی آوردن به استفاده از نرم افزار های متن باز هست.
مطمئن باشید وقتی شما از یه نرمافزار متن باز با همه کاستی هایی که داره استفاده میکنید این خودش یه جور امیدواری برای توسعه دهنده ها ایجاد میکنه که کاستی ها رو رفع کنن. پیشنهاد میکنم درباره دبیان گنو لینوکس عظیم ترین پروژه متن باز جهان که از سمت جامعه کاربری توسعه داده شده یه تحقیقی بفرمایید که این این جور مسائل براتون قابل لمس تر بشه