PDA

View Full Version : سوال: درج شماره دانشجویی

elham70
شنبه 23 فروردین 1393, 13:28 عصر
سلام دوستان من دارم یه سیستم انتخاب واحد مینویسم. برای شماره دانشجویی هم سال ورود+کد مقطع+کد رشته +عدد در نظر گرفته ام حالا روشی که به ذهنم رسیده اینه که هنگام ثبت دانشجو جدید ابتدا در بانک جستجو کند که آیا شماره دانشجویی به صورت سال ورود+کد مقطع+کد رشته+01(البته سال ورود و مقطع و رشته مربوط به این دانشجویی که دارم ثبت میکنم) وجود دارد یانه؟ که اگه وجود داشت بیشترین مقدار را پیدا کرده و یکی اضافه کند و اگر وجود نداشت همین کد را اضافه کند. با sql چطوری بگم جستجو کنه و نتیجه رو چطوری بررسی کنم؟ در ضمن دارم از sql data source استفاده میکنم.

r4hgozar
شنبه 23 فروردین 1393, 13:52 عصر
مه که نفهمیدم چی گفتین. اما این سوالتون رو جواب می دم.

با sql چطوری بگم جستجو کنه و نتیجه رو چطوری بررسی کنم؟

من از پروسیجر استفاده می کنم بصورت زیر

CREATE PROCEDURE [dbo].[Procedure]
@param1 int = 0,
@param2 int
AS
BEGIN
IF NOT EXISTS (SELECT فیلد ها FROM نام جدول WHERE fild1=@fild1 AND بقیه شرط ها)
دستور درج
END

alireza_s_84
شنبه 23 فروردین 1393, 14:22 عصر
سلام دوستان من دارم یه سیستم انتخاب واحد مینویسم. برای شماره دانشجویی هم سال ورود+کد مقطع+کد رشته +عدد در نظر گرفته ام حالا روشی که به ذهنم رسیده اینه که هنگام ثبت دانشجو جدید ابتدا در بانک جستجو کند که آیا شماره دانشجویی به صورت سال ورود+کد مقطع+کد رشته+01(البته سال ورود و مقطع و رشته مربوط به این دانشجویی که دارم ثبت میکنم) وجود دارد یانه؟ که اگه وجود داشت بیشترین مقدار را پیدا کرده و یکی اضافه کند و اگر وجود نداشت همین کد را اضافه کند. با sql چطوری بگم جستجو کنه و نتیجه رو چطوری بررسی کنم؟ در ضمن دارم از sql data source استفاده میکنم.
سناریوتون برای انتخاب واحد اشتباهه!
شما باید یک کلید یکتا برای شناسایی دانشجو داشته باشین که میتونه شماره دانشجویی باشه (نه ترکیبی از سال و کد مقطع و ...)
ضمنا یک جدول خواهید داشت برای ترم ها و جدولی واسط برای نگهداری دانشجویانی که انتخاب واحد کردن ، بعد هر دانشجویی که انتخاب واحد میکنه رو به جدول واسط اضافه میکنید.