PDA

View Full Version : سوال: فرق اصلی vb6 با vb.net

pars1376
چهارشنبه 03 اردیبهشت 1393, 21:20 عصر
بازم سلام
کسی میدونه چرا برنامه ای که با vb6 نوشته میشه رو هر ویندوزی بدون نیاز به برنامه خاصی اجرا میشه؟ اما برای برنامه های vb.net باید حتما .نت رو سیستم نصب باشه.

هیچ زبان دیگه ای هم هست که روی هر ویندوز یا بقیه سیستم عامل ها بدون برنامه خاصی اجرا بشه؟

بازم تشکر

setroyd
چهارشنبه 03 اردیبهشت 1393, 21:46 عصر
اره مثل delphi و C++‎‎‎‎‎‎ و......

pars1376
پنج شنبه 04 اردیبهشت 1393, 13:16 عصر
اره مثل delphi و C++‎‎‎‎‎‎‎ و......

سلام.
چرا این زبان ها میتونن به تنهایی اجرا بشن؟ یعنی خود ویندوز از قبل کامپایلرشون رو داره؟
دلفی فقط برای ویندوزه؟

یوسف زالی
پنج شنبه 04 اردیبهشت 1393, 13:24 عصر
تکنولوژی دات نت یک بستر فراهم می کنه که کدهای شما در مقصد از کدهای داخل این کتابخانه استفاده می کنه.
دلفی می تونه روی بسترهایی مثل ویندوز، لینوکس، مک، آندروید هم کامپایل بشه و کار کنه اما تخصصی شده برای ویندوزه.
حتی دلفی دات نت رو هم ساپورت می کنه. (دلفی پریسم)
اگر بیشتر خواستید بدونید یکم در مورد تکنولوژی دات نت تحقیق کنید دلیل این که چرا سی شارپ روی سیستم های فاقد دات نت ران نمی شه رو متوجه خواهید شد.
البته فکر می کنم روشهایی برای استقلال برنامه از دات نت هم موجود باشه، اما در تخصص من نیست.

pars1376
پنج شنبه 04 اردیبهشت 1393, 18:17 عصر
تکنولوژی دات نت یک بستر فراهم می کنه که کدهای شما در مقصد از کدهای داخل این کتابخانه استفاده می کنه.
دلفی می تونه روی بسترهایی مثل ویندوز، لینوکس، مک، آندروید هم کامپایل بشه و کار کنه اما تخصصی شده برای ویندوزه.
حتی دلفی دات نت رو هم ساپورت می کنه. (دلفی پریسم)
اگر بیشتر خواستید بدونید یکم در مورد تکنولوژی دات نت تحقیق کنید دلیل این که چرا سی شارپ روی سیستم های فاقد دات نت ران نمی شه رو متوجه خواهید شد.
البته فکر می کنم روشهایی برای استقلال برنامه از دات نت هم موجود باشه، اما در تخصص من نیست.

درود

خب چرا دلفی و vb6و C++‎‎‎ این قابلیت رو دارن که بدون کامپایلر خاصی رو ویندوز اجزا بشن آیا این رو ضعف باید حساب کرد یا قدرت؟
آیا امکاناتشون کمتره؟
این که گفتین دلفی .نت رو هم ساپورت میکنه یعنی میشه تو vs.net دلفی نوشت؟ دستوراتش فرقی نداره؟ هیچ قابلیتی بهش اضافه میشه؟

و آخر این که آیا برنامه دلفی که تو ویندوز نوشته بشه میشه بدون تغییر رو لینوکس,اندروید یا مک هم اجرا بشه؟

فک کنم خیلی سوال کردم. از همه کسایی که کمکم میکنن ممنونم
متشکرم

setroyd
پنج شنبه 04 اردیبهشت 1393, 22:02 عصر
ببین بحثش مفصله شما برنامهای که مینویسی با delphi میاد هم به صورت اینکه برنامه رو بدون نیاز به dll و....... بهت میده که حجم فایل میره بالا و تمام فایلهای مورد نیاز با exe شما یکی میشه و به صورت دیگه ای هم میاد dll و.... رو کنار فایل قرار میدی که هم میشه برنامه ی portable نوشت هم .....

این ضعف نیست این قدرت یک زبان رو میرسونه .

delphi prism میاد .net رو تو یک بستری از برنامه برای شما باز میکنه و این قابلیت رو میده که بتونی به ماکروسافت هم با delphi ارتباط بر قرار کنی .

نه ولی میشه به زباهای دیگه کامپیال کرد من جدیدن باهاش کر نکردم ولی اون موقع نوشته بود در تو نسخ های بعد شما میتونی برنامه رو be لینوکس و os ..... کامپایل کنی

و اما پیشنهاد من به شما !!! این سوال ها بی مورده ! چون اگه بخواهیم زبان هارو با هم مقایسه کنیم مثل همه ی ادم ها یک ضعف ویک قدرتی دارن ! از ایدیت معلومه 76 هستی و تازه میخوای شروع کنی من توصیه میکنم برای پیشرفت تو ایران php و C#‎‎‎ و aps این ها تو الویت هستند چراکه فعلا کشش همه به این سمت هست ! تو زمینه نت و شبکه البته با vb.net هم کار میکنند . تو زمینه سیستم میشه با C++‎‎‎ اشاره کرد یعنی بیشتر میرن این سمت تا delphi , ولی delphi هم دست کمی نداره از C++‎‎‎ و محیطش ساده تر وکد زنیش بهتره این رو فقط من نمیگم همه میگن قدیم تو مدارس فنی خودمون قبل vb6 دلفی تدریس میشد اونهایی که قدیمی هستند در جریان هستند خلاصه کلام برای دنبال کردن یک مسیر خوب تحقیق کن چراکه ایندت بستگی به هدفت داره . به حرفهای من هم اکتفا نکن خودت تو بخش delphi و....... سوال و جواب کن راهنمایی های خوبی میگیری . موفق باشی .