PDA

View Full Version : راهنمايي در مورد برنامه ماشین حساب

vahid76
یک شنبه 07 اردیبهشت 1393, 18:36 عصر
سلام
من دارم ماشین حساب مینویسم و داخل چندتا از دکمه هاش گیر کردم
1- چه جوری میتونم دکمه c براش تعریف کنم(جوری نباشه وقتی میزنی یک صفر بیاد و موقع وارد کردن عدد جدید صفره چاک نشه)؟
2- چه جوری میتونم دکمه % براش قرار بدم؟
3- چه جوری میتونم دکمه ای قرار بدم که اعداد که منفی هستن به مثبت و بلعکس انجام بده؟
4- چکار کنم اعداد 0 تا 9 و بقیه دکمه ها با استفاده از صفحه کلید بتونم وارد بکنم؟

SlowCode
یک شنبه 07 اردیبهشت 1393, 19:06 عصر
سلام
1- پس چطوری باشه؟ میخوای صفر بشه و موقع وارد کردن عدد دیگه صفر حذف بشه؟ اگه اینطوری میخوای 2 راه داری:
1- موقع وارد کردن عدد چک کنی اگه اول عدد صفر باشه حذفش کنی.
2- موقع وارد کردن عدد از تابع double استفاده کنی و خروجیش رو تو تکست باکس بنویسی. اینطوری عدد صفر اولش رو حذف میشه(این روش بهتره)
2- روش کار اینطوره: مثلا میگیم، اگه از صد، 75 داشته باشیم، از 50 چقدر میشه؟ اینو باید اینطوری بنویسی: %50*75
کدنویسیش هم ساده است ولی بستگی داره به نوع کدنویسیت. تقریبا مثل دکمه مساوی هست با این تفاوت که حاصل ضرب دو عدد رو تقسیم بر 100 میکنه.
3- مقدار textbox رو ضرب در 1- کن. اینطوری قرینه میشه.
4- از رویداد keyPress یا keyDown فرم استفاده کن. فقط یادت نره خاصیت keyPreview فرم رو فعال کنی.

vahid76
یک شنبه 07 اردیبهشت 1393, 19:13 عصر
خیلی ممنون بابت جوابی که دادید
در مورد اون دکمه C لازم نیست که حتما صفر بشه یه کدی باشه وقتی میزنی تمامی اعداد حذف کنه.(لازم به نوشتن صفر نیست)

SlowCode
یک شنبه 07 اردیبهشت 1393, 19:18 عصر
اگه منظورت اینه که فقط خالیش کنه اینو بنویس:
text1.text = vbNullString
البته اینطوری هم مینویسن:
text1.text = ""

vahid76
یک شنبه 07 اردیبهشت 1393, 19:26 عصر
اگه اینو بزنم که فقط text box خالی میشه. من دوتا متغیر به نام num1 , num2 درست کردم که اعداد رو حساب میکنه (+,*,-,.....) خب
حالا میخوام وقتی دکمه C میزنم این دوتا خالی بشن.
اون کد بالا که دادید برای موقعی خوبه که بخوام برای دکمه CE استفاده بکنم.

SlowCode
یک شنبه 07 اردیبهشت 1393, 19:31 عصر
خب مشخصه دیگه!

text1.text = vbNullString
num1=0
num2=0

vahid76
یک شنبه 07 اردیبهشت 1393, 21:59 عصر
یه سوال دیگه.
چه جوری برای ماشین حساب منو قرار بدم؟
و چه جوری میتونم از صفحه کلید استفاده بکنم(اون کاری که دوستمون گفتن نشد)