PDA

View Full Version : حرفه ای: ساخت فرم های پیشرفته توسط ادمین سایت

bftarane
یک شنبه 07 اردیبهشت 1393, 19:24 عصر
سلام.
امروز در جلسه ای بودیم که چند نفر متخصص از طرف کارفرما اومده بودن تا سایت املاکی که نوشتم رو ایراد و اشکالاش رو بگیرن
من با Asp.net کار می کنم و هیچ تجربه ای در مورد جوملا و cms های آماده ندارم.
دات نت نیوک رو هم فقط در حد نصب و یه مقدار گشت زنی در ماژولهاش باهاش آشنایی دارم در واقع صفر.

ولی خیلی خیلی برام عجیب بودم که می گفتن مثلاً فرم ثبت نام و جستجو و هر فرمی که دلتون بخواد رو می شه با این cms های آماده خیلی سریع نوشت ولی من هیچ جوره نمی تونم قبول کنم و حتی می گفتن می شه در اختیار کاربر قرار داد تا خودش هر فیلدی خواست به این فرم فرضاً جستجو یا ثبت اضافه کنه.
مثلاً این فرم ثبت ملک
http://delta.ir/FreeRegister/AddFileDetailIntro.aspx?w=a
آیا با cms های آماده به همین راحتی قابل پیاده سازی هست؟ و خود ادمین هر وقت خواست می تونه یه فیلد اضافه کنه؟ من اصلاٌ نمی تونم این رو باور کنم که یه فرم به فرض جستجو که اون همه براش کدنویسی انجام می دم رو بشه به همین راحتی ایجاد کرد.
راستی یادم اومد مدام صحبت از فرم ساز می کردن.

لطفاً اگه در این زمینه اطلاعاتی دارید راهنمایی کنید.

numberone1
یک شنبه 07 اردیبهشت 1393, 22:44 عصر
فرم ساز که چیز سختی نیست. تعداد المنت ها محدود هست . یک تیبل بسازید برای المنت ها مثلا text box , radio , checkbox , select
بعد یک تیبل هم بسازید که مقدار value و نام فیلد ها رو توی خودش نگهداری کنه به اضافه id نوع المنت که تو تیبل قبلی تعریف کردید.
بعد باید همزمان با generate کردن فرم توسط ادمین یک تیبل سوم هم بسازید وقتی فرم سابمیت شد مقادیرش توی اون ذخیره بشه
فقط باید چک کنید مقادیر مناسب به ازای المنت ها تعریف کنید مثلا برای المنت textarea با text فرق قائل بشید که تو تیبل فاصله اضافی ایجاد نشه
از اینا گذشته معمولا این قسمت ها حتما توی قرارداد میاد و حتما هم روی قیمت تاثیر خوبی میزاره حالا نمیدونم شما چطوری با کارفرما از اول راجب مسئله به این مهمی صحبتی نکردید!!!

refugee
دوشنبه 08 اردیبهشت 1393, 15:31 عصر
سلام ؛

بله افزونه هایی برای این کار تو وردپرس و جوملا وجود داره . کارش ساخت فرم است .
میتونید بخش ساخت افزونه تو وبسایت های موجود در اینترنت رو مطالعه کنید . همچنین به وبسایت پشتیبانی مدیریت محتوای وردپرس مراجعه کنید . بهتر راهنمایی میکنند .

wp-persian.com

bftarane
دوشنبه 08 اردیبهشت 1393, 16:27 عصر
فکر کنم متوجه منظورم نشدید.

فرم ساز که چیز سختی نیست. تعداد المنت ها محدود هست . یک تیبل بسازید برای المنت ها مثلا text box , radio , checkbox , select
بعد یک تیبل هم بسازید که مقدار value و نام فیلد ها رو توی خودش نگهداری کنه به اضافه id نوع المنت که تو تیبل قبلی تعریف کردید.
بعد باید همزمان با generate کردن فرم توسط ادمین یک تیبل سوم هم بسازید وقتی فرم سابمیت شد مقادیرش توی اون ذخیره بشه
فقط باید چک کنید مقادیر مناسب به ازای المنت ها تعریف کنید مثلا برای المنت textarea با text فرق قائل بشید که تو تیبل فاصله اضافی ایجاد نشه
با این که فقط یه تعداد فیلد از کاربر گرفته میشه و نهایتش اینه که ذخیره بشه و نمایش داده بشه.

یعنی دقیقاً همون فرم جستجوی سایت دلتا رو میشه در اختیار خود کاربر گذاشت تا ایجاد کنه؟
ولی من فکر می کنم کلی پشت یه جستجو مخصوصاً وقتی یه جستجوی خاص هست باید فکر باشه، فقط که انداختن چند تا کنترل تو صفحه که نیست. باید کلی شرط و شروط گذاشت.
که فرضاً اگه از این چک باکس لیست آیتم اول انتخاب شد و از دراپ دان لیست مرتبط با اون فلان گزینه انتخاب شد برو فلان جدول رو بگرد.
اگه .... برو سراغ جدول بعدی، اگرم تعداد جداول بیشتر از یکی باشن که ابتدا باید با join اطلاعات واکشی بشه و کلی ممکنه در یک پروژه اما و اگر باشه که در یک پروژه دیگه نباشه و این باعث می شه من بگم بعضی کارا فقط نیروی انسانی می طلبه و همه چی نمی تونه از پیش آماده باشه.
و اینکه پس چه دلیلی ممکنه وجود داشته باشه برای یه همچین سایتی قیمت یه همچین سایتی 4 تا 7 میلیون تومن باشه؟ طبق قیمتی که خود اونا دادن. یعنی گفتن ما با Cms های آماده ظرف 45 روز این رو با این قیمت می تونستیم تحویل بدیم.

از اینا گذشته معمولا این قسمت ها حتما توی قرارداد میاد و حتما هم روی قیمت تاثیر خوبی میزاره حالا نمیدونم شما چطوری با کارفرما از اول راجب مسئله به این مهمی صحبتی نکردید!!!
نه مدیرمون گفت که هرچی در قرارداد بوده راجع به همونا صحبت کنید.
ولی برای خودم سوال پیش اومد که اگه واقعاً این قدر راحت میشه کار چه لزومی داره این همه سختی بکشم می رم چند تا Cms آماده یاد می گیرم و یه سایتی که در یک ماه می نویسم رو یکی دو روزه درست می کنم ولی مسئله اینه که من بعید می دونم این کار امکان پذیر باشه.
مثلاً در فرم سرچ خود سایت کارفرما خواسته بود اگه از دراپ دان لیست نوع ملک زمین انتخاب شد فلان گزینه ها نشون داده بشن
اگه مستغلات انتخاب شد فلان گزینه ها و خیلی اما و اگر دیگه بنابراین من بعید می دونم.

SlowCode
دوشنبه 08 اردیبهشت 1393, 17:48 عصر
بله درسته CMS ها امکانات آماده زیادی دارن ولی...
به طور پیشفرض نمیتونه نیازهای هر پروژه ای رو برآورده کنه!
اون اشخاصی که شما اشاره کردین میان پایه سایت رو با CMS درست میکنن بعد متناسب با درخواست کارفرما ویرایشش میکنن.
گاهی اوقات هم یه امکاناتی ممکنه نیاز بشه که کامپوننت های CMS ندارن. اینجا برنامه نویس میاد یا خودش کامپوننت یا ماژول مینویسه و یا کامپوننتهای موجود رو توسعه میده.

اینکه گفتن 45 روز، این حرف واسه مخ زدن بوده. در زمان خیلی کمتر از این میشه سایت مورد نظر رو درست کرد.
در مورد قیمت هم..چی بگم والا!
این دستمزد واسه کدنویسی مناسب هست. ولی واسه CMS آماده یکم بی انصافیه!