PDA

View Full Version : سوال: 2 کدنویسی برای کلاینت ساید در asp.net با جاوا اسکریپت !

ali_i3
شنبه 13 اردیبهشت 1393, 22:00 عصر
درود
من چند وقتی هستش که کار با 4 ASP.NET با سی شارپ رو آغاز کردم(در محیط Microsoft Visual Studio 10.0)

چندتا سوال برام پیش اومده که امیدوارم جواب های کامل و مفیدی رو از دوستان تو این فروم ببینم!

برای اینکه وقت سرور گرفته نشود در طراحی صفحات تا آنجایی که امکان داشته باشد باید از کنترل های کلاینت ساید استفاده کرد و برای این کار باید با جاوا اسکریپت کدها را نوشت ! من کدنویسی توسط خود asp.net که تو سی شارپ هست رو خیلی دوست دارم و این کار رو بلدم و از کدنویسی با این سینتکس لذت میبرم چون به نظرم سینتکسش خیلی منطقی و خیلی عالیه ولی حالا مواجه شدم با بخشی از کدنویسی که باید جاوا اسکریپت باید انجام شود(کدنویسی برای کلاینت ساید(سمت کلاینت) !

سوال های من اینجاست که:

1- مگه asp.net و java script دوتا زبان جدا نیستند؟چرا باید برای یادگیری asp.net کدنویسی به زبان جاوا اسکریپت رو هم یاد گرفت ؟نمیشه این کار رو (کدنویسی برای کلاینت ساید(سمت کلاینت))از همون دستورات asp.net استفاده کرد؟تو ورژن های جدیدتر ویژوال استادیو این امکان وجود نداره ؟

2- من چقدر باید "جاوا اسکریپت" رو یاد بگیرم -حرفه ای (یعنی به صورت مجزا یه مدت برم رو یادگیری زبان "جاوا اسکریپت" وت بزارم)؟ یا یه آشنایی جزیی کفایت میکنه؟

3- به نظرتون من که الان وسط راهم برم "جاوا اسکریپت" رو یاد بگیرم ؟یا بزارم اول "asp.net" حرفه ای شم بعد برم تو کار "جاوا اسکریپت" ؟

4- و سوال اخر اینکه در ادامه من برای برنامه نویسی وب دیگه چه زبان هایی رو باید یاد بگیرم ؟به خصوص واسه طراحی ظاهری که خیلی برام مهمه چه زبان هایی (در آینده)باید یادبگیرم ؟

ممنون از دوستانی که لطف کردن و این تاپیک طولانی رو خوندن .

ali_i3
یک شنبه 14 اردیبهشت 1393, 14:55 عصر
درود دوباره
نمیدونم اونهایی که تجربه کار با asp.net رو دارن چرا جواب نمیدن !
مثلا اینجا انجمن "ASP.NET" !:متعجب::متفکر:
سوالات من هم که خیلی آماتوره !

لطفا یکی فقط به من بگه واسه کار با asp.net (تا حرفه ای شدن کامل) واسه بانک و طراحی ظاهری و غیره چه زبان های دیگه ای لازمه که یاد بگیرم ؟
تو یه فروم دیگه یکی از دوستان گفتن
{HTML
CSS
Javascript/jQuery/Ajax
#C
ASP.Net MVC
---
Entity Framework
Linq
SQL
}
این زبان ها لازمه .درسته فقط همین هاست؟ XML , uml ربطی نداره ؟؟؟

و درخواست آخر .دوستانی که تجربه رنامه نویسی asp.net دارن و تو این کار حرفه ای هستن . من یه پکیج حرفه ای وبمیخوام که " asp.net و بقیه زبان های مرتبط بهش " رو به صورت کامل و فارسی آموزش بده . اگه WPF و #C هم باشه خیلی خوبه (بعد حرفه ای شدن تو وب میخوام برم سمت میندوز) ؟ دوستان اگه همچین پکیجی رو میشناسید بگید لطفا (به خاطر خدا فارسی باشه)؟

meysam99
یک شنبه 14 اردیبهشت 1393, 15:51 عصر
سلام.
هرچی یاد بگیری باز هم چیزهایی برای یاد گیری هست.
به صورت کلی واب سوالهای شما را می دهم به نظر من باید هماهنگ جاوااسکریپت و سی شارپ رو یاد گرفت . جاوااسکریپت خیلی شبیه سی شارپ هست و به راحتی می توانی ارتباط درستی بین این دو برقرار کنی. الان هم asp.net برای ارتباط بین کلاینت و سرور از جاوارکریپت استفاده می کنه که می تونی در سورس کد ها اون را مشاهده کنی.
احتیاجی به این نیست که در asp حرفه ای شوی و بعد بری جاوا اسکریپت یاد بگری هم زمان جاهایی که احتیاج داری به کدهای سمت کلاینت از اون استفاده کن. و می توانی با وب سرویس های مختلف مثلا web api که به نظر من فوق العاده قوی هست با ای جکس این ارتباط رو برقرار کنی. خیلی از کدهای جاوااسکریپت که استفاده می کنیم نوشته شده و احتیاج به حرفه ای شدن در آن نیست.
بهتره بیشتر با جی کوئری این کار را انجام دهی.
برای طراحی گرافیت به html و Css احتیاج داری.
برای ارتباط با بانک اطلاعاتی می توانی از Adp.net و EF استفاده کنی.
به نظرم طراحی یک بانک اطلاعاتی خوب بسیار مهم می باشد و برای همین یادگیری SQl خیلی مهمه . و تجربه در آن از همه چیز مهمتره