PDA

View Full Version : سوال: سیلورلایت دقیقا چیست؟

r4hgozar
چهارشنبه 17 اردیبهشت 1393, 10:09 صبح
سلام دوستان.
من مطالبی زیادی درباره سیلورلاید خوندم.
اما نفهمیدم دقیقا چیه؟
یک سوال دارم. آیا سیلورلایت زبانیه که کارایی که با جاوا اسکریپت انجام میشد رو میشه انجام داد؟
یعنی همون زیبا کردن و یک سری دستوراتی تو این مایه ها؟

mRizvandi
چهارشنبه 17 اردیبهشت 1393, 11:44 صبح
نه دوست عزیز، سیلورلایت خودش یک پلت فرم برنامه نویسی است.
مدل طراحی اون با کدهای XAML انجام میشه و کد نویسی اون هم با C# یا بقیه زبانهای دات نت.
سیلورلایت یک پلت فرم که محصول نهایی اش فارغ از سیستم عامل و محیط اجرا قابل استفاده است. یعنی شما می تونید محصول نهایی اون رو توی ویندوز و دیگر سیستم عاملها استفاده کنید.
حتی می تونید به شکل وب یا دسکتاپ از اون استفاده کنید. تغییر پروژه از وب به دسکتاپ و برعکسش در حد تنظیمات هست.
محیط توسعه اون بسیار کارآمد و انعظاف پذیر هست. طراحی با توجه به اینکه از XAML استفاده می کنه بسیار ساده، روان و کم حجم هست. (نسخه کوچیک شده WPF توی سیلورلایت هست) در طرف Code Behind هم شما زبانهای قدرتمند دات نت رو دارید که می تونید هر کاری رو انجام بدید.
سیلورلایت در نسخه های بالا (از 4 به بعد) به یک ابزار توسعه برنامه های تجاری تبدیل شد، (به خاطر تحت وب و دسکتاپ بودن) اما متاسفانه با رسیدن نسخه اولیه HTML5 مایکروسافت تصمیم گرفت که این ابزار رو کنار بذاره و دیگه اون رو توسعه نمیده. ولی همچنان یکی از قدرتمندترین ابزارهای تولید برنامه های وب هست.
هر چند که فن آوری فلش رو نباید با سیلورلایت مقایسه کرد، ولی میشه گفت که فلش بخش کوچیکی از سیلورلایت هست. دوستانی که با WPF آشنایی دارند خوب قدرت این زبان رو درک می کنند.
مایکروسافت پایه ویندوز فون رو بر اساس همین سیلورلایت گذاشت، با توجه به ساختار کدنهایی، این محصول هیچ وقت دچار ویروس و مسائل اینچنینی نمیشه. امن ترین سیستم عامل موبایل در دنیا فعلا همین ویندوز فون هست. به دلیل ساختار پایه ای که در اون هست (البته بخشی از این ساختار سیلورلایت هست)

r4hgozar
چهارشنبه 17 اردیبهشت 1393, 11:59 صبح
ممنون دوست عزیز.
پس وقتی من دارم mvc کار می کنم بهتر همونه که برای دیزاین صفحه خودم از همون جاوا استفاده کنم درسته؟
و من یک مشکل از سیلور لایت رو خودندم اون هم اینکه اگه مثل فلش نرم افزارش در سیستم نصب نباشه اجرا نمیشه ؟؟

mRizvandi
چهارشنبه 17 اردیبهشت 1393, 13:29 عصر
وقتی شما MVC کار می کنید نیازی به سیلورلایت ندارید.
شما اگر سیلورلایت رو انتخاب کنید، کل محیط توسعه شما تغییر می کنه و اصولا با ASP.NET اصلا کاری ندارید.

بله اگر شما از سیلورلایت استفاده کنید باید در سمت کلاینت نصب شده باشه، اما نصب سیلورلایت بسیار راحتر از فلش هست. چون می تونید پیغام نمایش بدید و لینک دانلود بذارید. هر چند که توی نسخه های ویندوز 7 سرویس پک (اگر اشتباه نکرده باشم) نصب هست و توی ویندزو 8 هم فکر می کنم نصب هست. حجمش هم خیلی نیست، سایتش هم به روی ایران بسته نیست!

r4hgozar
چهارشنبه 17 اردیبهشت 1393, 13:38 عصر
به نظرم mvc و jquery بیشتر به دردم می خوره :D

mRizvandi
چهارشنبه 17 اردیبهشت 1393, 13:40 عصر
به نظرم mvc و jquery بیشتر به دردم می خوره :D

بله همینطوره، با توجه به اینکه مایکروسافت دیگه قصد نداره این فن آوری رو پشتیبانی کنه، بهتره MVC کار کنید.
البته یه نکته یادم رفت، اونم اینه که شما می تونید سایت رو ترکیبی کار کنید. یعنی میشه بخشی از سایت یا حتی صفحه از سیلورلایت استفاده شده باشه.
امروزه با توجه به مشکلات ActiveX ، گاها از سیلورلایت استفاده می کنند. (مثلا در اسکن کردن مستندات در وب یا موارد این شبیه این)

ali_i3
چهارشنبه 17 اردیبهشت 1393, 15:05 عصر
مایکروسافت دیگه قصد نداره این فن آوری رو پشتیبانی کنه، بهتره MVC کار کنید. کدوم فناوری رو ؟ با اجازه از آغاز کنندن تاپیک من یه سوال بپرسم . فرق asp.net با asp.net mvc چیه ؟

Mohandes2009
چهارشنبه 17 اردیبهشت 1393, 15:15 عصر
مایکروسافت سیلورلایت یک بستر برنامه‌سازی تحت وب است که توانایی‌های مشابه ادوبی فلش دارد، که قابلیت چند رسانه‌ای، گرافیک و پویانمایی را درون یک محیط زمان اجرا جاسازی کرده‌است.

silverlight یک افزایه وب است که همانند افزایه های رایج به مرورگر وب الحاق شده و گستره ی توانائی های مرور گر را افزایش میدهد. علاوه یر خصوصیات یاد شده سیلورلایت قابلیت اتصال به پایگاه داده را دارد. سیلور لایت در حقیقت یک برنامه ی غنی وب (RIA (Rich Internet Application است که هماهند برنامه هائی که در تکنولوژی هائی مثل ASP.NET تولید میشوند قابل توسعه است. سیلور لایت زیر شاخه ای از تکنولوژی WPF است تنها با این تفاوت که روی وب اجرا میشود. مایکروسافت از سال 2007 تا 2012 (در حدود 5 سال) 5 ورژن مختلف از سیلورلایت را ارائه کرده است که آخرین ورژن آن در تاریخ 8 می 2012 روانه بازار شد. تکنولوژی سیلورلایت در سیستم عامل های مکینتاش نیز قابل پشتیبانی است.

mRizvandi
چهارشنبه 17 اردیبهشت 1393, 16:29 عصر
کدوم فناوری رو ؟ با اجازه از آغاز کنندن تاپیک من یه سوال بپرسم . فرق asp.net با asp.net mvc چیه ؟

همونطور که در متنهای قبلی عنوان شده، مایکروسافت قصد نداره سیلورلایت رو توسعه بده.
البته خبرهایی در خصوص MVC هم هست، ولی فعلا در حد شایعه هستند (یا حداقل من منبع مورد تاییدی رو ندیدم)

نمیدونم مخاطب سوالتون من بودم یا نه:
ولی:
MVCیک الگوی معماری نرم افزار هست که در یک نسخه خاص روی ASP.NET تبدیل شده به ASP.NET MVC یعنی پیاده سازی وب سایت با استفاده از فن آوری ASP.NET و با معماری MVC
سه حرف MVC هم مخفف: Model, View و Control هست. این معماری در PHP هم وجود داره و قبلا در فن آوری های دیگه هم وجود داشته. اگر درست حضور ذهن داشته باشم شبیه معماری است که در Ruby on Rail وجود داره. البته نسخه MVC 5 بسیار بهتر از RoR است.

i.RB92
پنج شنبه 18 اردیبهشت 1393, 12:45 عصر
فک کنم این (http://tizlearning.com/weblog/7) به دردتون بخوره.