PDA

View Full Version : گفتگو: بر چه اساس قیمت بدیم؟

Mohammad_dn
چهارشنبه 17 اردیبهشت 1393, 10:37 صبح
سلام

من میخواستم بدونم چطور باید برای یه پروژه قیمت بدم...بر چه اساسی باید قیمت داد..مثلا من چند وقت پیش یه سایت نوشتم...وقتی امکاناتشو به دو تن از دوستان گفتم یکیشون گفت قیمت برای فروش 2700000 تا 3000000 تومن یکی گفت تا 4000000 تومن هم قابل فروشه ..این دوستان بر چه اساس این قیمتو دادن؟؟؟؟؟

فرض کنید یه آپلود سنتر داریم.
امکانات:
آپلود برای افراد غیر عضو
آپلود مخصوص اعضا
فایل منیجر اختصاصی برای هر عضو
ایجاد رمز برای فایل های آپلود شده(اعضا)
درج توضیحات برای فایل ها(اعضا)
مشاهده ی فایل های یک کاربر(با داشتن آدرس فایل منیجر اون کاربر)
قسمت پروفایل و تغییر آن
قسمت تماس با ما(سیستم پیام رسان)

خوب حالا دوستان اگه بخوان برای یه همچین چیزی قیمت بدن ...چه قیمتی میدم و چرا؟لطفا دلیل بیارید که چرا این قیمت رو دادید

با تشکر

mRizvandi
چهارشنبه 17 اردیبهشت 1393, 11:32 صبح
اصولا دو روش قیمت دهی متفاوت در نرم افزار وجود داره:
1- بر اساس نفرساعت (روش پیمانکاری)
2- بر اساس توانمندیها، فن آوری ها و ... (روش حرفه ای)
متاسفانه روش دوم توی ایران جواب نمیده، چون صنعت نرم افزار توی ایران خیلی تحت فشاره و رشد چندانی نداره. (شرکت بسیار نادری از روش دوم استفاده می کنند)

معمولا کارفرماها کاری ندارند که شما دارید با آخرین فن آوری کاری می کنید و فقط به فکر خودشون و پایین بودن هزینه هستند. بنابراین روش اول رو استفاده می کنند. از طرفی هم به خاطر خراب بدون اوضاع صنعت نرم افزار در ایران، شرکتها هم سعی می کنند با روش اول قیمتها رو پایین بیارند تا بتونند در این اوضاع رفابتی کار کنند.

روش:
یک برآورد زمانی از پیاده سازی پروژه بدست میاد، و بر اساس حقوق نفرات درگیر پروژه قیمت محاسبه میشه.
مثلا ممکنه برای این پروژه شما 180 نفر ساعت (کارشناس) زمان برآورد بشه. 180 ساعت، روزی 8 ساعت کار -> میشه حدود 22.5 روز کاری، که در میاد یک ماه. (من خیلی ساده حساب می کنم و مسائل مدیریتی و ریسکهای شرکتی، و ... رو درگیر نمی کنم، فکر می کنم اکثر دوستانی که اینجا هستند غیر شرکتی کار می کنند)

شما به یک کارشناس چقدر حقوق میدید، اگر شرکتی هستید، محاسبه هزینه های شرکت، بیمه، مالیات و ... رو هم باید جمع بزنید. اینطوری مشخص میشه که این پروژه برای شما چقدر تموم میشه و حالا باید حاشیه سود خودتون رو هم حساب کنید.
(اینکه اول سود رو ببرید توی حساب یا آخر بستگی به روش شما داره)

فرض کنید به کارشناس 2 میلیون تومان حقوق میدید، هزینه های شرکتی هم برای یک کارشناس قبلا محاسبه شده 1 میلیون تومان، پس این پروژه برای شما 3 میلیون تومان هزینه است. درآمد مورد نظرتون باهاش جمع می کنید و به عددی مثل 4 میلیون تومان می رسید.
اگر شخص آزاد هستید، هزینه های شرکتی و حتی درآمد (سود) رو می تونید جدا کنید و فقط حقوق رو دریافت کنید. اینطوری توی همین پروژه مثال، شما نصف قیمت یک شرکت دارید کار رو انجام میدید. (البته یه تفاوتهای حقوقی هم هست که دیگه نیاز نیست اینجا راجبش صحبت کرد)

توی روش اول هم کار خیلی ساده است، شما بر اساس رقبا و توانمندیها، محصول و ... می تونید قیمت رو تعیین کنید. مثلا فرض کنید پروژه مورد نظر شما قرار هست درآمدزایی کنه و مثلا ماهیانه 10 میلیون درآمد برای صاحبش تولید کنه، پس میتونه چیزی حدود همون 10 میلیون قیمت روش گذاشت (کاملا فرضی است)

Mohammad_dn
چهارشنبه 17 اردیبهشت 1393, 12:06 عصر
ممنون از جواب خوبتون ..
پس اگر فرض کنیم ما میخوایم یه سایت شخصی برای شخصی طراحی کنیم و فقط خودم و یک گرافیست روی پروژه کار میکنه..فرض بر این که من به گرافیست 200000 تومن میدم و این سایت فرضا 1 ماه تمام زمان میگیره(روزی 8 ساعت کار)
اول اینکه خوب من باید 200000 تومن به گرافیست بدم ..بنا بر این 200000 تومن به هزینه ی پروژه اضافه میشه . درسته؟هزینه ی شرکتی از قبیل بیمه و ... رو هم نداریم پس فرضا 1000000 تومن کسر میشه ..

درآمد مورد نظرتون باهاش جمع می کنید و به عددی مثل 4 میلیون تومان می رسید.
این در آمد مد نظر چیه؟خوب فرضا اگه یک میلیون بگیریم یعنی من باید 1200000 از مشتری بگیرم؟؟؟

ممنون میشم اگه توضیح بدید

mRizvandi
چهارشنبه 17 اردیبهشت 1393, 13:26 عصر
شما ابتدا باید نفر ساعت کل کار یا به عبارتی کل هزینه رو محاسبه کنید.
شما برای گرافیست 2 میلیون پرداخت می کنید.
هزینه نفر ساعت خودتون رو هم باهاش جمع کنید. (مثلا همون مقدار برای خودتون)
میشه 4 میلیون، چون شرکتی نیستید می تونید از همین رقم شروع کنید.
ولی شما باید آینده خودتون رو هم در نظر بگیرید. مثلا فرض می کنیم که 2 میلیون تومان امروز کل هزینه یک ماه زندگی شما باشه (به عنوان یک کارشناس) حالا باید مقداری پس انداز برای آینده هم داشته باشید، (کارمندان بیمه دارند، و شما باید این بیمه رو در زندگی لحاظ کنید) پس مقداری هم برای آینده اضافه می کنید. مثلا 20 درصد کل مبلغ حقوق خودتون یا حتی 20 درصد کل مبلغ پروژه. اینطوری میشه: 4 میلیون به اضافه 20 درصد 4 میلیون که جمعا میشه 4 میلیون 800 هزار.
یه زمان شما به خاطر بعضی از مسائل ممکنه از خیر اون 800 هزار بگذرید تا پروژه رو بگیرید، یا مشتری رو جذب کنید یا .... در هر صورت درآمد رو در این لحظه از دست دادید ولی حقوق خودتون پابرجاست و به قول معروف ضرر نکردید. (آینده نگری همیشه خوبه)

Mohandes2009
چهارشنبه 17 اردیبهشت 1393, 15:16 عصر
25 تومان کافیه

jozef_rezaei
چهارشنبه 17 اردیبهشت 1393, 19:00 عصر
تقریبا عشقیه

Mohammad_dn
چهارشنبه 17 اردیبهشت 1393, 21:20 عصر
25 تومان کافیه
ببخشید چی 25 تومن کافیه؟

تقریبا عشقیه
اصلا موافق نیستم

ahmad156
پنج شنبه 18 اردیبهشت 1393, 07:53 صبح
سلام
من بیشتر به تجربه اعتقاد دارم.یعنی شما چند تا پروژه که انجام بدین مشخص میشه یه پروژه جدید چقدر وقت و هزینه کدنویسی میخواد.دیگه اون موقع تشخیص اش راحته که پروژه بالا مثلاً با 2 میلیون مقرون به صرفه هست یا نه.
بعضی مواقع هم نسبت به تخصص فرد قیمت کم و زیاد میشه.شاید برای کسی پروژه بالا 4 میلیون هم کم باشه شاید برای یه نفر 2 میلیون هم زیاد باشه.

Mohandes2009
پنج شنبه 18 اردیبهشت 1393, 10:26 صبح
ببخشید چی 25 تومن کافیه؟

اصلا موافق نیستم

همین پروژه ای که توضیح دادی