PDA

View Full Version : سوال: درست کردن forum توسط asp

archangel
دوشنبه 18 اردیبهشت 1385, 09:25 صبح
من می‌خوام یه forum رو خودم با asp درست کنم. لطفاً نگید برو یه پکیج CMS بخر! می‌خوام خودم درست کنم! سوال من اینه:

صفحات بحث‌های انجمن‌های مختلف رو می‌شه ASP کار کرد و تمامی مطالب بحث رو توی بانک اطلاعاتی ریخت و وقتی فردی وارد یه بحث می‌شه بری تمامی پست‌های اون بحث رو از بانک بکشی بیرون و بذاری تو صفحه. مزیت این کار اینه که می‌تونی خودت، بانکت رو جستجو کنی. اما ایراد این کار اینکه دیگه مطالب پست‌ها توسط موتورهای جستجوی خارجی (external) قابل search نیست.

از طرفی هم می‌شه این صفحات رو html کار کرد و مطالب پست‌ها رو به جای ریختن در یه بانک اطلاعاتی مثل sql server، در یه فایل XML بریزی و با XSL توی صفحه نمایش بدی. البته این که در این حالت، محتویات پست‌ها توسط موتورهای جستجو ایندکس بشن رو نمی‌دونم.

شما کدوم راه رو پیشنهاد می‌کنین؟ آیا اساساً روش ساخت forum همینه یا روش‌های دیگری هم هست؟ اگر هست چه روش‌هایی هست.
این مساله به طور مشابه برای ساخت weblog هم صادقه. فرض کنین بخوایم یه وب‌لاگ بسازیم. اگه مطالب طرف رو بخوایم بریزیم توی بانک، دیگه مطالب وب‌لاگش توسط موتورهای جستجو قابل ایندکس نخواهد بود. اگه کسی بتونه کمک کنه ازش ممنون می‌شم.

M-Gheibi
سه شنبه 19 اردیبهشت 1385, 06:25 صبح
اما ایراد این کار اینکه دیگه مطالب پست‌ها توسط موتورهای جستجوی خارجی (external) قابل search نیست.
کی گفته؟!
شما به راحتی می تونید اطلاعاتتون رو در بانک ذخیره کنید و مطمئن باشید موتورهای جستجو این اطلاعات رو ثبت می کنند.
اگرچه معمولا توصیه میشه از آدرسهای دینامیک استفاده نشه ولی با استفاده از تکنیکهای بهینه سازی نتایج در موتورهای جستجو (SEO) میتونید مشکلات احتمالی رو حل کنید.
در مورد وبلاگ هم دقیقا همینطوره
ضمنا پیشنهاد می کنم برای آشنایی با ساختار چنین پروژه ای ابتدا نمونه کدهای آن را مشاهده کنید (کدهای webwiz و ...)

لوک خوش شانس
سه شنبه 19 اردیبهشت 1385, 11:21 صبح
کی گفته؟!
شما به راحتی می تونید اطلاعاتتون رو در بانک ذخیره کنید و مطمئن باشید موتورهای جستجو این اطلاعات رو ثبت می کنند.
اگرچه معمولا توصیه میشه از آدرسهای دینامیک استفاده نشه ولی با استفاده از تکنیکهای بهینه سازی نتایج در موتورهای جستجو (SEO) میتونید مشکلات احتمالی رو حل کنید.
در مورد وبلاگ هم دقیقا همینطوره
ضمنا پیشنهاد می کنم برای آشنایی با ساختار چنین پروژه ای ابتدا نمونه کدهای آن را مشاهده کنید (کدهای webwiz و ...)
کاملاً تایید میشه .
موتور های جستجو تمام بانک شما رو ایندکس می کنن . بشرطی که آدرس دهی شما درست باشه .
من هم پیشنهاد میکنم به سایت Webwiz یه سری بزنید و نمونه آماده ان را دانلود کرده و سرس اونو مطالعه کنید .

3nitro
سه شنبه 19 اردیبهشت 1385, 12:04 عصر
لطفاً نگید برو یه پکیج CMS بخر! می‌خوام خودم درست کنم!
قصد آیه یاس خوندن ندارم ولی اگه واقعا این سوال رو کردید که بشینید یه فروم درست کنید و 100% مصمم هستید پیشنهاد میکنم این حرفهای من رو بخونید بعد اگه دیدید که میتونید من دیگه هیچی نمی گم .
فروم درست کردن کار سخت ، حوصله سر برنده ، شب کاری میخواد که یه جا ممکنه برسه اصلا کلا بیخیال بشید . تازه این کارهای قبل از نوشتن برنامه هست .
بعد از برنامه باید از برنامه پشتیبانی کنید . برنامه رو به روز نگه دارید . باگهای امنیتی احتمالی رو سریع patch کنید . سوالات کاربرها که چرا روی لوکال error نمیده ولی رو ویندوز سرور 2000 error میده رو هم جواب بدید .
همون طور که میدونید نوشتن فروم به مراتب سخت تر از نوشتن CMS یا مدیریت وبلاگ یا ... هست . مثلا phpnuke با اون عظمت از فروم های دیگه کمک گرفته ! خیلی برنامه های CMS امکان include کردن برنامه Invision Power Board رو گذاشتن . یعنی واقعا فروم خوب نوشتن خیلی سخت تر از CMS نوشتن خوب هست .
ولی اگر تنها مشکل شما ایندکس کردن یا نکردن موتور جستجو هست و از پس باقی قضایا بر میاید بسم الله . موفق باشید .

archangel
سه شنبه 19 اردیبهشت 1385, 14:07 عصر
از جواب‌های همه ممنونم. به خصوص از 3nitro که خیرخواهانه جواب داده. ولی 3nitro! من این کار رو انجام می‌دم. اگرچه به نظرم نکته‌ی مهمش پشتیبانی‌شه. چون فرض کنیم من بتونم forum رو درست کنم. forum ای که مو لای درزش نمی‌ره و کُدهام هم یک سر سوزن ایراد نداشته باشه. اونچه که اهمیت داره اینه که بتونی forum ات رو سر پا نگهداری که کار بسیار سخت و انرژی‌بریه. forum رو یه بار می‌نویسی تموم می‌شه می‌ره. اما بعدش باید الی‌الابد بشینی پشتیبانی کنی!

بازم ممنون.