PDA

View Full Version : راهنمایی برای پیاده سازی جدول

salmah
دوشنبه 29 اردیبهشت 1393, 09:34 صبح
سلام
من میخوام یه جدول داشته باشم که شامل کددوره نام دوره نوع دوره و گروههای مجاز برای شرکت در این دوره باشد.
مشکلم اینه که نمی دونم چه جوری این گروههای مجاز را داخل جدول ثبت کنم. چه جوری چندتا رکورد را به یه فیلد نسبت بدم

درضمن این دوره برای بعضی ها تخصصی و برای بعضی ها عمومی. وبرای بعضی ها گزینه های دیگر هست

این کار را میشه با یه جدول انجامداد یا باید چندتا جدول داشته باشم

ali_md110
سه شنبه 30 اردیبهشت 1393, 11:51 صبح
روش اول :
جدول اولتون : 1-کد دوره و 2-نام دوره و 3-کد نوع دوره
جدول دومتون که نوع دوره هست : شامل فیلدهای :1- کد نوع دوره 2- نام نوع دوره که مقادیر تخصصی -عمومی- و سایر درونش ذخیره می کنید و این جدول با جدول بالاتری رابطه یک به چند داره
جدول سومتون: شامل 1- کد گروهها و نام گروهها
جدول چهارم جدول اصلی شماست: که شامل 1- کد دوره از جدول اول2- کد گروه از جدول سوم و فیلدهای دلخواه دیگه مثل تاریخ دوره و شرح . ....

روش دوم:
اینه که رابطه دوتاجدول اول و دوم رو جذف کنید و جدول اول رو بدین صورت تعریف کنید:1-کد دوره و 2-نام دوره

و جدول چهارم رو اطلاح و گد نوع دوره رو درونش لحاظ کنید: 1- کد دوره از جدول اول2- کد گروه از جدول دوم 3- کد نوع دوره و سایر فیلدهای دیگتون مثل تاریخ و شرح و غیره

یک

salmah
سه شنبه 30 اردیبهشت 1393, 23:45 عصر
برای راهنمایی خوب وکاملتون ممنون.
الان یه سوال دیگه اینکه: یه دوره برای بعضی گروهها تخصصیه وبرای بعضی گروهها عمومی . اینو چه کار کنم

یعنی اگر کد دوره565 باشه برای گروه 1و2 میشه عمومی و برای گروه 3و4و5 میشه تخصصی.
با این اوصاف میشه برای این دوره یه کد در نظر گرفت

ali_md110
چهارشنبه 31 اردیبهشت 1393, 01:26 صبح
روش دوم به نظرم مشکلتون حل میشه یعنی جدول دوره کد نوع دوره نداشته باشه
من چند تا رکورد میزنم در جدول اصلی یا 4 ببین درسته:

کد دوره :500 - نام دوره :دوره اول -نوع دوره:تخصصی - نام گروه: گروه برنامه نویسان
کد دوره :501 - نام دوره :دوره دوم -نوع دوره:عمومی- نام گروه: گروه سازندگان
کد دوره :501 - نام دوره :دوره دوم -نوع دوره:تخصصی - نام گروه: گروه تولیدگنندگان
دوره 500 نوع دورش تخصصی و گروهش برنامه نویسی
ولی دوره 501 دوتا رکورد داره و ببا دوتا دوره متفوت و دوتا گروه متفاوت
شما بیشتر باید با جدول 4 سروکله بزنید و کوئری مناسب ازش بیرون بکشید نه اینکه بیاید یک فیلد دیگه به جدول گروهها اضافه کنید و گروهها را مشخص کنید که آیا دورشون تخصصیه یا عمومی
امیدوارم کمک کرده باشم

salmah
پنج شنبه 01 خرداد 1393, 00:36 صبح
دقیقا درسته همین طور که گفتید.ولی نمی دونم چه جوری و کجا کوئری بگیرم خیلی فک کردم ولی ایده ایی ندارم.
کلا سه نوع دوره داریم عمومی تخصصی مدیریتی. آیا این منطقیه که برا هر دوره یه جدول در نظر بگیریم وبه هرکدو م چندتا گروه نسبت بدیم!

ali_md110
پنج شنبه 01 خرداد 1393, 09:28 صبح
نه دوست من نیازی نیست به ازاء هر رکورد جدول نوع دوره یک جدول بسازید
بعدش مگه شما از چه نرم افزار مدیریتی پایگاه داده یا محیط برنامه نوسی استفاده میکنید که میگید نمیدونم گجا کوئری بگیرم
خب میتونید درون یک استورد پروسیجر یا یک ویو
یا بصورت inline در کد سی شارپ یا وی بی یا دلفی کوئری بنویسید