PDA

View Full Version : درخواست راهنمایی (نقشه راه) برای افزایش مهارت

rezaee2
سه شنبه 30 اردیبهشت 1393, 07:15 صبح
سلام و وقت بخیر
اول از همه ممنون از وقتی که میزارید
بارها این بحث شده اما به دلایل بسیار (مثل تغییر روشها - سرعت بوجود اومدن تکنولوژی های جدید - اختلاف سلیقه و ..) این موضوع به نتیجه ی مناسبی نرسیده.

از شما دوستان عزیز درخواست راهنمایی دارم:

الان من توی سابقم یه پروژه در سطح استانی دارم. برخی از ویژگیهاش:
1- کاربر و نوع کاربر
2- سطح دسترسی بر اساس شهرستان، نوع کاربر، کاربر
3- ثبت سابقه(هیستوری)
4- تحلیل جداول و رابطه های زیاد
5- بررسی اطلاعات هنگام ثبت و نمایش خطای مناسب
و..

حالا میخوام سبک برنامه نویسیم رو برای پروژه های دیگه استاندادتر کنم.
از معماری سه لایه و.. استفاده نکردم، اما توابع مختلفی نوشتم و کلاسهای ارتباطی و .. نظایر اون تعریف کردم. سبک کارم تلفیقی از روشهای استاندارد و تجربی هست. برنامه نویسی رو بصورت تجربی یاد گرفتم(البته تاحد خوبی اصولی)، و اینطور نبوده که بخوام بشینم یه کتاب 1000 صفحه ای بخونم و تک تک توابع رو بلد باشم. هرجایی که نیاز داشتم و مشکلی پیش اومده رفتم سراغ پیدا کردن تابع یا راهکار لازم.
اما
1- الان چه چیزهایی یادبگیرم؟
2- چه روش یا تکنولوژی؟
3- چیکار کنم که برای آینده موفق بتونم از تجربیاتم استفاده بهتری ببرم؟

ali_md110
سه شنبه 30 اردیبهشت 1393, 11:31 صبح
سوال اولتون که نمیشه جواب داد چون نه من و نه کس دیگه نمیدونه چه جیزایی بلدید که باید یاد بگیرید
سوال دوم اینجور که معلومه کار با بانک اطلاعاتی بلدید که حتمن از ORM یا Entity Framework اسفاده کنید کار با دیتاست و روشهای قدیمی فراموش کنید
اگر از ویندوز فرم استفاده میکنید بذاریدش کنار چون مرده و از WPF استفاده کنید
دز طراحی وب از ASP.NET Mvc استفاده کند
اگر بتونید یک گروه نرم افزاری تشکیل بدید حتی دونفره خیلی تاثیرش تو کاراتون بیشتره تا تنهایی پروژه انجام بدید

rezaee2
شنبه 03 خرداد 1393, 09:46 صبح
سوال اولتون که نمیشه جواب داد چون نه من و نه کس دیگه نمیدونه چه جیزایی بلدید که باید یاد بگیرید
سوال دوم اینجور که معلومه کار با بانک اطلاعاتی بلدید که حتمن از ORM یا Entity Framework اسفاده کنید کار با دیتاست و روشهای قدیمی فراموش کنید
اگر از ویندوز فرم استفاده میکنید بذاریدش کنار چون مرده و از WPF استفاده کنید
دز طراحی وب از ASP.NET Mvc استفاده کند
اگر بتونید یک گروه نرم افزاری تشکیل بدید حتی دونفره خیلی تاثیرش تو کاراتون بیشتره تا تنهایی پروژه انجام بدید

سلام دوست عزیز
ممنون از پاسختون
برای Entity Framework و wpf و MVC چه منابعی رو پیشنهاد میکنید؟ منظورم اینه اگه منبع کاربردی خاصی میشناسید(کتاب خوب یا آموزش ویدئویی) معرفی کنید ممنون میشم

NASA's Spaceman
شنبه 03 خرداد 1393, 10:22 صبح
به نظر من در مورد سوال اولتون اگه تو برنامه نویسی نیمه حرفه ای و یا بالاتر از این هستید مهندسی نرم افزار رو برید یاد بگیرین دو تا مطلب تو همین تالار راجع به مهندسی نرم افزار هست که بدردتون میخوره و بعد خودتون برین و حرفه ای ترش رو ادامه بدین
اگه بتونین توی مهندسی نرم افزار حرفه ای بشین همه کارهاتون رو استاندارد انجام میدین و یه درسی توی دانشگاه کامپیوتر نمیدونم فوق لیسانس یا دکترا هست که اون مبحث فوق العاده پیچیده ی مهندسی نرم افزار هست و خیلی خیلی هم سخت هست
در مورد سوال سومتون هم همیشه فکر کنین که به اندازه عدد صفر برنامه نویسی بلد هستین و همیشه به دنبال ره حل های جدید و برنامه های جدید باشین و همیشه هم سعی کنین از اخبار به روز برنامه نویسی مطلع باشین و اینجوری اطلاعات و تجربیات شما هر لحظه به روز میشه
با سپاس Spaceman

rezaee2
شنبه 03 خرداد 1393, 11:05 صبح
به نظر من در مورد سوال اولتون اگه تو برنامه نویسی نیمه حرفه ای و یا بالاتر از این هستید مهندسی نرم افزار رو برید یاد بگیرین دو تا مطلب تو همین تالار راجع به مهندسی نرم افزار هست که بدردتون میخوره و بعد خودتون برین و حرفه ای ترش رو ادامه بدین اگه بتونین توی مهندسی نرم افزار حرفه ای بشین همه کارهاتون رو استاندارد انجام میدین و یه درسی توی دانشگاه کامپیوتر نمیدونم فوق لیسانس یا دکترا هست که اون مبحث فوق العاده پیچیده ی مهندسی نرم افزار هست و خیلی خیلی هم سخت هست در مورد سوال سومتون هم همیشه فکر کنین که به اندازه عدد صفر برنامه نویسی بلد هستین و همیشه به دنبال ره حل های جدید و برنامه های جدید باشین و همیشه هم سعی کنین از اخبار به روز برنامه نویسی مطلع باشین و اینجوری اطلاعات و تجربیات شما هر لحظه به روز میشه با سپاس Spaceman سلام دوست عزیز ممنون از پاسخت همین الان دارم درباره SOA تحقیق میکنم ابهام توی کار برنامه نویسی با توجه به شرایط کشورمون زیاد هست.. از طرفی از اینکه فقط مصرف کننده هستم ناراحتم.. از طرفی شرایط به شدت آدم رو به این سمت حل میده.. تامین مالی و..! درهرحال. میخوام اگه کاری انجام میدم اصولی باشه و با نتیجه... از تمرکز زیاد روی تئوری خوشم نمیاد. تا حالا ترجیح دادم که طی کار چیزای جدید یاد بگیرم و خیلی کم پیش اومده که همه چی رو تعطیل کنم و بشینم یه چیزی رو از صفر تا 100 یاد بگیرم و به همین خاطر خیلی از اطلاعاتم تجربی هست.

NASA's Spaceman
شنبه 03 خرداد 1393, 11:15 صبح
اگه مهندسی نرم افزار رو یاد بگیرین اونوقت برای درامد زاییش میتونین یه تیم از دو نفره به بالا تشکیل بدین و بعد برنامه هاتون رو با چند تا زبان مختلف بنویسین و یه سرمایه گذار حمایتتون کنه میتونین کارتون رو در سطح جهانی بفروشین و سود خیلی خیلی زیادی داره ولی برای فروش در سطح جهانی حتما باید مهندسی نرم افزار بلد باشین
با سپاس spaceman

rezaee2
شنبه 03 خرداد 1393, 11:19 صبح
اگه مهندسی نرم افزار رو یاد بگیرین اونوقت برای درامد زاییش میتونین یه تیم از دو نفره به بالا تشکیل بدین و بعد برنامه هاتون رو با چند تا زبان مختلف بنویسین و یه سرمایه گذار حمایتتون کنه میتونین کارتون رو در سطح جهانی بفروشین و سود خیلی خیلی زیادی داره ولی برای فروش در سطح جهانی حتما باید مهندسی نرم افزار بلد باشین
با سپاس spaceman

والا با این اوضاع ضعیف مالی و شرایط تحریمو..
اما خوب باید با شرایط زندگی رو تنظیم کرد..

شما میتونید منبعی برای یادگیری بهتر مهندسی نرم افزار بم معرفی کنید؟

NASA's Spaceman
شنبه 03 خرداد 1393, 19:28 عصر
این یه مورد خدا رو شکر کاری به تحریم نداره
و منبعش کتاب های زیادی هست که به زبان انگلیسی ها مرجع تر هستند
با سپاس Spaceman

gjmkdyttyhujk
یک شنبه 04 خرداد 1393, 21:51 عصر
بهترین کار اینه که خلاق باشید. یه مثال میزنم بهتون. پرینتر های سه بعدی که به تازگی ساخته شده رو می بینید، یه 10 سال 15 سال پیش خیلی دور از ذهن و خیالی و خنده دار به نظر می رسیدند. الان وقتی آدم خودش که نه فیلم هاشو که میبینه کف میکنه. سعی کنید ایده های نو داشته باشید. دنبال کسی نگردید که راه رو بهتون نشون بده، خودتون فکر کنید و برید چیزهای جدید پیداکنید.

موفق باشید

rezaee2
دوشنبه 05 خرداد 1393, 16:09 عصر
بهترین کار اینه که خلاق باشید. یه مثال میزنم بهتون. پرینتر های سه بعدی که به تازگی ساخته شده رو می بینید، یه 10 سال 15 سال پیش خیلی دور از ذهن و خیالی و خنده دار به نظر می رسیدند. الان وقتی آدم خودش که نه فیلم هاشو که میبینه کف میکنه. سعی کنید ایده های نو داشته باشید. دنبال کسی نگردید که راه رو بهتون نشون بده، خودتون فکر کنید و برید چیزهای جدید پیداکنید.

موفق باشیدسلام
منظورم از راه، ترتیب و اصول مورد نیازی هست که باید توی مسیر یادگیری تکنولوژی ها یا زبانها بشون توجه بشه

gjmkdyttyhujk
دوشنبه 05 خرداد 1393, 19:32 عصر
سلام.شما اگه مدرک کارشناسی نرم افزار یا معادلش رو داشته باشید نقشه راه براتون خیلی مشخص میشه. از پست هاتون و جواب های دوستان اینطور نتیجه گیری میشه که یا هنوز ترم های 4-5 حداکثر هستید یا اینکه رشته تون یک چیز دیگه هست و علاقه مند به کامپیوتر و برنامه نویسی هستید.

rezaee2
چهارشنبه 07 خرداد 1393, 07:36 صبح
سلام.شما اگه مدرک کارشناسی نرم افزار یا معادلش رو داشته باشید نقشه راه براتون خیلی مشخص میشه. از پست هاتون و جواب های دوستان اینطور نتیجه گیری میشه که یا هنوز ترم های 4-5 حداکثر هستید یا اینکه رشته تون یک چیز دیگه هست و علاقه مند به کامپیوتر و برنامه نویسی هستید.

سلام دوست عزیز
سوال یا نظر شما قابل توجه هست...
توی این پست جای وارد شدن به جزئیات این بحث نیست اما در این حد بگم که مهندسی نرم افزار 2 سال ازش گذشته... ولی از اون اولش (هنرستان) تا انتهای کارشناسی راحت میتونم بگم که هیچ زبان و فن و تکنیکی توی دانشگاه یاد نگرفتم و هرچی یادگرفتم خارج از دانشگاه بوده..
شاید ایراد از من بوده...
مهم نیست
مهم اینه الان نگاه به گذشته و حالا میکنم میبینم متاسفانه مابین دانشجویانی که در هر مقطع میشناسم متاسفانه بین چند نفر اول هستم از لحاظ تجربه کاری و.. و الان یکی با این شرایط داره توی انتخاب مسیرش سرگردون، دور خودش میچرخه!