PDA

View Full Version : دروس بی ربط مهندسی نرم افزار و اتلاف وقت

HOSSEINONLINE7
چهارشنبه 31 اردیبهشت 1393, 11:27 صبح
سلام من دانشجوی ترم 2 کارشناسی ناپیوسته ی مهندسی نرم افزار هستم .

در ابتدا باید بگم بسیار به این رشته علاقه دارم و بیشتر وقتم را صرف یادگیری مسائل کاربردی و تمرین و برنامه نویسی میکنم .

واقعا نمیتونم با این کنار بیام که وقتم را توی دانشگاه صرف یادگیری چیزهایی بکنم که به دردم نمیخوره . اصلا چرا باید بیام دانشگاه این دروس بی ربط و مسخره را بخونم ؟

در مقطع کاردانی که بودم راهم را انتخاب نکرده بودم و نمیدونستم توی چه شاخه ایی فعالیت کنم و همه ی اساتید هم میخواستن من را به سمت شاخه ی خودشون بکشن و متاسفانه راهنمایی اشتباه یکی از استاتیدم باعث شد مدتی از علاقه ام دور بشم و مدتی از شاخه ایی به شاخه ی دیگر بپرم .
از همون زمان به بحث برنامه نویسی وب علاقه داشتم ولی استادم موافق نبود و پروژه ی پایانی هم روی چیزی کار میکردم که بعدش فهمیدم زیاد خوشم نمیاد .

در حال حاظر سراغ علاقه ام رفتم و ASP.Net MVC را با جدیت دارم کار میکنم .

واقعا از دروس دانشگاه خسته شدم و کلی از وقتم را باید روی دروسی مثل نظریه ی ماشین ها ( واقعا درس مسخره ایی هست ) - معادلات دیفرانسیل ( مضخرف و بی ربط ) - آمار و ... بزارم که فکر نمیکنم هیچ وقت ازشون استفاده کنم .

چرا همه ی اساتید علاقه ی شدیدی به تئوری دارن ؟ سوال عملی هم ازشون میپرسم توش میمونن !

ما داریم درس میخونیم و یادمیگیریم که ازششون استفاده کنیم و اگر قرار نباشه اینا استفاده بشن پس به چه دردی مبخورن ؟

اینقدر مبحث داغ و شیرین و کاربردی توی نرم افزار هست که اگر جز واحدهامون بود عالی میشد .

جالبه دروس تخصصی که بیشتر دانشجوها بهش علاقه دارن و کاربردیه توسط اساتید بی سواد تدریس میشه و بهش بها نمیدن و خیلی کم تدریس میکنن ولی دروسی مثل ریاضی و فیزیک و آمار سخت گیرترین استاد را براش انتخاب میکنن که خیلی درس میده و پوست همه را میکنه .

98% هم کلاسی های من هم هیچ چیز بارشون نیست و فقط بلدن با نمره ی بالا پاس میکنن ...

خیلی دوست دارم ادامه تحصیل بدم ولی دیگه دارم خسته میشم و وقتم داره بیهوده برای این دروس تلف میشه و چیز خوب و کاربردی بهمون یاد نمیدن .
بخاطر همینه ایران توی این مسائل خیلی عقبه و دانشجوها هم بی سواد هستن و پیشرفت نمیکنیم .
واقعا نمیدونم کی این سرفصل ها را تعیین کرده و چه فکری کرده ...

نظر شما درمورد این رشته چیه ؟

چرا دروس بی کاربرد و بی ربط زیاده ؟

من که حسابی بخاطر این مسائل روحم خسته شده و حوصله ی درس ندارم .... چکار کنم ؟؟؟:گریه:

younes221
دوشنبه 05 خرداد 1393, 18:30 عصر
سلام دوست عزیز ، امیدوارم حالتون خوب باشه .

عزیز دل ، تا الان چیزی به نام زور شنیدی؟ شما باید واحد های که بهتون ارائه شده رو پاس کنید . اگه می خواین در دانشگاه درس بخونید " باید " اون واحد ها رو پاس کنید .

اگر هم علاقه ای به دانشگاه ندارید می تونید انصراف بدین و به سربازی برید !

توصیه بنده به شما اینه که درس ها رو پاس کنید و با نمره بالا هم پاس کنید . در زندگی باید برنامه ریزی داشته باشید و هیچ کس از آینده خبر نداره .

می تونید هم به برنامه نویسیتون برسید و هم به دانشگاه .

یا علی

HOSSEINONLINE7
دوشنبه 05 خرداد 1393, 19:53 عصر
سلام دوست عزیز ، امیدوارم حالتون خوب باشه .

عزیز دل ، تا الان چیزی به نام زور شنیدی؟ شما باید واحد های که بهتون ارائه شده رو پاس کنید . اگه می خواین در دانشگاه درس بخونید " باید " اون واحد ها رو پاس کنید .

اگر هم علاقه ای به دانشگاه ندارید می تونید انصراف بدین و به سربازی برید !

توصیه بنده به شما اینه که درس ها رو پاس کنید و با نمره بالا هم پاس کنید . در زندگی باید برنامه ریزی داشته باشید و هیچ کس از آینده خبر نداره .

می تونید هم به برنامه نویسیتون برسید و هم به دانشگاه .

یا علی

دوست عزیز مشکل من با دانشگاه نیست با کاربردی نبودن دروس هست .

این چه منطقیه که باید چیزهایی را یادبگیریم و پاس کنیم که اصلا به کارمون نمیاد ؟

از استاد معماری کامپیوتر پرسیدیم اینا به کار ما نمیاد چرا اینقدر سخت می گیرید ؟ میگه این مباحث تا حالا به کار منم نیومده و به درد نمیخوره ولی باید پاس کنید و بدرد مدرک گرفتن میخوره !

مثلا ما قراره درس بخونیم باعث پیشرفت کشور بشیم ولی وقتی چیزهای بی ارزش یادبگیریم چه فایده ایی داره ؟

اصلا اساتید میگن شما به جز درس خوندن کار دیگه ایی ندارید و بخاطر همین سخت گیری های بیش از حد میکنن و باعث میشن به کار دیگه ایی نرسیم .

دقت کردم هر کس معدلش پایین تره بار علمی بیشتری داره و مطالب مورد نیاز بازار کار را بیشتر بلده .

اصلا برای ما جا افتاده درس یعنی یک چیز بی ارزش که به زور باید یادبگیریم و پاس کنیم ...

همونطور که گفتم به تحصیل و یادگیری خیلی علاقه مندم ولی وقتی میبینم وقتم برای مطالب بی ارزش تلف میشه بی انگیزه میشم .

جمعیت کثیری از بی کاران را تحصیل کرده های بی سواد تشکیل میدن و باعث اون دانشگاه ها و اساتید و وزارت علوم هست که سرفصل های بی کاربرد را برای تدریس تعیین کردن .

توی این مملکت هیچ چیز جای خودش نیست .

کشور ما مخصوصا توی رشته های مرتبط با IT خیلی عقبه و همین مشکلات باعث این میشه .

gjmkdyttyhujk
دوشنبه 05 خرداد 1393, 20:27 عصر
با تمام احترام با قسمتی از صحبت های شما مخالفم. ببینید دوست عزیز به جز بعضی درس های عمومی چارت دروس نرم افزار بر پایه دانشگاه های اونور آب یا بهتر بگم آمریکا هست. و توی کل دنیا اگه سرچ کرده باشید می بینید که این دروس پایه یا اصلی تدریس میشه. همچنین دروسی مثل مدار منطقی و معماری و ریزپردازنده و سیستم عامل و مانند اینها دید شما رو افزایش میده نه سوادتون رو. یعنی اینکه کامپیوتر رو بهتر درک می کنید. من به شما قول می دم اگه درسی مثل معماری رو پاس نکرده باشید عمرا در مورد نحوه ی کار اجزای داخلی کامپیوتر بتونید به کس دیگه ای توضیحاتی بدید. در مورد دروس کاربردی درسته دانشگاه خیلی به دروس کاربردی نمی پردازه ولی شما ذهنتون در اونجا رشد میکنه و دید بهتر و وسیع تری در مورد کامپیوتر و IT و فناوری هاش پیدا می کنید و به عنوان یه شخصی که صاحب نظر هست خودتون رو در در این زمینه مطرح میکنید.
موفق باشید.

soroushp
دوشنبه 05 خرداد 1393, 23:20 عصر
اگر دروس ریاضی رو خوب یاد نگیرید در این مقطع و در مقاطع بالاتر دچار مشکل میشید !

ali_md110
سه شنبه 06 خرداد 1393, 01:03 صبح
سلام من دانشجوی ترم 2 کارشناسی ناپیوسته ی مهندسی نرم افزار هستم .

در ابتدا باید بگم بسیار به این رشته علاقه دارم و بیشتر وقتم را صرف یادگیری مسائل کاربردی و تمرین و برنامه نویسی میکنم .

:

سلام
به نظرم شما دارید حرفای بی ربط می زنید در صورتیکه دروس دانشگاهی مثل مهندسی نرم افزار یکی از زیربنای برنامه نویسی شماست متاسفانه اکثر ماها که ادعامون میشه برنامه نویس هستیم فقط کدهای آماده دیگران رو کپی میکنیم و میچسبونیمش به هم بعد خوش به حالمون میشه که برنامه نوشتیم
همین درس نظریه زبان تا حالا از استادتون پرسیدید کاربردش چی هست به چه دردی میخوره ؟ یا معادلات دیفرانسیل کجا ها میشه ازش استفاده کرد ایا معادلات دیفرانسیل هم میشه تو برنامه نویسی -یا شیمی- یا علوم دیگه بکار برد ؟؟
بله نپرسیدید!!! شاید هم پرسیدید متاسفانه استاد ناآگاه نتونسته جوابتون بده
همین علم آمار با تلفیق ریاضیاتی مثل دیفرانشیل و هوش مصنوعی داره تو دنیای برنامه نویسی علوم جدیدتر و راههای بزرگی رو باز میکنن
برنامه نوسی که فقط Asp .net نیست عزیز من
البته شاید توی ایران اینظور باشه که فقط دنبال طراحی وب سایت باشیم و یک سایت طراحی کنیم بعدش یکی بیاد بگه دویست هزارتومن کلی هم خوشحال بشیم برنامه نوشتیم
اول تحقیق کنید و بدونید چارت اصلی دروس دانشگاهی دنیا چی هست بعد اینجور تاپیکی بزنید
در ضمن ریاضی پایه علوم کامپیوتر هست

سوداگر
سه شنبه 06 خرداد 1393, 10:07 صبح
واقعا از دروس دانشگاه خسته شدم و کلی از وقتم را باید روی دروسی مثل نظریه ی ماشین ها ( واقعا درس مسخره ایی هست ) - معادلات دیفرانسیل ( مضخرف و بی ربط ) - آمار و ... بزارم که فکر نمیکنم هیچ وقت ازشون استفاده کنم .
..
..
..
از استاد معماری کامپیوتر پرسیدیم اینا به کار ما نمیاد چرا اینقدر سخت می گیرید ؟ میگه این مباحث تا حالا به کار منم نیومده و به درد نمیخوره ولی باید پاس کنید و بدرد مدرک گرفتن میخوره !
اغلب کسانی که به اونها استاد خطاب میکنید صرفا "مدرس" اند و حتی به درجه استادیار/ دانشیار/ یا استاد تمام نرسیده اند(جوانترین استاد تمام ها بالای 40 سال اند اونهم یه استثنا بود پروفسور نیما امجدی که سال 86 سی و شش ساله بود الان بزرگتر شده :لبخند: ).

طرز تفکر خیلی از ماها مثل این دانشجو هست (باور کنید!)

یکی از دانشجویان پروفسور حسابی به ایشان گفت : شما سه ترم است که مرا از این درس می اندازید .

من که نمی خواهم موشک هوا کنم . می خواهم در روستایمان معلم شوم .

پروفسور جواب داد : تو اگر نخواهی موشک هواکنی و فقط بخواهی معلم شوی قبول .

ولی تو نمی توانی به من تضمین بدهی که یکی از شاگردان تو در روستا ، نخواهد موشک هوا کند.

نمیخوام بگم همه ی استاد تمام ها مثل دکتر حسابی فکر میکنند ولی با این طرز تفکر موافقم.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
ایراد کار (گذشته از فسیل شدن کتابهایی که تدریس میشه) به نظرم اینجاست که یه مهندس کامپیوتر که میخواد یه شاخه ای مثلا برنامه نویسی رو دنبال کنه بعد از فارغ التحصیل شدن، با کسی که دیپلم فنی حرفه ای گرفته و 5 ساله فقط داره برنامه نویسی کار میکنه فارغ از درس و مدرسه، خودش رو مقایسه میکنه :اشتباه: یا مهندس تازه میخواد بره سراغ شبکه خودش رو با دیپلمه ای که دوره سیسکو گذرونده و 2-3 سال سابقه داره مقایسه میکنه :اشتباه:
نمیخوام بگم این مقایسه غلطه! ولی فقط برای حساب کردن گذر عمر و انتخاب مسیر مستقیم تر در آینده به درد میخوره!

بعضی وقتها هم اساتید (مدرسین) دانشگاه آدم رو بد جوری گمراه میکنند و باعث میشن دانشجویی که قدرت تفکر انتقادی رو نداره و حرف بقیه رو بدون چون و چرا قبول میکنه سرگردان بشه. نمیدونم مدرسین دانشگاه چه اصراری دارن که حتماً دانشجو بیاد #C کار بشه بعدش حتما بره سراغ ASP.Net... آقای مهندس سارنگ قربانیان علناً توی برنامه تلویزیونی گفت دانشجوها یا برن سمت #C یا سمت جاوا و کاری به دلفی و ++C و VB و ... نداشته باشن! واقعا جای سواله اگه یه وقت دولت ما هم مثل چین ضرر و زیان وابستگی به ماکروسافت رو برآورد کرد و فهمید باید سیستمهای دولتی باید بره سمت لینوکس باز هم این مهندسین میتونن با Qt و جاوا کنار بیان و نیاز روز رو برآورده بکنن؟! یا خیال میکنن از بهشت #C و ویژوال استدیو به جهنم Qt رانده شدند؟!! البته در حد اگر و مگر بود زیاد جدی نگیرین :قهقهه:
از اگر بگذریم مگه تحت وب فقط ASP.NET و سی شارپه؟ مگه PHP کار نمیخواهیم؟ ثانیاً مگه برنامه نویس سیستمی و سایر شاخه ها نمیخواهیم که توی رسانه عمومی همچین حرفی باید زده بشه؟ :عصبانی++:

HOSSEINONLINE7
سه شنبه 06 خرداد 1393, 10:30 صبح
سلام
به نظرم شما دارید حرفای بی ربط می زنید در صورتیکه دروس دانشگاهی مثل مهندسی نرم افزار یکی از زیربنای برنامه نویسی شماست متاسفانه اکثر ماها که ادعامون میشه برنامه نویس هستیم فقط کدهای آماده دیگران رو کپی میکنیم و میچسبونیمش به هم بعد خوش به حالمون میشه که برنامه نوشتیم
همین درس نظریه زبان تا حالا از استادتون پرسیدید کاربردش چی هست به چه دردی میخوره ؟ یا معادلات دیفرانسیل کجا ها میشه ازش استفاده کرد ایا معادلات دیفرانسیل هم میشه تو برنامه نویسی -یا شیمی- یا علوم دیگه بکار برد ؟؟
بله نپرسیدید!!! شاید هم پرسیدید متاسفانه استاد ناآگاه نتونسته جوابتون بده
همین علم آمار با تلفیق ریاضیاتی مثل دیفرانشیل و هوش مصنوعی داره تو دنیای برنامه نویسی علوم جدیدتر و راههای بزرگی رو باز میکنن
البته شاید توی ایران اینظور باشه که فقط دنبال طراحی وب سایت باشیم و یک سایت طراحی کنیم بعدش یکی بیاد بگه دویست هزارتومن کلی هم خوشحال بشیم برنامه نوشتیم
اول تحقیق کنید و بدونید چارت اصلی دروس دانشگاهی دنیا چی هست بعد اینجور تاپیکی بزنید
در ضمن ریاضی پایه علوم کامپیوتر هست

دوست گرامی شما ظاهرا خیلی تند رفتید و بد قضاوت میکنید .

مگه من گفتم هست ؟

ظاهرا شما دارید بی ربط پاسخ میدید چون من در مورد دروسی مثل مهندسی نرم افزار و ... صحبت نکردم .

دروسی مثل مهندسی نرم افزار - پایگاه داده ها - طراحی الگوریتم ها - هوش مصنوعی - و اینچنین دروس را همیشه با عشق و علاقه میخونم و پاس میکنم چون خیلی کاربردی هستن و سعی میکنم توی طول ترم حتما بصورت عملی هم ازشون استفاده کنم و هنوز جزوه هاش را نگه داشتم و گاهی سراغشون میرم . این ترم سعی کردم الگوریتم های هوش را عملی کار کنم .

عادت من اینه به دروس دانشگاه از جنبه ی کاربردی نگاه میکنم نه فقط تئوری که باید پاس کنم . بخاطر همین اولین سوالی که از استاد میپرسم میخوام کاربرد این درس را برای ما بگه.

از استاد دیفرانسیل پرسیدم توی رشته ی ما چه کاربرذی داره نتونست جواب بده .
از استاد نظریه پرسیدم گفت در طراحی کامپایلر ازش استفاده میشه ولی کسی توی ایران تا حالا کامپایلر نساخته .
توی طول ترم هرچقدر در مورد این درس نظریه فکر کردم و از اساتید دیگه پرسو جو کردم کجا به کارم میاد به نتیجه ایی نرسیدم .

من دنبال طراحی سایت آماده و کپی کردن کد نیستم و همیشه سعی کردم توی برنامه هام از ایده های جدید استفاده کنم و اتفاقا همین ترم دارم با کمک استاد هوش و طراحی الگوریتم یک پروژه با الگوریتم ژنتیک بصورت آنلاین پیاده سازی میکنم .

نمیدونم چرا تا اسم برنامه نویسی آنلاین و php و asp میاد همه یاد کپی کد میفتن !

چه توی دوره ی کاردانی و چه توی کارشناسی همیشه دنبال مطالب کاربردی بودم و اساتیدی که دروس تخصصی باهاشون گرفتم همه با روحیات من آشنا بودن و پروژه هایی که برای این دروس تحویلشون میدادم با بیشترین کیفیت بوده و بالاترین نمره نسبت به بقیه میگرفتم .

وقتی وضعیت دانشجویان کامپیوتر را میبینم که چقدر بی سواد هستن خوب حتما مشکل جایی هست .

شما وضعیت دانشجویان این رشته را ببینید که چقدر کم سواد هستن و دروسی که بهشون تدریس میشه شاید هیچوقت توی بازار کار ازش استفاده نکنن .

ریاضیات بعضی مواقع توی برنامه نویسی برای برخی برنامه ها شاید استفاده بشه ولی بیشتر مواقع به کار نمیاد و اینقدر توابع آماده هست که نیاز برطرف میشه و نیاز نیست برنامه نویس استاد ریاضیات باشه .
من در مورد این که ریاضیات توی برنامه نویسی لازم هست و پایه هست خیلی تحقیق کردم و به این نتیجه رسیدم و بیشتر برای بالابردن قوه ی تجزیه تحلیل استفاده میشه که دیگه تا این جد در دانشگاه فکر نمیکنم لازم باشه آموزش بدن .

ما ریاضیات میخونیم قوی تجزیه تحلیل بالابره فکرمون باز بشه ولی وقتی فقط همین باشه خوب نیست . ما کار اصلیمون یادگیری صحیح برنامه نویسی و تجزیه تحلیل سیستم هست ولی اونطور که باید بهمون آموزش نمیدن .

در کل نمیدونم شاید این دروس توی دانشگاه ههای ما درست تدریس نمیشه و کاربردهاش گفته نمیشه و استاد راحت تئوری میگه و رد میشه .

من دارم حقیقت را میبینم و به شعار کاری ندارم .
در حقیقت توی دانشگاه باید نیروی متخصص تربیت بشه ولی اینطور نیست و این حرف من نیست و بعضی اساتید و بیشتر دانشجوهای حداقل دانشگاه خودمون هم باهاش موافق هستن .
استاد هوش بهم گفت تو که به برنامه نویسی و کار عملی علاقه داری ادامه تحصیل نده چون مقاطع بالاتر بدتر میشه و اونجا هم همین وضعیته و ادامه تحصیل فقط به درد کسی میخوره که میخواد تدریس کنه .
دوست عزیز خارج از کشور 100% روش تدریس با اینجا فرق داره و اگر چیزی تدریس میشه سعی بر کاربردی بودن هست .
اینجا ایرانه خیلی چیز ها برعکسه .
من قبلا تحقیقاتم را کردم و بی دلیل تاپیک نزدم و با این کارم خواستم اگر کسی نظری داره بدونم و باعث بشه بیشتر یادبگیرم و به جوابهام برسم .
درضمن این سوال را سایتهای دیگه هم پرسیدم و همه ی دانشجویان با نظرم موافق بودن .

سوداگر
سه شنبه 06 خرداد 1393, 11:08 صبح
درضمن این سوال را سایتهای دیگه هم پرسیدم و همه ی دانشجویان با نظرم موافق بودن .
دوران دانشجویی با خیلی چیزها موافق بودم که الان بعد از درس و دانشگاه و خدمت تقریباً با هیچ کدوم موافق نیستم! حتی با پست هایی که تا قبل از بهمن 92 توی همین تالار دادم :)
دانشجو نظرش محترم ولی پختگی لازمه رو نداره :چشمک:

وقتی وضعیت دانشجویان کامپیوتر را میبینم که چقدر بی سواد هستن خوب حتما مشکل جایی هست .
مشکل خیلی جاهاست یه جا کمه :لبخند:

HOSSEINONLINE7
سه شنبه 06 خرداد 1393, 11:19 صبح
قابل توجه دوستانی که میگن همه ی سرفصل ها مطابق با خارج کشور هست :

http://barnamenevis.org/showthread.php?318582-%D8%B1%D9%88%DB%8C%DA%A9%D8%B1%D8%AF-%D8%AF%D8%B1%D9%88%D8%B3-%DA%AF%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%85%D9%87%D9%86%D8%AF%D8%B3%DB%8C-%D9%86%D8%B1%D9%85-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%82%D8%B7%D8%B9-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D8%AF-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%82%D8%A7%D8%A8%D9%84-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%B1-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D9%87%D8%A7

البته این برای کارشناسی ارشد بود و برای کارشناسی هم رفتم دیدم بعضی دروس فرق داره .

از این تاپیک ها زیاد هست و کافیه جستجو کنید تا خودتون متوجه بشید .

نکته ایی که متوجه شدم اینه که اونجا بیشتر به کار عملی توجه میکنن و واحدهایی مثل ریاضیات هم کاربردی تدریس میشه و فقط تئوری نمیگن .

HOSSEINONLINE7
سه شنبه 06 خرداد 1393, 11:28 صبح
دوران دانشجویی با خیلی چیزها موافق بودم که الان بعد از درس و دانشگاه و خدمت تقریباً با هیچ کدوم موافق نیستم! حتی با پست هایی که تا قبل از بهمن 92 توی همین تالار دادم :)
دانشجو نظرش محترم ولی پختگی لازمه رو نداره :چشمک:

مشکل خیلی جاهاست یه جا کمه :لبخند:

پس اگر من اشتباه میکنم بهتر نیست اساتید با جواب های قانع کننده دانشجو را روشن کنن ؟ من پخته نیستم باید اساتید بپزنم :لبخند:

من وقتی ندونم این مطالب چه ربطی به رشته ی من داره چطور میتونم استفاده کنم ؟

اصلا این انتگرال - لاپلاس - معادلات برنولی و ... که میخونیم را تا ندونیم چطور میشه ازش استفاده کرد به چه دردی میخوره ؟

مثل این میمونه شما یک الگوریتم را کامل بلد باشید ولی ندونید توی چه مسئله ایی میشه ازش استفاده کرد . این با اصلا بلد نبودن یکی هست !

والا ما این هم ریاضی عمومی و کاربردی و فیزیک پاس کردیم ولی همون 4 عمل اصلی دبستان بیشتر به کارمون نیومده ...

سوداگر
سه شنبه 06 خرداد 1393, 11:47 صبح
مثل این میمونه شما یک الگوریتم را کامل بلد باشید ولی ندونید توی چه مسئله ایی میشه ازش استفاده کرد . این با اصلا بلد نبودن یکی هست !
نه اینطوریا نیست...
مثل این میمونه که شما تمام کلاسهای دات نت رو به شما آموزش داده باشن و شما توی برنامه دفترچه تلفن ساده بخواهید از تمامی امکاناتی که یاد گرفته اید استفاده کنید.
مثلا میگید وقتی LINQ هست چرا ADO.Net ؟ وقتی EF هست چرا LINQ وقتی WPF هست چرا WinForm؟ و خیلی چیزای دیگه که ممکنه حتی یکبار هم از اونها استفاده نکنید!

میتونم بپرسم محدوده رشته شما چه چیزیه؟ به نظر من با این اوضاع اگه دو سه واحد حسابداری یا کنترل موشک یا دستگاه تراش CNC هم پاس کنیم چندان به کامپیوتر و نرم افزار بی ربط نیست!

اصلا این انتگرال - لاپلاس - معادلات برنولی و ... که میخونیم را تا ندونیم چطور میشه ازش استفاده کرد به چه دردی میخوره ؟
خیلی از برنامه های پردازش تصویر و الگوریتمهای رمزنگاری و تولید عدد تصادفی و ... از همین ها استفاده میکنن دیگه! اصلاً یه نگاهی به واحدهای اختیاری رشته ریاضیات و کاربردها بندازید میبینید که اونها هم ساختمان داده و سیستم عامل و هوش مصنوعی میخونن...
فیزیک هم که برای بازی سازی ممکنه به کارتون بیاد برای مثال بازی virtua tennis به خاطر فیزیک خوبش معروف شد (اگرچه فیزیک پیش خیلی بیشتر از 2 واحد هالیدی بدردمون خورد)

در کل یک دانشجوی مهندسی نرم افزار این قابلیت رو داره که تبدیل بشه به یک بازی ساز یا رمز نگاری و امنیت اطلاعات یا شبکه های کامپیوتری یا داده کاوی و وب معنایی و ... یا پردازش تصاویر (که توی پزشکی خیلی کاربرد داره و ارتباط مستقیمی هم با ریاضیات داره) و اینکه به کدوم سمت بره دست خودشه! میتونه همینجوری دور خودش بچرخه به هیچ جا هم نرسه (مثل خودم قبل از خدمت)

hamidbs
سه شنبه 06 خرداد 1393, 11:56 صبح
پس اگر من اشتباه میکنم بهتر نیست اساتید با جواب های قانع کننده دانشجو را روشن کنن ؟ من پخته نیستم باید اساتید بپزنم :لبخند:

والا ما این هم ریاضی عمومی و کاربردی و فیزیک پاس کردیم ولی همون 4 عمل اصلی دبستان بیشتر به کارمون نیومده ...

حرفهایی که این دوستمون میزنه رو کاملا درک می کنم و منم احساسی مثل ایشون دارم ...

sadegh.javan
سه شنبه 17 تیر 1393, 04:51 صبح
گفتین به این رشته علاقه مندین !
با توجه به صحبت هاتون متوجه شدم شما به برنامه نویسی علاقه مندین نه مهندسی نرم افزار !
مهندسای نرم افزار فقط یه برنامه نویس نیستن .
ریاضیات گسسته و آمار از اصول رایانش هستن و شما باید این ها رو بلد باشین
تا در آینده مثلا بتونین الگوریتم های کارا تری برای مسیر یابی در شبکه ارائه بدین این از کاراییه که مهندسای نرم افزار باید انجام بدن.
نظریه زبان ها از اصول ساخت زبان های برنامه سازی و ماشین هاست چون مهندسای نرم افزار ، زبان برنامه سازیم میسازن .
و چندین مثال دیگه ...
نه ساختن یه نرم افزار حسابداری مسخره .

پس به مهندسی نرم افزار علاقه ندارید ... شما به توسعه نرم افزار علاقه مندید

emadrezvani
سه شنبه 17 تیر 1393, 11:03 صبح
به نظر من تا یه جایی ممکن هست عملی کار کردن به درد بخوره. ادامه کار و تولید علم یه مقدار به تئوری قضیه ربط داره. بهینه سازی ها و ... همه مباحث تئوری در توسعه یک چیز هست.

_elhfarzan
سه شنبه 17 تیر 1393, 12:37 عصر
یه جاهایی موافقم.
در مورد ریاضیات واقعا بی مصرفن. در حد اموزش و یادگیری و آزمون هم نداشته باشه. نه این که کل کتاب بویس و دیلرما رو توضیح بدن. اون ریاضی مهندسی که واویلا. خود استادش هی تپغ میزد سرش
یه دوستی میگه کامپی.تر فقط برنامه نویسی دات نتو از این حرفا نیست.وشاید بخواین در اینده یه پروژه هوش مصنوعی بزرگ کار کنید که نیاز به ریاضیات داره
درجواب باید گفت باشه برادر من حرف شما درست.ولی روی چنین پروژه هایی یک تیم بزرگ با متخصصین بزرگ در هر رشته کار میکنن ،نه این که از یه برنامه نویس انتظار داشته باشن همه چی رو در همه تخصص ها خدا باشه.
متاسفانه همه چیز را هرکس باید بداند شده فرهنگ غلط ما.
یارو سوپرمارکت داره ولی دست به اچار میشه واسه لوله کشی خونه اش.یارو مهندسه برقه نظر میده رو فونداسیون ساختمون و....

abbas.oveissi
جمعه 20 تیر 1393, 05:54 صبح
من سعی کردم همه نظرات رو کامل بخونم.اینم بگم که خودم لیسانسم رو تازه تموم کردم،البته هنوز مدرکشو نگرفتم :لبخند: رشتمم مهندسی کامپیوتر بود،گرایش نرم افزار.

اولین نکته ای که بنظر من خیلی مهمه و به همه هم توصیه میکنم اینه برای برنامه نویس شدن به دانشگاه نیاز نیست.حتی خود من هم شاید 5% از مهارت برنامه نویسیم که اونم میشه درس مبانی ( درس برنامه نویسی پیشرفته استادمون کل ترم رو بیخیال شد و رفت خارج از کشور :لبخند: ) رو بطور مستقیم از دانشگاه کسب کردم.
رشته مهندسی برنامه نویسی که نمیرید،اسمش مهندسی نرم افزار هست.توی برنامه نویسی مخصوصا سطح بالا مثل سی شارپ،شما کد رو مینویسید بعد دکمه ی استارت میزنی و دیگه کار تمومه!پروژه اجرا میشه.

ولی خب واقعا کسی که میره مهندسی بگیره برای این میره درک کنه کل این پروسه دقیقا چیه؟! چطور باید نرم افزار درست کرد،چرا باید اینجوری این 4 خط کد رو نوشت،4 خط کد ما چطور تبدیل به یک برنامه اجرایی میشه،یک سیستم عامل چگونه این برنامه اجرایی رو اجرا میکنه،یا میشه جلوتر رفت که یک سیستم عامل اصن یه برنامه اجرایی معمولیه یا نه مدلش فرق داره،راستی پردازنده چطوری کدهای مارو اجرا میکنه؟!!!!.
هر کدوم از این ها خودش یک درس هستند.حالا دیگه کنارشون ننوشتم اما مشخص هست.کلمه مستقیم رو بصورت Bold نوشتم تا بگم درسته مستقیم شاید چیزی یادتون ندن ولی وقتی بدونید دقیقا اجزای یک سیستم چه جوری کار میکنن اونوقت میتونید بهینه ترین برنامه هارو بنویسید ساده ترین مثال زمانی که برنامه شما چند نخی هست اگر شما بدونید ساخت Thread چقدر سربار داره اونوقت هست که دنبال Thread Pool میرید ( دقت کنید اینارو دیگه حفظ نمیکنید،چون دقیقا درک کردید قضیه چیه )

همه این صحبت ها برای درس های تخصصی بوده،شاید بگید اینا مستقیما ربط داره و منظورتون ریاضیات بوده.احتمالات و ریاضیات گسسته که فکر نکنم شکی توش باشه :لبخند: به شدت به برنامه نویسی مرتبط هستند مخصوصا ریاضیات گسسته بخش های گرافش.اگر کاربرد هاشو بلد نیستید دنبال سوال های ACM ( اصولا سعی میکنند سوال های ACM از مسائل روزمره باشه ) برید.تازه خود احتمالات که فکرکنم توی داده کاوی هم زیاد کاربرد داره.
ریاضیات مهندسی هم که بخش فوریه خیلی کاربردیه لامصب.من یک پروژه تفریحی ( نه اینکه خیلی خفن هستم و پروژه های تفریحیم اینه ،منظورم از سر کنجکاوی در اوقات بیکاری ) پردازش صدا شروع کردم مجبور شدم کلی از این درس رو دوباره مرور کنم و حتی کمی واحد سیگنال سخت افزار رو هم بخونم !!!

خلاصش میکنم،چون اگر قرار باشه حرف بزنم میتونم تک تک درس هارو با کلی مثال بیان کنم.خلاصه اینکه همه درسها واقعا کاربردی هستند اگر به پوسته ی برنامه نویسی گیر نکنید.ببخشید طولانی شد،اگرم غلط داشت دیگه دلیلش اینه ساعت 6:30 صبح هست!!!:لبخند:

aboualfazl
شنبه 21 تیر 1393, 01:10 صبح
سلام.
فقط همین قدر به دوست عزیزمون که سوال رو مطرح کردند باید بگم که دانشگاه داره رشته ی مهندسی نرم افزار (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D9%87%D9%86%D8%AF%D8%B3%DB%8C_%D9%86%D8%B1% D9%85_%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1)رو تدریس میکنه ، شما قراره مهندس (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D9%87%D9%86%D8%AF%D8%B3) بشید ، تعریف مهندس (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D9%87%D9%86%D8%AF%D8%B3) با این چیزی که شما میگید خیلی فرق داره .
البته بهتون حق میدم شما قرار نیست مهندس نرم افزار (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D9%87%D9%86%D8%AF%D8%B3_%D9%86%D8%B1%D9%85_ %D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1)بشید ، شما دارید مهندسی تکنولوژی نرم افزار میخونید و شاید براتون این مباحث یه مقداری سخت باشه.
معمولا مهندسین نرم افزاری که با بیس ریاضی فیزیک وارد این رشته شدند از تک تک درسهایی که شما نام بردید لذت و استفاده ی بهینه میبرند.
اصولا وقتی شما دارید کارشناسی میگیرید گرایش خاصی مطرح نیست و شما بایستی فقط دیدی از معماری یا مهندسی یا هوش و ... داشته باشید.
اما در مقاطع بالاتر چه ارشد و چه دکتری دیگه این بحثها نیست و شما شاید برای پایان نامه یا تز اتون نیاز باشه به صورت تخصصی با ریاضیات و فیزیک و دروس تخصصی و ... درگیر بشید.
در پایان :
مهندس نرم افزار قرار نیست فقط یک برنامه نویس کاربردی یا سیستمی و ... باشه ، قراره یک مهندس باشه ، یعنی بتونه یک سازمان رو بعنوان تحلیلگر از لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری تحلیل کنه و راهکارهای مهندسی رو برای هر چه بهتر شدن بهشون پیشنهاد بده ( مقرون به صرفه بودن از لحاظ زمان و هزینه )
بتونه بعنوان یک معمار نرم افزار معماری خاصی رو که برای سازمان مورد نظر مقرون به صرفه است پیشنهاد بده.
بتونه بعنوان یک مهندس نرم افزار با استفاده از متدولوژی های نرم افزاری یک فرآیند مقرون به صرفه رو انتخاب و بر طراحی و تولید نرم افزار مدیریت داشته باشه.
بتونه بعنوان یک مهندس ، نرم افزار تولید شده توسط یک گروه نرم افزاری رو با متدولوژی های خاص ،تست و بهترین پیشنهادات رو برای هرچه بهتر شدن نرم افزار ارائه بده.
و ...

موفق باشید

parvizwpf
شنبه 21 تیر 1393, 02:23 صبح
انتظار دارید آکادمیک ادامه بدید و کاری رو انحام بدید ؟
انتطار دارید بصورت تخصصی یک کار رو انجام بدید ؟
این دو تا سوالو ار خودت بپرس. اگه اولی پس گیر نده درست رو بخون.
اگه دو ، دانشگاه رو ول کن برو روی تخصص های دلخواهت در آموزشگاه های خوب و سلف استادی self study برو جلو.(فردا نیای بگی کاشکی درس میخوندم یجایی استخدام میشدم. مثل جاهای دولتی)

HOSSEINONLINE7
شنبه 11 مرداد 1393, 19:10 عصر
گفتین به این رشته علاقه مندین !با توجه به صحبت هاتون متوجه شدم شما به برنامه نویسی علاقه مندین نه مهندسی نرم افزار !
مهندسای نرم افزار فقط یه برنامه نویس نیستن .
ریاضیات گسسته و آمار از اصول رایانش هستن و شما باید این ها رو بلد باشین
تا در آینده مثلا بتونین الگوریتم های کارا تری برای مسیر یابی در شبکه ارائه بدین این از کاراییه که مهندسای نرم افزار باید انجام بدن.
نظریه زبان ها از اصول ساخت زبان های برنامه سازی و ماشین هاست چون مهندسای نرم افزار ، زبان برنامه سازیم میسازن .
و چندین مثال دیگه ...
نه ساختن یه نرم افزار حسابداری مسخره .

پس به مهندسی نرم افزار علاقه ندارید ... شما به توسعه نرم افزار علاقه مندید

این توضیحاتی که فرمودید بیشتر مربوط به رشته ی علوم کامیپوتر هست . توی علوم کامپیوتر بیشتر مباحث نظری مورد بحث و مطالعه قرار میگیره .

شما اومدید تمام وظایف یک مهندس IT , علوم کامیپوتر را به عهده ی مهندس نرم افزار گذاشتید .

کی تا حالا توی ایران زبان برنامه نویسی ساخته ؟

تعریف شما از برنامه نوسی مشکل داره . برنامه نویسی صرفا ساخت یک نرم افزار حسابداری مسخره نیست . الان هر جوجه شرکتی میخواد خودش را نشون بده یک برنامه حسابداری میسازه .

اکثر دانشجوها بعد از فارغ التحصیلی از این رشته با اینکه معدل خوبی هم دارن ولی به دلیل بلد نبودن یک چیز کاربردی مجبورن برن دنبال یک شغل نامربوط .

منظور من اینه که چرا توی دانشگاه چرا کمی عملی کار نمیکنن و اون چیزهایی که تئوری یادگرفتیم را بفهمیم کاربردش چیه .

خیلی از فارغ اتحصیلان این رشته که مخ ریاضی و فیزیک هستن الان مهمترین کاری که بهش مشغولن تدریس همون دروس در دانشگاهها هست .

چرا فقط شعار میدید ؟

چیزی که داریم میبینیم این نیست ؟ من خیلی از فعالان این حوضه را میبینم که جایگاه مناسبی دارن و پروژه های بزرگی هم انجام میدن و برای ارگانهای زیادی کار میکنن ولی
اینطور که شما میگید نیستن . ریاضیاتشون خوب نبوده و یک کارشناسی زورکی گرفتن و رفتن ولی تحلیل سیستم را خوب بلد هستن و نرم افزارهای قوی ساختن .

برعکس فارغ التحصیل های فوق لیسانس مهندسی نرم افزار با معدل 19 از دانشگاه های معتبر را دیدم که هیچی حالیشون نیست و صرفا حل معادله بلدن و کسی برای این پول نمیده و هیجا نتونستن کار پیدا کنن .

دوستان عزیز ممنون که نظر دادید و صحبت هاتون تا حدی صحیح ولی واقعا در عمل چیز دیگری میبینیم .

حسابش را بکنید ما این همه فارغ التحصیل نرم افزار داریم و هر سال کلی دانشجوی جدید فارغ التحصیل این رشته میشن . پس چرا ما هنوز اینقدر کمبود داریم ؟ با این وضعیت باید 4تا مایکروسافت توی ایران داشته باشیم .

مطمئن باشید اگر تا حالا 1 درصد از ریاضیات دانشگاهی به کارم اومده بود خودم با علاقه میرفتم دنبالش بیشتر یاد بگیرم .

از خود استاد هم میپرسیم کجا کاربرد داره هنگ میکنه .

ریاضیات گسسته را قبول دارم بیشتر کاربردی هست و همون مسائل مربوط به گرافش توی شبکه و حتی برنامه نویسی استفاده میشه ولی هنوز برام کاربرد دیفرانسیل ثابت نشده .

اصل موضوع اینکه الان اکثر فارغ اتحصیلان رشته ی مهندسی نرم افزار فاقد دانش لازم بازار کار هستن و مجبور به انتخاب شغل نا مربوط هستن .

این 2 جنبه داره :

1 . یا دانشگاهها مشکل دارن و چیز بیخود یاد میدن

2. نیاز بازار کار ایران با سایر کشورها فرق داره و زمینه ی فعالیت برخی مباحث که توی دانشگاه تدریس میشه توی ایران نیست . نمونه اش درس نظریه ماشین ها و طراحی کامایلر .

برای دانشجو 2 راه وجود داره :

1. کلا بیخیال تحصیلات آکادمیک بشه و خودش بره دنبال یادگیری .

2. تحصیلاتش را ادامه بده و از دروس به دردبخورش استفاده کنه ولی زیاد درگیر نمره ی بالا نباشه و دروس بیخود را فقط پاس کنه و در وقت های آزاد خودش بره دنبال یادگیری مباحث کاربردی بازار کار.

اکثر اساتید این رشته مهم ترین کاری که انجام دادن نوشتن یک مقاله و کتاب هست .

kernel.programmer
شنبه 11 مرداد 1393, 23:02 عصر
سلام

اگه همه مثل تو فکر می کردن الان هیچ نرم افزاری وجود نمی داشت نه سیستم عاملی بود نه کامپایلری بود که بتونیم توش کد بنویسیم و خیلی ابزار های ریز درشت دیگه
اینقدر دنیای خودتو محدود نکن :). این مجموعه دانش ها باعث میشه بتونی نرم افزارهای پیچیده تر و بزرگتر بنویسی،‌ (اینکه میگم پیچیده منظورم سامانه انبارداری نیست :) )
برای نمونه می تونی پروژه LLVM رو ببینی و اینکه چه پروژه هایی از همین موجود بیرون اومده. http://llvm.org/ProjectsWithLLVM/ (فکر کن اگه بخوای همچین چیزی بنویسی به چه دانش هایی احتیاج داری)
اینکه میگی استادا نمی تونن مثال از کاربرد این علوم بیارن به این معنی نیست که کسی از اینا استفاده نمیکنه. اونایی که باید از اینا استفاده می کنن و کارای بزرگ انجام میدن. ;)

HOSSEINONLINE7
یک شنبه 12 مرداد 1393, 07:56 صبح
سلام

اگه همه مثل تو فکر می کردن الان هیچ نرم افزاری وجود نمی داشت نه سیستم عاملی بود نه کامپایلری بود که بتونیم توش کد بنویسیم و خیلی ابزار های ریز درشت دیگه
اینقدر دنیای خودتو محدود نکن :). این مجموعه دانش ها باعث میشه بتونی نرم افزارهای پیچیده تر و بزرگتر بنویسی،‌ (اینکه میگم پیچیده منظورم سامانه انبارداری نیست :) )
برای نمونه می تونی پروژه LLVM رو ببینی و اینکه چه پروژه هایی از همین موجود بیرون اومده. http://llvm.org/ProjectsWithLLVM/ (فکر کن اگه بخوای همچین چیزی بنویسی به چه دانش هایی احتیاج داری)
اینکه میگی استادا نمی تونن مثال از کاربرد این علوم بیارن به این معنی نیست که کسی از اینا استفاده نمیکنه. اونایی که باید از اینا استفاده می کنن و کارای بزرگ انجام میدن. ;)

نمیدونم چرا همه گیر دادن به سامانه ی انبار داری و حسابداری مسخره . آخه من کی اینا را گفتم ؟ خواهشا پست ها را با دقت بخونید و اگر منظور را متوجه نشدید بگید واضح تر توضیح داده بشه .

درسته که این علوم استفاده میشن ولی اگر ما که دانشجو هستیم نفهمیم به چه کاری میاد بعد یک مدت یادمون میره .

مثلا این ترم دیفرانسیل پر میداریم استاد کل کتاپ را نیت کرده درس بده کوتاه هم نمیاد . ما هم با فرمولاش کشتی میگیریم و کلی وقت میزاریم با 18 پاس میشه ولی هنوز نمیدونیم کجا باید استفاده بشه و این فرمول ها چی هستن . مطمئننا ترم بعدش اگر بیان از ما همون درس را بپرسن هیچی یادمون نیست .

چیزی که ازش استفاده نشه و مدام ذهنمون درگیرش نباشه یادمون میره انگار هیچی بلد نیستیم .

استاد میاد سر کلاس فقط به عنوان اینکه کل کتاب را درس بده بره و به چیزی هم کاری نداره .

از نظر شما اگر اساتید یکم با دانش بیشتری بیان و اون درسی که تدریس میکنن را کاربردش را به دانشجو بگن بهتر نیست ؟ دانشجو با انگیزه ی بیشتری نمیخونه ؟

دانشگاه شده محل نمره گرفتن و دانشجو فقط میخونه نمره بگیره و نمیخونه یاد بگیره و از علمش استفاده کنه .

من با علوم دانشگاهی مشکل ندارم با این مشکل دارم که کورکورانه تدریس میشه .

اون زمان گذشت و مال حداقل 1 نسل پیش بود که طرف میومد به بچش میگفت عزیزم این کار را بکن برات خوبه . بچه هم گوش میداد میگفت خوب حتما خوبه که میگی .
الان اون بچه دلیل و سند میخواد که واقعا خوبه . با حرف راضی نمیشه .

چرا علوم دانشگاهی در ایران فقط تبدیل به کتاب و مقاله میشه میره گوشه کتابخانه ؟ مطمئننا اشکال از اساتید و دانشگاه هست .

کلام آخر رشته ی مهندسی نرم افزار کامل هست و علومی که توش تدریس میشه به درد میخوره : صحیح
ولی دانشگاهها درست تدریس نمیکنن و توی ایران مناسب بازار کار نیست . خیلی از دروسش توی ایران بازار کاری نداره و فقط جنبه ی مطالعه داره .

من دوست ندارم بعد از این همه درس خوندن و سختی کشیدن و این شهر و اون شهر رفتن آخرش بیکار بمونم . بازار کار این حوضه در ایران با کشورهای دیگه فرق داره . اینجا را با اروپا و آمریکا مقایسه نکنید . اینجا جاییه که سیستم عامل 2500 قیمت داره .

shahsavarrasht
سه شنبه 29 اردیبهشت 1394, 08:03 صبح
خیلی ممنونم از پست های خوبی که اینجا خوندم.
همینطور بی انگیزه سال 83 مهندسی نرم افزار گرفتم. تنها ویژگی مثبتی هم که تو دانشگاه داشتم این بود که حال و حوصله تقلب نداشتم. چه پروژه چه ریاضیات همه رو بی تقلب جلو رفتم. الان که سال 94 هست بعد از 8 سال کارمندی بانک در شغل سوپروایزر شعبه ها (20 تا شعبه) از کار و محیط آکادمیک اینا رو میتونم بهتون بگم:
آز ریز پردازنده
آز پایگاه داده
برنامه نویسی 7 واحد
اسمبلی 3 واحد
پایان نامه
کارآموزی
غیر از اینایی که بالا نوشتم که در مجموع 15 واحدم نمیشه. دانشگاه ما چیز عملی دیگه ای به ما یاد نداد. از 140 واحدی که تو دانشگاه خوندیم لااقل 50 واحدش باید عملی باشه نه 15 واحد. مثلا اومدم پایان نامه بنویسم با vC++‎‎ نوشتم الگوریتمای نوبت دهی پردازه ها که تو درس سیستم عامل داشتیم مثل hrn و رند روبین و ... رو اول حل میکرد بعد به صورت گرافیکی نمایش میداد. حالت انیمیشنی هم ساختم که مثلا 30 ثانیه نمودارشم 30 ثانیه طول میکشید تا نمایشش تموم بشه. ولی واسه همین برنامه نسبتا ساده که کلا 1900 خط کدنویسی داشت پدرم دراومد. لااقل 3 ماه تمام وقت مثلا روزی 15 ساعت وقت گذاشتم. هیچ کی هم تو دانشگاه vC++‎‎ بلد نبود بتونه جوابمو بده.
در مورد اینکه فرمودین ریاضیات کاربرد نداره اشتباهه. مثلا سری فوریه در ریاضیات مهندسی. امسال کنکور سراسری شرکت کردم. گفتم لااقل چند تا درس عملی تر رو بخونم اون تئور ها نمیخونم. مثلا گفتم مهندسی شبکه درسته که فقط پروتکل ها رو یاد میده و dns , router . رو یاد نمیده ولی همون پروتکل ها انقدر اسماشون توی کنسولهای مختلف میاد که واقعا باید بلد بود. رفتم یه کتاب شبکه طرقی حقیقت رو سفارش دادم ورق زدم. همون اولاش برای نرخ انتقال بیت در رسانه های انتقال یه سری فوریه آورده بود که دیدم بلد نیستم بالاخره 10 سال میگذره از لیسانسم. اتفاقا این خیلی کاربردیه که شما اینا رو بدونی.
نتیجه گیری:

دانشگاه نمیریم که به ما حمالی کردن برای سازمانهای مختلف رو یاد بدن. تو دانشگاه باید حتما دانش علمای اون رشته رو باید به ما آموزش بدن. شان یک دانشجو و دانشمند و مهندس بالاتر از اینه که همه چی بخواد تحت الشعاع نیازهای سازمانهای مختلف قرار بگیره. نرم افزارهای حسابداری و پایگاه داده هایی که سازمانها نیاز دارن با هر امکاناتی که میخوان بهتره خودشون تجزیه تحلیل کنن بیان بدن ما بنویسیم. توپ رو باید بندازیم تو زمین اونا. شما نیاز نیست خیلی کار عملی بلد باشی. ولی حتما نیازه چیزی بلد باشی که دیگران بلد نیستن و بهت احتیاج داشته باشن. شما همین قدر از دانشگاه دروس عملی بخواه که وقتی رفتی بیرون بهت محتاج باشن. همینقدر بسه. انقدر نباید به سازمانه و تحصیلکرده های رشته های دیگه رو داد. هر چی بیشتر براشون حمالی کنی پرروتر میشن. این حاصل 8 سال سابقه کار هست.
ولی دانشگاه هم باید یه جوری به ما آموزش بده که وقتی رفتیم ببیرون یه کار متوسط یا قوی از ما خواستن خجالت زده نشیم. بین ما و کارمند بیسواد از نظر کاری باید عملا یه تفاوتهایی باشه. استاد مهندسی نرم افزار ما که دکتری داشت نمیتونست یه ویندوز روی سیستم خودش نصب کنه!!!!! حالا مثلا سال 81 و 82 بازم سواد کامپیوتر از اینا کمتر بود ولی همون موقع هم خیلیا خودشون ویندوز نصب میکردن. الان اومدم 300 کیلومتر دورتر از محل تحصیل لیسانسم دارم اینجا کار میکنم. امسال سراسری بدون اینکه بخونم شرکت کردم فقط زبان 36% زدم رتبه 1170 آوردم. احتمالا مجبورم غیرانتفاعی برم. بازم این آقای دکتر اینجا هم 300 کیلومتر دورتر از اونجا! رفتم تحقیق کردم اینجا هم عضو هیات علمی هست!!!

راه حل:
من یه راه حل تقریبا امتحان شده و جواب داده دارم. اینه که هر چی که نیاز داری رو از 1 جا نخواه از این خبرا تو ایران نیست. شاید تو دانشگاههای خارجی باشه. از هر کسی هر چیزی که بلده فقط همونو بخواه. نمیشه که نر رو دوشید. یک کمی برنامه ریزی و زمانبندی میخواد. دانشگاه + کلاسهای مایکروسافت + شرکت در پروژه های خوب + پایان نامه قوی