PDA

View Full Version : مبتدی: کمک در طراحی و کد نویسی

payam200525
جمعه 02 خرداد 1393, 14:37 عصر
سلام دوستان....من قصد دارم به عنوان اولین پروژه کاری خودم یک بانک اطلاعاتی برای وارد کردن مشخصات مشتریهای یک مغازه درست کنم! چند مساله رو میخوام از دوستان کمک بگیرم....
اول اینکه هر مشتری ممکن است چند بار از یک مغازه خرید کنه که میخوام هر دفعه که از مغازه خرید کرد صاحب مغازه بتونه لیست و مشخصات خرید اون رو به اضافه تاریخ و یک کد اشتراک وارد کنه!بنظر شما اس کیو ال سرور برای این منظور کافی هست؟
دوم اینکه میخوام صاحب مغازه با وارد کردن کد اشتراک بتونه از لیست خرید مشتری در هر زمان و هرتاریخی باخبر بشه و با کلیک روی تاریخ مورد نظر اون رو بطور کامل ببینه.... بنظر شما باید برای هر مشتری در اس کیو ال یک table جدا گانه ساخته بشه؟
اگر بخواهیم این table ها جداگانه باشن چجوری باید امکان جستجو رو با استفاده از کد اشتراک بوجود بیاریم...
سوم اینکه آیا میشه در سی شارپ کدی رو بنویسیم که در اس کیو ال بصورت اتوماتیک برای هر مشتری table جداگانه باز کنه؟
ممنون میشم کمک کنید!!

ali_md110
جمعه 02 خرداد 1393, 14:57 عصر
سلام آقای پیام
به نظر میاد شما تازه کار هستید با بانک اطلاعاتی
ابتدا یک سری اصول و قواعدش رو یاد بگیرید بدونید که واسه هر مشتری یک جدول درون بانک نمیسازند و اینکه که چطور جداولتون بهینه و نرمال کنید ضمنا باید از حسابداری بلد داشید تا با ماهیت ها و موجودیتهای برنامه حسابداری آشنایی داشته باشید و بعد برید سراغ نوشتن برنامه خرید و فروش که یک پروزه ساده هم نیست

اکثر این مواردی که گفتید زمان گزارش گیری از بانکتون باید انجام بدید نه اینکه به ازای هر مشتری یک جدول بسازید
یک جستجو بزنید توی همین سایت سورس آماده زیاد هست
این جوری که شما گفتید تا 2 سال دیگه هم نمیتونید برنامه بنویسید

rayson
جمعه 02 خرداد 1393, 15:24 عصر
سلام.
من با صحبت های اقای Ali_md110 موافق هستم ،
همانطور که گفتند شما باید یک سری اصول اولیه را یاد بگیرید ، به نظر من شما برای اینکه موضوع سریع و خوب درک کنید با دیتا بیس های ساده شروع کنید و همراه با آن مطالب موجود در مورد پایگاه داده را مطالعه و تمرین کنید.
به نظر من سطح برنامه ای که انتخاب کردید زیاد هم دشوار نیست بحث محاسبات ریاضی هم برمیگرده به نیاز کاربر ، ممکن هست کاربر فقط یک مجموع ساده از درامد ماهانه بخواد .
چیزی که ابتدا باید شما مد نظر بگیرید:
1- تمام نیازها کاربر از سیستم را مشخص کنید.(مثلا: نمایش درامد ماهانه ، سالانه و یا سود های مالی در زمان های مختلف و...)
2- تمام اطلاعاتی که قرار در سیستم مورد استفاده قرار بگیرد( نام ، هزینه ، تاریخ و... ) مشخص شود.
بعد باید طبق استاندارد هایی که برای ایجاد پایگاه داده تعریف شده ( نرمال سازی و ... ) جداولتون را ایجاد کنید ( این بخش تا کتاب و فایل های آموزشی نخونید و تمرین نکنید نمیتونید پیاده سازی کنید )
در آخر هم جداول دیتابیس خود ایجاد میکنید و با هرروشی که دوست داشتید برنامه نویسی میکنید.
طراحی نرم افزار هم نسبت به نیاز سیستم و علاقه شما و کاربر به خودی خود شکل میگیره ( شبیه سازی قبل از شروع )

نکته :
-به دلیل اینکه اولین کارتون زیاد ناراحت نشید اگر گیر کردید در برنامه.( ممکن برای یک کار کوچک چند روزی معطل شوید)
-سعی کنید فقط یاد بگیرید تا فکر این باشید که زودتر به پایان برسونید.
-از همین ابتدا اصول برنامه نویسی را رعایت کنید تا یک عادت شود.

من خودم برای اولین برنامه ای که ساختم 4 ماه گیر بودم و یادم هست به دلیل اینکه خوب خواسته های سیستم تجلیل نکرده بودم 4 یا 5 بار مجبور به تغییر ساختار دیتابیسم شدم ( پریدم وسط برنامه:بامزه:)

شاید مطالبی را به اشتباه و یا ناقص گفته باشم دوستان دیگر هم اگر مشارکت کنند ممنون میشم.
موفق باشید.

payam200525
جمعه 02 خرداد 1393, 15:40 عصر
سلام.
من با صحبت های اقای Ali_md110 موافق هستم ،
همانطور که گفتند شما باید یک سری اصول اولیه را یاد بگیرید ، به نظر من شما برای اینکه موضوع سریع و خوب درک کنید با دیتا بیس های ساده شروع کنید و همراه با آن مطالب موجود در مورد پایگاه داده را مطالعه و تمرین کنید.
به نظر من سطح برنامه ای که انتخاب کردید زیاد هم دشوار نیست بحث محاسبات ریاضی هم برمیگرده به نیاز کاربر ، ممکن هست کاربر فقط یک مجموع ساده از درامد ماهانه بخواد .
چیزی که ابتدا باید شما مد نظر بگیرید:
1- تمام نیازها کاربر از سیستم را مشخص کنید.(مثلا: نمایش درامد ماهانه ، سالانه و یا سود های مالی در زمان های مختلف و...)
2- تمام اطلاعاتی که قرار در سیستم مورد استفاده قرار بگیرد( نام ، هزینه ، تاریخ و... ) مشخص شود.
بعد باید طبق استاندارد هایی که برای ایجاد پایگاه داده تعریف شده ( نرمال سازی و ... ) جداولتون را ایجاد کنید ( این بخش تا کتاب و فایل های آموزشی نخونید و تمرین نکنید نمیتونید پیاده سازی کنید )
در آخر هم جداول دیتابیس خود ایجاد میکنید و با هرروشی که دوست داشتید برنامه نویسی میکنید.
طراحی نرم افزار هم نسبت به نیاز سیستم و علاقه شما و کاربر به خودی خود شکل میگیره ( شبیه سازی قبل از شروع )

نکته :
-به دلیل اینکه اولین کارتون زیاد ناراحت نشید اگر گیر کردید در برنامه.( ممکن برای یک کار کوچک چند روزی معطل شوید)
-سعی کنید فقط یاد بگیرید تا فکر این باشید که زودتر به پایان برسونید.
-از همین ابتدا اصول برنامه نویسی را رعایت کنید تا یک عادت شود.

من خودم برای اولین برنامه ای که ساختم 4 ماه گیر بودم و یادم هست به دلیل اینکه خوب خواسته های سیستم تجلیل نکرده بودم 4 یا 5 بار مجبور به تغییر ساختار دیتابیسم شدم ( پریدم وسط برنامه:بامزه:)

شاید مطالبی را به اشتباه و یا ناقص گفته باشم دوستان دیگر هم اگر مشارکت کنند ممنون میشم.
موفق باشید.

دوست عزیز
من اصلا قرار نیست عملیات ریاضی رو انجام بدم.... فقط یک گزارش گیری ساده میخوام... یعنی کاربر بتونه با دادن شماره اشتراک به برنامهتاریخهای خرید یک مشتری رو بطور کامل ببینه و با اتخاب تاریخها از میان لیست تمامی خرید مشتری در اون زمان رو ببینه

rayson
جمعه 02 خرداد 1393, 15:58 عصر
خوب برای اینکار شما فقط 3جدول نیاز دارید ،
1- جدول اطلاعات خریداران که شامل نام و فامیلی و ... + کد اشتراک(کلید اصلی ) .
2- جدول اطلاعات فروش که شامل تاریخ خرید و تعداد اجناس فروخته شده در هرفروش و قیمت کل و ...+کد اشتراک ( کلید خارجی )
3 -جدول کالا هاست که موجودی و نام کالا و قیمت واحد و ... درون آن قرار دارد(انبار ) ( این جدول هم حتی میتونید قرار ندید با این وضعیت که فقط خرید یک مشتری برایتان مهم است )