PDA

View Full Version : سوال: آیا باید از این پروژه ترسید!؟

i-php-i
دوشنبه 05 خرداد 1393, 18:01 عصر
من دو سه سالی هست که پی اچ پی کار می کنم و نمونه کارهایی مثل سایتهای شرکتی، فروشگاهی و شخصی دارم که رنک آلکساشون تا 6000 ایران هم رفته. حالا می خوام یه کار اساسی انجام بدوم و سایت alibab رو برای یکی از مشتریام راه اندازی کنم اما نمی دونم یه نفره می شه چنین کاری کرد یا نه.

البته باید بگم که از کارهای کوچیک و تکرای مثل فروشگاهها خسته شدم و دنبال یه کار تاپ هستم

این موارد رو با پی اچ پی به سادگی انجام می دم:
- پرداخت آنلاین با هرکدوم از بانکها
- راه اندازی سیستم های واسطه پستی
- ایجاد و مدیریت محصولات و آگهی ها و...
- فروشگاه فایل و...
- نوشتن ربات

این موارد رو زیاد وارد نیستم:
- تراکنش کردن دیتابیس
- آنومالی دیتابیس
-ترگیر
-full text search
- توی left join و ترکیب جدولها کمی ضعیف هستم!

بغیر از این دو مورد دیگه مشکلی برای راه اندازی سیستمهای تحت وب ندارم!

نظر شما چیه ؟

kharkhun
شنبه 10 خرداد 1393, 13:24 عصر
اگر PHP قوی هستی از وردپرس و پلاگین های آمادش استفاده کن.
موارد شخصی سازیش رو کد بزن.
یه نفره هم میشه با این سیستمی که گفتم انجام داد فقط زمانبر و خسته کنندس.
ممکن وسطش کم بیاری.

من با پلاگین ها و قالب ها زیاد کار کردم.
خواستی پخ بده راهنمایی کنم.

qartalonline
شنبه 10 خرداد 1393, 14:01 عصر
از فریمورک های php استفاده کنید. مثل Yii یا ...

Mohammadsgh
شنبه 10 خرداد 1393, 14:22 عصر
اصلا نترس:لبخند:با یکی از فریم ورک ها بسازش.کم اوردی من اینجا هستم:لبخند:

مهرداد سیف زاده
شنبه 10 خرداد 1393, 14:43 عصر
حتما از فریم ورک کمک بگیر چون وقتی پروژه بزرگ میشه کنترل بعضی چیزها سخت میشه. حتی وقتی پروژه گشترده ساخت یه فرم لاگین برای یه بخش کوچک سایت هم به آدم فشار میاد

i-php-i
شنبه 10 خرداد 1393, 15:43 عصر
از کد برنامه نویسبش که نمی ترسم ولی چون رقم پروژه حدود 15 میلیون تومن هست و تا حالا پروژه ای با این قیمت و وسعت انجام ندادم کمی نگران کار هستم!

این پروژه تکنیکهای خاصی نیاز داره یا با روشهای معمولی کوئری گیری (UPDATE,INSERT,DELETE,SELECT) می شه راهش انداخت؟

بنظرتون پیچیده ترین بخشش کدوم قسمتشه؟

MMSHFE
شنبه 10 خرداد 1393, 16:42 عصر
هیچ چیز خاصی بجز رعایت اصول نرمالسازی و بهینگی ساختار دیتابیس نداره. توصیه میکنم برای طراحی دیتابیس از یک فرد خبره کمک بگیرین. برای انجام پروژه بزرگی در این سطح (کار زیادی نداره ولی احتمالاً بازدید بالا خواهد داشت)، بهتره از فریمورکهایی که Performance بالا و قابلیتهای خاصی مثل Cache و... دارن استفاده کنید. من خودم شخصاً Yii رو توصیه میکنم چون پشتیبانی خوبی هم از وب 2 داره.

Unique
یک شنبه 11 خرداد 1393, 21:12 عصر
به نظر شما ۱۵ میلیون برای سایتی مثل alibaba کم نیست ؟ فکر نمیکنی در خوشبینانه ترین حالت حداقل ۶ ماه وقتت را میگیره و ۲ یا ۳ ماه هم وشتیبانی ورفع مشکلات و تکمیل نیاز داره ؟ با ۱۰ تا پروژه ۲ یا ۳ میلیونی کوچیک بیشتر سود نمیکنی ؟

زیر ۲۵ تا ۳۰ میلیون بیش از یک جک نیست. البته من اینطوری فکر میکنم. یادمون باشه ۲۵ میلیون همون ۱۰ یا ۱۲ میلیون د و ،‌سه سال پیش هستش.

Mohammadsgh
یک شنبه 11 خرداد 1393, 23:57 عصر
مگه کار این سایته چیه؟(چه سختی هایی داره؟)پروژه هایی با این قیمت یا بیشتر هم هست؟:متعجب:

i-php-i
دوشنبه 12 خرداد 1393, 03:09 صبح
فعلا مشکل بهینه بودن دیتابیسش حل بشه، چون اگر 30 میلیون هم بگیرم ولی توی بازدید بالا کم بیاره هیچ فایده ای نداره. کتاب فارسی مناسب برای حرفه ای کار کردن با دیتابیس mysql سراغ ندارید؟

lord_viper
دوشنبه 12 خرداد 1393, 08:01 صبح
اون مواردی رو که بلد نیستین یه 2 هفته مطلب بخونین استاد میشین
پروژه خیلی بزرگی هم نیست راحت میتونین انجام بدین

میتونین از وردپرس و پلاگین ووکامرس استفاده کنین که خیلی قدرتمنده
میتونین همون طور که دوستان گفتن از یک فریمورک استفاده کنین
میتونین خودتون از بیس اونجور که نیاز هست بنویسین

MMSHFE
دوشنبه 12 خرداد 1393, 10:57 صبح
مگه کار این سایته چیه؟(چه سختی هایی داره؟)پروژه هایی با این قیمت یا بیشتر هم هست؟:متعجب:

25 میلیون که رقمی نیست. نکنه فکر کردین وقتی میگیم برنامه نویسی وب اولین شغل پردرآمد دنیاست، شوخی میکنیم؟

Mohammadsgh
دوشنبه 12 خرداد 1393, 11:49 صبح
بله پردرآمدترین شغل دنیاست.ولی ایران همیشه بر عکسه.نمیدونستم کسایی هستن که همچین پولایی بدن

MMSHFE
دوشنبه 12 خرداد 1393, 12:26 عصر
بزرگتر از ایناشم هست. این رقمها پول خرده.

i-php-i
دوشنبه 12 خرداد 1393, 12:47 عصر
بهینه سازی دیتابیس رو باید از کجا یاد بگیرم؟

MMSHFE
دوشنبه 12 خرداد 1393, 15:30 عصر
توی اینترنت درمورد مباحث نرمالسازی دیتابیس و... تحقیق کنید. منبع زیاده ولی موضوع خاصی الان به ذهنم نمیرسه. البته فیلم آموزشی Lynda Foundations of Programming Databases برای شروع بد نیست.

i-php-i
دوشنبه 12 خرداد 1393, 18:27 عصر
مرجع فارسی برای یادگیری فوری نرمال سازی سراغ ندارید؟

hamedarian2009
دوشنبه 12 خرداد 1393, 18:46 عصر
مرجع فارسی برای یادگیری فوری نرمال سازی سراغ ندارید؟
کتاب پایگاه داده آقای روحانی رانکوهی سرچ کنی پی دی افش هست

Unique
سه شنبه 13 خرداد 1393, 01:26 صبح
بله پردرآمدترین شغل دنیاست.ولی ایران همیشه بر عکسه.نمیدونستم کسایی هستن که همچین پولایی بدن
ایران بر عکس نیست ! همه جا قیمت خراب کن هست اما کسانی که این پروژه ها را میخوان یا واقعا با فکر و سرمایه وارد این حوزه شدند و به دنبال بهترین مجری و روش اجرا هستند ! نه اینکه کسی با wordpress و os commerce براشون کار کنه. این افراد اصل کارشون بعد از تکمیل و تحویل پروژه هست و پشتیبانی و ارتقاء درآمد بیشتری هم برای برنامه نویس خواهد داشت. توی هزینه کردن هم دقیق هستند اما خسیس نیستند.

افرادی هم هستند که شب قبل خواب دیدند یا از کسی قصه شنیدن یا بیوگرافی خوندن و یا فیلم دیدن و تصمیم به ساخت چنین وب سایت هایی گرفتند در شرایطی که نه پولش را دارند نه اصلا میدونند چیکار میخوان انجام بدند و فقط وقت من و شما را میگیرند. من پشت تلفن به این آدم ها میگم آقا/خانم عزیز شما این کاره نیستین من هم وقتم ارزشمند تر از هدر دادن برای شماست.

shpegah
سه شنبه 13 خرداد 1393, 08:45 صبح
به نظر من کارکردن بادیتا بیسها وروشهای نرمالسازی و... فرمول داره ویادگیری آن خیلی راحته و با مختصر مطالعه ای قابل انجامه حالا یکی کمی بیشتر باید وقت بذاره یکی کمتر بالاخره قابل یادگیریه منتها
اینکه هردرخواستی رو بتونی براش کوئری مناسبی بسازی فکر نکنم قابل آموزش باشه نیاز به تجربه و قدرت تحلیل داره... یااینکه بیاید مثلا 20 تا 30 تا مثال متفاوت با راه حلشو ببینید تا بتونید خودتون هم دیدتون باز بشه وقدرت تحلیل پیدا کنید که به نظر نمیاد کار یک هفته دو هفته باشه

i-php-i
سه شنبه 13 خرداد 1393, 12:41 عصر
من کتاب آقای رانکوهی رو پارسال خوندم ولی چیزی یاد نگرفتم، البته نمی دونم کتاب اصلی بود یا نه ولی کلی توضیح داده بود و مختص به mysql نبود. کتابی سراغ ندارید که بشه بصورت اورژانسی نرمال سازی mysql رو باهاش یادگرفت؟ لاتین هم باشه مشکلی نیست

hamedarian2009
سه شنبه 13 خرداد 1393, 13:29 عصر
من کتاب آقای رانکوهی رو پارسال خوندم ولی چیزی یاد نگرفتم، البته نمی دونم کتاب اصلی بود یا نه ولی کلی توضیح داده بود و مختص به mysql نبود. کتابی سراغ ندارید که بشه بصورت اورژانسی نرمال سازی mysql رو باهاش یادگرفت؟ لاتین هم باشه مشکلی نیست

http://ftp.nchu.edu.tw/MySQL/tech-resources/articles/intro-to-normalization.html

Mohammadsgh
سه شنبه 13 خرداد 1393, 14:23 عصر
ایران بر عکس نیست ! همه جا قیمت خراب کن هست اما کسانی که این پروژه ها را میخوان یا واقعا با فکر و سرمایه وارد این حوزه شدند و به دنبال بهترین مجری و روش اجرا هستند ! نه اینکه کسی با wordpress و os commerce براشون کار کنه. این افراد اصل کارشون بعد از تکمیل و تحویل پروژه هست و پشتیبانی و ارتقاء درآمد بیشتری هم برای برنامه نویس خواهد داشت. توی هزینه کردن هم دقیق هستند اما خسیس نیستند.

افرادی هم هستند که شب قبل خواب دیدند یا از کسی قصه شنیدن یا بیوگرافی خوندن و یا فیلم دیدن و تصمیم به ساخت چنین وب سایت هایی گرفتند در شرایطی که نه پولش را دارند نه اصلا میدونند چیکار میخوان انجام بدند و فقط وقت من و شما را میگیرند. من پشت تلفن به این آدم ها میگم آقا/خانم عزیز شما این کاره نیستین من هم وقتم ارزشمند تر از هدر دادن برای شماست.
1-همچین پروژهایی چقدر زمان میبره؟من میخوام یه اتوماسین اداری بسازم حدودا چقدر باید روش زمان بزارم؟تا پایان تابستون میشه؟
2-اگر میشه بگید با mvc بسازم بهتره یا فریم ورک؟

MRmoon
سه شنبه 13 خرداد 1393, 14:45 عصر
2-اگر میشه بگید با mvc بسازم بهتره یا فریم ورک؟

البته فک کنم فریم ورک ها هم از mvc استفاده می کنن.:لبخند:

اون دیگه به شما مربوطه میخوای کارت سریع تر راه بیفته و از کلاسایی استفاده کنی که برای این جور موقع ها ساخته شدن یا بشینی کلاسای خودت و بنویسی.

Mohammadsgh
سه شنبه 13 خرداد 1393, 15:01 عصر
میدونم فریم با mvc ساخته شده:لبخند:
اتوماسیونی که قراره طراحی کنم ماژولاره و قراره هی option بهش اضافه بشه.به خاطر همین بین این دو موندم با کدوم کار کنم؟:متفکر:
وباتوجه به آزمون های ترم دانشگاه زمان کمی تا پایان تابستون دارم.میخوام خیلی سریع و راحت کارم پیش بره و کدنویسی دستوپاگیرنباشه
بزرگان و اساتید پیشنهاد بدن:لبخندساده:

sina_oonline
سه شنبه 13 خرداد 1393, 15:19 عصر
سلام
اگر از Object relation Mapping برای دیتابیستون استفاده می کنید روش های تشخیص و بهبود Anomaly خاص خودشو داره یه سری مقاله در موردش من تو IEEE دیده بودم می تونید از لینک زیر جست و جو کنید :
http://ieeexplore.ieee.org/Xplore/home.jsp
قطعا هم باید با فریم ورک بنویسید والا خیلی اذیت میشید من خودم یه مدتی با فریم ورک سیمفونی 2 کار می کردم و واقعا راضی بودم از بقیه فریم ورک ها مطلع نیستم اما کلا تو PHP فریم ورک های بسیار خوبی هست.
در کل به نظرم از دست نده پروژه رو حیفه اگر میتونی چونه بزن یکمی سر قیمت

Mohammadsgh
سه شنبه 13 خرداد 1393, 15:30 عصر
ببخشید این لینکی که گذاشتید برای چی هست؟
2-فریم ورک ساختارش دست آدمو تو ارتقا پروژه و تو بعضی چیزا نمیبنده؟

i-php-i
شنبه 17 خرداد 1393, 03:59 صبح
بنظرتون استفاده از PHP & MYSQL برای چنین پروژه ای گار درستیه یا باید دیتابیس رو تغییر داد؟

MMSHFE
شنبه 17 خرداد 1393, 09:03 صبح
نمیدونم چرا تا اسم MySQL میاد همه فکر میکنن ضعیفه و اگه پروژه بزرگ شد باید بریم سراغ DBMSهای دیگه. ببینید، خود Facebook هم برای اطلاعات کاربرانش داره از MySQL استفاده میکنه و مواردی مثل پستهای کاربران و... که به معنای واقعی BigData هستن رو از NoSQL استفاده کرده. سایت AliBaba و امثال اون که اینقدر بزرگ نیستن که بخواین توی استفاده از MySQL تردید کنید. اگه جداول به درستی ایندکس گذاری بشه و نرمالسازی و سایر اصول بهینگی مثل استفاده صحیح از قیدها و کلیدهای خارجی و استفاده مناسب از JOIN و کوئریهای جداگانه و پرهیز از کوئریهای تودرتو رعایت شده باشه، بطور معمول تا 2 میلیارد رکورد در هر جدول، کندی سرعت توی MySQL معنا نداره. بطور کلی وقتی باید سراغ NoSQL و امثال اون رفت که دو شرط زیر وجود داشته باشه:
1- فیلدهای شما توی رکوردهای مختلف ثابت نباشه و درنتیجه نشه ساختار جدولی پیاده سازی کرد.
2- حجم اطلاعات اونقدر بالا باشه که نیاز به DBMSهایی پیدا کنید که میتونن BigData رو مدیریت کنن.

کلاً درمورد BigData تحقیق کنید، متوجه میشین به چی میگن BIG

eshpilen
شنبه 17 خرداد 1393, 09:11 صبح
البته مهندس فیسبوک حتی MySQL رو هم دستکاری کرده. مثل PHP که تبدیلش میکنه به سی++ و کامپایل میشه.
چون من توی یه مقاله ای میخوندم که یکی از برنامه نویسهاشون دربارهء کار روی و بهینه سازی MySQL چند جا به صراحت اشاره کرده بود.

البته بنظر بنده هم زیاد معقول نمیاد که همینطور روی هوا و تا اسم میلیون رکورد و گیگابایت دیتا پیش میاد نسبت به توانایی MySQL شک کنیم. باید این رو عملا تست کرد یا حداقل از افراد و منابع بقدر کافی خبره و معتبر مطمئن شد. یکی از افراد عادی هم اگر نظر میده در این مورد، باید ازش پرسید و تاکید کرد که تجربه یا منبع معتبری براش داشته باشه.
بهرحال یک DBMS به این معروفی بعیده که برای این مقیاس که هنوز یجورایی متوسط هست، طراحی و تست نشده باشه.
من فکر میکنم بیشتر قدرت و منابع خود سرور ممکنه این وسط نقش داشته باشه تا انتخاب دیتابیس.
شرط ناشی نبودن خود برنامه نویس هم که معلومه!

MMSHFE
شنبه 17 خرداد 1393, 09:27 صبح
درسته ولی بهرصورت من FB رو مثال زدم که دوستان بدونن برای کارهای بزرگ هم لزوماً نیازی به تغییر DBMS نیست. خیلی وقتها همون قبلیه جواب میده و بقول شما مشخصات سخت افزاری و قدرت پردازش سرور اهمیت بیشتری داره. حتی توی دو سرور یکسان، بسته به نوع طراحی دیتابیس و ارتباط بین جداول و نوع کوئریهای ارسالی و... بهینگی سایتهایی که طراحی میشه با هم فرق میکنه. من از ایجاد شدن این ذهنیت نگرانم که داره کم کم جا میفته متأسفانه که فکر میکنن تا اسم حجم زیاد داده میاد، MySQL بدرد نمیخوره. توی مقالات خارجی زیاد درموردش صحبت میشه و اکثراً هم نمیگم اشتباهه ولی اون چیزی که ما رو به اشتباه میندازه اینه که درمورد مفهوم BigData اطلاعات نداریم و فکر میکنیم سایتی مثل AliBaba داده هاش زیاده.