PDA

View Full Version : سوال: درچه صورتی مدیر سایر وب سایتها می تونن بخاطر کپی برداری از وب سایتشون شاکی ما بشن؟

i-php-i
جمعه 09 خرداد 1393, 11:27 صبح
چندتا سفارش طراحی سایت داشتم که سفارش دهنده می خواست دقیقا یه وب سایت رو براش کپی برداری کنیم و همون امکانات و همون قالب رو براش طراحی کنیم. آیا مدیر سایتی که کپی برداری از سایتش انجام شده می تونه از ما شاکی بشه؟

leaping
جمعه 09 خرداد 1393, 12:28 عصر
هیچ مرجعی نمیتونه پیگیری کنه در هیچ شرایطی
تا اونجایی که قوانین فعلی وجود داره

Mohammadsgh
جمعه 09 خرداد 1393, 13:00 عصر
متاسفانه تو ایران کپی رایت انجام میشه و کسی رعایت نمیکنه.برای نمونه پوسته های سایت p3download,downloadha در بین همه سایتها هست و خیلیا ازش استفاده میکنن:ناراحت:(و هیچ کس هم پیگیری نمیکنه)
خیلی زشت و (بی فرهنگ)ناپسندانه استکه امیدوارم درست بشه

omidabedi
جمعه 09 خرداد 1393, 13:27 عصر
چندتا سفارش طراحی سایت داشتم که سفارش دهنده می خواست دقیقا یه وب سایت رو براش کپی برداری کنیم و همون امکانات و همون قالب رو براش طراحی کنیم. آیا مدیر سایتی که کپی برداری از سایتش انجام شده می تونه از ما شاکی بشه؟

میتونه به دادگاه شکایت کنه و پیگیری هم میکنن

omidabedi
جمعه 09 خرداد 1393, 13:29 عصر
متاسفانه تو ایران کپی رایت انجام میشه و کسی رعایت نمیکنه.برای نمونه پوسته های سایت p3download,downloadha در بین همه سایتها هست و خیلیا ازش استفاده میکنن:ناراحت:(و هیچ کس هم پیگیری نمیکنه)
خیلی زشت و (بی فرهنگ)ناپسندانه استکه امیدوارم درست بشه

اینکه پیگیری نمیکنن صاحب های این سایت ها بدلیل این هست که سایتشون اینقد معروف هست که همه بدونن قالب فلان سایت مال مثلا p30download هست

فرض کن قالب facebook هم اینهمه کپی میشه و .... حتی توی پلتفرم و cms های معروف اما fb شکایتی نداره چرا؟چونکه هرکسی ببینه متوجه میشه مال fb هست

تو ایران کپی رایت رعایت نمیشه اما خب شکایت هم کنی پیگیر هستن

i-php-i
جمعه 09 خرداد 1393, 17:05 عصر
البته منظورم دزدی قالب نیست، منظورم اینه که اگه از بیس (کد نویسی + طراحی گرافیکی) یه سایت دقیقا شبیه سایتی مثل سایت دیجی کالا طراحی کنیم آیا مدیر این سایت می تونه اعتراض کنه؟

Mohammadsgh
جمعه 09 خرداد 1393, 18:05 عصر
اگه این کار دزدی نیست پس چی میتونه باشه؟:متفکر:

omidabedi
جمعه 09 خرداد 1393, 18:24 عصر
البته منظورم دزدی قالب نیست، منظورم اینه که اگه از بیس (کد نویسی + طراحی گرافیکی) یه سایت دقیقا شبیه سایتی مثل سایت دیجی کالا طراحی کنیم آیا مدیر این سایت می تونه اعتراض کنه؟

کدنویسی که نمیتونه مثل اون باشه

همون کارو شاید انجام بده اما مثل اون نمیتونه باشه

اما قالب چون یچیزی دیداری هست هرچند کدش هم مثل اون نباشه بازم پیگرد داره

همون کدش رو هم اگر دقیقا مثل هم باشه طرف میتونه شکایت کنه

i-php-i
جمعه 09 خرداد 1393, 19:48 عصر
همون کارو شاید انجام بده اما مثل اون نمیتونه باشه
همون کار رو انجام می ده

اما قالب چون یچیزی دیداری هست هرچند کدش هم مثل اون نباشه بازم پیگرد داره
قالب رو هم خودمون طراحی می کنیم و چهارچوبش شبیه سایتی هست که قرار کپی برداری بشه ولی رنگ بندی متفاوته و ممکنه بعضی جاهها مثل ابعاد عناصر، حاشیه و... هم تفاوت های زیادی داشته باشه

با این حال بازم می تونه بگه چرا از سایت ما کپی برداری شده؟

omidabedi
جمعه 09 خرداد 1393, 20:17 عصر
همون کار رو انجام می ده

قالب رو هم خودمون طراحی می کنیم و چهارچوبش شبیه سایتی هست که قرار کپی برداری بشه ولی رنگ بندی متفاوته و ممکنه بعضی جاهها مثل ابعاد عناصر، حاشیه و... هم تفاوت های زیادی داشته باشه

با این حال بازم می تونه بگه چرا از سایت ما کپی برداری شده؟

همون کارو با کدی متفاوت انجام میده

اگر که دقیقا مثل همون سایت کدنویسی شده بشه که معلومه خودتون ننوشتید (مثال میزنم)

اسکریپتی که مینویسید با کدی مشابه (نه یکسان) کاری شبیه به همون سایت رو انجام میده پس اینجا کپی رایتی نقض نشده اما اگر کد شما دقیقا همون باشه و طرف ثایت کنه چرا شکایتش پذیرفتست

برای قالب هم حتی اگر عکسی مختص همون سایت مثلا مثل لوگو و یا چیزی شبیه اون که مهم هست و بازدید کننده ها با اون عکس ذهنشون بطرف فلان سایت بره بازم میتونن شکایت کنن در این حد

i-php-i
جمعه 09 خرداد 1393, 22:03 عصر
برای قالب هم حتی اگر عکسی مختص همون سایت مثلا مثل لوگو و یا چیزی شبیه اون که مهم هست و بازدید کننده ها با اون عکس ذهنشون بطرف فلان سایت بره بازم میتونن شکایت کنن در این حد
جایی نیست بشه این موارد رو مطالعه کرد؟

مهرداد سیف زاده
جمعه 09 خرداد 1393, 22:27 عصر
من یک سال پیش برای یک مشتری سایت زیر رو طراحی کردم و با هزینه بالا
http://tadbireshargh.ir/

و بعد از شش ماه اومد شاکی شد که شما هزینه بالا گرفتی ولی قالب آماده استفاده کردی و نمونش توی سایت زیر هست
http://etedaleshargh.ir/

چشمتون روز بد نبینه کلی بد و بیرا و آخرش با قطعه کد جاوا اسکریپتی که نوشته بودم موفق شدم ثابت کنم که یه نفر کل تمپلیت منو کپی کرده و روی سایت دیگه ای قرار داده
http://tadbireshargh.ir/public/js/main.js
http://etedaleshargh.ir/wp-content/themes/wms4/js/main.js

کلمه mehrdad رو توش سرچ کنید ایمیل من توی هر دو شون هست

خلاصه به کسی که کئی کرده ندا دادم حداقل شما که قصد طراحی دارید یا باید سواد طراحی داشته باشی و از بیس خودت طراحی کنی و اگر هم کپی میکنی باید اجراه بگیری.

البته با عرض پوزش بخاطر آوردن نام واضح سایتها که البته امیدوارم ببخشید