PDA

View Full Version : حرفه ای: مديريت برنامه با ركورد هاي زياد در پايگاه داده

mahdikoochooloo
شنبه 17 خرداد 1393, 09:28 صبح
سلام دوستان
دارم براي يك شركت برنامه اي تهيه مي كنم كه يك قسمتش برام سوال بر انگيز شده
اين شركت مي خواد هر روز حدود 2000 تا ركورد رو به سيستم اضافه كنه و مي شه گفت تقريبا هزار تا ركورد هر روز به يك جدول و باقي به جداول ديگه اضافه مي شه
سوال اينجاست كه آيا سر سال مثلا با يكي دو ميليون ركورد به مشكل نمي خورن؟ آيا بايد مكانيزمي براي حذف ركورد ها وجود داره؟
در حالت كلي برنامه نويسي اين جور سيستم ها مثلا سيستم هاي حسابداري چطوريه و مديريت پايگاه دادشون و كار با پايگاه دادشون توسط برنامه نويس چطوري انجام مي شه؟
از طرفي سوال دوم اينه كه اونطور كه من متوجه شدم فايل ام دي اف هر چقدر بزرگ بشه حتي اگر اطلاعات توشو خالي كنيد باز هم حجمش همونقدر ميمونه و كم نمي شه
www.bigroups.ir

Masoudse7en
شنبه 17 خرداد 1393, 12:28 عصر
اگر نرمال سازی بین جدول ها و همچنین جدول ها را بهینه طراحی کنید.مشکلی پیش نمیاد.همچین موردی داشتم.

ولی حتما باید دیتابیس ها را بهینه طراحی کنید.

mehdiba3
شنبه 17 خرداد 1393, 13:59 عصر
سلام دوستان
دارم براي يك شركت برنامه اي تهيه مي كنم كه يك قسمتش برام سوال بر انگيز شده
اين شركت مي خواد هر روز حدود 2000 تا ركورد رو به سيستم اضافه كنه و مي شه گفت تقريبا هزار تا ركورد هر روز به يك جدول و باقي به جداول ديگه اضافه مي شه
سوال اينجاست كه آيا سر سال مثلا با يكي دو ميليون ركورد به مشكل نمي خورن؟ آيا بايد مكانيزمي براي حذف ركورد ها وجود داره؟
در حالت كلي برنامه نويسي اين جور سيستم ها مثلا سيستم هاي حسابداري چطوريه و مديريت پايگاه دادشون و كار با پايگاه دادشون توسط برنامه نويس چطوري انجام مي شه؟
از طرفي سوال دوم اينه كه اونطور كه من متوجه شدم فايل ام دي اف هر چقدر بزرگ بشه حتي اگر اطلاعات توشو خالي كنيد باز هم حجمش همونقدر ميمونه و كم نمي شه

احتمال زیاد بر به مشکل می خورید. برای اینکه شما مشکلات احتمالی رو رفع کنیدو پیشبینی آینده رو بکنید بهتره به صورت آزمایشی جداول درون پایگاه دادتون رو با خدود 100 میلیون رکود پر کنید . این کار زیاد سخت نیست. بعد ببینید سرعت ذخیره و بازیابی اطلاعاتتون در چه حدیه. در صورت کد نویسی درست در طرف کلاینت و نرمال بودن جداول پایگاه داده و استفاده از روش اندیس گذاری و صفحه بندی که در حجم بسیار بالای اطلاعات واجبه استفاده بشن نباید تاخیر زیادی در برنامه دیده بشه. ولی اگه دیدید با این حجم داده ها سرعت برنامه به شدت پایین اومده بهتره دوباره رو برنامتون بازبینی دقیقی داشته و سعی کنید از مواردی چون بهینه ساز پرسجو استفاده کنید بعلاوه موارد بالا که خدمتتون گفتم. امید وارم که تونسته باشم راهنمایی کوچیکی کرده باشم.

behnam-soft
شنبه 17 خرداد 1393, 16:24 عصر
یه روشی هم که خودم بعضا استفاده می کنم، که البته شاید هم خیلی استاندارد نباشه، اینه که برای هر سال، یه بانک در نظر میگیرم، البته نه با طراحی جدید، بلکه کپی همون بانک رو !!!

mahdikoochooloo
شنبه 17 خرداد 1393, 16:35 عصر
ممنون
متوجه شدم براي كاربرد من فعلا نيازه كه براي هر گروه يك تيبل بگيرم چون يك هرمه و هرم داره رشد مي كنه در نتيجه مي زارم هر چي مي خواد گنده بشه و وقتي گروه جديد ايجاد شد باز تيبل جديد تا آخر
ممكنه هزار تا تيبل داشته باشيم باز اين معضله خودش

www.bigroups.ir

behnam-soft
یک شنبه 18 خرداد 1393, 13:14 عصر
پس باید تو همون بحث نرمال سازی روابط و ایندکس گذاری و ... کار کنی، که البته استاندارد تر هم هست.
موفق باشی.