PDA

View Full Version : نصب Suse 9.0

Voldemort
چهارشنبه 10 دی 1382, 23:56 عصر
دوستان و بخصوص آقای حسین زاده عزیز من قصد دارم لینوکس Suse 9.0 را نصب کنم. اول اینکه پارتیشنهای من Fat32 هستند. امکان دارد که لینوکس را روی Fat32 نصب کنم؟
اگر امکان دارد نکاتی را که باید موقع نصب لینوکس مد نظر داشته باشم تا احیانا آسیبی به پارتیشنهانرسد را به من بگویید.
مچکرم.

shaniaki
پنج شنبه 11 دی 1382, 10:03 صبح
با عرض ادب:
این امر اصلا توصیه نمی شود. البته راه هایی برای تعریف device node های لینوکسی روی fat32 وجود دارد ولی بعد ها در اجرای بسیاری برنامه ها و همچنین sequrity به مشکل برخواهید خورد.
البته من خودم تا به حال این کار را تجربه نکرده ام ولی دوستانی می گفتند distro هایی مانند corel linux این امر را به طور مستقیم پشتیبانی می کنند.

یه عشق برنامه نویسی خفن

hosseinzadeh
پنج شنبه 11 دی 1382, 13:06 عصر
با سلام
ابزار AutoPartitioning به طور خودکار 2 تا 3 گیگا بایت از آخرین درایو ویندوز جدا می کند و دوباره آن را فرمت می کند.( با فایل سیستم ReiserFS)
من ابتدا دو پارتیشن داشتم
Primary
Windows C
Logical
Windows D
SuSE به اندازه 2.5 گیگابایت از D جدا کرد و آن را فرمت نمود.(250 مگابایت برای Swap و بقیه برای root)
و مشکل خاصی هم پیش نیامد.البته توجه داشته باشید که SuSEروی FAT32 نصب نمی شود و حرفهایی که آقای Shaniaki فرمودند درست است .SuSE قسمت جدا شده را با فایل سیستم مخصوص دوباره فرمت می کند.
در هنگام نصب بعد از تنظیمات کی بورد و زبان<صفحه ای باز می شود که تمام تنظیمات را نشان می دهد.یک قسمت از این صفحه به پارتیشن بندی اختصاص دارد.با کلیک بر روی آن مشخصات پارتیشنها نمایش داده می شود.در این قسمت می توانید اندازه پارتیشن لینوکس را افزایش یا کاهش دهید و حتما مستحضر هستید که برای نصب لینوکس به حداقل دو پارتیشن Swap و root نیازمندید که اندازه Swap باید 2 یا 4 برابر حجم RAM شما باشد.
توصیه من این است که از فایلهایتان بک آپ بگیرید تا احیانا اگر آسیبی به پارتیشنها رسید به فایلهایتان آسیب نرسد.البته لینوکس اصولا به پارتیشنهای ویندوز آسیبی نمی رساند.
در این فروم دوستان زیادی SuSE نصب کرده اند می توانید از این دوستان نیز راهنمایی بخواهید.
کتابی به نام SuSE Linux - 100 tips and tricks وجود دارد که اگر امکان داشت آن را آپلود می کند.

hosseinzadeh
پنج شنبه 11 دی 1382, 13:47 عصر
ebook رو از این جا داونلود کنید:
http://www.geocities.com/linfo87/suse.zip

Voldemort
پنج شنبه 11 دی 1382, 16:25 عصر
آقای حسین زاده از راهنمایی شما خیلی ممنونم. حتما توصیه های شما را موقع نصب در نظر می گیرم.