PDA

View Full Version : گفتگو: برنامه فارسی نویس چگونه کار می کند؟

Pedram_Parsian
سه شنبه 20 خرداد 1393, 11:41 صبح
با سلام به دوستان
من می خواستم بدونم که برنامه فارسی ساز چگونه کار می کنه ؟
یعنی حروف رو چه جوری می نویسه که فقط با فونت های سری f کار می کنه ؟
با تشکر

shahryari
چهارشنبه 21 خرداد 1393, 11:36 صبح
وقتی هیچ توضیحی در باره این برنامه نمیدید ، انتظار نداشته باشید کسی علم غیب داشته باشه
.
.

Pedram_Parsian
چهارشنبه 21 خرداد 1393, 11:46 صبح
وقتی هیچ توضیحی در باره این برنامه نمیدید ، انتظار نداشته باشید کسی علم غیب داشته باشه
.
.

دوست عزیز من چه توضیحی بدم آخه ؟
شما تا حالا با نرم افزار هایی که از زبان فارسی ساپرت نمی کنند مثل adobe captivate و کلی نرم افزار های دیگه کار نکردید؟
در این مواقع از نرم افزار های فارسی ساز مثل LeoMoon Persian TTT Writer استفاده می کنند .... البته تبلیغ نشه !!
من می خواستم یه همچین نرم افزاری درست کنم می خواستم ببینم این نرم افزار ها چه کار می کنند ؟
با تشکر

aliagamon
چهارشنبه 21 خرداد 1393, 15:34 عصر
تا اونجا که من میدونم این برنامه ها کاری نمیکنن ... فونت ها کار اصلی رو میکنن ... اگه یه فونت از همین سری f رو باز کنید و حروفشو ببینید بهتر متوجه میشین ... درواقع کار این نرم افزار اینه که متن رو به یه تکست دیگه تبدیل کنه که وقتی به این فونت ها داده میشه فارسی نمایش داده شه ... فونت رو بررسی کنید نه نرم افزارو ...

Pedram_Parsian
چهارشنبه 21 خرداد 1393, 19:21 عصر
با تشکر
من که فهمیدم ولی میگم تا بقیه دوستان هم اگه نیاز دارن استفاده کنن :
اگه می خواهید همچین برنامه ای بسازید باید یکی یکی همه حروف نرم افزار فارسی ساز رو توی یه نرم افزاری با فونت arial قرار بدید و بعد برای هر دکمه تو برنامتون کدی قرار بدید که همون حروف عجیب رو با فونت های سری f نمایش بدن.

sepehr1014
جمعه 23 خرداد 1393, 22:03 عصر
سلام دوستان.
منم میخوام همچین برنامه ای بنویسم. میشه یکم توضیح بدید؟
باید کد یونیکد حروف رو تغییر بدیم؟

Pedram_Parsian
شنبه 24 خرداد 1393, 10:43 صبح
سلام دوستان.
منم میخوام همچین برنامه ای بنویسم. میشه یکم توضیح بدید؟
باید کد یونیکد حروف رو تغییر بدیم؟

با سلام
من که توی تاپیک قبلی توضیح دادم ....
کار اصلی رو فونت ها انجام می دن و نرم افزار فارسی ساز فقط می یاد یه حروف ویژه ای رو تولید می کنه که فونت های مخصوص اونا رو می شناسه
کجا شو متوجه نشدی عزیز ؟ بگید تا بیشتر توضیح بدم یا نمونه بذارم

sepehr1014
شنبه 24 خرداد 1393, 14:36 عصر
ممنون ولی منظور بنده فارسی نویس هایی هستن که نیازی به فونت خاصی ندارن و plain text خروجی میدن. برای مثال:
http://awebfont.ir/Persian-Glyphs-Converter

aliagamon
شنبه 24 خرداد 1393, 21:09 عصر
در این مورد زیاد اطلاعی ندارم اما تا اونجا که میدونم اینا میان کاراکتر هایی که پیوسته دارن رو درصورت پیوست با نوع پیوسته در unicode عوض میکنن .. بعد هم برعکس میچینه ...(بزرگ مینویسم ببینی)
درواقع تو کلمه ی "برنامه نویس" میاد حروف میاد حرف ب رو به ﺑ و حرف ر رو به ﺮ و الی آخر....
و در نهایت برعکس مینویسه یعنی اول س بعد ی بعد و بعد ...
به اینجا سر بزن
http://unicode-table.com/en/#arabic-presentation-forms-b

sepehr1014
شنبه 24 خرداد 1393, 22:12 عصر
کاملا درسته. کد های لینک شما با کد کاراکتر های خروجی اون نرم افزار یکی بودن.
فقط دلیل برعکس نوشتن کلمات رو متوجه نمیشم؟ و اینکه حروف کلمه ها رو از آخر به اول نویسه یا حروف کل متن رو؟

aliagamon
یک شنبه 25 خرداد 1393, 13:10 عصر
کل متن رو برعکس مینویسه یعنی برنامه نویس میشه : ﺲﯾﻮﻧ ﻪﻣﺎﻧﺮﺑ
دلیلش هم اینه تو برنامه هایی که با rtl مشکل دارن متن رو ltr نشون میدن و کلا برعکس مینویسن .... برای همین تو تبدیل متنو برعکس مینویسین که بعد از به وجود اومدن این مشکل rtl بشه همون که میخواین :لبخند:

sepehr1014
جمعه 13 تیر 1393, 23:14 عصر
شاید اینجا جای مناسبی برای این سوال نباشه ولی:
وقتی این تغییرات انجام شد، خروجی در WPF برای کپی کردن نشون داده میشه. چطور TextBox یا RichTextBox رو طوری تغییر بدم که این متن خروجی رو درست نشون بده؟ (میخوام ساپورت rtl اش رو غیر فعال کنم!)