PDA

View Full Version : سوال: php یا asp?

ghazalam
سه شنبه 27 خرداد 1393, 19:19 عصر
باسلام
خسته نباشید
یه راهنمایی میخواستم من میخام کلاس اموزشی برم بین php و asp موندم به نظرتون بازار کار کدومش بهتره
کدومش اینده بهتری داره وقت باش بذاری
من شنیدم به زودی بازار کار asp میخوابه و حتی جاهای دولتی دیگه تحت لینوکس طراحی وب قبول میکنن و ...
ممنون میشم منو راهنمایی کنید

cpuram
سه شنبه 27 خرداد 1393, 19:29 عصر
خوب شما تو تالار php این سوالو میپرسی ما هم روش تعصب داریم ولی بدون تعصب من php راحتم.

Mohammadsgh
سه شنبه 27 خرداد 1393, 19:48 عصر
اینجا همه میگن php چون خودشون php کارن.درآینده هم دنیای opensource بهترین بازار کار رو داره.در مجموع php بهتره

Unique
سه شنبه 27 خرداد 1393, 20:44 عصر
توی تالار های php و asp .net زیاد بحث شده اما چکیده اش اینه که مهم نیست از چه زبانی استفاده میکنی ،‌مهم اینه چقدر با تجربه و حرفه ای بشی و به صورت تیمی یا freelance بتونی ازش در آمد زایی کنی.

bobSilon
سه شنبه 27 خرداد 1393, 20:52 عصر
والا من که تو نیازمندیهای روزنامه خراسان بیشتر استخدام برای asp دیدم، یعنی کمتر پیش اومده که واسه php استخدام باشه. آگهی برای php کار کم دیدم(اگرم کسی خواسته بیشتر واسه cms ها بوده، حداقل اونایی که من زنگ زدم).
ولی اگر به php و یکی از فریمورک ها کامل مسلط باشی مطمئن باش بیکار نمیمونی.

در کل من خودم php و کلا open source رو بیشتر دوست میدارم:قلب:، حتی پارسال دوره سی شارپ و ای اس پی هم ثبت نام کردم اما 3-4 جلسه بیشتر نرفتم و تسویه کردم و یادگرفتن php رواز سر گرفتم.
نهاد حمایت از برنامه نویسان (http://barnamenevis.org/showthread.php?397617-%D8%AA%D8%B4%DA%A9%DB%8C%D9%84-%D9%86%D9%87%D8%A7%D8%AF-%D8%AD%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%86%D9%88%DB%8C%D8%B3%D8%A7%D9%86) هم مثل اینکه قراره اول php کارها رو تحت حمایت قرار بده و بعدا به بقیه زبان ها بسطش بده.

alireza_s_84
سه شنبه 27 خرداد 1393, 21:01 عصر
من سالهاست با ASP کار میکنم. از زمان شروع ASP کلاسیک با این پلتفرم کار کردم تا الان که MVC اومده. قاعدتا با تسلطی که به این پلتفرم دارم شاید فکر کنید بگم ASP ولی اگر میخواین تازه شروع به کار بکنین حتما برین سراغ PHP.
من هیچ تخصصی توی PHP ندارم ولی آشنایی کامل به توانایی ها و قابلیت های این پلتفرم دارم. در حال حاضر 70 درصد میزبان های و وب سایت ها به این زبان طراحی شدن. با یک نگاه به لیست معتبرترین وب سایت های دنیا متوجه میشین که همه ی اونها با PHP پیاده سازی شدن.
الان با اومدن MVC که هیچی کم نداره و واقعا حرف برای گفتن داره شاید دنیای برنامه نوسی تحت وب دگرگون بشه چون این پلتفرم مزایای زیادی داره و اپن سورس هم هست.
ولی اگر من به چند سال قبل برگردم و قرار باشه دوباره انتخاب کنم بی شک با تمام علاقه ای که به ASP دارم حتما به سراغ PHP میرم و حتی در حال حاضر هم در اولین فرصت حتما اون رو فرا میگیرم.
واسه ی فهمیدن میزان تلسط من به ASP میتونید کامپوننت ها و مقالاتی رو که تو همین فروم منتشر کردم رو ببینید تا متوجه بشین این راهنمایی بدور از تعصب و واقع بینانه داده شده تا شما بتونید بهتر انتخاب کنید.

Unique
پنج شنبه 29 خرداد 1393, 02:09 صبح
من سالهاست با ASP کار میکنم. از زمان شروع ASP کلاسیک با این پلتفرم کار کردم تا الان که MVC اومده. قاعدتا با تسلطی که به این پلتفرم دارم شاید فکر کنید بگم ASP ولی اگر میخواین تازه شروع به کار بکنین حتما برین سراغ PHP.

من هم از asp classic شروع کردم و بعدش net. و پروژه های زیادی هم داشتم اما تصمیم گرفتم به php و کلا از ویندوز به لینوکس مهاجرت کنم. میخوام بگم تعداد افرادی که مثل من یا شما هستند کم نیست و شما هم مطمئن باش با شروع php مشکلی پیش نمیاد و پروژه های دیگه هم کم کم منتقل میشوند و اگر هم ارزش منتقل شدن نداشت میشه پشتیبانیشون کرد. ای کاش یک نفر میومد بر عکس اینو میگفت ! خیلی دلم میخواد بدونم آیا php کاری هست که به دلیل مشخصی به net. روی آورده باشه ؟

سوداگر
پنج شنبه 29 خرداد 1393, 03:44 صبح
PHP (حتی اگه تاپیک رو توی تالار ASP.Net میذاشتید همین رو میگفتم:چشمک:) خیلی ها میگفتند چون #C بلدی برو سراغ ASP.Net ولی الان میفهمم زیاد مهم نبود...
به خاطر اینکه احساس کردم همون قدر که ویندوز روی کامپیوترهای شخصی نفوذ کرده و زبانهای ماکروسافتی حرف اول رو میزنن، روی سرورها لینوکس حرف اول رو میزنه پس باید PHP انتخاب اولم باشه ... البته باگها و ارورهای ویژوال استدیو 2012 و 2013 و سربازی! و پکیج ایراننهاد در این انتخاب بی تاثیر نبود!!!
بعضیها میگن سرعت این بیشتره امنیت اون کمتره و ... که بنظرم به اینها نباید اهمیت داد(بعد از انتخاب، بد نیست روی اون زبان یکم تعصب داشته باشید)
به نظر من بخش PHP خیلی صمیمی تر از بخش ASP.Net هست کلا درگیری توی بخش .Net زیاد پیش میاد و تاپیک بی جواب زیاده نمیدونم چرا!!! شاید یکی از دلایلش این باشه که اونطرف مبتدی زیاد هست (2 سال اونطرفی بودم). البته دلیل دیگه نقش مدیریت تالار میتونه باشه که در اینجا یک تنه، عالی اداره شده.

hamedarian2009
پنج شنبه 29 خرداد 1393, 11:12 صبح
درحال حاضر هردو خوبن و تو ایران بازار کار دارن و باید ببینی تو کدوم راحت تری
سرعت انجام یک پروژه تو asp.net خیلی بیشتر از php هست به علت داشتن کلاس های آماده و کنترل های ارزشمند تو asp.net
ویژوال استودیو هنگام کدنویسی خطاهای بسیار بی موردی هم میگیره مخصوصا اون فایل معروف app_offline

الان بانک ها و خیلی از دانشگاه ها تو ایران که اطلاعات حساسی دارن به asp.net بیشتر اعتماد دارن

MMSHFE
پنج شنبه 29 خرداد 1393, 11:56 صبح
البته موقع انتخاب زبان نباید زیاد به اینکه ارگانهای دولتی دارن از NET. استفاده میکنن توجه کنید چون ملاکشون برای این انتخاب رو امنیت بیشتر! بیان میکنن. وقتی میگی چطور میگین NET. امنیتش بیشتره، طرف که خودش رو مخ IT هم میدونه فوری برمیگرده میگه چون PHP یک زبان Open Source هست. یعنی اینقدر نمیفهمه که Open Source بودن خود PHP ربطی به اینکه سورس برنامه شما دست بقیه بیفته نداره. ضمناً با وجود فریمورکهای PHP سرعت کار در PHP هم دست کمی از NET. نداره. برای محیط ویژوال هم میتونید از DreamWeaver استفاده کنید ولی یک مورد رو همیشه مدنظر داشته باشین: توی NET. اگه بخواین از قدرتش استفاده کنید، محدود به سرورهای ویندوز میشین که هزینه بیشتر، امنیت کمتر و سرعت پایینتری دارن (بطور کلی - شاید موارد استثنا هم باشه که به همون اندازه سرورهای لینوکس سریع و امن باشن ولی قطعاً گرونتر هستن). بنابراین مشتریان شما در اکثر مواقع (که شامل اشخاص و شرکتهای خصوصی میشن) ترجیح میدن با سرورهای لینوکس کار کنن. ازطرفی زیاد هم روی درآمد پروژه های شرکتهای دولتی حساب نکنید چون اولاً کمتر اینجور پروژه ها گیرتون میاد (بیشتر با شرکتهای گردن کلفت و پارتی دار توی مناقصه و... کار میکنن) و ثانیاً اگه بیاد و پروژه رو هم انجام بدین، دو برابر مجموع فاز اجرا و پشتیبانی پروژه باید دنبال پولتون دوندگی کنید!

Unique
پنج شنبه 29 خرداد 1393, 14:12 عصر
سرعت انجام یک پروژه تو asp.net خیلی بیشتر از php هست

اصلا اینطور نیست ،‌سرعت انجام یک پروژه بستگی به مواردی داره که به خود زبان مربوط نمیشه :

۱ - چند نفری دارین پروژه را انجام میدین‌؟
۲ - تجربه افراید که پروژه را انجام میدهند چقدره ؟
۳ - پروژه کاملا جدیده یا قبلا نمونه اش را انجام دادین ؟
۴ - کلاس های آماده برای کار های متداول دارین ؟ مثلا برای validation از اول کد مینویسین یا کلاس آماده دارین ؟ یا از framework استفاده میکنین ؟
۵ - طرف چقدر برای حجم خاصی از یک پروژه پول میده ؟
و ...

در مورد ۵ توضیح اینکه بعضی مواقع یک پروژه کوچیک دریافتی زیاد داره ،‌معمولا کارهایی که همه کس بلد نیستا و از این حرفا دیگه ;). خوب اینجور پروژه ها شب تا صبح روش کار میشه تا زود پول و بگیری خودش یجور دوپینگه !

alireza es
پنج شنبه 29 خرداد 1393, 14:45 عصر
داداش بین این همه مقایسه من راه حل نهایی رو بهت میگم
۱-اول php کار کن و با سینتکس و محیط ها و ide هاش اشنا شو
۲-بعد php رو شوت کن کنار!asp کار کن با سیتکسش آشنا شو با محیطش با روحش!!
۳- بعد از هر کدوم خوشت اومد اونو تا حرفه ای برو

این راه حل روی زبان هایی مثل jsp و جنگو و حتی node js جواب میده حقیقتش اینه که هیچ کدوم برتری خاصی به یک دیگر ندارند و برای هدف خاصی ساخته شدند
و تا کار نکنی نمیفهمی هدف و فلسفشون چیه

arash691
پنج شنبه 29 خرداد 1393, 16:34 عصر
ببین عزیز php , asp.net , ruby , python , scala , jsp , ... هر چیزی که بگی فقط ابزار هستن مهم نیست کدوم رو میخوای یاد بگیری مهم اینه اصول کار رو درست انجام بدی . همین

hamedarian2009
پنج شنبه 29 خرداد 1393, 18:58 عصر
یادتون باشه که هیچ وقت تکنولوژی تعیین کننده نیست بلکه اشخاصی که پروژه رو می بندن مهمن
سطح توانایی هاشون، تجربه و ...
هر زبانی و تکنولوژی رو به خوبی و کامل فرا بگیرید هم بهش علاقمند میشید درحد تعصب، هم درآمدزا خواهد بود براتون

terminator68
پنج شنبه 29 خرداد 1393, 19:15 عصر
تو ایران واسه ارگان های دولتی همشون asp.net کار می کنند.
چون امنیتشون براشون ارزشش بیشتره...
هر دو رو با هم یاد بگیر....
هم php و هم asp
اخر سر هم برو جاوا یاد بگیر که بتونی بعدا سمت اندروید مانور بدی...
دنیا داره میره سمت اندروید...

بدون که گوگل رو هر چیزی دست بزاره اون پروژه موفقه...

hamedarian2009
پنج شنبه 29 خرداد 1393, 19:21 عصر
اصلا اینطور نیست ،‌سرعت انجام یک پروژه بستگی به مواردی داره که به خود زبان مربوط نمیشه :

۱ - چند نفری دارین پروژه را انجام میدین‌؟
۲ - تجربه افراید که پروژه را انجام میدهند چقدره ؟
۳ - پروژه کاملا جدیده یا قبلا نمونه اش را انجام دادین ؟
۴ - کلاس های آماده برای کار های متداول دارین ؟ مثلا برای validation از اول کد مینویسین یا کلاس آماده دارین ؟ یا از framework استفاده میکنین ؟
۵ - طرف چقدر برای حجم خاصی از یک پروژه پول میده ؟
و ...

در مورد ۵ توضیح اینکه بعضی مواقع یک پروژه کوچیک دریافتی زیاد داره ،‌معمولا کارهایی که همه کس بلد نیستا و از این حرفا دیگه ;). خوب اینجور پروژه ها شب تا صبح روش کار میشه تا زود پول و بگیری خودش یجور دوپینگه !

منظور من از سرعت انجام پروژه به هیچ کدام از این فاکتورها ربطی نداره شما بهترین برنامه نویس php واسم بیار اگه تونست یک جدول گرید ویو رو که دارای قابلیت ویرایش ، انتخاب ، صفحه بندی ، مرتب سازی ، حذف ، درج ، به روزرسانی روی مقادیر دیتابیس رو تو 3 ثانیه با php خام انجام بده اما من اینو تو asp.net تو 3 ثانیه انجام دادم

MMSHFE
پنج شنبه 29 خرداد 1393, 19:52 عصر
خوب شما دوست عزیز توی دات نت دارین با یک فریمورک کار میکنید. توی PHP هم با Yii تو سه ثانیه قابل انجامه.

MMSHFE
پنج شنبه 29 خرداد 1393, 19:52 عصر
تو ایران واسه ارگان های دولتی همشون asp.net کار می کنند.
چون امنیتشون براشون ارزشش بیشتره...

امنیت؟ مایکروسافت؟ جالبه.

abolfazl-z
پنج شنبه 29 خرداد 1393, 19:53 عصر
Site

Up Since
Server Platform
Programming
Language

Google.com
November 1998
Linux
C, Java, C++, PHP & MySQL

Facebook.com
February 2004
Linux
PHP, MySQL and C++

YouTube.com
February 2005
Linux
C, Java and MySQL

Yahoo.com
August
1995
Linux
C++, C, Java, PHP & MySQL

MSN.com (owned by Microsoft)
August
1995
Windows
ASP.net

Live.com (owned by Microsoft)
August
2008
Windows
ASP.net

Wikipedia
January
2001
Linux
PHP & MySQL

Amazon.com
October
1995
Linux & Solaris
C++, Java, J2EE

WordPress.com
November
2005
Linux
PHP & MySQL

http://www.comentum.com/php-vs-asp.net-comparison.html

abolfazl-z
پنج شنبه 29 خرداد 1393, 19:58 عصر
PHP
ASP

Producer
Open Source
Microsoft

Server Platform
Unix, Linux, Windows
Windows only

Speed of writing

PHP has a much wider range of built in functions, and a less verbose syntax, making it a much quicker language for development. Other features of PHP also greatly simplify and speed up project development:

[*=left]type conversion - PHP converts types automatically
[*=left]Form, session and cookie variables are available to use straight away on the page

ASP has a much tighter error checker than PHP's default. This means that error reports are more common in ASP. This is also a positive when you are learning as, unlike PHP, ASP will not allow you to get away with sloppy code.

Flexibility
PHP seems to be the more flexibile language. Its open source nature means that anyone can add features as they come across the need
ASP is a very rigid language - what might be efficient methodologies in PHP are completely unworkable in ASP. (ie the absence of associative arrays)

Reliability
In themselves, both languages could be said to be equally reliable. However, as PHP will run on Linux and Unix, and ASP is bound to windows, the reliability of linux and unix count in the favour of PHP.

Speed of execution
PHP seems faster - I am looking for resources to quantify this. Anyone?

Ease of Learning
PHP is a much friendlier. Additionaly, there are more high quality online resources to help you.
ASPs more rigid structure and longhanded ways of doing things may be intimidating to the beginner.

Derived from
PHP syntax is derived from C++
ASP syntax is derived from VB

Stupid Gotchas
PHP's gotchas are limited to idiosyncracies. PHP is a well thought through language.
In an effort to debunk well established programming languages (such as C++), and monopolise standards, ASP insists on doing things their way. For the programmer, this means many wasted hours spent debugging code, before you think to wonder if, for example, calling a function from within a loop might exit the loop. I mean why? Who thought of that? Did they think they were being clever or did they just have a cruel sense of humour? There are many more gotcha's besides. Grrrrr!!!

http://www.me-u.com/php-asp/phpvsasp.htm

ahmad156
پنج شنبه 29 خرداد 1393, 21:04 عصر
سلام دوستان
من تجربه کار با هر دوتاش رو دارم. چند نکته :
1-قدرت اصلی PHP بدون شک دنیای Open Source و قدرت اصلی ASP.NET شرکت مایکروسافت هست که مطمئناً اولی قدرتمند تر از دومی است.
2-امنیت توی ASP.NET بیشتر از PHP هست البته زمانی که برنامه نویس مبتدی باشه چون که باید توی PHP بیشتر موارد امنیتی رو خودتون پیاده سازی کنین ولی توی ASP.NET خیلی از موارد امنیتی اولیه رو خودش لحاظ میکنه
3-تنها چیزی که توی ASP.NET از PHP قدرتمند هست فریمورک یکتا و ویژوال استودیو اون هست.گرچه بعضی ها اعتقاد دارن که این یه مزیت برای PHP هست که طبق سلیقه های متفاوت فریمورک هست
4-برای پروژه های بزرگ در حد facebook مطمئناً شما نمیتونین از یه زبان برنامه نویس غیر Open Source استفاده کنین ولی مطمئناً بیشتر ما پروژه ای در این حد رو نمینویسیم:لبخندساده:
5-توی ایران اکثر شرکت ها با NET. کار میکنن چون اساس کارشون با NET. هست و چارچوبشون مشخص هست و هر کس رو بخوان استخدام کنن صرف بلد بودن NET. به دردشون میخوره به خاطر همین بیشتر استخدامی ها NET. هست
6-در آخر مهم برنامه نویس بودن شماست.

hamedarian2009
پنج شنبه 29 خرداد 1393, 22:10 عصر
Site
Up Since
Server Platform
Programming
Language

Google.com
November 1998
Linux
C, Java, C++‎, PHP & MySQL

Facebook.com
February 2004
Linux
PHP, MySQL and C++‎

YouTube.com
February 2005
Linux
C, Java and MySQL

Yahoo.com
August
1995
Linux
C++‎, C, Java, PHP & MySQL

August
1995
Windows
ASP.net

August
2008
Windows
ASP.net

Wikipedia
January
2001
Linux
PHP & MySQL

Amazon.com
October
1995
Linux & Solaris
C++‎, Java, J2EE

WordPress.com
November
2005
Linux
PHP & MySQL

آمار فیسبوک که غلطه به php و ++C محدود نمیشه و تقریبا از تمام زبانهای برنامه نویسی موجود داره استفاده می کنه که حتی اسم بعضی هاشون رو شاید نشنیده باشین
منبع : https://github.com/facebook

MRmoon
پنج شنبه 29 خرداد 1393, 22:48 عصر
آمار فیسبوک که غلطه به php و ++C محدود نمیشه و تقریبا از تمام زبانهای برنامه نویسی موجود داره استفاده می کنه که حتی اسم بعضی هاشون رو شاید نشنیده باشین
منبع : https://github.com/facebook

جالب بود!!! نمیدونستم زبان D هم وجود داره.

sun2rise
پنج شنبه 29 خرداد 1393, 23:44 عصر
php - asp - python این سه زبان زبان برنامه نویسی قوی تحت وب هستن
این مهم نیستش که شما چه زبان برنامه نویسی رو بلد باشید مهم این که بتونید با این زبان ها بهترین ها رو به ارمغان بیارید من خودم asp کار میکنم ولی نمیشه گفت که کدومشون بهترینن بارها و بارها در مورد اینها بحث شده و نتیجه ای حاصل نشده چون اکثرا از روی تعصب حرف میزنن
شما اگه بیاید وارد برنامه نویسی بشید تازه می فهمید که این دو زبان غول پیکر چه دنیایی دارند البته بستگی به خودتون هم داره
بعضی ها هستند که نمیخوان تلاش بکنند و نتیجه نمیگیرن باعث میشه زبان برنامه نویسی خود را عوض کنند و در مورد آن بد قضاوت کنند
به نظر من php و asp هر دو در یک سطح قرار دارند و هرکدام مزایا و معایب خود را دارند که به تنهایی نمیشه بهترین باشند

sun2rise
پنج شنبه 29 خرداد 1393, 23:45 عصر
Site
Up Since
Server Platform
Programming
Language

Google.com
November 1998
Linux
C, Java, C++‎, PHP & MySQL

Facebook.com
February 2004
Linux
PHP, MySQL and C++‎

YouTube.com
February 2005
Linux
C, Java and MySQL

Yahoo.com
August
1995
Linux
C++‎, C, Java, PHP & MySQL

August
1995
Windows
ASP.net

August
2008
Windows
ASP.net

Wikipedia
January
2001
Linux
PHP & MySQL

Amazon.com
October
1995
Linux & Solaris
C++‎, Java, J2EE

WordPress.com
November
2005
Linux
PHP & MySQL

والله تا اونجایی که من میدونم گوگل به زبان python نوشته شده و خالق این زبان هم توی شرکت گوگل مشغول به کار هستش

sun2rise
پنج شنبه 29 خرداد 1393, 23:47 عصر
منظور من از سرعت انجام پروژه به هیچ کدام از این فاکتورها ربطی نداره شما بهترین برنامه نویس php واسم بیار اگه تونست یک جدول گرید ویو رو که دارای قابلیت ویرایش ، انتخاب ، صفحه بندی ، مرتب سازی ، حذف ، درج ، به روزرسانی روی مقادیر دیتابیس رو تو 3 ثانیه با php خام انجام بده اما من اینو تو asp.net تو 3 ثانیه انجام دادم

میخوای منم توی asp.net مثل پی اچ پی عمل کنم منظورم اینه که کارهایی که گریدویو انجام میده رو با جاوا اسکریپت بنویسم (از صفر تا صد)
عزیزم این که دلیل نمیشه من کلی دلایل اینجوری دارم که با پی اچ پی میشه پروژه های بزرگ رو در عرض چند روز نوشت
این که دلیل نمیشه

hamedarian2009
پنج شنبه 29 خرداد 1393, 23:51 عصر
میخوای منم توی asp.net مثل پی اچ پی عمل کنم منظورم اینه که کارهایی که گریدویو انجام میده رو با جاوا اسکریپت بنویسم (از صفر تا صد)
عزیزم این که دلیل نمیشه من کلی دلایل اینجوری دارم که با پی اچ پی میشه پروژه های بزرگ رو در عرض چند روز نوشت
این که دلیل نمیشه
از کی تا حالا میشه با جاوا اسکریپت عملیات CRUD دیتابیس رو انجام داد؟ اگه میشه انجام بدین ما یاد بگیریم تجربه جدیدیه

من خودم طرفدار PHP هستم ولی خب هر کدوم یه مزایایی و معایبی دارن که در نهایت PHP بر ASP میچربه

ASP.NET
PHP
Comments

Latest Stable Version
4.5
5.3.8

License
MS EULA
PHP License v3.01

Price

ASP.NET – free

OS – Windows – not free
Webserver- IIS – included in OS

PHP – free
OS- Linux free
Webserver- Apache free
PHP can work on any webserver and any OS. ASP.NET only works on Windows/IIS. There is Apache module to be able to make work ASP.NET on Linux http://www.perfectwebtutorials.com/wp-includes/images/smilies/icon_smile.gif .

Hosting Price

Shared hosting – same
VPS/Dedicated – little expensive

Shared hosting – same
VPS/Dedicated – little cheaper
Check “Cost” title for more info, why i says that shared hosting is same price.

Promoted by
Microsoft
PHP Community

Support by owner
Yes
No

Security Fixes
Auto Update – part of OS
Need to update separately when available

Languages

C#‎
VB.NET
JScripts
a lot more
PHP

Database
any
any
Prefered database for ASP.NET is MS-SQL, for PHP is MySQL

Development IDE

Visual Studio
MonoDevelop
any ide
You can write php code even in Notepad, however prefered ide is ZendStudio

Easy to learn
yes
yes
From my expirience, ASP.NET Webforms with visual studio is very easy to learn.

Content Management Systems
yes
yes
PHP is absolute winner here.

Backward Compatibility
Old code will work on new framework versions without change
Old code might need tweaks to make it work on latest versions
There can be some problems with converting ASP.NET versions, however those fixes are few and quick compared to PHP.

Security
depend of architecture
depend of architecture
There is no “AUTO” button to make your website secured. Its all about developer expirience..

Performance
Faster
Slower
Check “Performance and Speed” title

sun2rise
جمعه 30 خرداد 1393, 00:18 صبح
تاپیک رو چرا شلوغ میکنی
اصلا تو راست میگی همه چیز نزد php نویسان هستش
این جور کل کل کردن ها فکر میکنم برای یه مشت بچه ها باشه

omidabedi
جمعه 30 خرداد 1393, 14:01 عصر
اینکه بخوایم بگیم همه ی زبان های برنامه نویسی تحت وب یکسان هستن و فقط بستگی به طرف داره که با کدوم حال میکنه حرفی کاملا اشتباست!

اگر یک زبان کلیه ی نیاز هارو برطرف میکرد دلیل بوجود اومدن زبان های دیگه چی هست؟

تفاوت php و asp بحثی قدیمی هست که 500 تا مقاله و تاپیک و پست بلاگ میشه پیدا کرد براش

هدف از بوجود اومدن هر کدام از این زبان ها یه چیز هست مثلا python از نظر syntactically و یادگیری سریع بسیار مناسب هست و مزیتش اینه که readability بالایی داره

ruby مزیتش اینه که دست برنامه نویس رو خیلی باز میزاره و flexiblity بالایی برخوردار هست واسه

php مزیتش اینه که خیلی خوب داکیومنت شدست و اصولا هیچ سوالی براتون بوجود نمیاد که با سرچ کردن توی نت جوابی براش پیدا نکنید

میبینیم که هر زبانی برای هدف خاصی بوجود اومده و اینکه اصلا منطقی نیست که همشون رو مثل هم خطاب کنیم بخصوص php و asp :چشمک:

برای انتخاب زبان هم توی ایران بهتره یا php رو یاد بگیرید یا asp چون بقیه ی زبان ها براش کاری نیست اگرم باشه خیلی کمه همچنین منابع یادگیری برای اونایی که با انگلیسی مشکل دارن کمه و .....

یک پوینت مثبتی که php داره اینه که الان نسخه ی 5.5.13 stable موجود هست و 5.6 RC1 هم تحت ازمایشه این نشون میده که از زمان بوجود اومدن زبان ها (python 1991 - php and ruby 1995) تنها php هست

که اینجوری داره توسعه پیدا میکنه و همه گیر شده و مطمئن باشید خیلی کم پیش میاد که یک برنامه نویس بجایی برسه یا پروژه ای رو دریافت کنه که این زبان ها به تنهایی جوابگو نباشه و نیاز به optimization لایه ه

های زیرین و مفسرش باشه پس زیاد به امار و نوشته ها توجه نکنید و فقط کلیت کار رو ببینید که php انتخاب بهتری نسبت به asp از همه نظر هست

Unique
شنبه 31 خرداد 1393, 12:35 عصر
فقط بستگی به طرف داره که با کدوم حال میکنه حرفی کاملا اشتباست!

فکر نکنم کسی بگه من با کدوم حال میکنم ! منظور اینه زبان های تحت وب مثل php و python و ruby و asp .net و cold fusion و jsp و ... برای انجام بسیاری از پروژه ها با هم فرقی ندارند و به راحتی میشه از یکی جای دیگری استفاده کرد. پس تعصب الکی خوب نبست. هر کسی برای خودش دلایل خاصی داره. مثلا من از php استفاده میکنم چون :

۱ - open source هست و خودش کلی مزایا داره که ربطی به بحث نداره
۲ - مشکلاتی که تغییر framework توی asp .net داره و عدم backward compatibility تیو بسیاری از موارد را نداره و مثلا همچنان php4 خیلی جا ها هست و مشکلی هم نداره.
۳ - منابع و تکنولوژی های جدید به سرعت براش میاد و جامعه بسیار بزرگی داره که میشه باهاش ارتباط بر قرار کرد
۴ - میتونم به جای ویندوز از لینوکس استفاده کنم و زا شر خیلی از مشکلات مالی و تکنیکی ویندوز خلاص بشم
۵ - سرویس دهنده های مبتنی بر Linux و PHP قدرمتند تر و ارزون تر هستند.
و ....

تفاوت php و asp بحثی قدیمی هست که 500 تا مقاله و تاپیک و پست بلاگ میشه پیدا کرد براش
معمولا بحث های تعصبی و بی هدف هست که به جایی هم نمیرسه.

هدف از بوجود اومدن هر کدام از این زبان ها یه چیز هست مثلا python از نظر syntactically و یادگیری سریع بسیار مناسب هست و مزیتش اینه که readability بالایی داره
ruby مزیتش اینه که دست برنامه نویس رو خیلی باز میزاره و flexiblity بالایی برخوردار هست واسه
php مزیتش اینه که خیلی خوب داکیومنت شدست و اصولا هیچ سوالی براتون بوجود نمیاد که با سرچ کردن توی نت جوابی براش پیدا نکنید

به نظرم این برداشت خیلی سطحی و شخصی هست. بیشتر میشه گفت برداشت یک نفر از این زبان ها هست تا اینکه چرا یان زبان به وجود اومده ! دلیل برای وجود هر چیزی نیازمندی هستش ! این نیازمندی میتونه کسب درآمد ، کسب شهرت ، منفعت رسوندن به عام و کمک ، کسب رتبه های علمی یا تفریح باشه. حالا ممکنه در طراحی یک زبان مثلا readability در نظر گرفت هبشه اما دلیل ب وجود اومدن نیست. مثلا بنز تولید میشه که نرم تر و روون تر از فولکس کار کنه ؟

omidabedi
شنبه 31 خرداد 1393, 13:34 عصر
فکر نکنم کسی بگه من با کدوم حال میکنم ! منظور اینه زبان های تحت وب مثل php و python و ruby و asp .net و cold fusion و jsp و ... برای انجام بسیاری از پروژه ها با هم فرقی ندارند و به راحتی میشه از یکی جای دیگری استفاده کرد. پس تعصب الکی خوب نبست. هر کسی برای خودش دلایل خاصی داره. مثلا من از php استفاده میکنم چون :

۱ - open source هست و خودش کلی مزایا داره که ربطی به بحث نداره
۲ - مشکلاتی که تغییر framework توی asp .net داره و عدم backward compatibility تیو بسیاری از موارد را نداره و مثلا همچنان php4 خیلی جا ها هست و مشکلی هم نداره.
۳ - منابع و تکنولوژی های جدید به سرعت براش میاد و جامعه بسیار بزرگی داره که میشه باهاش ارتباط بر قرار کرد
۴ - میتونم به جای ویندوز از لینوکس استفاده کنم و زا شر خیلی از مشکلات مالی و تکنیکی ویندوز خلاص بشم
۵ - سرویس دهنده های مبتنی بر Linux و PHP قدرمتند تر و ارزون تر هستند.
و ....

واقعا تعصب الکی نیست!
و نباید همه ی زبان هارو مثل هم دونست
خودتونم گفتید که مثلا asp فلان مشکلات رو داره و .... پس php اومده که اون مشکلات رو نداشته باشه بطور مثال

معمولا بحث های تعصبی و بی هدف هست که به جایی هم نمیرسه.

از حق نباید گذشت بهرحال در مقایسه ی php و asp

به نظرم این برداشت خیلی سطحی و شخصی هست. بیشتر میشه گفت برداشت یک نفر از این زبان ها هست تا اینکه چرا یان زبان به وجود اومده ! دلیل برای وجود هر چیزی نیازمندی هستش ! این نیازمندی میتونه کسب درآمد ، کسب شهرت ، منفعت رسوندن به عام و کمک ، کسب رتبه های علمی یا تفریح باشه. حالا ممکنه در طراحی یک زبان مثلا readability در نظر گرفت هبشه اما دلیل ب وجود اومدن نیست. مثلا بنز تولید میشه که نرم تر و روون تر از فولکس کار کنه ؟

این مثالی بود که بگم هر زبانی به دلیلی داشته واسه بوجود اومدن و همه ی زبان ها مثل هم نیستن!!!
هدفش هرکدوم از این چیز ها هم که باشه باید هدف دست یافتنی و با برنامه ریزی باشه مثلا من بگم خب اره میرم فروشگاه طراحی میکنم میفروشم درامد کسب میکنم ولی اگر فروشگاه من مزیتی نسبت به فروشگا های موجود نداشته باشه هدفم با شکست مواجه میشه
پس حتما باید یه مزیتی داشته باشه
اگر زبانیم تولید میشه برای کسب شهرت یا پول! باید برتری داشته باشه تا موفق باشه و منطقی هست که وقتی سودی به مردم میرسونی اوناهم به تو سود میرسونن
حالا به هر دلیل حاشیه ای باشه مهم نیست
مهم اینه که از لحاظ فنی به چه منظور بوجود اومده
بعلاوه این مقایسه فقط برا این بود که بدونیم همه ی زبان ها مثل هم نیستن
اره درسته میشه فلان سایتو با همه ی این زبان ها نوشت اما ایا نتیجه کاملا یکسانه؟؟
ایا سرعت برنامه نویسی یکسانه؟
ایا flexiblity برنامه یکسانه؟
ایا هزینه ی برنامه یکسانه؟
اگر قرار باشه همه ی زبان ها مثل هم و یکسان باشن چیزاشون گوگل نمیومد مثلا بخشی از سرویساشو از یه زبان دیگه استفاده کنه و میرفت با همون زبانی که سرچ انجینشو نوشته مینوشتتش

لابد بنز تولید میشه که مثل فولکس کار کنه دقیقا؟

Veteran
شنبه 31 خرداد 1393, 15:07 عصر
همچین میگه پی اچ.پی خام، انگارب خودش داره سی شارپ خام میزنه
خب دوسته من خودت داری میگی توی 3 ثانیه، پس مسلما داری با ابزار خاصی این کارارو میکنی.
ماهم ابزار خاص خودمونو داریم و میتونیم این کارارو بکنیم.

engmmrj
شنبه 31 خرداد 1393, 16:41 عصر
جالب بود!!! نمیدونستم زبان D هم وجود داره.

A و B هم داریم !

hamedarian2009
شنبه 31 خرداد 1393, 17:47 عصر
همچین میگه پی اچ.پی خام، انگارب خودش داره سی شارپ خام میزنه
خب دوسته من خودت داری میگی توی 3 ثانیه، پس مسلما داری با ابزار خاصی این کارارو میکنی.
ماهم ابزار خاص خودمونو داریم و میتونیم این کارارو بکنیم.

بهتره تعصب الکی کنار گزاشته بشه فریمورک NET. و IDE ویژوال استودیو تنها برتری ASP.NET بر PHP هست فریمورکهای PHP خیلی کاردارن بهش برسن

hamedarian2009
شنبه 31 خرداد 1393, 18:07 عصر
من هم از asp classic شروع کردم و بعدش net. و پروژه های زیادی هم داشتم اما تصمیم گرفتم به php و کلا از ویندوز به لینوکس مهاجرت کنم. میخوام بگم تعداد افرادی که مثل من یا شما هستند کم نیست و شما هم مطمئن باش با شروع php مشکلی پیش نمیاد و پروژه های دیگه هم کم کم منتقل میشوند و اگر هم ارزش منتقل شدن نداشت میشه پشتیبانیشون کرد. ای کاش یک نفر میومد بر عکس اینو میگفت ! خیلی دلم میخواد بدونم آیا php کاری هست که به دلیل مشخصی به net. روی آورده باشه ؟

شخصی که برعکس از PHP به سمت ASP.NET رفته
http://www.how2learnasp.net/article.aspx?code=26d02c7b-c893-4e9d-b777-e60eed123b53

***BiDaK***
شنبه 31 خرداد 1393, 18:09 عصر
بهتره تعصب الکی کنار گزاشته بشه فریمورک NET. و IDE ویژوال استودیو تنها برتری ASP.NET بر PHP هست فریمورکهای PHP خیلی کاردارن بهش برسن http://forum.p30world.com/images/smiles-icone/blinksmiley.gif

Mohammadsgh
شنبه 31 خرداد 1393, 18:23 عصر
شخصی که برعکس از PHP به سمت ASP.NET رفته
http://www.how2learnasp.net/article.aspx?code=26d02c7b-c893-4e9d-b777-e60eed123b53
چجوری به این نتیجه رسیدید؟اصلا مشخص نیست سایتی که دادید برنامه نویسش در چه حدی هست؟php واقعا قدرتمنده و زمانی متوجهش میشید که با .NET کار کنید.در مورد فریم ورک هم باید بگم فریم ورک های php رو دست کم نگیرید:لبخندساده:

MMSHFE
یک شنبه 01 تیر 1393, 20:05 عصر
بهتره تعصب الکی کنار گزاشته بشه فریمورک NET. و IDE ویژوال استودیو تنها برتری ASP.NET بر PHP هست فریمورکهای PHP خیلی کاردارن بهش برسن

اگه به تنهایی فریمورکهای PHP رو با NET. مقایسه کنید، مسلماً به این نتیجه میرسیم که NET. بهتره ولی یک نکته توی این مقایسه کاملاً اشتباه، یادمون رفته: فریمورکهای PHP اومدن که کارهای تکراری توی اکثر وبسایتها رو راحتتر کنن ولی NET. هسته مرکزی تکنولوژی مایکروسافته و بدون اون، هیچ کاری انجام نمیشه و در اصل اومده که همه کارها رو انجام بده. پس باید هم کاملتر باشه. اگه میخوایم قدرت واقعی PHP رو با NET. مقایسه کنیم، باید فریمورکهای PHP رو در کنار قدرت خود PHP و افزونه های PEAR (لینک (http://pear.php.net/packages.php)) و سایر کانالها (لینک (http://pear.php.net/channels/)) مثل PECL (لینک (http://pecl.php.net/packages.php)) و... با NET. مقایسه کنیم و اونوقت بعید میدونم چیزی کم داشته باشن. حالا شاید IDE ویژوال استودیو رو بشه گفت که خیلی قدرتمنده ولی توی PHP هم IDEهایی مثل Zend Studio در زمینه کدنویسی PHP و دیباگ و... دست کمی از VS برای ASP.NET ندارن. فقط یک رابط WYSIWYG و Drag&Drop برای ساخت صفحه وب بصورت ویژوال باقی میمونه که اونم میشه از DreamWeaver استفاده کرد. هرچند کدی که Visual Studio تولید میکنه، به دلیل خودکار بودن، کاملاً غیر بهینه است به نحوی که اگه بخوایم دستی همون صفحه رو با کدنویسی تولید کنیم، با حجم کد تا یک چهارم سورس صفحه ای که بطور خودکار تولید میشه، میتونیم همون خروجی رو تولید کنیم (تست شده که میگم). توی DreamWeaver هم همینطوره. برای مثال اگه توی محیط ویژوال استودیو در نمای Design پنج بار Enter رو بزنید و به نمای کد برین میبینید که چنین چیزی نوشته:

<p></p>
<p></p>
<p></p>
<p></p>
<p></p>
درحالی که میشه با چنین کدی، همون خروجی رو بدست آورد:

<p style="line-height: 5em;"></p>
حالا کدوم بهینه تره؟