PDA

View Full Version : حرفه ای: سایت خرید گروهی چطور کار می کنه؟

i-php-i
یک شنبه 01 تیر 1393, 15:16 عصر
دارم روی یه سایت خرید گروهی کار می کنم.

با توجه به اینکه توی سایتهای تخفیف گروهی تخفیف ها بصورت از/تا نمایش داده می شن، در مورد اینکه توی فرم ایجاد تخفیف چطور باید تخفیف ها رو از فروشنده بگیرم مشکل دارم.

یعنی اینکه چند فیلد باید برای تخفیف ها در نظر بگیرم؟

thacker
یک شنبه 01 تیر 1393, 16:22 عصر
اسکریپتی که من قبلا روش کار میکردم به این صورت بود که قیمت اصلی و درصد تخفیف رو مشخص میکردم ...
منظور شما دقیقا چی هست ؟؟

i-php-i
یک شنبه 01 تیر 1393, 16:39 عصر
منظورم اینه که توی این سایتها میزان تخفیف بر حسب تعداد خریدارها تغییر می کنه یا نه؟

شما حد نصاب و حداکثر ظرفیت خرید رو هم به اسکریپت اضافه کرده بودید؟ این دو مورد دقیقا چکاری انجام می دن و چه تاثیری روی میزان تخفیف دارن؟

سوال دیگه در مورد اطلاعات شهرها و مشخصات فروشنده هست.
هر تخفیف توی چند شهر می تونه فروخته بشه؟ توی سایت های تخفیف یه قسمت هست به عنوان مشخصات فروشنده، اگر یه تخفیف توی چند شهر فروخته بشه به چه صورت باید آدرس فروشنده رو تعیین کنیم؟

thacker
یک شنبه 01 تیر 1393, 17:45 عصر
میزان تخفیف ثابت هست ...

روش کار سیستم خرید گروهی به این صورت هست که شما یک کالا رو مثلا با 60% تخفیف برای فروش قرار میدهید. حداکثر ظرفیت خرید تعداد کل محصول شما است. حداقل خرید هم تعداد خریدی است که باید انجام بشه تا تخفیف فعال بشه... یعنی حداقل خرید رو برای اون کالا 10 تعریف میکنید. حالا اگه 10 نفر و بیشتر ( تا حداکثر ظرفیت ) این کالا رو خریداری کنند میتونند از تخفیف بهره مند بشن و در صورتی که تا اتمام مدت زمانی که برای فروش تعریف کردید ( مثلا 3 روز ) تعداد خریدها به حداقل نرسیده باشه، تخفیف برقرار نخواهد بود و کد تخفیف برای مشتریان صادر نخواهد شد.

برای هر تخفیف میشود یک فروشنده انتخاب کرد که فروشنده میتواند دارای پنل مدیریت برای فروشگاه خود باشد و خریدهایی که از فروشگاهش انجام شده را مدیریت و کدهای تخفیف صادر شده را چک و باطل کند.

برای فروش به چند شهر باید بخشی توی سایت قرار بدید که روش های مختلف ارسال محصول رو بتونید از طریق اون تعیین کنید ( حضوری ، پیک ، پست و ... )

i-php-i
یک شنبه 01 تیر 1393, 18:18 عصر
برای فروش به چند شهر باید بخشی توی سایت قرار بدید که روش های مختلف ارسال محصول رو بتونید از طریق اون تعیین کنید ( حضوری ، پیک ، پست و ... )
این مورد رو کمی بیشتر باز کنیم
فرض کنید یه محصول برای تهران ارسال می شه، در این صورت هزینه ارسال باید بر حسب وزن کالا و نوع ارسال محاسبه بشه. این اطلاعات مربوط به بسته های پستی باید بصورت مجزا برای هر محصول وارد بشه؟

با توجه به اینکه فروشنده های مختلف ممکنه از شهرهای مختلف باشن و سیستم های واسطه پستی فقط یک آدرس رو از مدیر فروشگاه دریافت می کنن، به چه صورت باید این مورد رو با سیستم واسطه پستی سازگار کرد؟

thacker
یک شنبه 01 تیر 1393, 19:41 عصر
تا به حال با سیستم واسط پستی کار نکردم ...
احتمالا باید توی فرم خرید آدرس فروشگاه (مبدا) و آدرس مشتری (مقصد) رو به سایت واسط ارسال کرد و هزینه رو از واسط دریافت کرد و به کار نمایش داد...
دوستانی که با سیستم پستی کار کردن احتمالا بهتر راهنمایی خواهند کرد.

MMSHFE
یک شنبه 01 تیر 1393, 20:46 عصر
شما از پست باید جدول هزینه ها رو بگیرین. برحسب نوع ارسال (پیشتاز و...) و وزن بسته (کمتر از 250 گرم، 250 گرم تا یک کیلو و...) و فاصله مبدأ و مقصد (یکی از حالتهای درون شهری، داخل استان، استان همجوار، استان غیر همجوار) هزینه ارسال فرق میکنه. باید خودتون بر اساس شهر/استان مبدأ و مقصد محاسبه کنید و به کاربر نشون بدین.

i-php-i
یک شنبه 01 تیر 1393, 20:58 عصر
مسئله محاسبه پرداختهای پستی رو یجوری می شه حل کرد اما جدولهایی که باید برای سایت خرید گروهی ایجاد کرد زیاد هستن و با هم رابطه دارن و اگه دقت نشه دیتابیس مناسبی ایجاد نمی شه

من یه جدول برای تصاویر، یه جدول برای ویژگی های محصولات و یه جدول برای اطلاعات اصلی محصولات ایجاد کردم که جدول اصلی حدود 30 فیلد داره ولی اکثرشون نوع int و tinyint دارن

همه جدولها از نوع myisam هستن و هیچ کلید خارجی براشون تعریف نکردم

با توجه به اینکه باید بین سه , و احتمالا چهار جدول left kjoin کنم، بنظرتون این نوع طراحی در بازدید بالا به مشکل بر می خوره؟ و اینکه یه چنین سیستمی به چند جدول برای نگه داری اطلاعات تخفیف ها نیاز داره؟

MMSHFE
یک شنبه 01 تیر 1393, 21:15 عصر
صددرصد توی بازدیدهای بالا درحالی که به قیدها و Relationها و Joinهای مختلف نیاز دارین، استفاده از MyISAM شما رو با مشکل مواجه میکنه. بخصوص که از Transaction هم نمیتونید استفاده کنید.

i-php-i
یک شنبه 01 تیر 1393, 21:28 عصر
آیا جدول نگه دارنده اطلاعات محصولات نیاز داره که تراکنش داشته باشه یا حتما با جدول تصاویر و ویژگی های محصولات رلیشن داشته باشه؟

اگر نوع جدول محصولات رو به innobod تغییر بدم و با دو جدول ذکر شده کلید خارجی ایجاد کنم جلوی مشکلات گرفته می شه؟

به قیدها و Relationها و Joinهای مختلف نیاز دارین

همچنین لطفا در مورد واژه قیدها که بکار بدید لطفا بیشتر توضیح بدید. منظورتون از قیدها دقیقا چی هست؟

MMSHFE
یک شنبه 01 تیر 1393, 21:30 عصر
کامل حل نمیشه مشکلات ولی یک قدم به سمت بهینگی جلو میرین. درمورد CONSTRAINT بیشتر تحقیق کنید. با کمک قیدها فرضاً میشه تعیین کرد اگه یک دسته بندی حذف بشه، بطور خودکار تمام محصولاتش حذف بشه یا اگه خواستین محصولی رو حذف کنید که سفارشی براش ثبت شده، دیتابیس بطور خودکار خطا بده و نگذاره حذف کنید یا حتی اگه id یک محصول تغییر کرد، کلید خارجی اون توی سایر جداول مرتبط هم اصلاح بشه بطور خودکار (بدون اینکه کوئری بزنید).

i-php-i
یک شنبه 01 تیر 1393, 22:07 عصر
مشکلی که با left join دارم اینه که ممکنه برای یه کالا هیچ ویژگی یا تصویری وارد نشه، در این شرایط که وارد کردن این مقادیر اختیاری هست چطور باید لیست محصولات رو نمایش بدم؟

left join با تعداد بالای محصول با مشکل مواجه نمی شه؟

MMSHFE
دوشنبه 02 تیر 1393, 08:51 صبح
نه مشکلی ایجاد نمیشه. میتونید از LEFT OUTER JOIN هم استفاده کنید. تفاوت بین روشهای مختلف Join رو توی این لینک (http://dev.mysql.com/doc/refman/5.0/en/join.html) میتونید مشاهده کنید.

i-php-i
دوشنبه 02 تیر 1393, 13:00 عصر
تا به حال با سیستم واسط پستی کار نکردم ...
توی سایت خرید گروهی که نوشتید از واسط پستی استفاده نکردید؟

توی این سیستم ها هر تخفیف رو به چند شهر باید اختصاص داد؟