PDA

View Full Version : سوال: راهنمایی در طراحی (فرم - دیتابیس) این مورد خاص

hamid.kurd
چهارشنبه 18 تیر 1393, 00:03 صبح
باسلام
لطفا در این مورد راهنمایی بفرمایید که چه روشی بهتر هستش.

من قصد دارم یک فرم برای پرداختی ها طراحی کنم که موارد پرداختی شامل (کرایه-برق-و... حقوق کارمندان)می شه -

که حقوق کارمندان رو انتخاب کردم باید یک کمبوباکس لیست افراد رو برام بیاره .

جدولی که من نیاز دارم شامل ID , (نوع - که نوع از موارد پرداختی هستش) - مبلغ - تاریخ - توضیحات-

مشکل من اینه که اگر برای نام کارمند یک فیلد اختصاص بدم در موارد دیگر پرداختی این فیلد خالی می مونه - و این جالب نیست (مخصوصا زمانی که در دیتاگرید ویوو نمایش داده بشه)

abbas.oveissi
چهارشنبه 18 تیر 1393, 04:10 صبح
نمیدونم درست فهمیدم یا نه. ولی اولین راهی که به نظرم میرسه اینه که دو تا دیتا گرید بذارید,همه موارد مشترک رو مثل مبلغ - تاریخ - توضیحات رو توی اون بذار بعد وقتی روی هر کدوم از ردیف ها کلیک میکنه اطلاعات رو توی دیتاگرید دیگه بصورت Run Time (یعنی همون لحظه ستون های دیتاگرید رو با توجه به فیلد نوع بساز ) نشون بده.
یا اینکه کلا چند دسته که هستند,هر لحظه فقط یک دسته رو نشون بده.طرف که کومبوباکس رو عوض کرد ستون های دیتاگرید رو از اول درست کن و اطلاعات اون دسته رو نمایش بده.

hamid.kurd
چهارشنبه 18 تیر 1393, 05:08 صبح
نمیدونم درست فهمیدم یا نه. ولی اولین راهی که به نظرم میرسه اینه که دو تا دیتا گرید بذارید,همه موارد مشترک رو مثل مبلغ - تاریخ - توضیحات رو توی اون بذار بعد وقتی روی هر کدوم از ردیف ها کلیک میکنه اطلاعات رو توی دیتاگرید دیگه بصورت Run Time (یعنی همون لحظه ستون های دیتاگرید رو با توجه به فیلد نوع بساز ) نشون بده.
یا اینکه کلا چند دسته که هستند,هر لحظه فقط یک دسته رو نشون بده.طرف که کومبوباکس رو عوض کرد ستون های دیتاگرید رو از اول درست کن و اطلاعات اون دسته رو نمایش بده.

این طوری که من متوجه شدم منظورتون اینه که فقط یک جدول داشته باشم ولی اگر مورد پرداختی بابت حقوق بود اون رو توی دیتاگرید نشون بده و در بقیه پرداختی ها اون ستون دیتا گرید رو نشون نده.

_joker
چهارشنبه 18 تیر 1393, 12:06 عصر
باسلام
لطفا در این مورد راهنمایی بفرمایید که چه روشی بهتر هستش.

من قصد دارم یک فرم برای پرداختی ها طراحی کنم که موارد پرداختی شامل (کرایه-برق-و... حقوق کارمندان)می شه -

که حقوق کارمندان رو انتخاب کردم باید یک کمبوباکس لیست افراد رو برام بیاره .

جدولی که من نیاز دارم شامل ID , (نوع - که نوع از موارد پرداختی هستش) - مبلغ - تاریخ - توضیحات-

مشکل من اینه که اگر برای نام کارمند یک فیلد اختصاص بدم در موارد دیگر پرداختی این فیلد خالی می مونه - و این جالب نیست (مخصوصا زمانی که در دیتاگرید ویوو نمایش داده بشه)

موقع نمایش هم میتونی visible ستون رو false کنی
ولی بنظرم راه بهتر اینه که تو طراحی جدول و با join کردن اطلاعات درست نمایش بدی ...

roolinjax
چهارشنبه 18 تیر 1393, 12:25 عصر
سلام
من قبلا سیستم حسابداری ساختم
تجربه من میگه بهتره دو تا جدول داشته باشید
یکی با نام هزینه ها که مواردی که گفتین توش باشه و دیگری جدول حقوقی که به نظر من حتی ممکنه فیلدهای اضافه تری هم داشته باشه(مثل ماه حقوق، حقوق ناخالص، مبلغ کسری ها، مانده خالص حقوق و ...)
اگر خیلی بخواین کلی کار کنید (و ریز نشید تا این حد) فقط نیاز به تفکیک به دو جدول با همون فیلدهاییه که گفتین که البته توصیه میکنم زیاد کلی نباشه چون در زمان استفاده، اطلاعات کارآمدی به کاربر نمیده و سیستم کارایی زیادی نخواهد داشت
بازم صلاح مملکت خویش خسروان(آقا حمید) دانند

hamid.kurd
چهارشنبه 18 تیر 1393, 13:43 عصر
سلام
من قبلا سیستم حسابداری ساختم
تجربه من میگه بهتره دو تا جدول داشته باشید
یکی با نام هزینه ها که مواردی که گفتین توش باشه و دیگری جدول حقوقی که به نظر من حتی ممکنه فیلدهای اضافه تری هم داشته باشه(مثل ماه حقوق، حقوق ناخالص، مبلغ کسری ها، مانده خالص حقوق و ...)
اگر خیلی بخواین کلی کار کنید (و ریز نشید تا این حد) فقط نیاز به تفکیک به دو جدول با همون فیلدهاییه که گفتین که البته توصیه میکنم زیاد کلی نباشه چون در زمان استفاده، اطلاعات کارآمدی به کاربر نمیده و سیستم کارایی زیادی نخواهد داشت
بازم صلاح مملکت خویش خسروان(آقا حمید) دانند

سپاس
فکر می کنم با توجه به تجربه شما این روش بهتره

abbas.oveissi
چهارشنبه 18 تیر 1393, 17:43 عصر
این طوری که من متوجه شدم منظورتون اینه که فقط یک جدول داشته باشم ولی اگر مورد پرداختی بابت حقوق بود اون رو توی دیتاگرید نشون بده و در بقیه پرداختی ها اون ستون دیتا گرید رو نشون نده.

نه من بحث جدول رو نکردم اصن.منظورم فقط نحوه ی نمایش بود.منظورم نمایش رو از مدل Master-Detail درست کن ( البته مطمئن نیست اسمش رو درست گفتم یا نه ) . یه دیتاگرید داشته باشی و وقتی روش کلیک کردی مثلا اطلاعات رو بر اساس اون "نوع" جای دیگه نشون بده.
توی دیتابیس که بدون شک باید از چنتا جدول استفاده بکنید.اگر اینکارو نکنید یعنی کلا اصول دیتابیس رو بیخیال شدید